Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

MEKSYKJeśli widzisz błąd lub posiadasz dodatkowe informacje, napisz: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013Meksykański pociąg po raz pierwszy w życiu widziałem w telewizji, w programie "Wyprawa do Xapatan" - francuskim teleturnieju, w którym zawodnicy musieli znaleźć skarb i zdążyć na pociąg. Teleturniej był emitowany na popularnym wówczas w sieciach kablowych programie ATV, który pewnie niewiele osób już pamięta.

Obecnie Meksyk nie jest krajem bezpiecznym dla turystów. Nie jest aż tak źle, jak czytamy w mediach, natomiast wyprawa wiąże się z dużym ryzykiem. Pociągów jest bardzo mało. Poza kolejami podmiejskimi w miastach Meksyk, Guadalajara oraz Monterrey kursują tylko wybrane pociągi turystyczne o różnej jakości usług. W każdym wagonie takiego pociągu z reguły znajduje się uzbrojony ochroniarz.

TREN TURISTICO TIJUANA-TECATEPociąg turystyczny kursujący okazyjnie pomiędzy stacjami Garcia (Tijuana) a Tecate. Na zdjęciach i filmach widać pociąg zestawiony z wagonów piętrowych. Przejazd pociągiem jest atrakcją turystyczną nie tylko ze względu na krajobraz, ale również ze względu na fotostopy oraz zwiedzanie browaru w Tecate wraz z degustacją. Przed powrotem pasażerowie mogą pozwiedzać Tecate na własną rękę. Odległość pomiędzy miastami to 92 kilometry. W 2011 pociąg kursował średnio raz na miesiąc. Po części trasy kursuje również inny pociąg turystyczny firmowany przez Pacific Southwest Railway Museum oraz Tren de Tecate. W 2012 roku jeden z tuneli został zniszczony przez pożar, w związku z czym przewozy zostały zawieszone na czas nieokreślony.

Szczegóły: www.fcbc.com.mx
Krótki film z podróży pociągiem na You Tube (widać wnętrze pociągu)
Reportaż o pociągu na You Tube

EL CHEPER (COPPER CANYON)Jedna z najbardziej spektakularnych podróży kolejowych na świecie. Pociąg pojawia się w przewodnikach również pod nazwą Ferrocarril Chihuahua al Pacifico. Przepiękna trasa o długości około 600 kilometrów prowadząca przez najpiękniejsze miejsca Meksyku. Po drodze pociąg przejeżdża przez 37 mostów, 87 tuneli, mija serpentyny, wąwozy, las deszczowy, aby zakończyć podróż na pustyni Chihuahua. Pociągi w obie strony wyruszają o tej samej porze o 6:00 rano, aby do celu dotrzeć o 20:45. Pociąg zestawiony jest z wagonów zmodernizowanych w 1998 roku, najlepszych w Meksyku - jak chwali się przewoźnik na swojej stronie. Nie znalazłem informacji o cenach, jeżeli jednak ktoś już dotrze do Meksyku - bez wątpienia powinien przejechać się tym pociągiem, jest to bowiem jedna z najpiękniejszych linii kolejowych na świecie.

Reportaż z podróży na You Tube
Przejazd przez jeden z mostów na You Tube


Pociąg El Chepe
(aut. Eli Duke, lic. CC, źródło: flickr.com)

Pociąg El Chepe
(aut. Eli Duke, lic. CC, źródło: flickr.com)

JOSE CUERVO EXPRESSLuksusowy meksykański pociąg turystyczny zestawiony ze stylowych wagonów retro. Kursuje na trasie Guadalajara - Tequila. 60 kilometrów pokonuje w dwie godziny. Jednorazowo może przewieźć 395 pasażerów. Po przybyciu do Tequili pasażerowie są przewożeni autobusami do najstarszej destylarni w Ameryce Łacińskiej, gdzie oprócz zwiedzania mogą uczestniczyć w degustacji trunków. Bilety kosztują równowartość 100-130 dolarów amerykańskich. (źródło: nearshoreamericas.com/aboard-cuervo-express/)

Strona oficjalna: www.josecuervoexpress.com
Pociąg Jose Cuervo Express na stacji Tequila na You Tube
Zdjęcia pociągu - film promocyjny na You Tube

TEQUILA EXPRESSPociąg stanowiący konkurencję dla opisywanego wyżej "Jose Cuervo Express". Kursuje w soboty i niedziele z Guadalajary do Amatitan. Odległość 40 kilometrów pokonuje w półtorej godziny. Zestawiony jest ze zmodernizowanych wagonów.

Szczegóły: www.tequilaexpress.com.mx
Jeden z filmów promocyjnych na You Tube
Pociąg Tequila Express wjeżdża do Amatitan

SIERRA MADRE EXPRESSZ tego, co wyczytałem, jest to luksusowy pociąg wycieczkowy, który kursował z miasta Tucson w Stanach Zjednoczonych do Creel w Meksyku. Pociąg kursował okazyjnie, a wycieczka trwała około ośmiu dni. Część nocy pasażerowie spędzali w pociągu, część w hotelach. Niestety, strona internetowa pociągu nie działa, a aktualnych informacji nie znalazłem.

Film promocyjny z 2007 roku na You Tube
Inny film o pociągu z 2007 roku

TREN ESCENICO DE CUAUTLAPociąg zestawiony z lokomotywy parowej i wagonów retro kursujący po trasie Cuautla-Yecapixtla. Od kilku lat pociąg nie kursuje ze względu na zły stan torowiska. Mimo, że był popularną atrakcją turystyczną, władzom nie zależy na wznowieniu kursowania pociągu. Lokalna społeczność podejmuje inicjatywy w sprawie przywrócenia kursów, jednak bez powodzenia.

Strona internetowa, od dawna nieaktualizowana
Reportaż o Tren Escenico de Cuautla na You Tube
Tren Escenico de Cuautla na You Tube

MUSEO DE LOS FERROCARILES DE YUCATANOprócz przejażdżki którymś z pociągów turystycznych, warto odwiedzić Muzeum Kolei w Meridzie. Kolekcja eksponatów obejmuje najróżniejsze meksykańskie wagony i lokomotywy - od zabytkowych do współczesnych, niektóre są bardzo ładnie odrestaurowane. Na stronie instytucji nie ma, niestety, żadnych konkretnych informacji na temat godzin otwarcia oraz cen biletów.

Szczegóły: Oficjalna strona Muzeum Kolei w Meridzie

MEKSYKAŃSKIE POCIĄGI NA YOU TUBEOdnośniki do najciekawszych filmów przedstawiających meksykańskie pociągi, zarówno te kursujące, jak i nieczynne. Wśród odnośników są pociągi opisane wcześniej, jak również inne, nie uwzględnione w wykazie.

Mayo Express - pociąg uruchamiany przez Muzeum Kolejnictwa w Meridzie, cz.1/3
Mayo Express - pociąg uruchamiany przez Muzeum Kolejnictwa w Meridzie, cz.2/3
Mayo Express - pociąg uruchamiany przez Muzeum Kolejnictwa w Meridzie, cz.3/3
Copper Canyon
Copper Canyon
Copper Canyon
Pociąg specjalny z San Diego (dzielnica Campo) do meksykańskiego Tecate
Pociąg Tijuana - Tecate
Pociąg Tijuana - Tecate
Pociąg Tijuana - Tecate
Jose Cuervo Express
Jose Cuervo Express
Tequila Express (film reklamowy)
Tequila Express 2013 (film reklamowy)
Tequila Express - koncert w pociągu
Pociąg Tequila Express wjeżdża do Amatitan
Meksykańskie pociągi towarowe
Meksykański pociąg pasażerski - 1976 rok
Pociąg pasażerski w Oaxaca - rok nieznany
Meksykański pociąg pasażerski - 1995
Meksykański pociąg pasażerski - 1991 (dobra jakość)
Historia pociągów w Meksyku - reportaż TV cz.1/3
Historia pociągów w Meksyku - reportaż TV cz.2/3
Historia pociągów w Meksyku - reportaż TV cz.3/3
Narodowe Muzeum Kolejnictwa
Pociąg podmiejski w Mexico City


Pociąg podmiejski w Mexico City
(aut. Sofree, lic. CC, źródło: Wikimedia)

Pociąg podmiejski w Mexico City
(aut. Marrovi, lic. CC, źródło: Wikimedia)