Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

KOLEJE TURYSTYCZNE I DREZYNOWE


Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016

Jednym z celów strony internetowej "Świat Podróży Kolejowej" jest popularyzacja kolei. Nie tylko tej kursującej regularnie, ale również pociągów turystycznych i prób reaktywacji połączeń na nieczynnych liniach kolejowych. W poniższym wykazie umieściłem znane mi polskie koleje turystyczne i drezynowe. Niektóre z nich zagrożone są likwidacją, a poprzez umieszczenie ich na tej liście mam nadzieję na wzrost zainteresowania tymi przewozami, a tym samym uchronienie ich od likwidacji lub rozwój inicjatyw.

POCIĄGI KĘTRZYN - WĘGORZEWO


Linia kolejowa licząca 33 kilometry, na której regularne pociągi pasażerskie przestały kursować w 1992 roku, a w 2000 zawieszono kursy pociągów towarowych. Po przejęciu linii przez powiat węgorzewski w 2008 sezonowo uruchamiano pociągi turystyczne Kętrzyn - Węgorzewo zestawione z lokomotywy spalinowej i starych wagonów. W 2016 roku grupa SKPL uruchomiła przewozy w okresie wakacyjnym - pociągi kursują 3 razy dziennie od 9 lipca do 28 sierpnia. Jeżeli nie chcecie jechać aż do Węgorzewa, można wysiąść w pobliżu Parku Miniatur Mazurolandia oraz Wilczego Szańca w Gierłożu. Bilet w jedną stronę na całą trasę dla osoby dorosłej kosztuje 12 złotych.

www.shortlines.pl/travel.html

Pociąg Kętrzyn - Węgorzewo na You Tube (24:07)(2014)
Pociąg Kętrzyn - Węgorzewo na You Tube (06:22)(2013)

POCIĄGI BYTÓW - LIPUSZKolejna udana inicjatywa Grupy SKPL. Pociągi wakacyjne, kursujące w soboty i niedziele pomiędzy stacjami Bytów a Lipusz. Pociągi są skomunikowane z nielicznymi weekendowymi pociągami kursującymi z Chojnic lub Kościerzyny. Skład pociągu to lokomotywa spalinowa + wagon typu ryflak. Cena biletu w jedną stronę wynosi 12 złotych.

www.shortlines.pl/travel.htmlMAŁOPOLSKIE SZLAKI TURYSTYKI KOLEJOWEJ


Przejazdy pociągami retro po różnych małopolskich trasach. Pociągi najczęściej kursują po malowniczej linii kolejowej Chabówka - Mszana Dolna - (Kasina Wielka - Nowy Sącz), czasami uruchamiane są też na innych trasach. Składy zestawione z lokomotywy parowej i wagonów retro. Ceny przystępne, ale bilety w przedsprzedaży internetowej rozchodzą się bardzo szybko.

Pociągi kursują nieregularnie, kalendarz przejazdów dostępny na stronie internetowej.

kolejegalicyjskie.pl
Pociąg retro Chabówka - Nowy Sącz (11:12)(2015)
Pociąg retro Chabówka - Kasina Wielka (04:22)(2015)
Pociąg specjalny w Gorlicach (01:31)(2015)

TURKOL


Najbardziej znana marka pociągów turystycznych w Polsce. Przejazdy pociągami retro głównie po Wielkopolsce, ale również po terenach ościennych województw. Pociągi kursują przez cały rok; dużym atutem jest bogata i urozmaicona oferta - począwszy od przejazdów wokół Poznania, przez wycieczki do Czarnkowa, po kilkudniowe imprezy jak ostatnia wycieczka po Pogórzu Sudeckim. Przejazdy pociągami TurKol to niepowtarzalna okazja, aby przejechać się po nieczynnych odcinkach linii kolejowych.

Zestawienia pociągów różne. Niektóre pociągi zestawione są z parowozu i wagonów retro, inne z lokomotywy spalinowej oraz zmodernizowanych wagonów piętrowych lub wagonów typu bonanza. Niektóre wycieczki połączone są z przejazdami autobusowymi na części trasy.

Z oferty w 2015 roku najbardziej zainteresowały mnie pociągi z Poznania do portu w Kołobrzegu, z Wrocławia do Złotoryi i pociąg Spichlerz z Torunia przez Sierpc, Brodnicę, Chełmżę do Grudziądza, a potem z powrotem do Torunia.

Wady pociągów to stosunkowo wysokie ceny, a także konieczność rezerwacji z wyprzedzeniem, i to najczęściej dużym, bowiem chętnych jest bardzo dużo.

Strona internetowa: www.turkol.pl
Pociąg Turkol do Bytowa na You Tube (42:22)(2014)
Pociąg Noteć do Czarnkowa na You Tube (18:58)(2013)
Pociąg Katamaran do kołobrzeskiego portu na You Tube (04:55)(2012)

BIAŁOWIESKIE DREZYNY


Kolej drezynowa w Puszczy Białowieskiej. Drezyny są do dyspozycji pasażerów przez cały rok, konieczne jest jednak wcześniejsze uzgodnienie.

Drezyny można wynająć na różne odcinki i na godziny. Najdłuższa dostępna trasa to Białowieża Towarowa - Miejsce Mocy - Czerlonka - Białowieża Towarowa.

Strona internetowa: www.drezyny.net
Białowieskie Drezyny na You Tube (04:31)(2013)

BIESZCZADZKIE DREZYNY ROWEROWE


Przejazdy kolejami drezynowymi po nieczynnej linii kolejowej 108 z Zagórza do granicy w Krościenku, po której dawniej jeździły pociągi Sanok - Chyrów, znane z przemytu papierosów. Kolej drezynowa funkcjonuje od 30 maja 2015 roku. Bardzo dobra kampania reklamowa sprawiła, że przedsięwzięcie okazało się bardzo udanym posunięciem.

Jak twierdzi zarządca na swojej stronie internetowej, linia kolejowa 108 to najpiękniejsza linia kolejowa w Polsce. Jednocześnie z informacji prasowych oraz informacji o przedsięwzięciu wynika, że można pojeździć drezynami z Zagórza do Ustrzyk Dolnych, a rozkład jazdy pokazuje zupełnie co innego. Według rozkładu drezynami można się przejechać na trasach:

Uherce Mineralne - Łukawica (9 km)
Ustrzyki Dolne - Krościenko/Ustjanowa (8 km)

Nie można wynająć drezyn bez opiekuna, a cena jest stosunkowo wysoka - 105-108 zł za 4 osoby + dziecko.

Bardzo dobra oferta dla rodzin i grup, osoby podróżujące samotnie będą omijać tę kolej ze względu na cenę.

Strona internetowa: drezynyrowerowe.pl
Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe na You Tube (14:22)(2015)

GRABOWSKA TOCZKA


Grabowska Toczka to popularna nazwa linii kolejowej Ostrzeszów - Namysłaki. Od 2008 roku na nieczynnej i częściowo rozkradzionej linii pojawiły się drezyny. Niestety, brak informacji, czy kolej nadal istnieje, czy też jej działalność zakończyła się klapą.

Przejazd drezyną z Grabowna nad Prosną do Bukownicy na You Tube (06:05)(2009)

GRODZISKA KOLEJ DREZYNOWA


Rzadkie, nieregularne przejazdy różnymi drezynami (między innymi drezyną na bazie fiata 126 p) po różnych odcinkach linii kolejowej Kościan - Grodzisk Wielkopolski. Podczas opracowywania artykułu nie działała strona internetowa kolei, dlatego nie mogę podać szczegółowych informacji.

Grodziska Kolej Drezynowa - profil na Facebooku
Grodziska Kolej Drezynowa na You Tube (04:04)(2012)

KARKONOSKIE DREZYNY RĘCZNE


Przejażdżki drezynami ręcznymi przy dworcu kolejowym w Karpaczu, po nieczynnej linii kolejowej 340. Stworzenie kolei drezynowej jest drugim etapem projektu rewitalizacji tzw. Kolei Karkonoskiej, czyli linii 308 Jelenia Góra - Kamienna Góra oraz linii 340 Mysłakowice - Karpacz. Obie linie mają ogromny potencjał, a walka o reaktywację połączeń kolejowych do Kowar i Karpacza trwa od kilku lat. Niestety, na razie z marnym skutkiem. Na ładnej stronie internetowej brak informacji nt. dni, kiedy można pojeździć drezynami i trasie.

Strona internetowa: www.drezynykarpacz.pl
Karkonoskie Drezyny Ręczne (06:22)(2014)

KOLEJ DREZYNOWA W KROŚNIEWICACH


Krótkie i nieregularne przejazdy drezynami po odcinkach dawnej Krośniewickiej Kolei Dojazdowej (nie mylić z kolejką wąskotorową w Krośnicach). W 2015 roku przejazdy drezynami odbyły się na stacji Ozorków Wąskotorowy i Łęczyca Wąskotorowa. Należy podziwiać wolontariuszy za prace na linii kolei wąskotorowej i dążenie do celu, jakim jest reaktywacja Krośniewickiej Kolei Dojazdowej (czego im życzę).

skkw.manifo.com
Drezyna w Łęczycy (00:37)(2014)
Przejazd drezyną z Ozorkowa (36:33)(2014)

KOLEJ NADZALEWOWA


Jedna z najpiękniejszych polskich linii kolejowych z Elbląga do Braniewa przez Tolkmicko i Frombork. Jeszcze w 2013 roku kursowały tu sezonowe pociągi Elbląg - Frombork, natomiast w 2015 roku w mediach całej Polski głośno było o zakupie drezyn i stworzeniu na tej linii kolei drezynowej. Niestety, linia jest wyłączona z użytkowania przez PKP PLK i nic z tej inicjatywy nie wyszło. Nie wiadomo, jaka przyszłość czeka tę linię. Ma ona ogromny potencjał turystyczny, lecz pewnie podzieli los wielu innych linii, czyli zostanie rozebrana, a w jej miejsce zostanie utworzona ścieżka rowerowa.

Kolej Nadzalewowa - pociąg Arrivy na You Tube (04:17)(2013)

KRZYWIŃSKA KOLEJ DREZYNOWA


Inicjatywa, której celem były wycieczki drezynami po linii kolejowej Gostyń - Kościan, ale jak wynika z nieaktualizowanej strony internetowej i profilu na Facebooku, nic z tego nie wyszło. Na liście zamieściłem tylko po to, aby wzbudzić zainteresowanie tą inicjatywą wśród wpływowych osób.

Strona internetowa: krzywinskie.drezyny.com
Krzywińska Kolej Drezynowa na You Tube (04:43)(2009)

MOSIŃSKA KOLEJ DREZYNOWA


Przejazdy drezynami na trasie Mosina (dawna stacja Mosina Pożegowo) - Osowa Góra przez ładne tereny Wielkopolskiego Parku Narodowego. W wakacje przejazdy w piątki, soboty i niedziele, we wrześniu i w październiku tylko w weekendy. Duże możliwości aktywnego wypoczynku na terenach wzdłuż trasy kolejki. Jedna z nielicznych polskich kolei drezynowych, działająca regularnie i bez większych problemów.

Strona internetowa: www.naszedrezyny.pl
Mosińska Kolej Drezynowa na You Tube (03:28)(2014)

SŁUPSKA POWIATOWA KOLEJ DREZYNOWA


Przejazdy drezynami po torach linii kolejowej Korzybie - Bytów, na której w 1992 roku zawieszono ruch pociągów osobowych, a ostatnim pociągiem, który w całości przejechał tę linię był pociąg specjalny Szczecinek - Kościerzyna w 2002 roku. Jak wynika z mapy udostępnionej na stronie, drezyny jeżdżą na odcinku Korzybie - Zielin Miastecki. Brak informacji o dniach kursowania, z profilu na Facebooku wynika, że przejazdy odbywają się nieregularnie.

Strona internetowa: www.kolej.slupsk.pl
Słupska Powiatowa Kolej Drezynowa na You Tube (00:33)(2013)