Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

MOJE PODRÓŻE


Poniżej możecie przeczytać relacje z moich podróży koleją. Są to relacje prywatne, które mogą być dla niektórych inspiracją, a zawarte w nich spostrzeżenia pozwolą uniknąć błędów podczas planowania podobnych podróży.

Opisuję swoje podróże, bo lubię się dzielić swoją pasją. Nie znajdziecie tu spektakularnych, egzotycznych podróży, opisów zabytków, modnych restauracji - mnie do szczęścia wystarczy zwykły spacer po mieście, połączony z obserwacją codziennego życia. Niezadowoleni będą także "grosikowi turyści", choć niektóre wycieczki były w wersji minimum.

Mój styl podróżowania spotyka się z powszechną krytyką, ale wychodzę z założenia, że każdy podróżuje tak, jak lubi, a błędy w planowaniu, nieprzewidziane zdarzenia i inne niedogodności są nieodłączną częścią każdej podróży. W wiarygodnej relacji powinny być więc opisywane.

Prawda jest taka, iż ludzie chcą czytać bajki pełne pozytywnej energii, zachwytów, choć nie mają one wiele wspólnego z rzeczywistością. Opisy są szczegółowe i pełne nieistotnych drobiazgów, pozwalających przyszłym pokoleniom lepiej wyobrazić sobie życie w dzisiejszych czasach.

PLANY PODRÓŻNICZE:

Planów nie ma. Co miałem zwiedzić, zwiedziłem, a podróże kosztują.

Kwietniowy Weekend 2018 - nieudana podróż do Kielc i Warszawy na REGIOKarnecie i Bilecie Weekendowym.

Kółeczko z Kolejami Śląskimi - jednodniowe kółeczko Oświęcim - Lubliniec - Częstochowa - Oświęcim. Nic szczególnego.Łotwa 2017 - krótka wycieczka autobusowo-lotniczo-kolejowa do Rygi i Jurmały.

Ukraina po raz pierwszy (03.2017) - moja pierwsza, krótka wycieczka na Ukrainę. Relacja przyda się tym, którzy jadą na Ukrainę bez żadnego doświadczenia.Euro-Nysa 2016 - udana, czterodniowa wrześniowa wycieczka po regionie Euro-Nysa, z biletami pozwalającymi tanio podróżować po przygranicznych regionach Polski, Republiki Czeskiej i Niemiec.

Niemcy 2016 - tygodniowa podróż po Niemczech, głównie Nadrenia Północna-Westfalia i Dolna Saksonia. Udana podróż.

Wypad do Poznania - krótki lipcowy wypad do Poznania. Celem było opracowanie informatora o najważniejszych wielkopolskich dworcach kolejowych. Podróż zakończyła się bardzo pechowo.

Kółeczko po Małopolsce Zachodniej - relacja z jednodniowej podroży Oświęcim - Wieliczka - Kraków - Oświęcim. Nic ciekawego, napisana z kronikarskiego obowiązku.

Łowicz 2016 - spontaniczny czerwcowy wypad do Łowicza. Podróż tylko częściowo udana

EIC Premium - pierwsza podróż EIC Premium + Koleje Mazowieckie.

Wielkanoc 2016 - Wielkanoc z Biletem Weekendowym.

Pleszew 2016 - jednodniowy wypad na Pleszewską Kolej Wąskotorową.Weekend w Rawiczu (12.2015) - weekendowy wyjazd do Rawicza i okolicznych miast.

Opolszczyzna 2015 (10.2015) - dwudniowa wycieczka Podsudecką Magistralą Kolejową.

Opole 2015 (09.2015) - krótka wycieczka po najładniejszych miastach województwa opolskiego.Pomorze 2014 (07.2014) - udany, sześciodniowy wyjazd z biletem tygodniowym sieciowym Przewozów Regionalnych. Wprawdzie nie tylko Pomorze, ale celem było dotarcie do Helu, co też się powiodło.

Śląskie z REGIOKarnetem (04-05.2014) - trzy dni podróży po Górnym Śląsku z REGIOKarnetem za 75 złotych. Spokojna, niezbyt wymagająca wycieczka. Dobra jako inspiracja.

Koleją do Koszyc (04.2014) - relacja z podróży na "Rusnoparadę", czyli "Paradę lokomotyw" odbywającą się każdego roku w słowackich Koszycach. Na paradę na koniec nie dotarłem z powodu zamknięcia hotelu robotniczego, w którym miałem przebywać, a cała podróż trwała niecałe 3 dni, mimo to nie brakowało ciekawych momentów.

Wielkanoc z "Biletem Podróżnika" (04.2014) - krótka podróż z "Biletem Podróżnika". Po drodze zwiedziłem Wrocław, Poznań i Warszawę. Relacja zawiera istotne informacje dla planujących podróże w okresie Świąt Wielkanocnych.Poznań (07.2013) - podróż z tygodniowym biletem sieciowym Przewozów Regionalnych. Baza wypadowa to Poznań. Czas trwania: 5 dni.

Weekend z "Biletem Podróżnika" (04.2013) - weekendowy wypad w kwietniu 2013 roku, kiedy można było jeszcze do "Biletu Podróżnika" dokupić Regio Plus uprawniający do przejazdów pociągami REGIO. Bardzo udana wycieczka.

Śląskie z "Biletem Turystycznym" (04.2013) - sobotnia i niedzielna przejażdżka po Górnym Śląsku z "Biletem Turystycznym". Przeciętna podróż.

Katowice (03.2013) - w marcu 2013 roku pojechałem na jeden dzień do Katowic, aby zobaczyć nowy katowicki dworzec. Podróż zamieniła się w koszmar. Na szczęście obecnie na dworcu jest lepiej.Poznań (10.2012) - weekendowa wycieczka do Poznania z "Biletem Turystycznym". Najtańsza podróż z możliwych, połączona z noclegami na dworcu. Mimo to jedna z moich lepszych podróży, głównie ze względu na piękną pogodę.

Przemyśl (08.2012) - nieudana podróż do Lwowa, która zakończyła się w Przemyślu.

Małopolska(07.2012) - weekendowe "kółeczko" po Małopolsce z "Biletem Turystycznym". Przeciętna podróż, bez żadnych rewelacji.Bałkany 2010 - krótka podróż po Bałkanach z biletem "Balkan Flexipass". Zbiegła się w czasie z żałobą narodową po wydarzeniach w Smoleńsku, a plany pokrzyżował wybuch islandzkiego wulkanu. Nie przypuszczałem wtedy, że to moja ostatnia dłuższa podróż.Interrail 2009 - zrealizowana jedna z podróży marzeń. Trzeba było uczcić obronę pracy magisterskiej i pożegnać się ze zniżką -26. Dojechałem do Granady, stamtąd do Almerii, później powrót przez Kopenhagę.Interrail 2008 - pierwsza moja podróż z biletem Interrail. Udało się dojechać między innymi do Wenecji. Bardzo udana podróż.

Bregencja 2008 - weekendowy wypad z czeskiego Brna do austriackiej Bregencji i okolic. Na bilecie Sommerticket. Do tego piękne niemieckie miasteczko Lindau, przygraniczne stacje w Szwajcarii i przejazd przez Liechtenstein.

Słowenia 2008 - tygodniowy urlop w Słowenii, połączony z krótkimi wycieczkami.Bałkany 2007 - moja pierwsza podróż na Bałkany połączona z szokiem kulturowym. Relacja pisana zupełnie inaczej niż relacje pisane w 2014 roku, byłem wtedy innym człowiekiem, inaczej postrzegałem świat, inne rzeczy były dla mnie istotne.Słowenia 2006 - pierwsza dłuższa samodzielna zagraniczna podróż w moim życiu. Słowenia, Zagrzeb, Austria. Spore rozczarowanie, podróż raczej nieudana.