Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

GABON
Przewoźnik narodowy: Setrag
Ostatnia aktualizacja: 11.05.2014

Gabon to jeden z najlepiej rozwiniętych afrykańskich krajów i widok niektórych stacji kolejowych może zaskoczyć osoby znające afrykańskie realia.

Gabon posiada tylko jedną linię kolejową, tzw. "Transgabonais" o długości 670 kilometrów łączącą port Owendo niedaleko stolicy Libreville z drugim pod względem wielkości miastem Gabonu - Franceville. Linia biegnie z portu niemal do wschodniej granicy Gabonu. Co ciekawe, jako jedna z nielicznych linii kolejowych w tej części Afryki (a być może jedyna) nie została wybudowana w czasach kolonialnych. Pierwsze plany budowy linii pojawiły się już w 1885, ale studium wykonalności przeprowadzono dopiero w drugiej połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Budowa linii transgabońskiej rozpoczęła się w 1974 roku, a budowę, jak podaje Wikipedia, ukończono dopiero w 1987 roku.

Linia transgabońska używana jest przede wszystkim do transportu surowców mineralnych wydobywanych w gabońskich kopalniach uranu i manganu.

4 razy w tygodniu kursują pociągi pasażerskie lub pasażersko-towarowe z Owendo do Franceville. Jeden z nich - Trans-Ogooue to pociąg dzienny, pozostałe trzy to pociągi nocne. W dwóch pociągach są wagony drugiej klasy, wagony pierwszej klasy, wagony VIP i wagon restauracyjny. W dwóch pozostałych nie ma wagonów klasy VIP. Wagony klasy pierwszej i klasy VIP oferują zaskakująco wysoki standard, prawdopodobnie to dawne wagony kolei portugalskich.

Oprócz rozkładowych pociągów gabońskie biuro podróży "Ngondetour" organizuje 16-dniowe wycieczki kolejowe po Gabonie, w czasie których turyści, oprócz przejazdu pociągiem, mają możliwość zwiedzenia najciekawszych miejsc na trasie.

Linie kolejowe w Gabonie nie łączą się z liniami kolejowymi Kamerunu i Kongo, ale Chińczycy planują wybudować linię kolejową łączącą Gabon i Kamerun. Obecnie to właśnie Chiny w znacznym stopniu kontrolują transport kolejowy w Gabonie.

KOLEJE GABONU NA YOU TUBEKrótki filmik o pociągu Libreville - Franceville (2014)(01:30)
Reportaż z podróży gabońskim pociągiem (2013)(28:06)
Gabońska wioska Lastourville + przyjazd i odjazd pociągu (2008)(03:13)
Widok z gabońskiego pociągu na rzekę Ogooue (2008)(02:25)

KOLEJE GABONU NA PANORAMIO.COMOwendo - ostatnie metry linii kolejowej
Dworzec kolejowy Owendo (Libreville) z lotu ptaka
Dworzec kolejowy Owendo (Libreville)
Dworzec kolejowy Owendo (Libreville) - peron
Dworzec kolejowy Ntoum
Torowisko w Ivindo lub Ayem
Gaboński pociąg towarowy

Transgabonnaise
Owendo - Franceville - mapa