Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

KOREA POŁUDNIOWAWYBIERZ ARTYKUŁ LUB GALERIĘ ZDJĘĆ
Podróżowanie koleją po Korei Płd     Zdjęcia koreańskich pociągów   


Przewoźnik narodowy: Korean Railways (Korail)
Strona internetowa: www.korail.com
Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013

Korea Południowa kojarzy nam się głównie z firmami produkującymi samochody i sprzęt elektroniczny, jak choćby LG czy Hyundai. W rzeczywistości to kraj, w którym najnowsze osiągnięcia techniki sąsiadują ze świetnie zachowanym dziedzictwem kulturowym. Kraj różnorodny i mało znany, oferujący wiele atrakcji dla każdego turysty.

Południowokoreańskie koleje pojawiają się w mediach przy okazji bicia kolejnych rekordów prędkości. W codziennym ruchu pasażerskim zwykli podróżni mogą skorzystać z różnych pociągów, począwszy od pociągów podmiejskich po pociągi KTX. Koleje są szybkie, punktualne i stosunkowo niedrogie (jak na tamtejsze ceny).


Pociąg Mugunghwa
(źródło: materiały prasowe kolei Korail)

Pociąg Mugunghwa w środku
(źródło: materiały prasowe Korail)

PRZEPISY WJAZDOWEPolscy obywatele nie muszą mieć wiz przy wyjazdach do Republiki Korei na okres do 90 dni. Przy wjeździe trzeba okazać ważny paszport oraz wypełnioną kartę przekroczenia granicy (dostępna na pokładzie samolotu lub na lotnisku). Urzędnik imigracyjny może zapytać o cel podróży, prosić o wskazanie źródeł finansowania (jeżeli nie wynika to z przedstawionych dokumentów) czy o okazanie biletu powrotnego. Nie jest wymagane posiadanie określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu.

Od 1.01.2012 roku obowiązuje system biometrycznej identyfikacji, polegający na obowiązkowym pobieraniu odcisków palców oraz dokonaniu zdjęcia twarzy podczas przekraczania granicy. Z wymogu poddania się tej procedurze zwolnione są osoby poniżej 17 roku życia, urzędnicy zagranicznych rządów i organizacji międzynarodowych, wraz z towarzyszącymi im członkami rodzin oraz osoby zaproszone przez szefów koreańskiej administracji centralnej.

Niedozwolone jest wwożenie na terytorium Republiki Korei produktów rolnych i spożywczych. Co się tyczy wwożenia środków płatniczych - należy zadeklarować kwoty przekraczające 10 tys. USD. Bez zadeklarowania można wywieźć z Korei do 10 tys. USD. W przypadku wyższych sum (o ile nie były zadeklarowane przy wjeździe) należy przedstawić urzędnikowi imigracyjnemu poświadczenie z Bank of Korea, że zostały tam legalnie zadeklarowane. Zwrot podatku VAT jest możliwy po spełnieniu następujących warunków: towar został zakupiony w wyznaczonych punktach sprzedaży, sprzedawca wystawił poświadczenie dokonania zakupu, wartość towaru przekracza 50 tys. KRW, zgłoszenie służbom celnym nastąpiło w terminie do 3 miesięcy od dnia zakupu. Po przedstawieniu organom celnym faktury oraz poświadczenia zakupu podatek VAT zwracany jest w gotówce (na lotnisku Incheon znajduje się specjalny punkt Global Refund) lub przekazywany jest na konto podane w poświadczeniu dokonania zakupu. Podatek VAT nie jest zwracany w przypadku zakupu broni, lekarstw, dzieł sztuki oraz usług.

Turyści przebywający w Korei do 90 dni nie są objęci obowiązkiem meldunkowym. Osoby pragnące pozostać dłużej (praca, studia etc.) muszą ubiegać się o odpowiednią wizę w przedstawicielstwie dyplomatycznym Republiki Korei. Na jej podstawie zostanie następnie wydany dokument tożsamości dla rezydentów (Alien Registration Card)przez Urząd Imigracyjny w Korei. (źródło: poradnik MSZ "Polak za granicą")


LOTNISKA W SEULUDo Korei Południowej najlepiej dostać się samolotem. Bezpośrednie samoloty kursują m.in. z Monachium, Amsterdamu i Franfurtu. W Seulu znajdują się dwa główne lotniska międzynarodowe:

Seul-Inczhon - lotnisko położone ok. 52 kilometry od Seulu na wyspie. Nowoczesny, ciągle rozbudowywany port lotniczy, jeden z największych węzłów przesiadkowych w Azji. W 2009 i 2012 roku zdobył tytuł najlepszego lotniska świata według londyńskiej agencji konsultingowej Skytrax (inf. prasowa). Lotnisko ma świetną opinię wśród podróżnych nie tylko ze względu na rozmiary i futurystyczny wygląd, ale również dzięki dużej ilości sklepów i atrakcji przeznaczonych dla oczekujących na przesiadkę.

Seul-Gimpo - port lotniczy leżący w granicach Seulu, kiedyś główny port międzynarodowy, dzisiaj obsługuje głównie loty krajowe oraz loty do Tokio.

Lotnisko Seul-Inczon jest połączone z lotniskiem Seul-Gimpo oraz centrum miasta koleją AREX (Airport Express). Pociągi Airport Express kursują w wersji podmiejskiej oraz ekspresowej. Pociąg podmiejski trasę z centrum Seulu na lotnisko Inczon pokonuje w 53 minuty zatrzymując się po drodze na 8 stacjach. Cena za przejazd w czerwcu 2012 roku wynosiła 3850 wonów (ok. 12 zł). Pociąg ekspresowy jes dużo wygodniejszy i nie zatrzymuje się na stacjach pośrednich. Czas przejazdu jest 10 minut krótszy od zwykłego pociągu podmiejskiego, natomiast cena dużo wyższa - 13 800 wonów (40 zł). Biorąc pod uwagę, że w czerwcu 2012 roku przejazd pociągiem z Krakowa na lotnisko w Balicach kosztuje 18 złotych, koreańskie ceny nie są wygórowane.

Szczegóły: www.arex.or.kr

KOREA RAIL PASSPołudniowokoreańskie koleje przygotowały atrakcyjną ofertę dla turystów w postaci biletu sieciowego "Korea Rail Pass" umożliwiającego odbycie nieograniczonej liczby podróży pociągami uruchamianymi przez Korail w okresie ważności biletu.

Bilet dostępny jest w kilku wariantach - dla osób dorosłych i dzieci, w wersji saver dla grup od 2 do 5 osób oraz w wersji dla młodzieży (13-25 lat). W zależności od długości pobytu można wybrać odpowiedni okres ważności biletu - od jednego dnia do 10 następujących po sobie dni.

Bilet jest ważny we wszystkich pociągach Korail (również w pociągach KTX) oprócz pociągów metra oraz specjalnych pociągów turystycznych i pociągów na lotniska. Bilet można kupić na wszystkich stacjach kolejowych w Korei Południowej oraz poprzez sklep internetowy na stronie kolei południowokoreańskich. Nie jest to jednak pewna informacja, bowiem spotkałem się z taką, iż bilet musi zostać kupiony jeszcze przed przyjazdem do Korei Południowej.

Bilet przeznaczony jest tylko dla cudzoziemców.

Bilet sieciowy tygodniowy kolei południowokoreańskich w 2013 roku kosztuje w przeliczeniu 450 złotych.

Ze względu na problemy z aktualnością cen i różne cenniki na różnych podstronach, odsyłam do strony kolei południowokoreańskich, na której jest bardzo dobrze widoczny odnośnik do strony z informacjami o Korail Pass www.korail.com
.

Pociąg KTX
(źródło: materiały prasowe kolei Korail)

Pociąg KTX w środku
(źródło: materiały prasowe Korail)

POŁĄCZENIA MIĘDZYNARODOWEKorea Południowa posiada bezpośrednie połączenie kolejowe z Koreą Północną, jednak nie kursują tamtędy pociągi pasażerskie.

Turystów może zainteresować bilet kombinowany umożliwiający podróż z Seulu do wybranych japońskich miast. W cenie jednego biletu zawarty jest przejazd koleją na odcinku koreańskim do portu, rejs promem do Japonii oraz przejazd pociągiem japońskim z portu do wybranego miasta. Szczegóły można znaleźć na stronie południowokoreańskich kolei (odnośnik na górze).

SEULSeul to ogromne miasto pełne kontrastów, a przy tym bardzo czyste. Na zwiedzanie warto poświęcić kilka dni. Co może zdziwić turystę:

- w sklepach znajduje się mnóstwo automatów do sprzedaży, w tym m.in. takich rzeczy, jak ryż czy zupki instant
- na stacjach metra perony oddzielone są od torów szybami uniemożliwiającymi wtargnięcie na tory.
- w windach z reguły nie spotkacie czwartego piętra. Liczba 4 po koreańsku czyta się również jako "śmierć".
- w sklepach można kupić specjalne worki na śmieci. Worki są drogie, ponieważ w cenie zawarta jest opłata za wywóz śmieci. Wystarczy wystawić worek ze śmieciami na ulicę, a śmieciarka go zabierze.
- toalety publiczne są bardzo czyste i często darmowe. Męska jest oznaczona na niebiesko, damska na czerwono.
- wśród miejscowych i turystów popularne są restauracje, w których płaci się określoną kwotę i można jeść do woli.
- w środkach transportu publicznego znajdują się miejsca dla osób starszych i niepełnosprawnych. Miejsc nikt nie zajmuje.

Dla ciekawych polecam stronę ze świetnymi fotoreportażami, po obejrzeniu których aż chce się jechać do tego kraju: cyrkulewski.pl/travel/view/south-korea-seoul-details.html


Pociąg metra w Seulu
(źródło: materiały prasowe kolei Korail)

Pociąg metra w Seulu
(źródło: materiały prasowe Korail)

KOREA POŁUDNIOWA NA YOU TUBEOdnośniki do najciekawszych filmów przedstawiających Koreę Południową na You Tube.

Południowokoreańskie pociągi:
Pociąg KTX
Pociąg KTX-II
Pociąg klasy Mugunghwa
Cała podróż z Seulu do portu lotniczego Inczon
Pociąg AREX Express w środku
Metro w Seulu
Pociąg podmiejski
Wnętrze pociągów ITX
Reportaż z podrózy na trasie Gangneung - Samcheok cz.1/2 (dużo widoków)
Reportaż z podrózy na trasie Gangneung - Samcheok cz.2/2

Południowokoreańskie miasta:
Seul cz.1/2
Seul cz.2/2
Ansan z motocykla
Gwangju - panorama
Seul - inny ciekawy film
Busan
Busan z okien autobusu - na kanale tego autora jest mnóstwo tego typu filmów.
Daegu z lotu ptaka
Daegu - spacer po mieście
Suwon z okien samochodu