Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

KOLEJE W AMERYCE POŁUDNIOWEJJeśli widzisz błąd lub posiadasz dodatkowe informacje, napisz: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Ostatnia aktualizacja: 9.10.2012Oprócz państw opisanych w osobnych artykułach, zamieszczam krótkie informacje o sytuacji w kolejowym ruchu pasażerskich w krajach Ameryki Południowej. Kolejowe przewozy pasażerskie, poza Argentyną i Chile, są mało popularne i przeznaczone głównie dla turystów. Do opisów załączam odnośniki do filmów na You Tube.

FALKLANDYKiedyś istniały dwie krótkie linie wąskotorowe pomiędzy portem a bazą wojskową. Brak szczegółowych informacji.

GUJANAW Gujanie w 1948 roku została wybudowana pierwsza linia kolejowa w Ameryce Południowej łącząca miasta Georgetown i Plaisance. Długość tej linii wynosiła tylko około ośmiu kilometrów. W Gujanie funkcjonowało ponadto kilka kolejek cukrowniczych. Po odzyskaniu niepodlegości wszystkie zostały zlikwidowane. Obecnie brak kolei.

GUJANA FRANCUSKABrak kolei pasażerskich. Krótka linia używana jest w Gujańskim Centrum Kosmicznym.

KOLUMBIAW Kolumbii, oprócz metra w Medellin, kursuje jedynie pociąg turystyczny Bogotá - Zipaquirá. Na pokonanie trasy liczącej 53 kilometry potrzebuje półtorej godziny. Podróż powrotna w 2012 roku będzie kosztowała osobę dorosłą 42 dolary amerykańskie. Od poniedziału do piątku pociąg odjeżdża ze stacji La Sabana w Bogocie o 8:30. O 11:30 dociera do miasta Zipaquira, gdzie turyści mają godzinę na zwiedzanie. Po godzinie pociąg rusza w drogę powrotną. W drodze powrotnej zaplanowany jest postój w Cajica trwający aż 135 minut, przez co turyści wracają do Bogoty dopiero o 17:40.

Szczegółowe informacje: www.turistren.com.co
Kolumbijski pociąg parowy na You Tube

Kolumbijski pociąg turystyczny
(autor: Nils Öberg, źródło: Wikimedia Commons, licencja CC)


PARAGWAJBrak sprawdzonych informacji. W ostatnich latach jako jedyny kursował pociąg turystyczny z ogrodu botanicznego w Asuncion do Aregua. Pociąg ciągnięty przez lokomotywę parową wyjeżdżał w trasę liczącą 25 kilometrów w co drugą niedzielę. Z powodu zawalenia się mostu, na trasie, od 2010 roku pociąg nie kursuje. Nie wiadomo, jak długo potrwa naprawa.

Planuje się uruchomienie połączenia pomiędzy Encarnación a pierwszą stacją za granicą argentyńską - Posadas. Istnieją również plany wybudowania szybkiej kolei miejskiej w Asuncion.

Pociąg Asuncion Aregua na You Tube

Paragwajski pociąg Asuncion - Arequa
(autor: Paraterra, źródło: Wikimedia Commons, licencja CC)


SURINAMObecnie brak kolei. Po uzyskaniu niepodległości wszystkie połączenia zostały zlikwidowane, a tory rozebrane.

Ciekawy artykuł ze zdjęciami porzuconych surinamskich wagonów

WENEZUELAPrzewozy pasażerskie obecnie ograniczają się do pociągów podmiejskich kursujących na trasie Caracas - Cua. W dni powszednie pociągi kursują od 5:40 do 22:20, w soboty, niedziele i święta od 5:28 do 22:20. Ponadto firma Ferrominera Orinoco obsługuje sieć kolei przemysłowych.

www.ife.gob.ve - szczegółowe informacje

Pociąg kolei podmiejskiej Caracas - Cua
(autor: nieznany, źródło: Wikimedia Commons, licencja GNU)