Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

IZRAEL


Przewoźnik narodowy: Israel Railways
Strona internetowa: www.rail.co.il
Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015

O kolejach izraelskich nie ma sensu dużo pisać. Są komfortowe, szybkie i niedrogie. Jeśli istnieje możliwość dotarcia gdzieś pociągiem, należy z niej skorzystać. Pociągi nie kursują podczas Szabatu i świąt żydowskich.

Izraelskie koleje łączą największe miasta zapewniając szybką podróż klimatyzowanymi składami. Na liniach spotkamy spalinowe zespoły trakcyjne tego samego typu, co IC3 w Danii, wagony piętrowe push-pull Bombardiera znane z niemieckich pociągów regionalnych oraz pociągi podmiejskie firmy Siemens.

Oprócz podstawowych typów biletów koleje izraelskie oferują bilety kombinowane - bilet z Tel Awiwu do wybranej miejscowości i z powrotem (również w drugą stronę) połączony z możliwością skorzystania z przejazdów autobusami firmy Dan bus (obsługuje połączenia autobusowe w Tel Awiwie i okolicach). Bilety okresowe dostępne są tylko na określoną linię, np. bilet tygodniowy kosztuje tyle, co 7,5 podróży na danej trasie na bilecie jednorazowym, natomiast bilet miesięczny to równowartość 26 podróży na danej trasie na bilecie jednorazowym. W ofercie brakuje biletów sieciowych. W wybranych pociągach można również wykupić rezerwację miejsca.

Schemat sieci stacji kolei izraelskich

Przykładowe ceny biletów (18.8.2015):
Tel Awiw - Jeruzalem (czas przejazdu 1:40) - 23,5 szekieli izraelskich = ok. 20 zł.
Tel Awiw - Hajfa (czas przejazdu 1:11) - 32 szekiele izraelske = ok. 27 zł.

PODSTAWOWE INFORMACJE

- na wielu stacjach, nawet najmniejszych, pasażerowie przed wejściem na pokład pociągu przechodzą przez kontrolę bezpieczeństwa, czyli skanowanie bagażu itp.

- pociągi nie kursują w szabat, od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę.

- nie ma większych problemów z fotografowaniem pociągów.

- rowery można przewozić w oznaczonych wagonach.

- można przewozić psy pod warunkiem, że pies ma na sobie kaganiec i jest na smyczy. Przewóz mniejszych zwierząt domowych dozwolony jest w odpowiednim transporterze.

NAJWAŻNIEJSZE MIASTA IZRAELA


Poniżej lista miast w Izraelu, które powinien zwiedzić każdy turysta poruszający się pociągiem po tym kraju. Oczywiście miast jest dużo więcej, ale przynajmniej te opisane powinno się zwiedzić podczas krótkiej wizyty w tym kraju.

JEROZOLIMA - największe miasto Izraela, tłumnie odwiedzane przez turystów i pielgrzymów z całego świata. Na zwiedzanie Jerozolimy trzeba przeznaczyć kilka dni - godnych uwagi zabytków jest naprawdę dużo. Do obowiązkowych punktów programu zwiedzania należą z pewnością takie miejsca jak Bazylika Grobu Świętego, Ściana Płaczu, Muzeum Holocastu Yad Vashem. Bardzo dobre opinie zbiera Stare Miasto i park archeologiczny Miasto Dawida z 533-metrowym tunelem Szilo. Dużo muzeów (np. Muzeum Izraela, Muzeum Sztuki Biblijnej), dostępne są też atrakcje dla dzieci, jak np. Winda Czasu. Jerozolimę koniecznie trzeba odwiedzić podczas pobytu w Izraelu. Dworzec kolejowy Malha położony jest na peryferiach miasta.

TEL AVIV - drugie miasto Izraela pod względem liczby ludności, ośrodek handlowy, przemysłowy, jak również ośrodek kultury. Najważniejsze miejsca to Jaffa - stare miasto z zabytkowym portem (dawniej odrębne miasto), tzw. Białe Miasto, czyli zespół budynków wybudowanych w stylu Bauhaus - umieszczone na Liście światowego dziedzictwa UNESCO oraz Bazar Karmel. Z muzeów polecane są Muzeum Sztuki, Muzeum Starożytności i Dom Bena Guriona, natomiast jeżeli się nie spieszycie, warto pospacerować plażami i promenadami. Nie zabrakło też dzielnic reklamowanych jako dzielnice artystów - Newe Tzedek i Florentyna. Bardzo dobra wypadowa. Wadą miasta są astronomiczne ceny, również za nocleg. Miłośnicy kolei powinni zajrzeć na zabytkową, odrestaurowaną, ale nieczynną stację kolejową Jaffa, gdzie stoi dziś tylko zabytkowy wagon.

HAJFA - miejsce atrakcyjne nie tylko dla zwykłego turysty, lecz przede wszystkim dla miłośników kolei - na nieczynnej stacji kolejowej urządzono Izraelskie Muzeum Kolejnictwa. Druga kolejowa atrakcja to jedyne metro w Izraelu - jedna linia z sześcioma stacjami, pomiędzy którymi można przejechać w ciągu dziesięciu minut. Na pierwszy rzut oka bardziej przypomina funikular niż metro. Oprócz atrakcji kolejowych Hajfa może się pochwalić choćby świątyniami bahaitów, tzw. Kolonią Niemiecką, promenadą Ludwika z pięknymi widokami na morze, plażami oraz Narodowym Muzeum Nauki.

AKKO - ładne miasto z bogatą historią położone na północ od Hajfy. Miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie - miłośnikom zabytków spodoba się otoczone murami Stare Miasto z portem, miłośnikom zakupów centra handlowe, a turyści chcący spacerować i odpoczywać mają do dyspozycji plaże w okolicy. Dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze turystycznej jest też doskonałą bazą wypadową. Do Akko dojedziemy pociągami relacji Beer sheva - Tel Aviv - Hajfa - Akko.

BEER SHEVA - jedyne izraelskie miasto zbudowane przez Turków, obecnie prawie dwustutysięczne centrum regionu z bardzo dobrymi połączeniami kolejowymi Beer Sheva - Tel Aviv - Hajfa. Warto zobaczyć Stare Miasto, Muzeum Kultury Beduinów, słynne Muzeum Izraelskich Sił Powietrznych oraz Carasso Science Park. W pobliżu stanowisko archeologiczne - osada Tel Beer Szewa, wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Bardzo dobra baza wypadowa do wypadów na pustynię Negew. W mieście są dwa dworce kolejowe - z dworca w centrum miasta odjeżdżają szybkie pociągi, z dworca północnego pociągi do miasta Dimona.

KOLEJE IZRAELSKIE NA YOU TUBE


Muzeum Kolejnictwa w Hajfie (05:19)(2015)
Różne pociągi w Hajfie (02:14)(2015)
Pociąg na stacji Tel Aviv (04:30)(2015)
Izrael - różne pociągi (05:02)(2014)
Przejazd pociągiem na traise Modiin - Herzelia (41:31)(2015)
Filmik z przejazdu z Tel Avivu do Hajfy (01:54) (2014)
Program Railway Journeys - odcinek o Izraelu (25:31)(2013)
Przejazd pociągiem z Tel Avivu na lotnisko (03:07) (2013)
Podróż pociągiem Beer Sheva - Dimona (27:09)(2012)
Metro Karmelit w Hajfie (05:57)(2010)
Metro Karmelit w Hajfie (09:10)(2009)