Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!
Strona zakończyła działalność. Informacje w artykułach mogą być nieaktualne.


WITAM NA STRONIE POŚWIĘCONEJ PODRÓŻOWANIU KOLEJĄ. STRONA W ZAŁOŻENIU MA SŁUŻYĆ JAKO KOMPENDIUM WIEDZY PASAŻERA. ZAPRASZAM DO ODBYWANIA WIRTUALNYCH PODRÓŻY, OGLĄDANIA ZDJĘĆ I FILMÓW NA YOU TUBE.


17.09.2017 - ZAKOŃCZENIE DZIAŁALNOŚCI STRONY

Niestety, z powodów rodzinnych i finansowych jestem zmuszony zakończyć pracę przy stronie. Wiem, wielu z was będzie mnie wyzywało, ale pasja pasją, a z czegoś trzeba żyć. Jak pokazał ostatni rok, praca przy blogach i stronach internetowych na zasadzie wolontariatu nie ma żadnego znaczenia dla pracodawców. Pomimo wielu prób nie udało się nawiązać współpracy z firmami z branży, nawet w tak prostych sprawach jak test usług. Rozmowy kwalifikacyjne uświadomiły mi, iż prawie 6 lat przy stronie to stracone lata pod względem rozwoju zawodowego. Czas poświęcony na prowadzenie strony i bloga wolę poświęcić chociażby na naukę języków obcych lub innych umiejętności, dzięki którym będę mógł się utrzymać. Kiedy pójdę do "normalnej pracy", nie będę miał czasu na podróże w celu zebrania autorskich materiałów ani na prowadzenie strony.

Prowadzenie stron internetowych ma również bardzo negatywny wpływ na moje życie rodzinne i relacje społeczne - wiadomo, jak przez otoczenie postrzegany jest człowiek, który nie zarabia na swojej twórczości. Dla nikogo nie liczy się włożony wysiłek ani czas poświęcony na projekty, liczą się tylko pieniądze. Jednocześnie brak pieniędzy to brak możliwości rozwoju - inwestycji w sprzęt, podróży w celu zebrania autorskich materiałów, a tym samym podawania aktualnych informacji dotyczących realiów podróżowania koleją. Obecnie nie jestem w stanie śledzić zmian w rozkładach i cennikach na bieżąco - na dłuższą metę to nie jest zadanie dla jednej osoby i o wiele lepiej zrobią to blogerzy podróżniczy specjalizujący się w jednym kraju lub rejonie świata albo międzynarodowi giganci w pośrednictwie sprzedaży biletów.

Treści będą nadal dostępne, a zdjęcia wykonane podczas moich podróży będę stopniowo udostępniał na licencji Creative Commons. Dziękuję licznym czytelnikom za wspólnie spędzony czas i miłe słowa. Proszę o uszanowanie mojej decyzji i powstrzymanie się od komentarzy. Do zobaczenia w rzeczywistym świecie (wirtualny czas opuścić).

14.09.2017 - ŁOTWA

Obszerna aktualizacja artykułu o kolejach na Łotwie + autorskie zdjęcia.

01.07.2017 - PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ

Jak pewnie zauważyliście, od początku roku strona zmieniała się - artykuły o niemal wszystkich kolejach w Europie zostały rozbudowane, zaktualizowałem i uzupełniłem również kilka artykułów spoza Europy, między innymi o kolejach w krajach kaukaskich, Kanadzie i Korei Południowej. Kilka dni temu dodałem artykuł o Mongolii. I był to właściwie ostatni artykuł, jaki jestem w stanie opracować zza biurka. To wszystko kosztowało mnóstwo pracy i obecnie strona doszła do punktu, w którym wyczerpany został jej potencjał, a ja nie mam pomysłu na rozwój. Nie wiem, czym mógłbym przyciągnąć czytelników i co jeszcze opisać.

Strona istnieje od stycznia 2012 roku. Na początku miała być połączeniem informacji o kolejach z galerią kolejową i przewodnikiem turystycznym. Wtedy działało kilka portali turystycznych i kilkanaście blogów podróżniczych. Obecnie zmieniła się w informator o kolejach świata - galerii kolejowych i fanpage'ów jest w bród. Nie ma również sensu pisanie o miastach oraz atrakcjach turystycznych - tysiące blogerów podróżniczych podróżujących po całym świecie zrobią to znacznie lepiej. Trzeba też powiedzieć, że wśród lanserskiego chłamu blogowego znajdą się perełki.

Blogi podróżnicze i portale, które powstawały w 2012 roku, w zdecydowanej większości rozwinęły się i przeszły na działalność komercyjną, co skutkowało utratą wiarygodności, bowiem w praktyce działalność komercyjna to podróże sponsorowane w zamian za wychwalanie pod niebiosa zwiedzonych miejsc. To nie dla mnie. Z drugiej strony tylko nieliczni mają pracę pozwalającą dodatkowo pisać i sporo podróżować (tak, są takie prace), więc trudno się dziwić. Na dłuższą metę nie obejdzie się bez inwestycji w sprzęt oraz wyjazdy.

Od lipca nowe materiały będą pojawiać się rzadko, skupię się na aktualizacjach i uzupełnieniach artykułów. Informacje o nowych połączeniach i promocjach będę ponadto publikował w osobnych wpisach na blogu Kolej na Podróż, dlatego zapraszam do śledzenia tego bloga lub polubienia go na Facebooku. Oczywiście strona nadal będzie działała, a artykuły będę aktualizował na bieżąco.

Co do moich podróży - w tym roku planuję krótką podróż na Litwę i Łotwę. Być może pojadę też na kilka dni na Ukrainę i Mołdawię, jednak po cięciach pociągów międzynarodowych w Mołdawii mam duże wątpliwości, czy to się uda. Przyjechać do Kiszyniowa w sobotę wieczorem i wracać w niedzielę rano (rano da się zrobić kilka zdjęć dla lansu) - to bez sensu. W przyszłym roku być może Białoruś i w zasadzie zwiedzę wszystko, co jest w moim zasięgu, no może jakimś cudem uda się za 5-10 lat dojechać do krajów kaukaskich.

Moi hejterzy zarzucają mi, że nie mam prawa pisać o kolejach w krajach, których nie zwiedziłem. Jest w tym trochę prawdy, bowiem oczywisty jest fakt, że po zwiedzeniu danego kraju pisze się dużo łatwiej i zdobywa się znacznie więcej informacji niż zza biurka. Jednak nie uważam, abym nie miał prawa podawać podstawowych informacji o kolejach, szczególnie na temat mało popularnych krajów jak Honduras, czy Salwador. Poza tym podróże to koszty, nie ma co ukrywać. Po trzydziestce zdrowie już nie to - noce spędzone na dworcach trzeba odespać, noce w pokoju z pijanymi imprezowiczami nie wydają się tak atrakcyjne jak kiedyś, a człowiek ma inne priorytety niż oszczędzanie na wszystkim. Wychodzi więc drożej.

Artykuły będą uzupełniane w następujący sposób:

EUROPA - po podróży na Litwę i Łotwę pojawi się obszerna aktualizacja wraz ze szczegółowymi informacjami.

AZJA - po zakończeniu budowy linii kolejowych opracuję szczegółowe informacje o kilku krajach, np. o Laosie. W przypadku krajów azjatyckich podaję tylko podstawowe informacje; nie czuję się uprawniony do pisania elaboratów, zresztą na przykład w przypadku Chin, Indii, czy Japonii "nie czuję klimatu". To samo uczucie towarzyszy mi na myśl o pisaniu o kolejach w Malezji, Tajlandii i Wietnamie. Lepiej to zrobią osoby podróżujące po tych krajach. Z kolei napisanie artykułów o kolejach w Turkmenistanie i Korei Północnej przerasta mnie.

AFRYKA - w wielu krajach buduje się nowe linie kolejowe i po zakończeniu inwestycji również opracuję nowe artykuły.

AMERYKA PŁD - planuję głównie kosmetyczne poprawki, czyli informacje z kilku podstron na jednej. Jedynie Brazylia doczeka się bardziej szczegółowej wersji artykułu.

Jeśli podróżujesz i chciałbyś pomóc rozwijać mi artykuły, będę bardzo wdzięczny za kilka zdań z wrażeniami z podróży po danym kraju, szczególnie przydadzą się informacje z pierwszej ręki o realiach w krajach kaukaskich, Rosji, krajach azjatyckich, Portugalii, krajach skandynawskich i krajach bałkańskich. Zacytowane wrażenia podpiszę i mogę podlinkować blog autora. Jak to wygląda, możesz zobaczyć w artykule o Armenii we fragmencie o pociągu Tbilisi - Erywań i kolei dziecięcej.

28.06.2017 - AFRYKA - NOWE ARTYKUŁY

Cztery krótkie artykuły o kolejach w krajach Afryki: Angola, Kenia, Malawi, Zambia.

25.06.2017 - AKTUALIZACJE

Gruzja - obszerna aktualizacja
Grecja - jeden artykuł z kilku
Korea Południowa - obszerny artykuł napisany od nowa.

22.06.2017 - AKTUALIZACJE

Austria - dodatkowe informacje
Azerbejdżan - nowa odsłona artykułu o kolei w Azerbejdżanie
Armenia - również zupełnie nowy artykuł o kolei w tym kraju.

17.06.2017 - AKTUALIZACJE

Uzupełniłem informacje w artykułach o kolejach we Francji, Hiszpanii i Włoszech. Obecnie są to kompletne przewodniki dla podróżujących koleją po tych krajach.

13.06.2017 - AKTUALIZACJE

Ukazały się następujące aktualizacje:

Belgia - dodatkowe informacje (nie aktualizowałem cen)
Szwajcaria - z kilkunastu krótkich podstron zrobiłem jeden porządnych artykuł (w ten sposób zmienią się wszystkie artykuły)
Dania - dodałem kilka przydatnych informacji oraz sporo zdjęć.

02.06.2017 - DROBNE AKTUALIZACJE

Aktualizacje artykułów o kolei w Estonii i na Białorusi. Następne aktualizacje za 2-3 tygodnie.

27.05.2017 - NIEMCY

Nowa wersja artykułu o kolejach w Niemczech - mnóstwo ciekawostek, ponadto kompletna lista biletów sieciowych umożliwiających niedrogie podróżowanie koleją po przygranicznych regionach Niemiec.

20.05.2017 - RUMUNIA

Opublikowałem obszerną aktualizację artykułu o kolei w Rumunii. Mnóstwo nowych informacji.

15.05.2017 - CZARNOGÓRA

Nowa wersja artykułu o kolejach w Czarnogórze. Kompletny przewodnik po kolejach tego kraju.

Ze względu na fakt, iż niektóre artykuły są bardzo obszerne i trudno w nich od razu znaleźć informacje, stopniowo będę na blogu "Kolej na Podróż" publikował artykuły o kolejach z serii "w pigułce", czyli podstawowe informacje dla początkujących.

10.05.2017 - MOŁDAWIA I KOSOWO - OBSZERNE AKTUALIZACJE

Szczegółowe opisy kolei w Mołdawii i Kosowo - nowe wersje artykułów zawierają znacznie więcej informacji niż poprzednie, ale też ich opracowanie zajęło mnóstwo czasu.

01.05.2017 - KANADA - NOWA WERSJA ARTYKUŁU

Nowa wersja artykułu o kolejach w Kanadzie. Koleje pasażerskie Via Rail + koleje turystyczne + artykuł o historii kolei na Nowej Fundlandii.

28.04.2017 - AKTUALIZACJE

Zaktualizowałem listę czynnych polskich kolei wąskotorowych, ukraińskich kolei dziecięcych i wąskotorowych oraz informacje o biletach Interrail i Balkan Flexipass.

23.04.2017 - AKTUALIZACJE

Wracam po dłuższej przerwie. Zapraszam do lektury nowych wersji artykułów kolejach w Bułgarii (bardzo obszerna aktualizacja), Turcji i Urugwaju.

Ze względu na obowiązujące przepisy prawne strona będzie prowadzona tylko jako informator o kolejach świata, a blog "Kolej na Podróż" będzie miał głównie charakter informacyjny.

19.03.2017 - CZECHY - OBSZERNA AKTUALIZACJA

Nowa wersja poradnika o podróżowaniu koleją po Czechach. Dużo więcej informacji i nowe zdjęcia.

11.03.2017 - RELACJA Z WYCIECZKI NA UKRAINĘ

Ukraina po raz pierwszy (03.2017) - relacja z mojej krótkiej wycieczki na Ukrainę.

08.03.2017 - UKRAINA - OBSZERNA AKTUALIZACJA

Po 5 latach prób zakończonych niepowodzeniami w końcu udało mi się pojechać na krótką wycieczkę na Ukrainę. Zdobyłem sporo materiałów, dużo też rozmawiałem, dzięki czemu w artykule o kolejach na Ukrainie pojawiło się mnóstwo nowych informacji i autorskie zdjęcia. Za 4-5 dni powinna pojawić się relacja z wyjazdu.

03.03.2017 - BOŚNIA I HERCEGOWINA - OBSZERNA AKTUALIZACJA

Obszerna aktualizacja artykułu o kolejach w Bośni i Hercegowinie. W przyszłości wszystkie artykuły o kolejach w krajach europejskich będą wyglądać w podobny sposób.

26.02.2017 - AKTUALIZACJE, ZMIANY I PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ

W lutym działo się sporo na kolei i nie tylko. Po pięciu latach próbowałem namówić do współpracy kilka firm z branży, czy to przy testach usług, czy większych projektach. Niestety, nie udało się, jeśli ktoś odpowiedział, to w jeden sposób - mamy atrakcyjniejsze propozycje. Wiadomo, obecnie trzeba mieć co najmniej kilkanaście tysięcy fanów na Facebooku i Instagramie, być popularnym i robić sobie piękne selfie. Niestety, strona nie ma żadnego potencjału, jeśli chodzi o współpracę i rozwój.

Podczas przygotowań do podróży po krajach bałtyckich sprawdzałem informacje o kilku miastach, które zamierzam zwiedzić. Z ciekawości porównałem opisy na różnych blogach podróżniczych. Znalazłem dużo obszernych, wyczerpujących opisów, lecz niemal wszyscy pisali to samo, tylko zmieniali tak, aby nie można było tego zaklasyfikować jako plagiat. Nikt nie podawał źródeł. Odkryłem później, iż to tak naprawdę kompilacje artykułów z Wikipedii oraz anglojęzycznych stron. Niestety - w internecie wygląda to tak: jeden się napracuje, kilkudziesięciu odpisze i lansuje się.

Portal "Świat Podróży Kolejowych" również odczuł to zjawisko - pojawia się sporo podobnych "naśladowców". Oczywiście każdy uważa się za najlepszego, bezbłędnego, a o czymś takim jak prawa autorskie lub konieczność podawania źródła i autora przy materiałach Creative Commons nawet nie słyszeli. Przykre jest również to, że z tej strony korzystają niemal wszyscy blogerzy podróżniczy i portale branżowe. Strona ma na celu inspirowanie, popularyzację kolei i podobne rzeczy, ale działa to w jedną stronę - tych, co w swoich relacjach umieścili odnośnik do poradnika, z którego korzystali lub polecili stronę czytelnikom, można policzyć na palcach jednej ręki.

Tylko w Polsce codziennie powstają dziesiątki blogów podróżniczych. Nastąpił przesyt treści o tej tematyce. Każdy zarzeka się, że prowadzi bloga bezinteresownie, nie interesuje go zarobek ani sława, tylko po co wszyscy kopiują pomysły lub nawet artykuły, po co piszą pod pozycję w wyszukiwarkach i wydają setki złotych na reklamę na Facebooku, albo spamują po grupach i fanpage'ach, aby zdobyć jak najwięcej fanów?

Sytuacja wymusiła zmiany również na naszym portalu. Skupię się na dokończeniu i rozbudowaniu artykułów o kolejach w poszczególnych krajach. Opracowanie porządnego artykułu o jednym kraju trwa nawet tydzień, więc trochę to potrwa. Na pierwszy ogień pójdą kraje bałkańskie, kraje Europy Środkowej, Niemcy i Ukraina. Jakie będą efekty, możecie zaobserwować czytając zaktualizowane artykuły o kolejach w Chorwacji, Słowenii, Serbii, czy Macedonii. A jeszcze sporo zostało do opisania. Co nie zmieści się tutaj, wraz z aktualnościami i ważniejszymi zmianami pojawi się na blogu "Kolej na Podróż".

Natomiast dużo mniej miejsca poświęcę na opisywanie zwiedzonych miast - krótkie opisy ze zdjęciami będą pojawiały się wyjątkowo przy mniejszych krajach. Artykułów na blogach i portalach podróżniczych jest w bród, więc nie ma sensu powtarzać tego, co zostało napisane. Dzięki zmianie będę mógł więcej czasu poświęcić na śledzenie zmian w połączeniach międzynarodowych oraz rozbudowę istniejących artykułów.

W związku z tym faktem usunąłem "Frajerski Kodeks Etyki". Będę nadal trzymał poziom wyższy niż strony goniące za lajkami i sensacją, będę nadal szanował prawa autorskie, ale nie ma żadnego znaczenia, czy będę pisał o zjawiskach typu wychwalanie wszystkiego za pieniądze - tak naprawdę nikogo to nie obchodzi. Liczy się tylko sukces, pieniądz i sława, a cel uświęca środki. Na jakąkolwiek etykę nie ma miejsca.

W marcu zamierzam rozpocząć sezon podróżniczy, byle zdrowie dopisało. Oczywiście z każdej podróży napiszę relację, a na portalach społecznościowych będę publikował co ładniejsze zdjęcia pociągów i dworców.

19.02.2017 - Szwecja i Słowenia - aktualizacje

Przygotowałem obszerne aktualizacje artykułów na temat kolei w Szwecji i Słowenii.

13.02.2017 - Serbia - aktualizacja

Nie udało mi się przetrwać sezonu grypowego bez choroby, przez co w ciągu ostatnich dwóch tygodni zaktualizowałem jedynie artykuł o kolejach w Serbii. Zapraszam na blog Kolej na Podróż, gdzie stopniowo będę zamieszczał dodatkowe poradniki umożliwiające niedrogie podróżowanie.

27.01.2017 - Drobne aktualizacje

Przez dłuższy czas będę wprowadzał drobne aktualizacje w artykułach. Jeśli będzie to możliwe, dodam mapę sieci kolejowej lub odnośnik do takiej mapy.

Jedyna obszerniejsza aktualizacja w ostatnim czasie to "Estonia".

21.01.2017 - 5 lat strony "Świat Podróży Kolejowych"

Mija 5 lat od uruchomienia strony "Świat Podróży Kolejowych". W związku z jubileuszem dodałem obszerne artykuły "O stronie" i "O mnie".

Od jakieś czasu, co niektórzy zauważyli, witryna się zmienia, podobnie jak profil na Facebooku. Będzie mniej nowych treści, stopniowo zostaną zaktualizowane poradniki. Na Facebooku postaram się publikować tylko najładniejsze zdjęcia i odnośniki do najciekawszych materiałów.

Priorytet to profesjonalizacja działania oraz uniknięcie przekształcenia strony w kolejny bulwarowy serwis nastawiony na tanią sensację.

13.01.2017 - Niedrogie noclegi w Polsce - aktualizacja

Zaktualizowane zestawienie niedrogich noclegów w Polsce dla podróżujących koleją.

09.01.2017 - Nowa relacja z podróży

Niemcy 2016 - na prośbę czytelników zamieszczam relację z wrześniowej podróży koleją po Niemczech.

07.01.2017 - Aktualizacje

Zaktualizowałem i rozbudowałem artykuły o kolejach w Chorwacji, Finlandii i Portugalii.

01.01.2017 - Podsumowanie roku 2016 i plany na 2017 rok

Wszyscy podsumowują ubiegły rok, więc ja również. Rok 2016 był dla mnie i dla tej strony taki sobie. Nie udało się zrealizować planów, natomiast dwie podróże wyszły rewelacyjnie. Udało mi się wygrać voucher na krótkie wczasy nad morzem w konkursie PKP Intercity, co mnie bardzo zaskoczyło, bowiem z tą firmą, delikatnie mówiąc, niezbyt się lubimy. Co na minus - nadal nie przełamałem pecha i nie pojechałem na Wschód. Nie udało się wyjechać w bardzo tanią podróż marzeń na Węgry, zrezygnowałem z wielu podróży przez brak niedrogich noclegów, a na koniec bezwizowy wjazd do białoruskiego Grodna nie objął pociągów. Najważniejsze jednak, że zdrowie choć trochę dopisało.

Plany na 2017 rok:

- jedna porządna podróż po krajach bałtyckich (2 dni na Litwie, 3 dni na Łotwie + kilka godzin w Estonii)
- dwie podróże na Ukrainę (jedna jednodniowa, druga kilkudniowa)
- realizacja vouchera wygranego w konkursie PKP Intercity (zamiast wypoczywać, będę podróżował do okolicznych miejscowości, po drodze wykupię 2 noclegi i zrobię sobie objazdówkę).

Skromnie, ale nie da się inaczej. Niestety, w związku z coraz niższym kursem złotówki nawet Czechy stały się dla mnie zbyt drogim krajem na trzy- lub czterodniową podróż. Aby zrealizować podróż po krajach bałtyckich będę musiał także zrezygnować z podróży po Polsce (poza realizacją wygranego vouchera).

Stopniowo będę rozbudowywał artykuły o kolejach w poszczególnych krajach - informacje o najważniejszych miastach i trasach znajdą się w jednym artykule, zamiast na kilku podstronach.

30.12.2016 - Ukraina - obszerna aktualizacja

Obszerna aktualizacja poradnika o podróżowaniu koleją po Ukrainie. Proponowane trasy wycieczek i sugerowane noclegi. Planowana od 5 lat wizyta we Lwowie znów nie doszła do skutku, tym razem hotele w okresie sylwestrowo-noworocznym podniosły ceny o 100-200%, więc wychodziło zbyt drogo. Mam pecha.

28.12.2016 - Egzotyka - nowe artykuły

Opracowałem krótkie artykuły o kolejach w egzotycznych krajach:

Erytrea, Etiopia, Gwatemala, Kambodża, Nigeria, Saint Kitts i Nevis

23.12.2016 - Reaktywacja bloga "Kolej na Podróż"

Ze względu na brak możliwości zamieszczania nowych informacji o połączeniach oraz różnych innych artykułów w widocznym miejscu, reaktywowałem blog Kolej na Podróż. Blog będzie miał charakter bardziej informacyjny niż podróżniczy.

20.12.2016 - Czechy - nowe artykuły

Przebudowa działu o podróżowaniu koleją po Republice Czeskiej - dodałem kilka galerii zdjęć pociągów, pierwsze opisy dworców, krótkie przewodniki po poszczególnych regionach dla podróżujących z biletami całodniowymi na konkretny region lub "Jizdenkou na leto". Do końca roku być może dodam kilka opisów miast. W tym roku nie udało się zwiedzić kraju i opracować szczegółowo tematów, obecnie kurs złotego wobec korony nie wróży dobrze na przyszłość.

14.12.2016 - Aktualizacje

Dużą część artykułów zaktualizowałem w oparciu o nowy rozkład jazdy. Do opracowania zostało jeszcze kilka europejskich państw. Na razie są to tylko niezbędne informacje. Przed świętami postaram się rozbudować artykuły o przynajmniej dwóch państwach.

08.12.2016 - Nowy rozkład jazdy

Aktualizacje z informacjami dotyczącymi nowego rozkładu jazdy będę zamieszczał stopniowo od 10 grudnia 2016 roku. Obecnie kończę książkę, więc czasu nie mam zbyt wiele.

30.11.2016 - Słowacja - rozbudowa artykułu

Artykuł o podróżowaniu koleją po Słowacji został rozbudowany o opisy miast przy głównych liniach kolejowych. W tym tygodniu nie doszła do skutku kolejna zaplanowana podróż, tym razem po Czechach lub Słowacji (problem z noclegami), więc do marca 2017 roku odpuszczam podróże i zbieranie materiałów. Za dużo niepowodzeń jak na jeden rok.

21.11.2016 - Węgry - obszerna aktualizacja

Obszerna aktualizacja artykułu o podróżowaniu koleją po Węgrzech

Treści i ciekawostki powstały podczas przygotowań do mojej wycieczki marzeń, która oczywiście nie doszła do skutku. O prześladującym mnie pechu w podróży planowanej z wyprzedzeniem możecie przeczytać w felietonie Nieudana wycieczka marzeń, czyli o pechu

05.11.2016 - Niemcy - galerie zdjęć pociągów

Zdjęcie niemieckich pociągów - obszerna aktualizacja galerii zdjęć niemieckich pociągów.

Niestety, w październiku nie udało się zebrać nowych materiałów z powodu problemów z dostępnością miejsc w niedrogich obiektach noclegowych, które odpowiadałyby moim potrzebom. W tym roku liczba osób podróżujących po krajach Europy Środkowej bije wszelkie rekordy i prawdopodobnie również w listopadzie będzie to samo.

17.10.2016 - Nowa relacja z podróży

Euro-Nysa 2016 - relacja z czterodniowej podróży po pograniczu polsko-czesko-niemieckim. Część dodatkowych materiałów została już opublikowana, część w trakcie opracowywania. Pogoda ostatnio niezbyt ładna, dlatego na razie nie planuję nowych podróży.

08.10.2016 - Niemcy - aktualizacja

Aktualizacja informacji o podróżowaniu koleją po Niemczech + nowe materiały:

Niemieckie dworce kolejowe - na razie ponad 20 niemieckich dworców.
Niemieckie miasta - wrażenia ze zwiedzonych miast i miasteczek. Jeszcze pozostało około ośmiu miast do opisania.

Obróbka materiałów trwa, wkrótce zaktualizuję również galerię zdjęć niemieckich pociągów. W przyszłości chciałbym, aby informacje o kolejach w każdym kraju były tak rozbudowane.

25.09.2016 - Informacja dla czytelników

W związku z faktem, że wiele osób pyta mnie, czy będą nowe materiały, pozwalam sobie odpowiedzieć: będą. Korzystając z poprawy stanu zdrowia i pięknej pogody odbywam krótkie lub dłuższe wypady w celu zdobycia nowych materiałów, w związku z czym nie zawsze odpowiem na maile (w podróży nie używam internetu). Przygotowanie nowych stron potrwa. W wakacje niemal w ogóle nie podróżowałem, więc czas nadrobić zaległości.