Kolej na Podróż

Francja – koleje wąskotorowe i turystyczne

Wykaz najważniejszych francuskich pociągów retro, kolejek wąskotorowych oraz pociągów turystycznych. Lista nie jest kompletna.

Spis treści:

1. Île-de-France
2. Akwitania
3. Alzacja
4. Bretonia
5. Burgundia
6. Franche-Comte
7. Kraj Loary
8. Langwedocja – Roussillon
9. Limousin
10. Lotaryngia
11. Midi-Pyrenees
12. Nord-Pas-de-Calais
13. Normandia
14. Owernia
15. Pikardia
16. Poitou-Charentes
17. Provence-Alpes-Côte d’Azur
18. Region Centralny
19. Rodan-Alpy
20. Szampania-Ardeny

1. ÎLE-DE-FRANCE

Chemin de Fer des Chanteraines

Parkowa kolejka wąskotorowa kursująca pomiędzy stacjami Les Tilliers R.E.R – Les Mariniers. Łączna długość linii to 5,5 kilometra. Poza stacją początkową i końcową pociąg zatrzymuje się jeszcze na 4 stacjach. Według informacji na stronie oficjalnej pociągi kursują od marca do października w każdą środę, sobotę i niedzielę oraz w święta.

Szczegóły: Strona oficjalna
Chemin de Fer des Chanteraines – reportaż z okazji 30-lecia (19:07)(2014)
Chemin de Fer des Chanteraines na You Tube (33:12)(2014)
Chemin de Fer des Chanteraines na You Tube (07:13)(2014) 

Chanteraines

Chemin de Fer des Chanteraines (aut. Didier Duforest, CC-BY-SA, flickr.com)

Disneyland Railway

Kolejka łącząca różne części paryskiego Disneylandu. Na stronie Disneylandu nie ma szczegółowych informacji technicznych, chociaż na dwóch zdjęciach prezentuje się bardzo ładnie.

Strona internetowa: www.disneylandparis.com

Kolejka w Disneylandzie – cały przejazd na You Tube (19:08)(2011)

La Mer de Sable

Kolejka kursująca po parku rozrywki w Ermenonville. Trasa ma niecały kilometr. Pociąg o nazwie „Le Train des Sables” ciągnie lokomotywa spalinowa z wyglądu przypominająca lokomotywę parową z filmów o Dzikim Zachodzie. Przejazd pociągiem jest wliczony w cenę biletu wstępu.

Strona internetowa: www.merdesable.fr

MTVS

Musée des tramways à vapeur et des chemins de fer secondaires français znajdujące się przy dworcu SNCF w Valdomois organizuje w sezonie letnim oraz w wybrane dni krótkie przejazdy pociągami zestawionymi z lokomotywy parowej oraz wagonów retro. Muzeum może się pochwalić interesującą kolekcją zabytkowych lokomotyw parowych, tramwajów, wagonów i innych pojazdów szynowych. Muzeum jest czynne w weekendy od 1 maja do 1 października w godzinach od 14:30 do 18:00. Adres: Place de la Gare, 95430 Butry-sur-Oise.

Strona internetowa: www.musee-mtvs.com
Jazdy manewrowe po muzeum (06:00)(2016)

Petit Train Au Port-Aux-Cerises

Kolejka parkowa w podparyskim parku Draveil kursująca sezonowo (do końca listopada) na trasie o długości około 3 kilometrów.

Strona internetowa: portauxcerises.ucpa.com
Petit Train Au Port-Aux-Cerises stojący w zaroślach na You Tube (01:17)(2011)

Petit Train Porte Malliot

Kolejka parkowa kursująca w samym centrum Paryża (Jardin d’Acclimatation) na trasie o długości około 1,6 kilometra. Oprócz biletu na kolejkę trzeba zapłacić za wstęp do parku rozrywki.

Strona internetowa: www.jardindacclimatation.fr
Kolejka w Jardin d’Acclimatation w Paryżu na You Tube (03:09)(2011)

Jardin

Kolejka w Jardin d’Acclimatation (aut. Jeremy Thompson, CC-BY, flickr.com)

Tacot des Lacs

Kolejny typowy sezonowy pociąg turystyczny kursujący w maju, czerwcu i wrześniu w soboty i niedziele, natomiast w lipcu i sierpniu codziennie. Pociąg kursuje na trasie Montcourt-Fromonville – Bourron-Marlotte o długości 2,5 kilometra. Rozstaw szyn to 600 mm. Na stronie kolejki jest bardzo mało przydatnych informacji.

Szczegóły: Strona oficjalna

Train Touristique de Guitres a Mercenais

Zabytkowy pociąg z lokomotywą parową kursujący na linii wokół Guitres w niedziele i święta od 1 maja do 31 października. Dodatkowo od 1 lipca do 31 sierpnia w środy kursuje spalinowy wagon motorowy lub skład ciągnięty przez lokomotywę spalinową. Najbliższa stacja SNCF znajduje się w Coutras, gdzie możemy dotrzeć pociągiem kolei francuskich relacji Bordeaux – Perigueux (czas przejazdu z Bordeaux – około 40 minut). Ponadto w Guitres znajduje się małe muzeum kolejnictwa.

Szczegóły: Strona oficjalna
Train touristique de Guîtres na You Tube (07:34)(2008)

Petit Train du Cap-Ferret

Dwukilometrowa kolejka wąskotorowa na półwyspie Cap du Ferret w Belisaire. Kursuje od 7 kwietnia do 30 września. Pociąg przejeżdża przez Belissaire ze strony Zatoki Arcachon do Oceanu Atlantyckiego, czyli jakby z plaży na plażę. Podróż zajmuje 12 minut. Do Belisaire można dopłynąć promem z Arcachon.

Strona internetowa: www.ville-lege-capferret.fr/DECOUVERTE/PAGELIBRE00013097.HTM
La Petit train du Cap-Ferret na You Tube cz.1/2 (14:26)(2014)
La Petit train du Cap-Ferret na You Tube cz.2/2 (06:27)(2014)
La Petit train du Cap-Ferret na You Tube (10:15)(2007)

Ferret

La Petit train du Cap-Ferret (aut. Patrick Janicek, CC-BY, flickr.com)

Train Touristique de L’Albret

Pociąg retro kursujący od 2004 roku na 13-kilometrowej trasie pomiędzy Nerac a Mezin. Przejazdy nieregularne.

Informacja w internecie: www.lafrancevuedurail.fr/ttalbret/
Train Touristique De L’Albret na You Tube (09:34)(2015)

2. ALZACJA

Chemin de Fer Touristique du Rhin

Nazwa obejmująca pociągi retro kursujące w okolicach alzackiej wsi Volgesheim leżącej nad Renem, zaledwie 1,5 kilometra od granicy francusko-niemieckiej. Pociągi kursują od maja do września w niedziele i wybrane soboty. Kursy pociągów organizowanej są w formie przejazdu okrężnego przez okolice Volgesheim. Pociąg odjeżdża z tej wsi o 15:00, a z powrotem przyjeżdża o 17:45. Do Volgesheim łatwo dojechać z Miluzy lub Colmar.

Szczegóły:Strona oficjalna
Chemin de Fer Touristique du Rhin na You Tube (04:35)(2015)

Train du Sud Alsace

Linia turystyczna pomiędzy francuską Miluzą a Müllheim w Niemczech. W 2012 pociągi kursują w każdą niedzielę od 5 sierpnia do 22 września. Przejazd powrotny dla jednej osoby kosztuje 15,5 euro. Przejazd trasą o długości 22 kilometrów trwa około 30 minut. Chociaż jest to pociąg turystyczny, obsługują go zwykłe, nowoczesne spalinowe zespoły trakcyjne SNCF. Nie ma tu więc mowy o jakimś pociągu retro.

Strona internetowa: www.muellheim-mulhouse.eu/cms/Regioverbund/Muellheim-Mulhouse/1,300418,13245.html

Train Thur Doller Alsace

Pociągi retro uruchamiane w niedziele i święta w sezonie wakacyjnym pomiędzy Cernay-Saint André a Sentheim w Alzacji. Niespełna czterokilometrową trasę pociąg pokonuje w 45 minut.. Pociągi są prowadzone przez lokomotywy parowe. Do Cernay można dojechać pociągiem z Miluzy.

Szczegóły:Strona oficjalna
Train Thur Doller Alsace na You Tube (07:56)(2012)

3. BRETONIA

Chemin de Fer de La Baie de Saint-Brieuc

Przejazdy zabytkowym tramwajem w środy, soboty i niedziele od czerwca do października na krótkiej, zaledwie kilkusetmetrowej linii niedaleko Saint Brieuc. Przejazd trwa 15 minut. Planowana jest odbudowa części dawnej linii kolejowej SNCF z Saint Brieuc do Yffiniac.

Stowarzyszenie dodatkowo zarządza kolejką miniaturową kursującą po równie krótkiej trasie jak tramwaj.

Strona internetowa: chemin-fer-baie-saint-brieuc.fr

La Vapeur du Trieux

Pociąg parowy kursujący od maja do września. W maju, czerwcu i wrześniu kursuje w wybrane dni, w lipcu i sierpniu codziennie. Pociąg jest ciągnięty przez zabytkową lokomotywę Mallet. Kursuje między stacjami Paimpol a Pontrieux (do obu można dojechać pociągiem SNCF z Guingamp).

Strona oficjalna
La vapeur du Trieux na You Tube (09:13)(2013)

Chemins de Fer du Centre-Bretagne

Przewoźnik okazyjnie uruchamiający pociągi retro. Tabor mają ciekawy, lecz pociągi jeżdżą nieregularnie i należy śledzić terminy kursowania. Odsyłam na STRONĘ PRZEWOŹNIKA

Autobus szynowy przewoźnika Chemins de Fer du Centre-Bretagne (CFCB) na You Tube (07:20)(2012) 

Reseau Breton

Zabytkowe autobusy szynowe kursujące na dwóch liniach:

a) Guingamp – Carhaix (53 kilometry)
b) Guingamp – Paimpol (37 kilometrów)
Przewoźnik nie ma własnej strony internetowej, istnieje tylko strona nieoficjalna, na której nie ma szczegółowych danych na temat rozkładu jazdy, cen, ani terminów kursowania.

Train Blavet Ocean

Zabytkowy szynobus kursujący nieregularnie (nie wiadomo, czy jeszcze kursuje) pomiędzy Auray a Pontivy na linii kolejowej używanej do przewozów towarowych. Na stronie internetowej ostatnie informacje pochodzą z 2009 roku.

Strona internetowa: www.train-blavet-ocean.com/
Train Blavet Ocean na You Tube (02:29)(2009)

5. BURGUNDIA

Chemin de Fer de La Vallee de L’Ouche

Pociągi parowe lub spalinowe kursujące w niedziele i święta (maj, czerwiec, wrzesień) oraz codziennie w sezonie wakacyjnym (lipiec-sierpień) z Bligny sur Ouche do Pont d’Ouche. Bligny sur Ouche znajduje się 45 kilometrów od Dijon. Trasa pociągu to około siedmiu kilometrów.

Szczegóły: Strona oficjalna
Le Chemin de Fer de la Vallée de l’Ouche na You Tube (06:10)(2011)

Le P’Tit Train de L’Yonne

Kolejna kolejka parkowa w Burgundii. Kursuje między l’Yonne a Massangis. Długość używanego odcinka wynosi 2,5 kilometra. Pociąg kursuje w niedziele i święta od 8 maja do trzeciej niedzieli września.

Szczegóły: Strona oficjalna
Le P’tit train de L’Yonne na You Tube (00:46)(2013)

Train des Deux Vallees

Wąskotorowa kolejka parkowa w Le Creusot o rozstawie torów 60 cm. Atrakcją jest możliwość przejazdu małą, drewnianą drezyną. Do Le Creusot można dojechać z Dijon (ok. godziny bezpośrednim pociągiem).

Strona internetowa: www.parcdescombes.com
Train des deux valles na You Tube (15:15)(2014)

Train Touristique des Laviers

Kolejka parkowa kursująca na króciutkiej linii (1,4 kilometra) w sezonie od połowy maja do połowy września. Rozstaw torów to zaledwie 50 cm. Kolejka znajduje się w miejscowości Is-Sur-Tille.

Szczegóły: Strona oficjalna
Train touristique des Lavières na You Tube (16:10)(2014)

Train Touristique de Puisaye – Forterre

Zabytkowy pociąg kursujący głównie w niedziele i święta (maj-wrzesień) na trasie Villers-Saint-Benoit – Toucy. Przejazd trwa zaledwie 20 minut. Kursy obsługiwane są przeważnie przez zabytkowy autobus szynowy X3814 .

Szczegóły: Strona oficjalna
Train Touristique de Puisaye – Forterre (09:56)(2010)

6. FRANCHE-COMTÉ

Chemin de Fer Touristique Pontarlier – Vallorbe

Zabytkowe pociągi kursujące na trasie Fontaine Ronde to Les Hôpitaux Neufs – Jougne. W przyszłości mają zostać wydłużone do Vallorbe w Szwajcarii. Obecnie czynny odcinek trasy liczy osiem kilometrów. Pociągi osiągają prędkość 15-20 km/h, a czas przejazdu całej trasy (nie wiem, czy tam i z powrotem) wynosi półtorej godziny. Pociągi mogą być prowadzone przez lokomotywę spalinową lub lokomotywę parową. W każdym składzie znajduje się wagon przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych.

Pociągi kursują od początku czerwca do końca września raz lub dwa razy dziennie.

Strona internetowa: www.coni-fer.org

Pociąg Conifer na You Tube (14:55)(2015)

L’Autorail X2800 du Haut-Doubs

Projekt grupy pasjonatów zmierzający do uruchomienia regularnych kursów turystycznych zabytkowymi autobusami szynowymi na liniach Besançon – Morteau oraz Andelot-Morez-St-Claude.

Strona internetowa: www.x2800-hd.com
Szynobus Besancon – Morteau na You Tube (01:48)(2012)

 

7. KRAJ LOARY

Chemin de Fer Touristique de La Sarthe

Autobus szynowy i pociąg parowy kursujące w sezonie z Bonnétable do Connerré Beillé przez Tuffé Plan d’eau. Pociągi kursują najczęściej w wybrane niedziele od czerwca do września.
Strona internetowa: www.transvap.fr
Pociągi Transvap na You Tube (07:32)(2012)

Chemin de Fer de La Vendee

Sezonowe pociągu retro kursujące pomiędzy Mortagne-sur-Sèvre a Les Herbiers na trasie o długości 22 km . W tym roku przewoźnik wzbogacił się o kolejną lokomotywę parową. Ponadto w wybrane dni można się przejechać zabytkowym autobusem szynowym „Picasso” oraz pociągiem restauracyjnym.

Strona internetowa: www.vendee-vapeur.fr
Chemin de Fer de Vendée na You Tube (07:54)(2014)

8. LANGWEDOCJA – ROUSSILLON

TPCF

Nazwa przewoźnika obsługującego pociągi retro kursujące okazyjnie na trasach Rivesaltes – Axat oraz Rivesaltes – St-Martin-Lys. Przewoźnik prowadzi również przewozy towarowe. W 2012 roku przejazd na trasie Axat – Rivesaltes kosztował 19,80 € (bilet dla osoby dorosłej). Kalendarz przejazdów oraz dokładne terminy kursowania znajdują się na stronie internetowej.

Strona internetowa: www.tpcf.fr
Pociąg Rivesaltes – Axat na You Tube (04:56)(2012)

Train a Vapeur des Cevennes

Pociąg parowy kursujący pomiędzy Anduze a Saint-Jean du Gard. Chociaż w nazwie pociągu jest słowo „parowy”, niektóre połączenia są obsługiwane przez pojazdy spalinowe, co zostało ujęte rozkładzie jazdy. Jako pociąg turystyczny kursuje od 1982 roku. Trasa liczy ok. 13 kilometrów, a podróż trwa 40 minut. Do Anduze można dojechać z Nimes lub Ales.

Szczegóły: Strona oficjalna
Train à vapeur des Cévennes na You Tube (08:23)(2011)

Cevennes

Train a Vapeur des Cevennes (aut. Stephen Colebourne, CC-BY-SA, flickr.com)

 

9. LIMOUSIN

Le Petit Chemin de Fer des Ribieres

Kolej miniaturowa kursująca w Parc Naturel Régional Périgord Limousin w Bussière Galant. Trasa kolejki liczy około 750 metrów. Przejazd trwa 10 minut. br>
Strona internetowa: asstrafer.free.fr
Le Petit Chemin de Fer des Ribières (06:08)(2011)

10. LOTARYNGIA

Chemin de Fer D’Abreschviller

Niezwykle popularna kolejka leśna kursująca od kwietnia do października po trasie o długości 6,1 kilometra. W okresie kwiecień-czerwiec oraz wrzesień-październik kursuje w środy, soboty, niedziele i święta, natomiast w lipcu i sierpniu codziennie. Można się również przejechać specjalnym wagonem pierwszej klasy nazwanym „Orient Express” Podróż tam i z powrotem trwa półtorej godziny. Abreschviller to wioska na uboczu, do której bardzo trudno dojechać komunikacją publiczną. Kursują jedynie autobusy z Sarrebourg i to tylko 2-3 razy dziennie. Z Sarrebourg można dojechać pociągiem do Nancy lub Strasburga.

Szczegóły: Strona oficjalna
Chemin de fer d’Abreschviller na You Tube (10:45)(2013)
Chemin de fer d’Abreschviller na You Tube (14:51)(2010)

Chemin de Fer du Val de Passey

Pociągi parowe okazyjnie kursujące na krótkiej trasie. Przejazdy ogólnodostępne odbywają się tylko kilka razy w roku.

Strona internetowa: cfvp.monsite-orange.fr
Chemin de Fer du Val de Passey na You Tube (04:21)(2009)

Chemin de Fer Touristique de La Vallee de La Canner

Pociąg retro kursujący na dwunastokilometrowej linii pomiędzy Vigy a Hombourg-Budange. Ciekawostką jest bardzo klimatyczny, zabytkowy tabor. Regularnie kursują zabytkowe szynobusy, natomiast pociągi parowe kursują w wybrane dni od maja do października.

Szczegóły: Strona oficjalna
Chemin de fer touristique de la vallée de la Canner na You Tube (08:52)(2011)

Oprócz wspomnianych pociągów istnieje kilka krótkich tras kolejek podziemnych w umocnieniach na linii Maginota.

11. MIDI-PYRÉNÉES

Chemin de Fer Touristique du Haut Quercy

Sezonowy pociąg retro kursujący w okolicach Saint-Denis-lès-Martel na trasie o długości 6,5 kilometra. Kursuje od kwietnia do września. W wybrane dni powszednie (najczęściej wtorek i czwartek) pociąg prowadzi lokomotywa spalinowa, natomiast w soboty, niedziele i święta lokomotywa parowa. Podróż trwa około godzinę, a dla pasażerów przygotowano komentarz przewodnika na temat mijanych miejsc. Bilety można kupić tylko tuż przed odjazdem.

Strona internetowa: www.trainduhautquercy.info
Chemin de fer Touristique du Haut Quercy na You Tube (03:12)(2015)

Quercy

Wiadukt na trasie pociągu (aut. Vincent Guth, CC-BY-SA, flickr.com)

Chemin de Fer Touristique du Tarn

Wąskotorowa kolejka turystyczna znajdująca się w maleńkiej wiosce Saint-Lieux-lès-Lavaur około 30 kilometrów od Tuluzy. Pociągi na trasie Saint-Lieux-lès-Lavaur – Martels kursują cztery razy dziennie w niedziele i święta od 1 kwietnia do 13 lipca oraz od 1 września do 30 października. W sezonie wakacyjnym od połowy lipca do końca sierpnia kursują codziennie. Trasa jest bardzo krótka. Najbliższy dworzec kolejowy SNCF znajduje się w St Sulpice sur Tarn, 7 kilometrów od stacji początkowej kolejki.

Szczegóły:Strona oficjalna
Chemin de Fer Touristique du Tarn na You Tube (02:42)(2013)

Tarn

Wagon pociągu Saint-Lieux-lès-Lavaur – Martels (aut. Jacques Bodin, CC-BY, flickr.com)

Le Petit Train de Grenade

Kolejka miniaturowa znajdująca się w małym miasteczku Grenade niedaleko Tuluzy. Kursuje tylko dwie niedziele w miesiącu od maja do sierpnia. Brak szczegółowych informacji na temat cen biletów.

Strona internetowa: www.le-petit-train-de-grenade.fr
Le Petit Train de Grenade (01:41)(2014)

Velorail du Larzac

Przejazdy drezynami rowerowymi oraz pociągiem prowadzonym przez lokomotywę spalinową z Saint Eulalie de Cernon do Le Rouquet (około 8 kilometrów).

Strona internetowa: www.veloraildularzac.com
Velorail du Larzac na You Tube (03:00)(2015)

12. NORD-PAS-DE-CALAIS

Chemin de Fer Touristique de La Vallee de L’Aa

Zabytkowy autobus szynowy oraz pociąg retro kursujące sezonowo na piętnastokilometrowej trasie Arques – Lumbres. Pociągi kursują najczęściej w niedzielę. Podróż powrotna trwa dwie godziny.

Strona internetowa: www.cftva62.com
Pociąg Arques – Lumbres na You Tube (05:47)(2014)

Lumbres

Szynobus Arques – Lumbres (aut. grassrootsgroundswell, CC-BY, flickr.com)

13. NORMANDIA

Chemin de Fer de La Vallee de L’Eure

Pociągi turystyczne kursujące w wybrane dni od kwietnia do października (szczegóły na stronie oficjalnej). Kursują na dwóch trasach:

Pacy-sur-Eure – Breuilpont
Pacy-sur-Eure – Cocherel

Tabor składa się z zabytkowych lokomotyw, wagonów i autobusów szynowych.

Szczegóły: Strona oficjalna
Le Chemin de Fer de la Vallée de l’Eure na You Tube (08:06)(2012)

Mini Train des Marains

Kolej miniaturowa przy Base Touristique Centre Manche pomiędzy Periers (5 km) a Saint-Lo (22 km). Kolejka kursuje codziennie od marca do października od 14:30. Większe grupy mogą zamówić przejazd w innym terminie. Rozstaw szyn to 124 i 187 mm. Obecnie trasa kolejki liczy około półtora kilometra , planowane jest jej wydłużenie o kolejne 900 metrów.

Strona internetowa: minitraindesmarais.free.fr
Mini Train Des Marains na You Tube (11:40)(2015)

Train Touristique du Cotentin

Pociąg retro ciągnięty przez zabytkową lokomotywę spalinową kursujący w sezonie pomiędzy Carteret a Portbail. Przejazd na dziesięciokilometrowej trasie trwa 45 minut.

Strona internetowa: ttcotentin.monsite.wanadoo.fr/
Przejazd całej trasy na You Tube (45:20)(2012)

Train Touristique Etretat Pays de Caux

Pociąg turystyczny z Les Loges do Étretat (około 5 km). W jedną stronę pasażerowie jadą drezynami rowerowymi, wracają pociągiem z wagonami retro lub szynobusem. Pociąg kursuje od kwietnia do listopada. Liczba kursów uzależniona jest od dnia tygodnia; szczegółowy rozkład jazdy znajduje się na stronie internetowej.

Informacja o kolejce: www.lafrancevuedurail.fr/ttepac/
Reportaż na You Tube (08:07)(2012)

14. OWERNIA

Agrivap

Kolejka wąskotorowa kursująca w lipcu i sierpniu pomiędzy Ambert a La Chaise-Dieu oraz Arlanc. Podróż na obu liniach trwa 45 minut. Atrakcją pociągu jest panoramiczny wagon motorowy wyprodukowany w 10 egzemplarzach w 1959 roku. Do Ambert można dojechać m.in. z Saint Etienne.

Szczegóły: Strona oficjalna
AGRIVAP Les Trains de la Découverte na You Tube (02:02)(2012) 
AGRIVAP Les Trains de la Découverte na You Tube – inny film (04:01)(2010)

Agrivap

Panoramiczny szynobus (aut. źródło: materiały prasowe Agrivap)

Gentiane Express

Pod tą nazwą kryją się okazjonalne przejazdy zabytkowymi szynobusami po trasie Riom-ès-Montagnes – Lugarde. Szczegółowy kalendarz dostępny jest na stronie oficjalnej. Przejazd w jedną stronę trwa około 50 minut.

Strona internetowa: gentiane-express.com
Gentiane Express na You Tube (04:27)(2015)
Gentiane Express na You Tube (06:23)(2011)

Kolej kopalniana w Noyant D’Allier

Krótkie przejazdy kolejką kopalnianą po muzeum górnictwa na terenie byłej kopalni w Noyant D’Allier. Trasa kolejki liczy około 1.4 kilometra.

Strona internetowa: www.mine-noyant.fr

Kolej zębata w Clermont-Ferrand

Kolej zębata prowadząca z przedmieść Clermont-Ferrand na szczyt Puy de Dôme. Na około pięciokilometrowej trasie pokonuje różnicę wzniesień 580 metrów. Przejazd trwa tylko 12 minut, więc jedzie całkiem szybko. Z informacji na stronie wynika, że pociągi w zależności od okresu (sezon lub poza sezonem) kursują codziennie od rana do wieczora w takcie dwudziestominutowym, półgodzinnym lub godzinnym.

Strona internetowa: www.panoramiquedesdomes.fr
Kolejka na You Tube (06:31)(2014)

Velay Express

Sezonowe pociągi turystyczne kursujące na liniach:
Dunieres – Le Chambon (parowy) – w niedziele (czerwiec, lipiec i wrzesień)
Tence – Montfaucon (parowy) – w niedziele (od 8 lipca do 30 sierpnia)
Tence – Saint Agreve (spalinowy i szynobus) – środy i czwartki ( (od 8 lipca do 30 sierpnia)
Uruchamiane są także przejazdy specjalne z okazji różnych rocznic, wydarzeń i imprez. Do Dunieres można dojechać z odległego o 32 kilometry St. Etienne. Kolejka jest atrakcyjna ze względu na zabytkowy tabor, a w szczególności stare autobusy szynowe typu Billiard A150D2 i A80D.

Szczegóły:Strona oficjalna
Voies ferrées du Velay na You Tube (14:37)(2013)
Voies ferrées du Velay na You Tube (25:14)(2014)

Velay

Pociąg parowy (aut. Didier Duforest, CC-BY-SA, flickr.com)

 

15. PIKARDIA

Chemin de Fer de La Baie de Somme

Zabytkowa kolejka na północy Francji. Przewozy turystyczne prowadzone są na odcinku od Saint Valery sur Somme do Le Crotoy. W sezonie wakacyjnym codziennie kursują dwie pary pociągów. Na trasie kolejki znajduje się stacja kolei francuskich Noyelles Sur Mer. Łatwo tam dojechać choćby z Amiens, Lille, czy Calais. Zarówno Saint Valery sur Somme jak i Le Crotoy są bardzo ładnymi miejscowościami.

Szczegóły: Strona oficjalna
Chemin De Fer De La Baie De Somme na You Tube (08:46)(2016)

Baie

Chemin De Fer De La Baie De Somme (aut. Didier Duforest, CC-BY-SA, flickr.com)

Chemin de Fer Touristique du Vermandois

Pociągi turystyczne na trasie Saint-Quentin – Origny-Sainte-Benoite. Odległość pomiędzy stacjami wynosi około 22 kilometrów. Na linii, oprócz typowo turystycznych pociągów parowych, kursują również specjalne pociągi restauracyjne. Pociągi kursują okazyjnie, a cennik jest rozbudowany, zależny od klasy wagonu oraz rodzaju pociągu.

Strona internetowa: www.cftv.fr
Chemin de Fer Touristique du Vermandois na You Tube (13:27)(2013)

Le Petit Train de La Haute Somme

Kolejka wąskotorowa kursująca na trasie Froissy – Cappy – Dompierre. W kwietniu, maju, czerwcu i wrześniu kursuje w niedziele, natomiast w lipcu i sierpniu codziennie oprócz poniedziałków. Trasa liczy tylko 7 kilometrów, a podróż tam i z powrotem trwa godzinę i 20 minut. W cenę biletu wliczony jest bilet wstępu do Muzeum Kolei Wąskotorowych w Froissy. Samo Froissy to mała wioska oddalona o około 45 kilometrów od Amiens, skąd jeżdżą bezpośrednie autobusy kolei francuskiej. Podróż z Amiens trwa godzinę.

Szczegóły: Strona oficjalna
Kolejka Froissy – Dompierre na You Tube (20:50)(2016)
Kolejka Froissy – Dompierre na You Tube (12:25)(2011)

 

16. POITOU CHARENTES

Le P’Tit Train de Saint-Trojan

Kolejka parkowa kursująca po wyspie Oleron. Pociągi kursują regularnie od 1 kwietnia do 30 września. W zależności od okresu kursuje 3-6 pociągów dziennie, w lipcu i sierpniu 12. Kolejka to główna atrakcja wyspy. Łączny czas podróży tam i z powrotem Saint-Trojan – Maumusson – Saint-Trojan to 75 minut. W wybrane wakacyjne dni uruchamiane są także „Pociągi o zachodzie słońca”. Przejazd takim pociągiem, któremu towarzyszą dodatkowe atrakcje, odbywa się o 18:30, a powrót o 23.

Szczegóły: Strona oficjalna
Le p’tit train de Saint-Trojan na You Tube (04:28)(2013)
Le p’tit train de Saint-Trojan na You Tube (04:07)(2009)

Oleron

Le P’Tit Train de Saint-Trojan (aut. Alexis Dupuis, CC-BY, flickr.com)

Train Des Mouettes

Pociąg retro kursujący na trasie z Saujon do La Tremblade. Długość trasy to 21, 5 kilometra. Pociąg kursuje od maja do listopada w soboty, niedziele oraz wybrane dni. Czas przejazdu w jedną stronę, łącznie z postojami, wynosi 80 minut. Kursują dwie pary pociągów w każdym dniu kursowania.

Strona internetowa: www.traindesmouettes.fr
Train des Mouettes na You Tube (07:40)(2015)

Mouettes

Train des Mouettes(aut. Didier Duforest, CC-BY-SA, flickr.com)

17. PROVENCE – ALPES – CôTE D’AZUR

Chemins de Fer de Provence

Sezonowe przejazdy pociągami retro ciągniętymi przez lokomotywę parową na dwudziestokilometrowym odcinku linii Nicea – Digne les Bains. Poza sezonem pomiędzy tymi miastami kursuje nowoczesny autobus szynowy.

Strona internetowa: www.trainprovence.com
Chemins de Fer Provence na You Tube (10:30)(2015)

Le Petit Train des Alpilles

Pociągi prowadzone przez lokomotywy parowe kursujące pomiędzy Arles a Fontvieille (około 7 kilometrów). Maksymalna prędkość osiągana przez pociąg to 40 km/h, a przejazd trwa około 40 minut. Pociągi kursują od czerwca do września.

Strona internetowa: www.letraindesalpilles.fr

Le Petit Train de Mejanes

Ładnie prezentujący się pociąg kursujący po 3,5 kilometrowej trasie okrężnej w parku Mejanes w Camargue. Pociąg przejeżdża przez rezerwat przyrody, a cała trasa wygląda bardzo ładnie na zdjęciach. Pociąg kursuje od marca do listopada.

Strona internetowa: www.mejanes.camargue.fr/loisirs.html#train
Le Petit Train de Mejanes (05:40)(2014)

18. REGION CENTRALNY

AMTP

Przejazdy zabytkowymi pociągami na krótkiej, czterokilometrowej linii przy Muzeum Transportu w Pithviers. Przejazdy odbywają się w niedziele od maja do września od 14:00 do 18:00, oraz w soboty w lipcu i sierpniu od 14:00 do 18:00. W soboty kursują pociągi prowadzą lokomotywy spalinowe, w niedziele wybrane kursy obsługiwane są przez lokomotywy parowe.

Strona internetowa: https://www.lafrancevuedurail.fr/pithiviers/index.htm
Kolejka przy muzeum w Pithviers na You Tube (09:20)(2014)

Train a Vapeur de Rille

Kolejka parkowa kursująca nad jeziorem Rille w miejscowości o tej samej nazwie od maja do końca września w niedziele. W lipcu i sierpniu również w soboty.

Szczegóły: Strona oficjalna
Train à Vapeur de Rillé na You Tube (07:29)(2014)
Train à Vapeur de Rillé na You Tube (01:42)(2008)

Rille

Pociąg nad jeziorem Rille (źródło: materiały prasowe zarządcy)

Train du Bas-Berry

Pociągi retro kursujące przeważnie w niedziele od maja do września. Pociągi kursują na trasach:

Ecueille – Lucay-Le Male – Ecueille
Ecueille – Argy – Ecueille
Ecueille – Heugnes – Ecueille
Ecueille – La Foulquetière – Ecueille

Większość połączeń obsługiwana jest przez zabytkowe autobusy szynowe. Szczegółowy plan połączeń rozkład jazdy dostępny jest na stronie internetowej kolejki.

Szczegóły: Strona oficjalna
Train du Bas-Berry na You Tube cz.1 (film ma 5 części)

Ecueille

Train du Bas Berry (aut. Didier Duforest, CC-BY-SA, flickr.com)

Train Touristique de La Vallee du Loir

Pociąg kursujący okazjonalnie pomiędzy Thoré-la-Rochette a Trôo na trasie o długości około 18 kilometrów. Przejazdy odbywają się zabytkowym autobusem szynowym, a dla podróżnych przygotowano program towarzyszący w postaci prezentacji skromnych zbiorów muzealnych na wybranych stacjach oraz projekcji filmu przedstawiającego rekord świata prędkości TGV z 1990 roku. Szczegółowy kalendarz przejazdów znajduje się na stronie internetowej pociągu.

Strona internetowa: www.ttvl.fr

19. RODAN – ALPY

Chemin de Fer du Haut-Rhone

Kolejka turystyczna kursująca z Montalieu do Sault-Brenaz. Trasa o długości 4 kilometrów.

Strona internetowa: https://www.cft-hr.com/page-1.html

Chemin de Fer Touristique D’Anse

Interesująca kolejka parkowa kursująca soboty i niedziele od kwietnia do września w Anse po torach z rozstawem zaledwie 38 centymetrów. Do Anse można łatwo dojechać pociągiem z Lyonu.

Strona internetowa: www.cftanse.fr

20. SZAMPANIA-ARDENY

Chemin de Fer Touristique du Sud Des Ardennes

Przewoźnik organizujący przejazdy zabytkowym autobusem szynowym na trasie Challerange – Amagne-Lucquy (ok. 40 kilometrów) .

Strona internetowa: cftsa.free.fr

Kochasz podróże? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 Jeżeli jesteś miłośnikiem kolei – TUTAJ – znajdziesz opracowania na temat kolei z całego świata.

%d bloggers like this: