Świat Podróży Kolejowych

Polub nas na Facebooku

Mapa odwiedzin


LITWA
Przewoźnik narodowy: Lietuvos Geležinkeliai
Strona internetowa: www.litrail.lt
Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014Spis treści:
1. Pociągiem na Litwę
2. Autokary grupy Lux Express
3. Pociągiem po Litwie
4. Kolej wąskotorowa Poniewież - Onikszty - Rubikiai
5. Połączenia międzynarodowe
6. Niedrogie noclegi

1. POCIĄGIEM NA LITWĘDo 2 września 2013 roku na Litwę można było dojechać pociągiem TLK Hańcza relacji Warszawa - Szostaków (Sestokai). Na stacji Sestokai podróżni przesiadali się do litewskiego pociągu relacji Sestokai - Kowno, natomiast z Kowna jechał pociąg do Wilna. Była to dość długa podróż, mimo to pociągi cieszyły się popularnością, choć były droższe niż autokary Simple Express.

W związku z pracami przy budowie linii Rail Baltica od 2.9.2013 r. pociąg TLK Hańcza kursuje w relacji skróconej Warszawa - Suwałki, na odcinku Suwałki - Szostaków - Kowno nie uruchomiono komunikacji zastępczej. Polska nie ma więc bezpośredniego połączenia pasażerskiego z Litwą. Według informacji kolei litewskich połączenie zostanie przywrócone najwcześniej 01.08.2015Trasa przejazdu koleją Warszwa - Wilno (aut. D.Sieczkowski, za pomocą sharemap.org)


2. AUTOKARY GRUPY LUX EXPRESSWprawdzie jest to strona o podróżowaniu koleją, jednak podróżowanie pociągami po krajach bałtyckich nie należy do najłatwiejszych zadań i na niektórych odcinkach lepiej skorzystać z komunikacji autobusowej. Na szczęście istnieje możliwość podróży autokarami grupy Lux Express, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo pieniędzy i czasu.

Poniżej zamieszczam przykładowe trasy przejazdów autokarami. Od 1 czerwca 2012 nastąpiły zmiany w rozkładzie w związku z uruchomieniem linii Berlin - Wilno przez Warszawę. Na linii tej kursują nowoczesne autokary z floty znanej pod nazwą "Simple Express". Na pokładzie autokaru podróżni mogą skorzystać m.in. z tabletów z dostępem do internetu. Co ważne, w autokarach grupy Lux Express znajduje się czynna toaleta, co u innych przewoźników jest rzadkością.

Wszystkie autokary są klimatyzowane i wyposażone w gniazdka, w których można podładować telefon.Za 9 zł istnieje możliwość kupna słuchawek, a za 22 zł "zestawu nocnego" w postaci koca i poduszki.

Nie jechałem autokarami grupy Lux Express, ale w internecie spotykam się z bardzo pozytywnymi opiniami zarówno na portalach specjalistycznych, jak i wśród samych internatutów. Myślę, że ze względu na konkurencyjne ceny oraz bardzo dobrą siatkę połączeń oferta jest atrakcyjna nawet dla miłośników kolei.

Dokładny rozkład jazdy wraz z cenami można znaleźć na stronach:
www.simpleexpress.eu
www.luxexpress.eu

TRASA WARSZAWA - WILNO

Na trasie Warszawa - Wilno dwa razy dziennie kursują autobusy Simple Express relacji Berlin - Wilno. Pasażerowie mogą również rozpocząć swoją podróż w Poznaniu.

W Wilnie autobusy "Simple Express" skomunikowane są z autobusami do Rygi i Tallina. Ciekawą opcją wydaje się przejazd nocnym autobusem z Warszawy do Wilna, zwiedzanie Wilna przez cały dzień, a później podróż nocnym autobusem do Tallina.


Autokar Simple Express relacji Berlin - Wilno
(materiały grupy Lux Express; za zgodą )

Autokar relacji Berlin Wilno w środku
(materiały grupy Lux Express; za zgodą )

TRASA WILNO - RYGA - TALLIN

Na trasie Wilno - Ryga - Tallin kursują dwa rodzaje autokarów z grupy Lux Express. Pierwsze z nich to znane pod marką "Simple Express" tańsze połączenia. Autokary kursujące pod nazwą "Lux Express" są, jak sama nazwa wskazuje, luksusowe i odpowiednio droższe. Na ich pokładzie pasażerowie mają do dyspozycji m.in. prasę codzienną oraz napoje i drobne przekąski. Część siedzeń dostępna jest w klasie "Lounge". Autokary te nazywane są nawet "samolotami na kółkach".


Autokar Lux Express
(materiały grupy Lux Express; za zgodą )

Autokar Lux Express w środku
(materiały grupy Lux Express; za zgodą )

3. POCIĄGIEM PO LITWIEKu zaskoczeniu podróżnych, większość litewskich pociągów i dworców sprawia bardzo dobre wrażenie. Wyglądają na zadbane, a wiele pociągów przeszło w ostatnich latach modernizację. Czar pryska, kiedy wejdziemy do toalet - na dworcach często zdarzają się toalety tureckie, natomiast w pociągach toalety nie grzeszą czystością. Skorzystanie z toalety w pociągu może być problemem - w krajach byłego ZSSR obowiązuje bowiem tzw. "strefa sanitarna" i toalety są zamykane w okolicach miast. Zdarza się, iż nawet 30 minut przed przyjazdem oraz 30 minut po odjeździe pociągu z danego miasta. Może więc dojść do sytuacji, że przez ponad godzinę nie będziemy mogli skorzystać z toalety w pociągu.

W nowoczesnych pociągach "Elefant" kursujących pomiędzy Wilnem a Kownem są już toalety z obiegiem zamkniętym.

Szybkość pociągów jest porównywalna do naszych, podobnie jak częstotliwość kursowania pomiędzy największymi miastami. Na liniach lokalnych pociągów jest b. mało, właściwie wszystko skupia się wokół Wilna.

Przykładowe ceny biletów na najpopularniejszych trasach (sprawdzane na 13.12.2013) :
Wilno - Kowno 104 km, czas przejazdu od 1:00 do 1:41, ceny 16-18 litów (19-22 zł)
Wilno - Kłajpeda 376 km, czas przejazdu 4:33, cena 49,90 LTL (61 zł)
Wilno - Szawle 212 km, czas przejazdu 2:32, cena 33,40 LTL (42 zł)
Wilno - lotnisko 4 km, czas przejazdu 7 minut, cena 2,50 LTL (3 zł)

Rozkład jazdy i ceny można sprawdzić na stronie: http://www.litrail.lt/wps/portal po kliknięciu po lewej stronie na "Passenger transportation".

Trasa przejazdu pociągu Wilno - Kłajpeda (aut. D.Sieczkowski, za pomocą sharemap.org)


4. KOLEJ WĄSKOTOROWA PONIEWIEŻ - ONIKSZTY - RUBIKIAIMało znaną atrakcją turystyczną Litwy jest kolejka wąskotorowa z Poniewieża do Onikszt wybudowana już w 1899 roku, a regularne kursy pociągów uroczyście uruchomiono 13 maja 1901. Z Onikszt dalsza część linii prowadzi do Rubikiai. Zachowany odcinek to tylko małą część pierwotnej linii, która kiedyś prowadziła aż do Ucueny, łącząc ze sobą dwa najsłynniejsze litewskie browary.

Kolejka wąskotorowa regularnie kursuje w soboty i niedziele od maja do października na trasie Onikszty - Rubikiai lub Troszkunai.. Przejazd trwa około 50 minut, później w Rubikiai pasażerowie mają dwie godziny wolnego. Następnie pociąg rusza w drogę powrotną. Cena za przejazd w jedną stronę wynosi 20 litów litewskich (ok. 25 zł). Grupy turystyczne mogą wynająć pociąg, za dodatkową opłatą organizatorzy postarają się o "napad na pociąg", orkiestrę i inne atrakcje. Kolejka jest bardzo słabo rozreklamowana, a mogłaby przyciągnąć wielu turystów.

Szczegóły: www.siaurukas.eu


Kolej wąskotorowa Onikszty - Rubikiai
(aut. LHOON, licencja CC 2.0, źródło: flickr.com)

Kolej wąskotorowa Onikszty - Rubikiai
(aut. LHOON, licencja CC 2.0, źródło: flickr.com)

5. POŁĄCZENIA MIĘDZYNARODOWEPoza wspomnianym wyżej pociągiem z Warszawy Litwa nie może pochwalić się zbyt wieloma połączeniami międzynarodowymi. W zasadzie jedyne sensowne połączenia to pociąg nocny Wilno - St. Petersburg, Wilno - Kaliningrad oraz pociągi dzienne Wilno - Mińsk.

Co najdziwniejsze, nie ma sensownych połączeń kolejowych między Litwą a Łotwą. Można wprawdzie pociągiem do St. Petersburga dojechać do łotewskiego Dyneburga (Davgapils) (przyj. 20:22), lecz podróż wyjdzie nas dużo drożej niż przejazd autokarem na tej trasie.

Według informacji na forach kolejowych podróż Wilno - St. Petersburg kosztuje około 50 euro w wagonie sypialnym 4-osobowym. Pociąg omija Białoruś, wystarczy więc tylko rosyjska wiza.

Do Rygi i Tallina można dostać się komfortowymi autokarami Simple Express lub Lux Express.

6. NIEDROGIE NOCLEGISpośród licznych ofert hosteli, hoteli i kwater prywatnych wybrałem następujące, moim zdaniem zasługujące na uwagę:
KŁAJPEDA:

Klaipeda Hostel
Butku Juzes str. 7-4
Strona internetowa: www.klaipedahostel.com/en/

Hostel znajduje się bardzo blisko centrum miasta i dworca kolejowego. Noclegi w salach 4-,7- i 11-osobowych. Ceny niewygórowane, poza sezonem już od 43 złotych za noc.

WILNO

Old Town Hostel
Aušros vartų str. 20-10

Strona internetowa:
www.oldtownhostel.lt

Według informacji ze strony internetowej, hostel znajduje się tylko 300 metrów od dworca kolejowego, tuż przy Ostrej Bramie. Przy porównywaniu ofert noclegowych w Wilnie hostel ten wydał się zdecydowanie najlepszy w stosunku cena/jakość.