Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

MALEZJA


Przewoźnik narodowy: Keratapi Tanah Melayu (KTM)
Strona internetowa: www.ktmb.com.my
Ostatnia aktualizacja: 23.03.2013
Jeśli znalazłeś błąd lub posiadasz dodatkowe informacje, napisz: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.Spis treści:
1. Jak dotrzeć
2. Rozkład jazdy i ceny
3. Kolej na Borneo
4. Eastern and Oriental Express
5. Kolej linowo-terenowa Penang
6. Połączenia międzynarodowe
7. Wybrane malezyjskie miasta
8. Malezja na You Tube

Koleje malezyjskie zbierają na forach bardzo dobre recenzje. Pasażerski transport kolejowy w tym kraju ogranicza się w zasadzie do dwóch linii kolejowych oraz do połączenia kolejowego z Singapurem. Poza tym kursują pociągi podmiejskie w okolicach Koala Lumpur oraz kolejka naziemna (Mono Rail) w malezyjskiej stolicy.

Rozkład jazdy pociągów oraz ceny biletów łatwo można znaleźć na stronie malezyjskiego przewoźnika narodowego. Tam również można zarezerwować bilety kolejowe.

Dużą konkurencją dla pociągów są wygodne autokary i niedrogie samoloty.


Malezyjski pociąg dalekobieżny
(aut. Walter Lim, licencja Creative Commons, źródło: flickr.com)

Malezyjski pociąg dalekobieżny
(aut. Walter Lim, licencja Creative Commons, źródło: flickr.com)


1. JAK DOTRZEĆ?Do Malezji można dolecieć samolotem z Londynu. W Kuala Lumpur pomiędzy lotniskiem a centrum miasta kursuje nowoczesny i szybki pociąg "KLIA Express". Pociągi jeżdżą w takcie 15-20 minutowym, a trasę z lotniska do centrum miasta pokonują w 28 minut. Bilet w jedną stronę kosztuje 35 RM.

2. ROZKŁAD JAZDY I CENYwww.ktmintercity.com.my/index.php/en/jadual - strona z plikami pdf zawierającymi rozkład jazdy pociągów KTM Intercity.

www.ktmb.com.my/index.php?option=com_content&view=article&id=57 - strona z rozkładem jazdy pociągów KTM.

www.ktmb.com.my/images/pdf/fare_table.pdf - plik pdf z cennikiem biletów KTM.

3. KOLEJ NA BORNEONa indonezyjskiej części Borneo nie ma kolei, natomiast malezyjska część może się pochwalić czynną linią kolejową, na której prowadzone są przewozy pasażerskie pomiędzy miastami Tanjung Aru a Tenom. Długość linii to 139 kilometrów, a podróż trwa około 4 godzin (wg. strony przewoźnika) . Zagrożeniem dla kursowania pociągów są głównie klęski żywiołowe często utrudniające komunikację. Pociągi często bywają odwołane. Przewoźnikiem w tej części malezji są Koleje Państwowe Sabah.

Koleje Państwowe Sabah - strona oficjalna
Rozkład jazdy: www.sabah.gov.my/railway/timetable.html
Reportaż z podróży pociągiem Sabah na You Tube
Kilka zdjęć kolei z Borneo autorstwa polskich podróżników


Stacja na trasie kolei Sabah
(aut. Uwe Aranas, licencja Creative Commons, źródło: Wikimedia Commons)

Wagon kolei na Borneo
(aut. Uwe Aranas, licencja Creative Commons, źródło: Wikimedia Commons)


4. EASTERN AND ORIENTAL EXPRESSEastern and Oriental Express to luksusowy pociąg turystyczny uruchamiany okazjonalnie na kilkudniowe wycieczki turystyczne. Prywatne przedziały swoim standardem dorównują pięciogwiazdkowym hotelom. W pociągu jest także wagon restauracyjny oraz wagon panoramiczny. Pociąg obsługuje wycieczki z Bangkogu do Singapuru oraz z Bangkoku do Laosu (Vientiane). Nie jest to pociąg na kieszeń każdego. Np. podróż z Singapuru do Bangkoku połączona ze zwiedzaniem m.in. Kuala Lumpur trwa 7 dni i 6 nocy (wyjazd 26 września 2012). Cena najtańszego biletu to 6400 euro, natomiast jeśli chcemy podróżować w apartamencie prezydenckim, musimy zapłacić aż 8200 euro.

Szczegółowe informacje: www.orient-express.com - strona oficjalna.
Eastern And Oriental Express na You Tube

5. KOLEJ LINOWO-TERENOWA PENANGJedną z atrakcji malezyjskiej wyspy Penang jest kolejka linowo-terenowa jeżdżąca po krótkiej, około dwukilometrowej trasie z Air Itam na wzgórze Penang. Penang Hill to najwyższe wzniesienie na wyspie, leżące na wysokości 823 metrów n.p.m. Ze wzniesienia można podziwiać piękną panoramę wyspy. Samą wyspę Penang warto odwiedzić ze względu na kolonialną architekturę oraz wychwalane na całym świecie jedzenie. W ostatnim czasie wymieniono tabor kolejki.

Szczegóły: www.penanghill.gov.my - strona oficjalna kolejki.
Filmik o kolejce na You Tube


Wagon kolejki na Penang Hill
(aut. Calflier 001, licencja Creative Commons, źródło: flickr.com)

Widok ze szczytu
(aut. Will Ellis, licencja Creative Commons, źródło: flickr.com)


6. POŁĄCZENIA MIĘDZYNARODOWE:Z Malezji pociągiem można dostać się do dwóch sąsiednich krajów:

TAJLANDIA

Do Tajlandii można się dostać kursującym codziennie pociągiem "International Express" relacji Butterworth - Bangkok. Zestawiony z klimatyzowanych wagonów sypialnych drugiej klasy kolei tajlandzkich, na odcinku malezyjskim dołączane są wagony kolei malezyjskich. Pomiędzy Hat Yai a Bangkokiem kursuje dodatkowo wagon restauracyjny.

Oprócz tego codziennie kursuje nocny pociąg z Kuala Lumpur do tajskiej granicy. Warto kupić bilet do Padang Besar - stacji po malezyjskiej stronie granicy i granicę przekroczyć pieszo. Pociąg zestawiony jest z malezyjskich wagonów sypialnych 1 klasy i wagonów z miejscami do siedzenia 2 klasy (do Padang Besar) oraz wagonów sypialnych 2 klasy (do Hat Yai). Z Hat Yai odjeżdża pociąg nocny do Bangkoku.


Pociąg Butterworth - Bangkok w nocy
(aut. Calflier 001, licencja Creative Commons, źródło: flickr.com)

Pociąg Butterworth - Bangkok w dzień
(aut. Calflier 001, licencja Creative Commons, źródło: flickr.com)


SINGAPUR

Pomiędzy Kuala Lumpur a Singapurem kilka razy dziennie kursują szybkie, wygodne pociągi Intercity. W chwili pisania artykułu strona kolei malezyjskich dotycząca przewozu pociągami Intercity była nieczynna, więc nie mogę podać szczegółowych informacji. Odprawa graniczna w kierunku Malezja - Singapur odbywa się na pokładzie pociągu, natomiast w kierunku Singapur - Malezja na stacji Woodland w Singapurze.


Malezyjski pociąg Intercity
(aut. Calflier001, licencja Creative Commons, źródło: flickr.com)

Malezyjski pociąg IC - klasa Executive
(aut. Michael Mahlberg, licencja Creative Commons, źródło: flickr.com)


7. WYBRANE MALEZYJSKIE MIASTAMalezja to interesujący kraj i turyści nie powinni ograniczać się do zwiedzenia Kuala Lumpur. Kolej nie dociera wszędzie, jednak do większości najważniejszych miast można dojechać pociągiem. Poniżej zamieszczam krótkie opisy większości z nich. Opisy mają służyć tylko jako wskazówka przy planowaniu podróży. Opisy Kuala Lumpur oraz Malaki zamieściłem w osobnych artykułach dostępnych po kliknięciu w odnośnik na górze strony

IpohIpoh to miasto leżące około 200 kilometrów od Kuala Lumpur jest stolicą stanu Perak. Kiedyś było bardzo ważnym ośrodkiem górniczym. Z czasów kolonialnych zachowało się stosunkowo dużo budynków, a samo miasto uchodzi za czyste, spokojne i przyjazne turystom.

W samym centrum Ipoh nie znajdziemy typowych atrakcji turystycznych mogących rozsławiać to miasto na całym świecie. Popularny jest natomiast leżący na peryferiach Ipoh park rozrywki " Lost World of Tambun". Oferuje liczne atrakcje dla osób w każdym wieku, w tym mały ogród zoologiczny i baseny.

Przy Gunung Rapat znajdziemy świątynię Sam Poh Tong mieszczącą się w jaskinii. Świątynia jest nieduża, otoczona zadbanymi ogrodami, wśród których w stawie pływają sobie żółwie.

Jeżeli będziemy wjeżdżali do miasta samochodem, zobaczymy opuszczoną dzielnicę zaniedbanych domów.

Na zdjęciach bardzo ciekawie prezentuje się "stare miasto". Ipoh, jak już pisałem, nie ma jakichś specjalnych atrakcji dla turystów, jednak będąc w Malezji warto się tam wybrać choćby na spacer po mieście, bowiem nie można oceniać kraju po samej stolicy, a z Kuala Lumpur do Ipoh od października 2012 kursują szybkie pociągi Intercity w takcie dwugodzinnym.

Johor BahruBardzo duże miasto przy granicy z Singapurem. Dzięki położeniu geograficznemu należy do najbardziej rozwijających się miast w regionie; z Johor Bahru można się bowiem łatwo dostać do Singapuru (przez groblę "Causeway"), a ceny są niższe.

Miasto zostało założone w roku 1855. Wcześniej na jego miejscu istniała mała wioska rybacka znana pod nazwą Tanjung Puteri. Rozkwit zawdzięcza rządom Abu Bakara (1862-1895), który urzędował najpierw jako Temenggong (malajski tytuł), później jako Maharadża, na koniec jako sułtan. Jako sułtan jest znany do dziś. Rządy Abu Bakara cechowały się rozbudową infrastruktury, wzrostem wpływów chińskich imigrantów oraz powstaniem wielu stylowych budynków.

Już na początku XX wieku do Johor Bahru dotarła kolej. Aż trudno uwierzyć, ale tytuł miasta Johor Bahru otrzymało dopiero w 1994, chociaż od dawna swoją powierzchną i zaludnieniem na ten tytuł zasługiwało.

W mieście znajdziemy kilka galerii handlowych oraz sporo sklepów z pamiątkami. Ceny, jak już pisałem, są niższe niż w Singapurze.

Spośród zabytków warto zobaczyć należący do najpiękniejszych w Malezji meczet Sułtana Abu Bakara. Wzniesiony na niewielkim wzgórzu prezentuje się bardzo okazale. Znajdziemy w nim zarówno elementy architektury islamskiej, jak i elementy architektury neoklasycznej. Meczet może pomieścić aż 2000 wiernych. Kamień węgielny pod budowę meczetu położył sam sułtan Abu Bakar w 1892 roku, a budowa zakończyła się w 1900 roku.

Tuż obok meczetu znajduje się Pałac Sułtański (Istana Besar) wybudowany również za czasów Abu Bakara. W pałacu turyści mogą zwiedzić Muzeum Królewskie. W pomieszczeniach zgromadzono mnóstwo bezcennych dokumentów i innych świadectw historii krajów oraz ważnych wydarzeń z przeszłości.

W pobliżu można zajrzeć do ogrodu zoologicznego, ale na forach turystycznych raczej odradza się wizytę ze względu na małą liczbę zwierząt i nudę.

Atrakcją jest także świątynia Arulmigu Sri Raja Kaliamman - hinduistyczna świątynia zbudowana w całości ze szkła. Od 1922 roku w tym miejscu była mała świątynia, jednak dopiero w 1991 roku rozpoczęła się przebudowa, dzięki której obiekt wygląda zupełnie inaczej i należy do największych atrakcji turystycznych miasta. Przebudowa i rozbudowa trwała przez pięć lat, a świątynie otwarto ponownie w 1996 roku. Do budowy zużyto ponad 300 000 kawałków szkła o różnych kolorach. Arulmigu Sri Raja Kaliamman może pomieścić 1500 wiernych i jest w całości klimatyzowana. Świątynia, chociaż dostępna dla turystów, służy przede wszystkim jako obiekt kultu religijnego.

Siedem kilometrów od centrum miasta na dość dużym obszarze rozpościera się Danga Bay - teren nazywany parkiem wypoczynkowym. Na terenie Danga Bay znajduje się sporo atrakcji; począwszy od centrów handlowych, przez różne restauracje, po modne hotele i plażę. Plaża, w odróżnieniu od lokali gastronomicznych, ma niezbyt dobrą opinię. Choć Danga Bay nazywany jest parkiem wypoczynkowym, to przypomina raczej miasto w mieście.

Do Johor Bahru można dojechać bezpośrednim pociągiem z Kuala Lumpur lub Singapuru.

Kota BharuMiasto na północy Malezji przy granicy z Tajlandią. Samo miasto nie oferuje wiele atrakcji, ale warto się przejechać choćby ze względu na malowniczą linię kolejową łączącą Kota Bharu z Kuala Lumpur zwaną "linią kolejową przez dżunglę". Z Kuala Lumpur do Kota Bharu kursują pociągi dzienne i pociąg nocny. Ze względu na widoki osobiście wybrałbym pociąg dzienny. Wagony wyglądają przyzwoicie, jednak należy pamiętać o wzięciu ze sobą jedzenia i picia, bowiem w pociągach nie ma wagonów restauracyjnych.

Dla turystów najciekawszym przeżyciem będzie spacer po tętniącym życie głównym bazarze Buluh Kubu. Można tu dostać najróżniejsze wyroby rękodzielnicze, żywność i lokalne potrawy. Gwar, bogactwo kolorów oraz specyficzna atmosfera czynią to miejsce obowiązkowym punktem podczas wizyty w mieście.

Bardzo ładnie wygląda pałac Istana Jahar, w którym mieści się Królewskie Muzeum Etnograficzne. W muzeum znajdziemy wszystko, co można znaleźć w tego typu muzeach - stare pocztówki, fotografie i dokumenty związane z historią regionu. Jakkolwiek muzeum nie wszystkich zainteresuje, to pałac Istana Jahar robi piorunujące wrażenie i jest jednym z najchętniej fotografowanych miejsc w Kota Bharu.

Przy 10 Jalan Sultan znajduje się Muzeum Drugiej Wojny Światowej udostępniające zwiedzającym eksponaty związane z okupacją japońską oraz kulturą stanu Kelantan z okresu tuż przed wojną, w czasie wojny i tuż po wojnie.

Miasto Kota Bharu nie jest uważane za szczególnie atrakcyjne dla turystów, natomiast polecane są długie, czyste plaże znajdujące się około 20 kilometrów na północ od miasta. Gdybym kiedyś był w Malezji, z pewnością pojechałbym do tego miasta choćby ze względu na wspomnianą na wstępie linię kolejową.

SerembanDuże miasto leżące około 64 kilometry od Kuala Lumpur. Łatwo do niego dojechać pociągiem podmiejskim, jednak nie ma w nim zbyt wielu atrakcji turystycznych. Dobre na jednodniową wycieczkę bez celu, aby pospacerować sobie po mieście.

Z zabytkowych budynków warto wymienić budynek Muzeum Królewskiego Sri Menanti mieszczący się w starym pałacu będącym kiedyś rezydencją panujących stanu Negeri Sembilanu. Budynek został wybudowany bez użycia śrub ani gwoździ przez dwóch lokalnych rzemieślników.

Podobnie jak w Kuala Lumpur, w centrum Serembanu znajduje się zadbany park Lake Gardens, coś na wzór parku kultury i wypoczynku. Sercem parku są dwa malownicze jeziora otoczone ze wszystkich stron bujną zielenią, wśród której można spacerować po ścieżkach. Na jednym z jezior można zobaczyć pływającą scenę, na której okazyjnie odbywają się koncerty.

8. MALEZJA NA YOU TUBEOdnośniki do najciekawszych filmów na You Tube przedstawiających Malezję:

Malezyjskie pociągi
Reportaż z podróży pociągiem Bangkok - Butterworth
Inny reportaż z podróży pociągiem Bangkok - Butterworth
Różne pociągi na stacji w Kuala Lumpur
Kolejka nadziemna w Kuala Lumpur
Reportaż z podróży nocnym pociągiem z Singapuru do Kuala Lumpur
Reportaż z podróży pociągiem Singapur - Kuala Lumpur - dużo widoków z okna pociągu
Reportaż z podróży pociągiem na linii przez dżunglę (Kota Bharu - Kuala Lumpur)
Pociąg z lotniska w Kuala Lumpur do centrum miasta
Pociąg Eastern @ Oriental Express - reportaż z podróży
Pociąg Kuala Lumpur - Ipoh
Różne malezyjskie elektryczne zespoły trakcyjne
Pociąg Sabah State Railway
Trwający pół minuty filmik z podróży pociągiem Sabah State Railway

Malezyjskie miasta
Kuala Lumpur (53 minuty)
Alor Setar z okien samochodu
Georgetown na wyspie Penang
Ipoh - dziewięciominutowy przejazd przez miasto
Johor Bahru
Kuantan
Kuala Terengganu
Melaka