Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

KOLEJE W AFRYCEOstatnia aktualizacja: 10.5.2014
WYBIERZ ARTYKUŁ LUB GALERIĘ ZDJĘĆ
Koleje w Afryce   Benin   Botswana   Ghana   Lesotho   Togo   Uganda   Zimbabwe  


Poniżej zamieszczam krótkie opisy kolei w różnych krajach Afryki oraz odnośniki do filmów na You Tube. Kilka krajów zasługuje na osobne artykuły, ale ze względu na bardzo małe zainteresowanie artykuły zostaną opracowane w późniejszych latach.

ALGIERIAAlgieria posiada bardzo dobrze rozbudowaną sieć kolejową na północy kraju oraz kilka linii w głąb kraju na południe. W ostatnich latach przeprowadzono modernizację taboru, zakupiono nowe pociągi i komfort podróży może pozytywnie zaskoczyć zagranicznego turystę. Czynne są kolejowe przejścia graniczne z Tunezją i Marokiem, ale używa się ich tylko do przewozów towarowych.

Strona kolei algierskich (tylko po francusku)

Algierski pociąg nocny Annaba - Algier na You Tube
Wnętrze nowych algierskich pociągów podmiejskich
Mijanka algierskich pociągów
Pociąg Bechar - Oran
Nowy algierski pociąg produkcji francuskiej

ANGOLAAngola jest krajem o ciekawej historii kolei, jednak infrastruktura została niemal doszczętnie zniszczona w czasie wojny domowej. Od 2002 trwają prace nad przywróceniem ruchu kolejowego i przewozów pasażerskich. Planuje się rekonstrukcję połączenia z Demokratyczną Republiką Konga, wybudowanie nowych połączeń, m.in. z Zambią i Namibią. Zakupiono nowe wagony produkcji chińskiej. Nie ma jednak sprawdzonych informacji na temat funkcjonowania kolei.

Reportaż o pociągu Namibe - Huila na You Tube
Filmik nazwany "Pociąg ekspresowy w Luandzie". Trochę za ładnie wygląda
Reportaż o pociągu Viana - Luanda
Film o historii kolei angolskich cz.1 Filmik ma 12 części

Nowy wagon kolei angolskich produkcji chińskiej
(autor: L.Willms, źródło: Wikimedia Commons, licencja CC)


BURUNDIBrak kolei. Planowana jest budowa linii łączącej stolice Burundi i Rwandy.

BURKINA FASOCztery razy w tygodniu kursuje pociąg łączący stolicę Wybrzeża Kości Słoniowej ze stolicą Burkiny Faso.

Pociąg z Wybrzeża Kości Słoniowej do Burkina Faso w środku
(autor: Zenman, źródło: Wikimedia Commons, licencja CC)


CZADBrak kolei. Planuje się budowę kilku linii łączących Czad z państwami ościennymi.

DŻIBUTIDżibuti posiada tylko jedną linię kolejową łączącą port w Dżibuti ze stolicą Etiopii. Pomiędzy stolicami tych krajów kursuje pociąg międzynarodowy. Wagony tego pociągu, podobnie jak cała linia kolejowa, są w opłakanym stanie. Jest to prawdopodobnie najgorszy pociąg międzynarodowy na świecie. W przyszłości planowana jest modernizacja wspomnianej linii kolejowej oraz budowa mostu drogowo-kolejowego łączącego Dżibuti z Jemenem, chociaż to drugie można potraktować raczej jako "gruszki na wierzbie".

Pociąg Dżibuti - Addis Abeba sfilmowany z samochodu
Przejazd pociągu Dżibuti - Addis Abeba (15 sekund)
Fotorelacja z podróży pociągiem Dżibuti - Addis Abeba
Inna fotorelacja na You Tube (fajna muzyczka)

EGIPTEgipt posiada rozbudowaną sieć kolejową i stosunkowo dobrą siatkę połączeń. Opinie na temat egipskiej kolei na forach internetowych są rozbieżne - od bardzo dobrych po bardzo krytyczne, trudno więc opracowywać osobny, wiarygodny artykuł. Pociągi nie docierają do najpopularniejszych kurortów; najlepszą bazą wypadową jest Kair, skąd można dojechać m.in. do Port Said, Aleksandrii, czy Aswan. Najlepsze pociągi kursują na trasie Kair - Aleksandria, należy jednak wybrać pociąg ekspresowy. Pociąg nocny Kair - Aswan nie odbiega od standardów europejskich. W ostatnich latach koleje egipskie zakupiły używane wagony francuskie i hiszpańskie, więc komfort podróży znacznie się podniósł.

Obecnie, ze względu na sytuację polityczną, turystom odradza się opuszczanie kurortów i podróżowanie po Egipcie na własną rękę.

Rozkład jazdy, ceny itp. na stronie kolei egipskich

Film z podróży pociągiem Kair - Aswan (głównie widoki z okna)
Trzecia klasa w egipskim pociągu
Różne egipskie pociągi na You Tube
Trwający ponad godzinę film o egipskich pociągach
Różne egipskie pociągi

ERYTREAInfrastruktura kolejowa Erytrei została niemal doszczętnie zniszczona podczas kilku wieloletnich wojen. Zachowało się jednak kilka czynnych odcinków, a od około dziesięciu lat trwa systematyczna odbudowa linii. Regularne przewozy pasażerskie odbywają się tylko na kilku krótkich odcinkach, natomiast dla turystów przygotowano możliwość przejazdu pociągiem parowym na dłuższych, przepięknych trasach (okolice Asmary).

Ciekawy film o erytrejskich kolejach
Reportaż z przejazdu starym szynobusem produkcji włoskiej
Reportaż z podróży pociągiem Asmara - Massawa cz.1/2
Reportaż z podróży pociagiem Asmara - Massawa cz.2.2

ETIOPIAJedyną linią kolejową w Etiopii jest etiopska część linii Addis Abeba - Dżibuti. Niedawno światowe media obiegła wiadomość, że Chińczycy wybudują w Etiopii kilka linii kolejowych oraz zmodernizują linię Addis Abeba - Dżibuti.

GAMBIABrak kolei.

GWINEAStosunkowo dobrze rozwinięta sieć kolei przemysłowych przeznaczonych do przewozów towarowych. Przewozy pasażerskie odbywają się tylko na odcinku 36 kilometrów pomiędzy stacjami Portovoya - Simbaya oraz Simbaya - Cimenterie. Na obu odcinkach kursują dwie pary pociągów dziennie pod nazwą "Conakry Express".

Film dokumentalny o pociągu Conakry Express
Conakry Express

GWINEA BISSAUBrak kolei.

GWINEA RÓWNIKOWABrak kolei.

KAMERUNPrzewoźnikiem narodowym w Kamerunie jest Camrail. Pociągi pasażerskie kursują w relacjach: Yaoundé - Ngaoundéré, Douala - Yaoundé oraz Douala - Kumba. Planuje się budowę nowych linii kolejowych, m.in. do Czadu.

Szczegółowe informacje wraz z rozkładem jazdy i cennikiem można znaleźć na stronie www.camrail.net

Reportaż z podróży pociągiem Yaounde - Douala na You Tube
Pokaz slajdów z podróży kameruńskim pociągiem
Widok z okna pociągu na Yaounde
Kameruński pociąg przejeżdża przez małą stację

KENIADobrze rozbudowana i rozwinięta sieć kolejowa, ale tabor i infrastruktura w bardzo złym stanie. Pociągi dalekobieżne kursują na następujących trasach:
Nairobi - Mombasa
Nairobi - Nakuru
Nakuru - Kisumu
Kenia posiada także kolejowe przejścia graniczne z Tanzanią i Ugandą, lecz obecnie są zamknięte dla ruchu pasażerskiego. Oprócz regularnych pociągów okazyjnie kursują pociągi wyczarterowane przez biura podróży.

Reportaż z podróży pociągiem Nairobi - Mombasa (film polskich podróżników)
Pociąg Nairobi - Mombasa - inny film
Reportaż z podróży pociągiem Nairobi - Kisumu
Kenijski pociąg podmiejski
Kenijski pociąg podmiejski w godzinach szczytu

KOMORYBrak kolei.

LIBERIAW Liberii istniały trzy linie kolejowe służące do przewozów towarowych. W wyniku wojny domowej wszystkie trzy zostały całkowicie zniszczone. Obecnie udało się odnowić i uruchomić część dawnej linii Monrovia - Bong Mar. Planowana jest budowa linii łączącej Liberię z Gwineą.

LIBIABrak kolei. Rozpoczęto budowę kilku linii kolejowych, jednak w związku z niedawną wojną domową brak sprawdzonych informacji co do postępów prac.

MALAWIOd 2010 działa kolejowe przejście graniczne z Zambią. Brak aktualnych informacji na temat kursowania pociągów i linii kolejowych.

MAURETANIAPo Mauretanii kursuje tylko jeden pociąg znany jako "najdłuższy pociąg świata". Służy głównie do przewozu rudy żelaza. . Prowadzi tylko jeden wagon pasażerski, ale większość pasażerów podróżuje w węglarkach.

Amerykański reportaż o mauretańskim pociągu
Krótki filmik polskich podróżników nagrany w mauretańskim pociągu
Inny film pokazujący pociąg

Mauretański pociąg na pustyni
(autor: Radosław Botev, źródło: Wikimedia Commons)


MAURITIUSObecnie brak kolei. Na wyspie istniała sieć kolejek cukrowniczych o długości około 200 kilometrów. Ostatnia linia została zamknięta w latach 60. ubiegłego wieku.

NAMIBIANamibia posiada linię kolejową przecinającą kraj od południa na północ z kilkoma odgałęzieniami. Obecnie trwa budowa odcinka łączącego Namibię z Angolą. Po Namibii kursują głównie pociągi turystyczne z RPA oraz namibijskie "Desert Express" i "Starline". "Desert Express" kursuje w relacjach Windhoek - Swakopmund oraz Windhoek - Walvis Bay, natomiast "Starline" w relacjach Windhoek - Walvis Bay oraz Windhoek - Keetmanshop. Przewozy obsługuje Transnamib.

Transnamib - strona oficjalna
Film o pociągu Desert Express

NIGERBrak kolei. Istnieją projekty budowy linii kolejowych łączących stolicę kraju ze stolicą Burkina Faso oraz Pakarou w Beninie.

NIGERIAW Nigerii istnieją linie kolejowe łączące najważniejsze miasta, natomiast do stolicy kraju - miasta Abuja, kolej nie dociera. Brak aktualnych informacji o przewozach pasażerskich - prawdopodobnie kursują pociągi miejskie i podmiejskie w Lagos.

Nigeryjski pociąg pasażerski w Lagos na You Tube
Krótki filmik, na którym widać dwa nigeryjskie pociągi

REPUBLIKA ŚRODKOWEJ AFRYKIBrak kolei.

REUNIONZachowany krótki odcinek linii kolejowej przy Muzeum Kolei w Grande Chaloupe. Przejazdy okazjonalne.

Film o pociągu na Reunion na You Tube

RWANDABrak kolei. Trwa budowa linii łączącej Kigali z Bujumburą, stolicą Burundi.

SESZELEBrak kolei.

SIERRA LEONEBrak sprawdzownych informacji. Według różnych źródeł funkcjonuje jedna lub kilka linii używanych do przewozów towarowych. Brak informacji o przewozach pasażerskich.

SOMALIABrak kolei. Jedyna linia kolejowa w historii kraju Mogadiszu-Villabruzzi została rozebrana w latach 40. ubiegłego wieku.

SUAZIPrzez Suazi przebiega linia kolejowa łącząca RPA z Mozambikiem. Brak regularnych przewozów pasażerskich; przez kraj przejeżdżają okazyjnie luksusowe pociągi turystyczne.

Koleje Suazi - strona oficjalna

SUDANBrak aktualnych informacji o przewozach pasażerskich. Prawdopodobnie kursuje pociąg Chartum - Wadi Halfa na granicy z Egiptem.

Film z podróży sudańskim pociągiem (2005)
Inny film z podróży sudańskim pociągiem

SUDAN POŁUDNIOWYCzynna jest linia kolejowa od granicy z Sudanem do Wau. Brak aktualnych informacji o przewozach pasażerskich.

WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJCztery razy w tygodniu kursuje pociąg łączący stolicę Wybrzeża Kości Słoniowej ze stolicą Burkina Faso. Ponadto linie przemysłowe.

Pociąg towarowy w Wybrzeżu Kości Słoniowej

Pociąg z Abidżanu do stolicy Burkina Faso
(autor: Zenman, źródło: Wikimedia Commons, licencja GNU)


WYSPA ŚWIĘTEGO TOMASZADawniej na wyspie działało kilka krótkich linii obsługujących plantacje kakao. Wszystkie zostały już dawno rozebrane.

WYSPY ZIELONEGO PRZYLĄDKAW całym archipelagu działała tylko opuszczona krótka linia wąskotorowa w porcie na wyspie Sal. Obecnie brak kolei.

ZAMBIAPrzez Zambię przejeżdżają luksusowe pociągi z RPA; ponadto pociągi z Tanzanii dojeżdżają do Kapiri Mposhi. Do niedawna kursował zabytkowy pociąg Mulobezi - Livingstone, jednak nie ma aktualnych informacji o rozkładzie jazdy. W 2010 utworzono linię Chipata do Mchinji w Malawi. Jest ona wykorzystywana tylko do przewozów towarowych.

Krótki film, na którym widać zambijski pociąg pasażerski i wagony towarowe
Zambijski pociąg pasażerski na You Tube (2006)