Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

POCIĄGI TRANSEUROPEJSKIE
W artykułach dotyczących poszczególnych krajów opisałem pociągi krajowe i międzynarodowe. W niektórych z nich kursują specjalne pociągi luksusowe przeznaczone do kilkudniowych lub dłuższych podróży. Są to bardzo drogie pociągi kursujące okazjonalnie. Oprócz nich kursuje kilka pociągów transeuropejskich należących do prywatnych przewoźników - kursują kilka razy w roku na różnych trasach międzynarodowych. Przejazdy połączone są ze zwiedzaniem mijanych miast. Oto najważniejsze pociągi:

CLASSIC COURIER

Najmniej luksusowy z opisywanych pociągów. Pociąg zestawiony ze stylowych wagonów pasażerskich ze zwykłymi przedziałami cztero- i sześcioosobowymi, wagonów restauracyjnych oraz wagonu salonowego. Kursuje od 2002 roku. Pociąg z zewnątrz wygląda ładnie, ale nie robi takiego wrażenia, jak inne pociągi luksusowe. Pasażerowie nocują w hotelach. Pociąg w Polsce pojawia się dość często - zwykle jedzie do Gdańska lub do Lwowa przez Kraków.

Classic Courier - autorska galeria zdjęć


Pociąg Classic Courier w Oświęcimiu

Pociąg Classic Courier w Bochni


DANUBE EXPRESS

Węgierski pociąg hotelowy w stylu retro uruchomiony po raz pierwszy w 2008 roku. Kursuje na kilku trasach wycieczkowych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Stylowe wagony oferują najwyższy komfort, wszystkie przedziały są klimatyzowane, wyposażone we własną toaletę oraz prysznic. Pasażerowie mają do dyspozycji wagon salonowy oraz wagon restauracyjny. Wagony pociągu "Danube Express" są używane również przez pociągi MAV Nosztalgia.

"Danube Express" kursuje na kilku trasach:
"The Transylvanian East" Budapeszt --> Kecskemet --> Sighisoara --> Braszów --> Wielkie Tyrnowo --> Stambuł.
Wycieczka trwa 4 dni, cena za przejazd w wagonie sypialnym w przedziale jednoosobowym wynosi 3990 funtów brytyjskich. Podróż powrotna sprzedawana jest pod nazwą "The Transylvanian West".

"The Polish Explorer" Budapeszt --> Bratysława --> Kraków --> Malbork --> Gdańsk.
Wycieczka trwa 4 dni, cena za przejazd w wagonie sypialnym w przedziale jednoosobowym wynosi 3550 funtów brytyjskich.

"The Bosphorus to the Baltic" Dziesięciodniowa podróż ze Stambułu do Gdańska. Cena za przejazd w wagonie sypialnym w przedziale jednoosobowym wynosi 6490 funtów brytyjskich.

Strona oficjalna:www.danube-express.com

Danube Express - autorska galeria zdjęć


Pociąg Danube Express w Oświęcimiu

Pociąg Danube Express w Oświęcimiu


VENICE-SIMPLON ORIENT EXPRESS

Luksusowy pociąg nawiązujący do nazwy legendarnego "Orient Expressu". Pociąg co jakiś czas odwiedza również Polskę. Zestawiony z odrestaurowanych wagonów oferuje pasażerom podróż w luksusowych przedziałach. Toalety i prysznice nie znajdują się jednak w przedziałach, lecz na końcu wagonu. Przedziały sypialne są dwuosobowe z umywalką. Wagony zostały wybudowane w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku. Historia każdego z nich opisana jest na oficjalnej stronie pociągu. Pociąg kursuje najczęściej na trasach Wenecja - Paryż oraz Wenecja - Londyn. W 2013 będzie również można odbyć podróż na nowych trasach: Wenecja - Kopenhaga oraz Wenecja - Sztokholm. Pociągi przejeżdżające przez Polskę przemierzają trasę Wenecja --> Kraków --> Drezno --> Londyn. Taka tygodniowa wycieczka kosztuje 7270 euro.

Strona oficjalna: www.orient-express.com

Venice Simplon Orient Express - autorska galeria zdjęć


Pociąg Venice Simplon Orient Express w Oświęcimiu

Pociąg Venice Simplon Orient Express w Oświęcimiu