Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

PAKISTAN
Przewoźnik narodowy: Pakistan Railways
Strona internetowa: www.pakrail.com
Jeśli widzisz błąd lub masz dodatkowe informacje, napisz: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Ostatnia aktualizacja: 4.07.2012

Pakistan to ogromny kraj, niezbyt atrakcyjny dla zwykłych, niedoświadczonych turystów. Ze względu na zagrożenie terrorystyczne podróż do tego kraju nie jest najlepszym wyborem. Kto lubi przygody, będzie jednak zadowolony.

Pakistańskie pociągi nie odbiegają poziomem od pociągów w regionie. Pociągi podmiejskie bywają strasznie zatłoczone. Podróżowanie pociągiem po Pakistanie jest niedrogie, pociągi chociaż stosunkowo wolne, są punktualne. Zamożniejsze osoby podróżujące pociągami nocnymi mogą wykupić kuszetkę dwuosobową z własną łazienką.

Koleje pakistańskie jako przewoźnik są w kiepskiej kondycji finansowej. Według doniesień pakistańskich mediów anglojęzycznych w 2011 wstrzymano większość połączeń dalekobieżnych, a z użytku wycofano wagony klimatyzowane. Z wiadomych względów tych informacji nie da się zweryfikować.

Na stronach kolei pakistańskich www.pakrail.com można znaleźć rozkład jazdy oraz ceny, lecz w praktyce wyszukanie interesujących nas cen jest dosyć skomplikowane.

Najważniejsza trasa to Karaczi - Lahore, gdzie kursuje pięć pociągów dziennie. Na części trasy pociągi mogą rozwijać prędkość do 120 kilometrów na godzinę.

SHALIMAR EXPRESS

Shalimar Express to jeden z najlepszych pakistańskich pociągów. Kursuje z Karaczi do Lahore. Jest obsługiwany przez prywatnego przewoźnika na zlecenie kolei pakistańskich. Z obu miejscowości odjeżdża o 6 rano, do celu dojeżdża o 23:45. Pociąg zestawiony jest z nowych wagonów produkcji chińskiej. Po drodze zatrzymuje się na stacjach Faisalaban, Multan, Bahawalpur, Khanewal, Rahimyar Rohri, i Hyderabad. Pociąg jest dumą Pakistanu.

Shalimar Express na You Tube

POŁĄCZENIA MIĘDZYNARODOWE

Pakistan posiada obecnie połączenia międzynarodowe z Iranem (2 pociągi w miesiącu na krótkim odcinku) oraz z Indiami. Planuje się wybudowanie linii kolejowej do Chin oraz Afganistanu.

Pomiędzy Indiami a Pakistanem dwa razy w tygodniu (odjazdy z Pakistanu w poniedziałek i czwartek kursuje pociąg "Samjhota Express", który w 2007 roku stał się celem głośnego ataku terrorystycznego. Informacje o pociągu są napisane w taki sposób, że nie da się jednoznacznie wywnioskować nawet relacji pociągu.

Pomiędzy tymi krajami najlepiej jechać z przesiadkami. Z Delhi należy dojechać pociągiem do Amritsar, skąd kursują pociągi do przygranicznego miasta Atari. 26 kilometrów od Atari znajduje się indyjsko-pakistańska granica, która jest jednak czynna tylko do godziny 16. Dwie godziny później odbywa się uroczysta ceremonia zamykania granicy. Z pakistańskiego miasta granicznego Wagah bez problemu można dostać się autobusem do Lahore, skąd odjeżdżają pociągi w głąb Pakistanu.

PAKISTAN NA YOU TUBE

Odnośniki do najciekawszych filmów na You Tube przedstawiających Pakistan. Staram się unikać filmów typu pokaz zdjęć.

Pakistańskie pociągi:
Zatłoczony pociąg podmiejski
Jafar Express
Karakoram Express
Samjhota Express
Pakistański pociąg dalekobieżny
Pociągi podmiejskie w Karaczi (niska jakość)
Niezidentyfikowany, czysty pociąg wjeżdża do Islamabadu (początek filmu) oraz stacja w Islamabadzie

Pakistańskie miasta:
Islamabad - przejazd przez miasto
Karaczi
Lahore - przejazd przez miasto
Larkana
Multan
Peshawar - przejazd przez miasto
Rawalpindi - przejazd przez miasto