Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nasWITAM NA STRONIE POŚWIĘCONEJ PODRÓŻOWANIU KOLEJĄ. STRONA W ZAŁOŻENIU MA SŁUŻYĆ JAKO KOMPENDIUM WIEDZY PASAŻERA. ZAPRASZAM DO ODBYWANIA WIRTUALNYCH PODRÓŻY, OGLĄDANIA ZDJĘĆ I FILMÓW NA YOU TUBE.


19.03.2017 - CZECHY - OBSZERNA AKTUALIZACJA

Nowa wersja poradnika o podróżowaniu koleją po Czechach. Dużo więcej informacji i nowe zdjęcia.

11.03.2017 - RELACJA Z WYCIECZKI NA UKRAINĘ

Ukraina po raz pierwszy (03.2017) - relacja z mojej krótkiej wycieczki na Ukrainę.

08.03.2017 - UKRAINA - OBSZERNA AKTUALIZACJA

Po 5 latach prób zakończonych niepowodzeniami w końcu udało mi się pojechać na krótką wycieczkę na Ukrainę. Zdobyłem sporo materiałów, dużo też rozmawiałem, dzięki czemu w artykule o kolejach na Ukrainie pojawiło się mnóstwo nowych informacji i autorskie zdjęcia. Za 4-5 dni powinna pojawić się relacja z wyjazdu.

03.03.2017 - BOŚNIA I HERCEGOWINA - OBSZERNA AKTUALIZACJA

Obszerna aktualizacja artykułu o kolejach w Bośni i Hercegowinie. W przyszłości wszystkie artykuły o kolejach w krajach europejskich będą wyglądać w podobny sposób.

26.02.2017 - AKTUALIZACJE, ZMIANY I PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ

W lutym działo się sporo na kolei i nie tylko. Po pięciu latach próbowałem namówić do współpracy kilka firm z branży, czy to przy testach usług, czy większych projektach. Niestety, nie udało się, jeśli ktoś odpowiedział, to w jeden sposób - mamy atrakcyjniejsze propozycje. Wiadomo, obecnie trzeba mieć co najmniej kilkanaście tysięcy fanów na Facebooku i Instagramie, być popularnym i robić sobie piękne selfie. Niestety, strona nie ma żadnego potencjału, jeśli chodzi o współpracę i rozwój.

Podczas przygotowań do podróży po krajach bałtyckich sprawdzałem informacje o kilku miastach, które zamierzam zwiedzić. Z ciekawości porównałem opisy na różnych blogach podróżniczych. Znalazłem dużo obszernych, wyczerpujących opisów, lecz niemal wszyscy pisali to samo, tylko zmieniali tak, aby nie można było tego zaklasyfikować jako plagiat. Nikt nie podawał źródeł. Odkryłem później, iż to tak naprawdę kompilacje artykułów z Wikipedii oraz anglojęzycznych stron. Niestety - w internecie wygląda to tak: jeden się napracuje, kilkudziesięciu odpisze i lansuje się.

Portal "Świat Podróży Kolejowych" również odczuł to zjawisko - pojawia się sporo podobnych "naśladowców". Oczywiście każdy uważa się za najlepszego, bezbłędnego, a o czymś takim jak prawa autorskie lub konieczność podawania źródła i autora przy materiałach Creative Commons nawet nie słyszeli. Przykre jest również to, że z tej strony korzystają niemal wszyscy blogerzy podróżniczy i portale branżowe. Strona ma na celu inspirowanie, popularyzację kolei i podobne rzeczy, ale działa to w jedną stronę - tych, co w swoich relacjach umieścili odnośnik do poradnika, z którego korzystali lub polecili stronę czytelnikom, można policzyć na palcach jednej ręki.

Tylko w Polsce codziennie powstają dziesiątki blogów podróżniczych. Nastąpił przesyt treści o tej tematyce. Każdy zarzeka się, że prowadzi bloga bezinteresownie, nie interesuje go zarobek ani sława, tylko po co wszyscy kopiują pomysły lub nawet artykuły, po co piszą pod pozycję w wyszukiwarkach i wydają setki złotych na reklamę na Facebooku, albo spamują po grupach i fanpage'ach, aby zdobyć jak najwięcej fanów?

Sytuacja wymusiła zmiany również na naszym portalu. Skupię się na dokończeniu i rozbudowaniu artykułów o kolejach w poszczególnych krajach. Opracowanie porządnego artykułu o jednym kraju trwa nawet tydzień, więc trochę to potrwa. Na pierwszy ogień pójdą kraje bałkańskie, kraje Europy Środkowej, Niemcy i Ukraina. Jakie będą efekty, możecie zaobserwować czytając zaktualizowane artykuły o kolejach w Chorwacji, Słowenii, Serbii, czy Macedonii. A jeszcze sporo zostało do opisania. Co nie zmieści się tutaj, wraz z aktualnościami i ważniejszymi zmianami pojawi się na blogu "Kolej na Podróż".

Natomiast dużo mniej miejsca poświęcę na opisywanie zwiedzonych miast - krótkie opisy ze zdjęciami będą pojawiały się wyjątkowo przy mniejszych krajach. Artykułów na blogach i portalach podróżniczych jest w bród, więc nie ma sensu powtarzać tego, co zostało napisane. Dzięki zmianie będę mógł więcej czasu poświęcić na śledzenie zmian w połączeniach międzynarodowych oraz rozbudowę istniejących artykułów.

W związku z tym faktem usunąłem "Frajerski Kodeks Etyki". Będę nadal trzymał poziom wyższy niż strony goniące za lajkami i sensacją, będę nadal szanował prawa autorskie, ale nie ma żadnego znaczenia, czy będę pisał o zjawiskach typu wychwalanie wszystkiego za pieniądze - tak naprawdę nikogo to nie obchodzi. Liczy się tylko sukces, pieniądz i sława, a cel uświęca środki. Na jakąkolwiek etykę nie ma miejsca.

W marcu zamierzam rozpocząć sezon podróżniczy, byle zdrowie dopisało. Oczywiście z każdej podróży napiszę relację, a na portalach społecznościowych będę publikował co ładniejsze zdjęcia pociągów i dworców.

19.02.2017 - Szwecja i Słowenia - aktualizacje

Przygotowałem obszerne aktualizacje artykułów na temat kolei w Szwecji i Słowenii.

13.02.2017 - Serbia - aktualizacja

Nie udało mi się przetrwać sezonu grypowego bez choroby, przez co w ciągu ostatnich dwóch tygodni zaktualizowałem jedynie artykuł o kolejach w Serbii. Zapraszam na blog Kolej na Podróż, gdzie stopniowo będę zamieszczał dodatkowe poradniki umożliwiające niedrogie podróżowanie.

27.01.2017 - Drobne aktualizacje

Przez dłuższy czas będę wprowadzał drobne aktualizacje w artykułach. Jeśli będzie to możliwe, dodam mapę sieci kolejowej lub odnośnik do takiej mapy.

Jedyna obszerniejsza aktualizacja w ostatnim czasie to "Estonia".

21.01.2017 - 5 lat strony "Świat Podróży Kolejowych"

Mija 5 lat od uruchomienia strony "Świat Podróży Kolejowych". W związku z jubileuszem dodałem obszerne artykuły "O stronie" i "O mnie".

Od jakieś czasu, co niektórzy zauważyli, witryna się zmienia, podobnie jak profil na Facebooku. Będzie mniej nowych treści, stopniowo zostaną zaktualizowane poradniki. Na Facebooku postaram się publikować tylko najładniejsze zdjęcia i odnośniki do najciekawszych materiałów.

Priorytet to profesjonalizacja działania oraz uniknięcie przekształcenia strony w kolejny bulwarowy serwis nastawiony na tanią sensację.

13.01.2017 - Niedrogie noclegi w Polsce - aktualizacja

Zaktualizowane zestawienie niedrogich noclegów w Polsce dla podróżujących koleją.

09.01.2017 - Nowa relacja z podróży

Niemcy 2016 - na prośbę czytelników zamieszczam relację z wrześniowej podróży koleją po Niemczech.

07.01.2017 - Aktualizacje

Zaktualizowałem i rozbudowałem artykuły o kolejach w Chorwacji, Finlandii i Portugalii.

01.01.2017 - Podsumowanie roku 2016 i plany na 2017 rok

Wszyscy podsumowują ubiegły rok, więc ja również. Rok 2016 był dla mnie i dla tej strony taki sobie. Nie udało się zrealizować planów, natomiast dwie podróże wyszły rewelacyjnie. Udało mi się wygrać voucher na krótkie wczasy nad morzem w konkursie PKP Intercity, co mnie bardzo zaskoczyło, bowiem z tą firmą, delikatnie mówiąc, niezbyt się lubimy. Co na minus - nadal nie przełamałem pecha i nie pojechałem na Wschód. Nie udało się wyjechać w bardzo tanią podróż marzeń na Węgry, zrezygnowałem z wielu podróży przez brak niedrogich noclegów, a na koniec bezwizowy wjazd do białoruskiego Grodna nie objął pociągów. Najważniejsze jednak, że zdrowie choć trochę dopisało.

Plany na 2017 rok:

- jedna porządna podróż po krajach bałtyckich (2 dni na Litwie, 3 dni na Łotwie + kilka godzin w Estonii)
- dwie podróże na Ukrainę (jedna jednodniowa, druga kilkudniowa)
- realizacja vouchera wygranego w konkursie PKP Intercity (zamiast wypoczywać, będę podróżował do okolicznych miejscowości, po drodze wykupię 2 noclegi i zrobię sobie objazdówkę).

Skromnie, ale nie da się inaczej. Niestety, w związku z coraz niższym kursem złotówki nawet Czechy stały się dla mnie zbyt drogim krajem na trzy- lub czterodniową podróż. Aby zrealizować podróż po krajach bałtyckich będę musiał także zrezygnować z podróży po Polsce (poza realizacją wygranego vouchera).

Stopniowo będę rozbudowywał artykuły o kolejach w poszczególnych krajach - informacje o najważniejszych miastach i trasach znajdą się w jednym artykule, zamiast na kilku podstronach.

30.12.2016 - Ukraina - obszerna aktualizacja

Obszerna aktualizacja poradnika o podróżowaniu koleją po Ukrainie. Proponowane trasy wycieczek i sugerowane noclegi. Planowana od 5 lat wizyta we Lwowie znów nie doszła do skutku, tym razem hotele w okresie sylwestrowo-noworocznym podniosły ceny o 100-200%, więc wychodziło zbyt drogo. Mam pecha.

28.12.2016 - Egzotyka - nowe artykuły

Opracowałem krótkie artykuły o kolejach w egzotycznych krajach:

Erytrea, Etiopia, Gwatemala, Kambodża, Nigeria, Saint Kitts i Nevis

23.12.2016 - Reaktywacja bloga "Kolej na Podróż"

Ze względu na brak możliwości zamieszczania nowych informacji o połączeniach oraz różnych innych artykułów w widocznym miejscu, reaktywowałem blog Kolej na Podróż. Blog będzie miał charakter bardziej informacyjny niż podróżniczy.

20.12.2016 - Czechy - nowe artykuły

Przebudowa działu o podróżowaniu koleją po Republice Czeskiej - dodałem kilka galerii zdjęć pociągów, pierwsze opisy dworców, krótkie przewodniki po poszczególnych regionach dla podróżujących z biletami całodniowymi na konkretny region lub "Jizdenkou na leto". Do końca roku być może dodam kilka opisów miast. W tym roku nie udało się zwiedzić kraju i opracować szczegółowo tematów, obecnie kurs złotego wobec korony nie wróży dobrze na przyszłość.

14.12.2016 - Aktualizacje

Dużą część artykułów zaktualizowałem w oparciu o nowy rozkład jazdy. Do opracowania zostało jeszcze kilka europejskich państw. Na razie są to tylko niezbędne informacje. Przed świętami postaram się rozbudować artykuły o przynajmniej dwóch państwach.

08.12.2016 - Nowy rozkład jazdy

Aktualizacje z informacjami dotyczącymi nowego rozkładu jazdy będę zamieszczał stopniowo od 10 grudnia 2016 roku. Obecnie kończę książkę, więc czasu nie mam zbyt wiele.

30.11.2016 - Słowacja - rozbudowa artykułu

Artykuł o podróżowaniu koleją po Słowacji został rozbudowany o opisy miast przy głównych liniach kolejowych. W tym tygodniu nie doszła do skutku kolejna zaplanowana podróż, tym razem po Czechach lub Słowacji (problem z noclegami), więc do marca 2017 roku odpuszczam podróże i zbieranie materiałów. Za dużo niepowodzeń jak na jeden rok.

21.11.2016 - Węgry - obszerna aktualizacja

Obszerna aktualizacja artykułu o podróżowaniu koleją po Węgrzech

Treści i ciekawostki powstały podczas przygotowań do mojej wycieczki marzeń, która oczywiście nie doszła do skutku. O prześladującym mnie pechu w podróży planowanej z wyprzedzeniem możecie przeczytać w felietonie Nieudana wycieczka marzeń, czyli o pechu

05.11.2016 - Niemcy - galerie zdjęć pociągów

Zdjęcie niemieckich pociągów - obszerna aktualizacja galerii zdjęć niemieckich pociągów.

Niestety, w październiku nie udało się zebrać nowych materiałów z powodu problemów z dostępnością miejsc w niedrogich obiektach noclegowych, które odpowiadałyby moim potrzebom. W tym roku liczba osób podróżujących po krajach Europy Środkowej bije wszelkie rekordy i prawdopodobnie również w listopadzie będzie to samo.

17.10.2016 - Nowa relacja z podróży

Euro-Nysa 2016 - relacja z czterodniowej podróży po pograniczu polsko-czesko-niemieckim. Część dodatkowych materiałów została już opublikowana, część w trakcie opracowywania. Pogoda ostatnio niezbyt ładna, dlatego na razie nie planuję nowych podróży.

08.10.2016 - Niemcy - aktualizacja

Aktualizacja informacji o podróżowaniu koleją po Niemczech + nowe materiały:

Niemieckie dworce kolejowe - na razie ponad 20 niemieckich dworców.
Niemieckie miasta - wrażenia ze zwiedzonych miast i miasteczek. Jeszcze pozostało około ośmiu miast do opisania.

Obróbka materiałów trwa, wkrótce zaktualizuję również galerię zdjęć niemieckich pociągów. W przyszłości chciałbym, aby informacje o kolejach w każdym kraju były tak rozbudowane.

25.09.2016 - Informacja dla czytelników

W związku z faktem, że wiele osób pyta mnie, czy będą nowe materiały, pozwalam sobie odpowiedzieć: będą. Korzystając z poprawy stanu zdrowia i pięknej pogody odbywam krótkie lub dłuższe wypady w celu zdobycia nowych materiałów, w związku z czym nie zawsze odpowiem na maile (w podróży nie używam internetu). Przygotowanie nowych stron potrwa. W wakacje niemal w ogóle nie podróżowałem, więc czas nadrobić zaległości.

09.09.2016 - Plany na ostatnie miesiące 2016 roku

Dziś wróciłem z kolejnej kontroli lekarskiej i jest dobrze. Oglądalność strony znacznie spada (co nie dziwi przy rosnącej liczbie podobnych stron), nowe materiały nie cieszą się popularnością, a ja nie mam pomysłu, co jeszcze można zrobić, aby przyciągnąć czytelników. Do końca roku pojawi się kilka krótkich artykułów o kolejach w egzotycznych krajach, zmienię strukturę niektórych opracowań i to w zasadzie wszystko.

Co do planów podróżniczych, to po dekrecie prezydenta Białorusi o ruchu bezwizowym do Grodna, który wejdzie w życie pod koniec października, oraz dołączeniu do pociągu TLK Hańcza wagonów do tego miasta, postanowiłem zmienić swoje plany i zamiast podróży po Polsce wyjechać w krótkie podróże na wschód - na Litwę, do białoruskiego Grodna oraz na Ukrainę, a tym samym spełnić swoje trzy marzenia podróżnicze. Jeśli czas i pieniądze pozwolą, zahaczyłbym również o Łotwę, a to już czwarte marzenie. Cóż, teraz albo nigdy - nie wiadomo, co przyniesie przyszłość. Gdyby się udało, nie będę już miał marzeń podróżniczych możliwych do zrealizowania.

Niestety, coś za coś. Poza dojazdami do granicy w zasadzie nie będę podróżował po Polsce, więc również nie zrealizuję planów rozbudowy opisów najważniejszych dworców kolejowych i polskich miast. Cóż, wszystko kosztuje, a możliwości współpracy z podmiotami zewnętrznymi nie ma - za mało fanów, za mało polubień i za mały "zasięg". Po tym, jak dowiedziałem się, ile biorą popularni blogerzy podróżniczy za opisanie miasta lub regionu, odechciało mi się podróżować. Praca pasjonata jest po prostu bez sensu. Wyścig szczurów o nowych fanów, lans, pozerstwo, artykuły pisane pod "lajki" i podążanie za modą to nie mój styl. Bez tego jednak nie rozwiniecie się, a inni zarobią pokaźne sumy. Również ci wychwalający pod niebiosa przewoźników na Facebooku tekstami typu "PKP najlepsze", czy "Moje Intersprintery" i tym podobnymi oraz inni, mający znajomości gdzie trzeba. Po co więc inwestować, czas, pieniądze i pisać obiektywne recenzje zwiedzonych miejsc lub usług przewoźników?

Czas szlifować język angielski i szukać innej drogi rozwoju zawodowego.

22.08.2016 - Zmiany...

Chociaż na stronie głównej nie pojawiają się żadne informacje, prace nad przebudową strony trwają nieustannie. W górnym menu pojawił się dział "Publicystyka", który zastąpił dział "O podróżowaniu". Artykuły ze starego działu zostaną uzupełnione o treści z bloga "Kolej na Podróż", ponadto w dziale będą pojawiać się recenzje usług przewoźników oraz obiektów noclegowych. Do tego dodałem "Kodeks Etyki".

Zmiany będą wprowadzane powoli, wbrew pozorom przerobienie kilku tysięcy zdjęć musi potrwać. Chciałbym też uzupełnić opisy niektórych miast.

Co do podróży, to mój pech jest po prostu niesamowity. Dzięki pomocy najlepszego oświęcimskiego fizjoterapeuty szybko stanąłem na nogi po kontuzji, ale planowany wyjazd nie doszedł do skutku z powodu trudności z uzyskaniem karty EKUZ - najpierw informacja o rozpatrzeniu wniosku o wydanie karty trafiła do folderu ze spamem. Później, kiedy pojechałem do delegatury NFZ odebrać kartę, okazało się, że od 16 do 31 sierpnia delegatura jest nieczynna, choć na stronie małopolskiego NFZ nie było żadnej informacji.

Planowane opracowanie opisów najładniejszych (i mało znanych) czeskich miast oraz dworców kolejowych nie dojdzie więc do skutku, bowiem promocja "Jizdenka na leto 2016" kończy się 31 sierpnia, a później jest bardzo drogo.

Pozostaje tylko podróż po Polsce.

08.08.2016 - Krótka (mam nadzieję) przerwa

Pech nie odpuszcza. Przed planowanym wyjazdem nabawiłem się kontuzji, która bardzo utrudnia pracę nad stroną więc przez jakiś czas nie będzie nowych materiałów. Ewentualne kolejne publikacje dopiero na początku września. Na razie zdążyłem jedynie zaktualizować artykuł o kolejach na Litwie.

30.07.2016 - Nowe galerie dworców

Dodałem nowe galerie dworców kolejowych:

Gniezno, Kępno, Kraków Lotnisko, Konin, Kraków Płaszów, Lubliniec, Poznań Garbary, Poznań Wschód, Wieliczka Rynek, Września

19.07.2016 - Polskie dworce kolejowe - dział po przebudowie

Zakończyłem przebudowę działu ze zdjęciami polskich dworców kolejowych. Od tej pory ograniczę się do najważniejszych stacji, nie będę natomiast publikował na osobnych podstronach zdjęć robionych z okien pociągów. W miarę możliwości do końca roku postaram się zwiększyć liczbę artykułów o najważniejszych dworcach.

Nowe opisy po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży - wkrótce wyjazd w celu zebrania kolejnych materiałów na stronę.

17.07.2016 - Kolejna relacja z podróży

Zamieściłem kolejną relację z podróży. Jak większość podróży w tym roku, ta również była nieudana.

Wypad do Poznania - krótki lipcowy wypad do Poznania. Celem było opracowanie informatora o najważniejszych wielkopolskich dworcach kolejowych. Podróż zakończyła się bardzo pechowo.

Obecnie mam dylemat, dokąd wyjechać z Małopolski na czas Światowych Dni Młodzieży. Wszystkie kraje ościenne są bardzo drogie, a w Polsce trudno o miejsca noclegowe w niewygórowanej cenie, zresztą mam wątpliwości, czy będzie bezpiecznie.

10.07.2016 - Nowe relacje z podróży

Niektórym bardzo podobają się moje relacje, inni ich nie cierpią (pytanie, po co czytają?). Dodaję kolejne dwie:

Kółeczko po Małopolsce Zachodniej - nieudana jednodniowa wycieczka. Relacja napisana z kronikarskiego obowiązku.

Łowicz 2016 - spontaniczny czerwcowy wypad do Łowicza. Podróż tylko częściowo udana, bowiem komunikacja zastępcza na niektórych odcinkach zmusiła mnie do zmiany planów.

04.07.2016 - Rotary Vlak - galeria zdjęć

Jeden z naszych stałych czytelników przesłał nam zdjęcia z przejazdu bośniackim pociągiem turystycznym Rotary Vlak, które można obejrzeć TUTAJ. Polecam, piękny pociąg i piękne krajobrazy.

Kilka dni odpocząłem od przebudowy niektórych działów. Przerwa była spowodowana przygotowaniami do krótkiej podróży na Podkarpacie.

27.06.2016 - Plany na wakacje

Od kilku dni mamy wakacje, a więc dla wielu czas urlopów i podróży. Przez wakacje będę przebudowywał dział "Polskie dworce kolejowe" - opisy będą wyglądały trochę inaczej, pojawią się też opisy dworców przeniesione z bloga "Kolej na Podróż" oraz pewna liczba nowych artykułów o polskich dworcach. To żmudna praca, dlatego jakiś czas to potrwa.

W miarę wolnego czasu będę "estetyzował" i uzupełniał artykuły o zwiedzonych przeze mnie miastach w krajach europejskich. Jednocześnie zniknie trochę stron o miejscach, w których nie byłem. Pociągnie to za sobą spadek oglądalności, ale w dobie wysypu bezwartościowych stron o tematyce podróżniczej nie ma sensu walczyć o jak największą liczbę czytelników. Trzeba zrobić porządki.

Co do podróży - nastawiam się na miejsca, gdzie będę mógł przenocować w schroniskach sezonowych, sporo oszczędzając w ten sposób na noclegu. Chciałbym się też przejechać pociągami SKPL Kętrzyn - Węgorzewo i Lipusz - Bytów. Pech mnie jednak nie opuszcza; choć od chemioterapii minął rok, nadal nie mogę przebywać na ostrym słońcu, więc dużo zależy od pogody. Chłodne i pochmurne lato - będzie więcej podróży, a tym samym więcej materiałów na stronę. Upały muszę przesiedzieć w domu.

Przydałoby się też w końcu skorzystać z czeskiej oferty "Jizdenka na leto", aby porządnie opracować informacje o Republice Czeskiej - oprócz najważniejszych dworców chciałbym też opisać najładniejsze miasta, o których osoby niezwiązane z Czechami nie mają pojęcia, jak również koleje wąskotorowe lub turystyczne Niestety, bilet jest wprawdzie bardzo tani, ale noclegi, nawet poza Pragą, już znacznie droższe niż w Polsce, a niedrogie miejsca w internatach są zarezerwowane przez kolonie z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Podróż po Polsce, mimo braku podobnej oferty, kosztuje znacznie mniej. O ile znajdę wolny nocleg, to postaram się pojechać na kilka dni.

Alternatywą jest Słowacja, jednak koszty podróży z biletem Slovak 2016 są wysokie, a kraj ten konsekwentnie bojkotuję od czasu wprowadzenia darmowych przejazdów. Po prostu czułbym się jak frajer podróżując w zatłoczonym pociągu, w którym 70% lub więcej pasażerów jedzie za darmo.

Pod koniec sierpnia i na początku września kolejne badania i kontrole. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to jesienią planuję krótki wyjazd na Ukrainę, ewentualnie jednodniową wycieczkę na Litwę pociągiem Białystok - Kowno. Wbrew pozorom Litwa jest drogim krajem, dlatego będzie się trzeba szybko uwinąć. Poza tym złota polska jesień - najlepszy okres do podróżowania po naszym pięknym kraju.

23.06.2016 - Polskie miasta - nowa wersja

Do działu "Polskie miasta - dokąd pojechać" przeniosłem opisy i zdjęcia miast z bloga "Kolej na Podróż". Ponadto pojawiły się opisy dwóch miast, które odwiedziłem podczas ostatniej podróży: Kutno oraz Piotrków Trybunalski (relacja wkrótce). Przez wakacje postaram się poprawić strony z opisami miast w innych krajach, czyli pojawi się więcej treści, większe też będą zdjęcia - całość powinna wyglądać dużo lepiej. Jednocześnie będę rezygnował z krótkich artykułów o miastach, których nie zwiedziłem.

17.06.2016 - Zmiany na stronie

W związku z zakończeniem działalności bloga "Kolej na Podróż" przez najbliższe miesiące będę pracował nad rozszerzeniem wybranych artykułów o miastach, przenosił materiały z bloga na stronę oraz poprawiał jakość zdjęć w artykułach.

16.05.2016 - Nowe galerie zdjęć

Nowe, nieduże galerie zdjęć dostępne w zakładce "Zdjęcia polskich pociągów".

13.05.2016 - Stopniowe aktualizacje

Stopniowo będę aktualizował informacje o kolejach w krajach europejskich. Na początek Austria, później 1 artykuł na dzień, ale aktualizacje będą bardziej obszerne niż dotychczas. W związku z aktualizacjami będę miał mniej czasu na redagowanie bloga.

02.05.2016 - Relacje z tegorocznych podróży

Opublikowałem relacje z moich tegorocznych podróży koleją:

EIC Premium - moja pierwsza podróż "Pendolino" + Koleje Mazowieckie.
Wielkanoc 2016 - podróż wielkanocna z Biletem Weekendowym.
Pleszew 2016 - jednodniowy wypad na Pleszewską Kolej Wąskotorową.

27.04.2016 - Kolejki wąskotorowe

Zbliża się sezon wakacyjny, więc czas zacząć aktualizacje. Zaktualizowałem listę czynnych polskich kolejek wąskotorowych. Od czasu ostatniej aktualizacji sporo się zmieniło, między innymi adresy stron internetowych zarządców wąskotorówek. Wkrótce nowe relacje z podróży.

02.03.2016 - Relacja z podróży

Rawicz 2015 - relacja z mojej grudniowej podróży do Rawicza z Biletem Weekendowym PKP Intercity.

Tegoroczny sezon podróżniczy rozpoczynam na przełomie marca i kwietnia.

W połowie stycznia minęły cztery lata od uruchomienia serwisu. Entuzjazm dawno już opadł, motywacji nie ma. Realia internetu są takie, że liczy się liczba fanów, blogerzy wychwalają pod niebiosa każdego, kto im zapłaci, a przewoźnicy kolejowi fundują największym lizusom wyjazdy na jakieś tajne zloty, czy w inny sposób nagradzają za pochwalne komentarze i wyśmiewanie krytyki na Facebooku (pozdrowienia dla PKP Intercity). Paradoksem tej strony jest fakt, że pomimo rosnącej konkurencji i rzadkich aktualizacji utrzymuje wysoką oglądalność (1000-1200 unikalnych użytkowników dziennie), dostaję sporo maili z pochwałami, natomiast nie ma żadnych możliwości współpracy, rozwoju strony, włożona praca w żaden sposób nie przyczyniła się też do poprawy mojej sytuacji zawodowej.

10.01.2016 - Niedrogie noclegi - aktualizacja

Zamieściłem listę niedrogich obiektów noclegowych polecanych dla osób podróżujących koleją. Lista nie jest oczywiście kompletna, w tym roku zamierzam osobiście sprawdzić i zrecenzować część obiektów. W stosunku do poprzedniej listy pojawiło się ponad 20 nowych obiektów w różnych miastach.

26.12.2015 - Plany na 2016 rok

Zaktualizowałem kilka artykułów w oparciu o rozkład jazdy 2015/2016, następne będą stopniowo aktualizowane.

W roku 2016 postaram się opracować artykuły o kolejach w egzotycznych krajach, natomiast strona jako taka nie będzie rozbudowywana. Pomijając niezrozumienie najbliższych, to po czterech latach pracy po prostu nie chce mi się. Będzie mniej informacji z rozkładem, będzie mniej cen, aktualizacje będą od święta, choć postaram się na bieżąco aktualizować informacje o najpopularniejszych krajach - Republice Czeskiej, Słowacji, Niemczech i Ukrainie. Zamierzam więcej podróżować po Polsce i zamieszczać relacje z podróży, a także rozbudowywać blog "Kolej na Podróż" (odnośnik w prawym górnym rogu).

Zakładając stronę w styczniu 2012 roku miałem nadzieję na poprawę swojej sytuacji zawodowej i nawiązanie współpracy z poważnymi partnerami. Nie udało się, a obecnie internet zrobił się takim szambem, że czas się powoli wycofywać. Kradzieże materiałów, plagiaty, mnóstwo bezwartościowych stron przepisujących od innych, szaleńczy wyścig o fanów, polubienia, lajki, naśladownictwo, prymitywna reklama, układy towarzyskie, durne mody na selfie i memy - to nie mój świat. Nie chcę uczestniczyć w tym bezsensownym wyścigu, nie zamierzam dyskutować z wulgarnymi dresiarzami typu miłośnicy kolei o z grupy pl.misc.kolej. Przeraża mnie poziom chamstwa, poziom emocjonalny tzw. gimbazy, jak również wartości promowane na blogach i portalach turystycznych.

Dziś wyznacznikiem sukcesu jest liczba fanów, kliknięcia, zasięg zdjęć i lajki pod treściami na Facebooku. Dla wielu, również dla potencjalnych partnerów, to sens życia. Dla mnie to ułuda, wolę normalny świat. Życie jest zbyt krótkie, aby tracić go na głupoty.

W 2016 roku strona będzie nadal działała, tym razem mam nadzieję, że nie zawalę w sezonie wakacyjnym. Będzie to niekomercyjna witryna o kolejach świata, przeznaczona raczej dla wąskiego grona pasjonatów.

10.12.2015 - Rozkład jazdy 2015/2016

POWOLI będę aktualizował artykuły pod kątem obowiązywania nowego rozkładu jazdy od 13 grudnia 2015 roku. Opóźnienie w aktualizacji spowodowane jest niepewnością co do losu połączeń międzynarodowych Polski z sąsiadami i rozbudową bloga. Na razie zaktualizowałem artykuły "Litwa" i "Ukraina".

03.11.2015 - Nowe relacje z podróży

Dodałem dwie nowe relacje z moich wycieczek:

Opolszczyzna 2015 - dwudniowa wycieczka Podsudecką Magistralą Kolejową.
Opole 2015 - krótka wycieczka po miastach województwa opolskiego.

Z powodów opisanych trochę niżej w tym roku prawdopodobnie nie będzie więcej podróży.

24.10.2015 - Australia

Australia - obszerna aktualizacja artykułu, zgodnie z sugestiami podzieliłem artykuł na "zwykłe" koleje i koleje turystyczne.

13.10.2015 - Egzotyka

Z podróżowaniem skończyłem, natomiast wypadałoby doprowadzić do końca opisy kolei w poszczególnych państwach. Trochę to potrwa, ale na początek artykuły o kolejach w
Kolumbii , Surinamie oraz Arubie (tu podziękowania dla pana Jaromira Zawrota za informację).

Za jakiś czas dodam nowe artykuły.