Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

FINLANDIAPrzewoźnik narodowy: VR Group
Strona internetowa: www.vr.fi
Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017

Spis treści:
1. Rozkład jazdy i ceny
2. Jak dotrzeć?
3. Połączenia międzynarodowe
4. Połączenia krajowe
5. Kategorie pociągów
6. Wybrane zniżki i promocje
7. Najważniejsze linie kolejowe
8. Co zwiedzić - plan minimum?
9. Jednodniowe wycieczki promowe
10. Kolej wąskotorowa w Jokioinen
11. Muzeum Kolejnictwa w Helsinkach

Finlandia kojarzy się nam przede wszystkim ze Świętym Mikołajem, lasami, jeziorami sauną i firmą Nokia. Zawiedzeni mogą być miłośnicy zwiedzania wielkich metropolii pełnych zabytków architektury, natomiast cieszyć się będą osoby lubiące podziwiać dziewiczą przyrodę i piękne krajobrazy. Finlandia to piękny kraj. Niestety, jest też druga strona medalu. Finlandię należy zwiedzać w okresie maj-wrzesień. Wtedy dzień trwa na tyle długo, że nie musimy się obawiać o zapadnięcie zmroku tuż po przyjeździe do stacji docelowej, a w lecie będziemy mogli podziwiać tzw. białe noce, kiedy widno jest przez cały dzień. Drugą wada to panująca drożyzna. Na zwiedzanie Finlandii nie każdy może sobie pozwolić. Już samo dotarcie do kraju nadweręży portfel, a co dopiero podróż po kraju i noclegi.

Co do języka, nie ma się czego obawiać. Oficjalnym językiem jest wprawdzie fiński, lecz bez problemu wszędzie można się porozumieć po angielsku.

Jeśli interesuje cię tematyka podróżowania koleją, zapraszam do polubienia naszego PROFILU NA FACEBOOKU. Na profilu będą zamieszczane najważniejsze aktualności, zdjęcia pociągów i dworców oraz odnośniki do najlepszych artykułów o kolejach na blogach podróżniczych i portalach internetowych.

1. ROZKŁAD JAZDY I CENYwww.vr.fi/en/index/aikataulut/tulostettavat_aikataulut.html - rozkład jazdy pociągów dalekobieżnych według tabel.

shop.vr.fi - sklep internetowy kolei fińskich. Wyszukiwarka połączeń z możliwością zakupu biletu i rezerwacji miejsca w wybranym pociągu. Można również wybrać sobie miejsce, które nam pasuje. Dużą zaletą jest łatwość obsługi i możliwość zakupu biletów na pociągi międzynarodowe z Finlandii do Rosji.

2. JAK DOTRZEĆ?Z Polski do Finlandii najlepiej dotrzeć samolotem. Bezpośrednie połączenia lotnicze możliwe są z Warszawy i Krakowa, ale ceny nie zachęcają. W przypadku PLL LOT czasami można trafić na niedrogie bilety powrotne w promocji "Szalona Środa". Z kolei Finnair obsługuje loty z Krakowa do Helsinek, ale nie zauważyłem, aby mieli jakieś interesujące promocje.

finnair.com - Finnair, loty z Krakowa do Helsinek.
lot.com - PLL LOT, loty z Warszawy do Helsinek.

Znacznie lepiej mają mieszkańcy Pomorza - z Gdańska do Turku latają linie Wizzair, a kupując bilety z odpowiednim wyprzedzeniem można upolować bardzo tanie bilety.

wizzair.com - rezerwacja biletów.

Od kilku lat nie kursują bezpośrednie promy pasażerskie Finnlines relacji Gdynia - Helsinki.

Dla oszczędnych możliwy jest dojazd autobusem przez Litwę, Łotwę i Estonię, następnie promem do Helsinek, ale to nie jest wcale tania opcja, a czas potrzebny do dotarcia do Helsinek dyskwalifikuje ją np. dla osób pracujących na etacie.

3. POŁĄCZENIA MIĘDZYNARODOWE:Z Finlandii można bezpośrednio dojechać pociągiem tylko do Rosji. Jest również możliwy dojazd do Szwecji, ale odcinek graniczny trzeba pokonać autobusem.

Szwecja


Pomiędzy Finlandią a Szwecją nie kursują żadne pociągi. Według informacji na forach internetowych do Finlandii można dojechać autobusem. Najpierw należy wsiąść do autobusu Luleaa - Tornio (czas przejazdu ok. 2:30), tam przesiąść się do autobusu Tornio - Kemi (czas przejazdu ok. 40 minut). Z Kemi jeżdżą pociągi IC do Helsinek i Rovaniemi. Dla posiadaczy biletów Interrail przejazd autobusami na tej trasie jest bezpłatny. Do miasta Luleaa można dojechać nocnym pociągiem ze Sztokholmu.
Innym sposobem na dostanie się ze Szwecji do Finlandii jest rejs nocnym promem ze Sztokholmu do Helsinek lub Turku. Kiedyś podróżujący z biletem Interrail mogli płynąć bezpłatnie, obecnie mogą liczyć jedynie na zniżkę.

Jednym z armatorów obsługującym rejsy Sztokholm - Turku jest Tallink Silja.

Rosja


POCIĄGI DZIENNE

Pomiędzy Helsinkami a St. Petersburgiem codziennie kursują cztery pary szybkich pociągów Allegro obsługiwanych przez fińskie Pendolino. Trasę pomiędzy tymi miastami pociąg pokonuje w 3 godziny i 36 minut, można więc sobie nawet zrobić wycieczkę jednodniową. Dawniej ceny biletów kupowanych z wyprzedzeniem były astronomiczne, obecnie wydaje się, że trochę staniały, choć dynamiczny system sprzedaży biletów może pokazywać niższe ceny poza sezonem, kiedy opracowywałem artykuł.

Przykładowe ceny:
Helsinki - Sankt Petersburg: 50,90 - 79 EUR (II klasa); 102,47 - 130,62 EUR (I klasa)
Ceny biletów na pociąg sprawdzałem z jednodniowym wyprzedzeniem. Najtańsze bilety, kupowane z dwumiesięcznym wyprzedzeniem, kosztują 39 euro.

POCIĄG NOCNY "TOŁSTOJ"

Pomiędzy Finlandią a Rosją kursuje również luksusowy nocny pociąg relacji Helsinki - Moskwa przez St. Petersburg. To bardzo wygodne i stosunkowo szybkie połączenie, jednak astronomiczne ceny czynią ten pociąg nieosiągalny dla przeciętnego polskiego turysty.

Pociąg prowadzi tylko wagony sypialne drugiej klasy (4 osoby w przedziale), pierwszej klasy (2 osoby w przedziale) oraz wagony sypialne klasy business (przedziały prywatne z wc i prysznicem). W pociągu znajduje się również wagon restauracyjny

Ceny dla osób dorosłych zaczynają się od 98,10 EUR na przejazd w wagonie sypialnym w przedziale 4-osobowym (II klasa). Przejazd w pierwszej klasie w wagonie sypialnym w przedziale dwuosobowym kosztuje 145,05 EUR, a przedział jednoosobowy to wydatek 189,48 EUR. Najdroższa klasa to klasa business. Za przejazd w przedziale dwuosobowym należy wydać 272,29 EUR, w przedziale jednoosobowym 385,38 EUR. Ceny sprawdzane 02.01.2017 na stronie kolei fińskich.


Pociąg dzienny Helsinki - St. Petersburg
(aut. Leif Rosnell zdjęcie za zgodą VR)

Wagon sypialny pociągu Helsinki - Moskwa
zdjęcie za zgodą VR)

4. POŁĄCZENIA KRAJOWE

POŁĄCZENIA DZIENNE

Pociągi dalekobieżne w Finlandii są czyste, szybkie i wygodne. W porównaniu do cen w tym kraju nie są także drogie, szczególnie jeżeli kupujemy bilet z wyprzedzeniem. Turysta może być zawiedziony jakością niektórych starych pociągów podmiejskich.

Ze względu na bardzo dużą rozpiętość cen nie podaję dokładnych cen - w zależności od pory i dnia różnice w cenach są bardzo duże. Nie ma więc sensu podawanie konkretnych cen, które z łatwością można sprawdzić na stronie kolei fińskich. .

Ceny najtańszych biletów:

Helsinki - Tampere 9,90 EUR
Helsinki - Turku 9,90 EUR
Helsinki - Jyväskylä 14,90 EUR
Helsinki - Joensuu 24,90 EUR

POŁĄCZENIA NOCNE

W Finlandii kursuje tylko jeden nocny pociąg dalekobieżny relacji Helsinki - Rovaniemi. Pociąg prowadzi wagony z miejscami do siedzenia, wagony z miejscami do leżenia oraz wagony sypialne.

W pociągach nocnych Helsinki - Rovaniemi kursują autokuszetki, czyli wagony przeznaczone do przewozu samochodów.


Pociąg Helsinki - Rovaniemi
(aut. Soile Laaksonen; zdjęcie za zgodą VR)

Pociąg Helsinki - Rovaniemi (II klasa)
(aut. Soile Laaksonen; zdjęcie za zgodą VR)

5. KATEGORIE POCIĄGÓWObecnie koleje fińskie wyróżniają następujące kategorie pociągów:

Commuter train - pociągi podmiejskie obsługujące połączenia w Helsinkach i okolicy. Najczęściej stare elektryczne zespoły trakcyjne, co nie jest jednak regułą, bowiem oprócz starych Sm1, Sm2 kursują nowoczesne FLIRTY. Jak zapewniają koleje fińskie na swojej stronie, również pociągi typu Sm1 i Sm2 zostały zmodernizowane. We wszystkich pociągach podmiejskich znajdziemy toalety, miejsca przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych oraz miejsca dla zwierząt.

Regional train - pociągi kursujące na trasach regionalnych o mniejszym znaczeniu. Zatrzymują się na wszystkich stacjach. Tabor to elektryczne zespoły trakcyjne Sm1 i Sm2 oraz szynobusy czeskiej produkcji. W pociągach jest tylko druga klasa.

Express - dalekobieżne pociągi z charakterystycznymi, niebieskimi wagonami. Zestawione są z reguły tylko z wagonów klasy "Eco" oraz wagonu restauracyjnego. Posiadają mniej udogodnień niż pociągi Intercity. W większości pociągów znajduje się palarnia, jednak nie jest to regułą. W rozkładzie jazdy oznaczone sa literą "P", w sklepie internetowym pokazują się jako "Ex".

Pendolino - Pendolino to nowoczesne pociągi oznaczone w rozkładzie jazdy literą "S". Kursują na wybranych trasach dalekobieżnych (Helsinki-Oulu, Helsinki-Turku, Helsinki-Jyväskylä-Kuopio, Helsinki-Kouvola-Iisalmi-Kajaani oraz Helsinki-Joensuu). Fińskie Pendolino mogą rozpędzać się do 220 kilometrów na godzinę. Pasażerowie mogą wybrać pomiędzy klasą "ECO" (druga klasa) oraz "Extra" (pierwsza klasa). W każdym pociągu jest 309 miejsc. Przygotowano także miejsca przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, część barową oraz klimatyzowaną palarnię.

Intercity - komfortowe pociągi dalekobieżne - zwykłe i piętrowe. W pociągach znajdziemy między innymi palarnię, uchwyty na narty, strefę ciszy, przedziały dla alergików, wagon restauracyjny (nie zawsze), a także szafki na bagaż.

Intercity2 - piętrowe, klimatyzowane pociągi dalekobieżne. W przeciwieństwie do pociągów Intercity nie ma w nich palarni. Na pokładzie pociągów Intercity 2 przygotowano natomiast między innymi mały plac zabaw dla dzieci, miejsca dla rowerów oraz dla zwierząt, przedział rodzinny, uchwyty na narty, strefę ciszy, szafki na bagaż oraz przedział dla alergików. W pociągach nie ma wagonów restauracyjnych, natomiast prowadzona jest sprzedaż obwoźna produktów gastronomicznych (pan/pani z wózkiem).

Allegro - pociągi Pendolino kursujące pomiędzy Helsinkami a St. Petersburgiem. Opisane wyżej.

Pociąg podmiejski kolei fińskich (aut. Phil Richards, CC-BY-SA, flickr.com)

6. WYBRANE ZNIŻKI I PROMOCJECena biletu kupowanego w ostatniej chwili i bez żadnej zniżki wydaje się nieatrakcyjna. Jest jednak kilka sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy, które sprawdzają się w większości europejskich krajów, w tym również w Finlandii. Poniżej znajduje się lista różnych biletów umożliwiających tańsze podróże fińskimi kolejami. Informacje zostały zaczerpnięte ze strony kolei fińskich 02.01.2017, a wkrótce mogą się zmienić ceny. Warto wspomnieć, że studentom przysługuje 50% zniżki, ale prawdopodobnie nie dotyczy to studentów spoza Finlandii.

SAVER TICKET

Coraz więcej kolei stosuje zasadę - wcześniej kupujesz, płacisz mniej. Ta zasada obowiązuje również na kolejach fińskich. "Saver Ticket" to bilet kupowany z wyprzedzeniem. Bilet na konkretny pociąg można kupić w przedsprzedaży już 60 dni przed planowaną podróżą. Cena może być wtedy niższa nawet o 50% w stosunku do ceny biletu kupowanego w ostatniej chwili. "Saver Ticket" można nabyć najpóźniej 7 dni przed planowaną podróżą - zniżka wtedy będzie wynosiła ok. 10-15%. Bilety obowiązują tylko w "Eco Class" w wagonach z miejscami do siedzenia.

BILET GRUPOWY

W 2016 roku zmieniły się zasady zniżki dla grup zorganizowanych. Obecnie grupa musi liczyć co najmniej 10 osób, co czyni ofertę nieatrakcyjną. Przejazd należy zgłosić wcześniej w biurach podróży, zniżka dla każdej grupy przyznawana jest na podstawie nieokreślonych kryteriów.

MULTI TICKET

Bilet uprawniający do odbycia 10 lub 30 przejazdów (jako "przejazd" rozumie się podróż w jedną stronę) na określonej trasie w okresie sześciu miesięcy od pierwszego dnia ważności biletu. W wersji podstawowej bilety tego typu ważne są jedynie w pociągach regionalnych i EX, natomiast za odpowiednią dopłatą można nabyć bilety ważne we wszystkich rodzajach pociągów.

Jedyne zalety tego biletu to długi okres ważności - 6 miesięcy oraz fakt, że jest to bilet "na okaziciela", czyli może z niego skorzystać kilka osób.

VOUCHERY

Możecie sprawić prezent swoim znajomym kupując vouchery podarunkowe na określoną kwotę. Vouchery można później wymienić na bilet kolei fińskich.

8. NAJWAŻNIEJSZE LINIE KOLEJOWE


Helsinki - Joensuu


TIKKURILA - stacja kolejowa w mieście Vantaa, wchodzącego w skład aglomeracji Helsinek. W mieście znajduje się między innymi lotnisko międzynarodowe Helsinki oraz centrum nauki Heureka. Stacja Tikkurila to ważny węzeł przesiadkowy. Zatrzymują się na niej również pociągi z lotniska do centrum Helsinek.

LAHTI - ośrodek sportów zimowych, znany głównie z corocznego konkursu skoków narciarskich. Można też zwiedzić Muzeum Motocykli i Muzeum Narciarstwa.

KOUVOLA - średniej wielkości miasto (ok. 88 tysięcy mieszkańców), dobra baza wypadowa do zwiedzania Parku Narodowego Repovesi, Muzeum Miasta, Muzeum Modeli Kolejowych, Muzeum Radia i Telewizji. Do tego park rozrywki.

LAPPEENRANTA - miasto chętnie odwiedzane przez turystów z powodu jezior, a co za tym idzie możliwości aktywnego wypoczynku na wodzie lub nad wodą, pozostałości po fortyfikacjach i kilku kościółków. Jedno z ładniejszych fińskich miast.

JOUTSENO - miasteczko przy granicy z Rosją. Jeśli wierzyć artykułom prasowym, Rosjanie przyjeżdżają tu na zakupy.

IMATRA - małe przemysłowe miasto nad jeziorami, kilka kilometrów od fińsko-rosyjskiego przejścia granicznego. Największa atrakcja to zapora, szczególnie w czasie zrzutów wody.

PARIKKALA - pięciotysięczna miejscowość bez atrakcji turystycznych. Na tle zabudowy wyróżniają się dwa kościoły.

JOENSUU - średniej wielkości miasto (ok. 75 tysięcy mieszkańców), znany fiński ośrodek akademicki. Jeziora, lasy, ogród botaniczny, do tego ładna cerkiew i ratusz.

Helsinki - Rovaniemi - Kemijarvi


Najważniejsze stacje na trasie pociągu nocnego Helsinki - Rovaniemi (- Kemijarvi).

RIIHIMAKI - trzydziestotysięczne miasto, w którym mogą coś dla siebie znaleźć miłośnicy muzeów - mieszczą się tu trzy niewielkie muzea - Muzeum Sztuki, Muzeum Myślistwa i Muzeum Fińskiego Szkła.

HAMEENLINNA - jedno z najstarszych fińskich miast, przyjemne, malowniczo położone nad jeziorem. Symbolem miasta jest forteca nad jeziorem, warto pospacerować po centrum z ładnym rynkiem. Dwa muzea - Muzeum Wojskowości i Muzeum Artylerii, położone blisko siebie.

TAMPERE - ośrodek przemysłowy, ważny węzeł kolejowy. W ostatnich latach przyjeżdża tu coraz więcej turystów ze względu na liczne muzea i specyficzną atmosferę. Najważniejsze atrakcje to wieża telewizyjna, katedra i most Hämeensilta. Oferta turystyczna Tampere co roku się poszerza, więc trudno napisać aktualny przewodnik.

PARKANO - kilkutysięczne miasteczko bez atrakcji turystycznych.

SEINAJOKI - przeciętne miasto bez większych atrakcji, można zobaczyć muzeum regionalne.

KOKKOLA - miasto nad Zatoką Botnicką. Największa atrakcja to kilka uliczek starych, drewnianych domków. Ładny ratusz, niewielkie muzeum na wzór skansenu i muzeum regionalne.

OULU - jedno z największych fińskich miast - ośrodek przemysłowy i akademicki. Zabytkowy dworzec kolejowy, katedra, ratusz, hala targowa, w pobliżu zapora. Przyjemne miasto.

KEMI - miasteczko znane z budowanego tu co roku największego zamku ze śniegu. Poza tym możliwa wycieczka lodołamaczem po Zatoce Botnickiej.

ROVANIEMI - pod Rovaniemi znajduje się wioska Świętego Mikołaja i chyba tylko dlatego przyjeżdża tu dużo turystów. Na forach internetowych spotykałem głównie opinie rozczarowanych podróżników. Jedyna porządna atrakcja to Arktikum - Muzeum Laponii.

MISI - stacja na totalnym odludziu. Nie ma tu nic prócz jeziora i nie bardzo wiem, dlaczego zatrzymuje się tu pociąg ze stolicy.

KEMIJARVI - zwykłych turystów zainteresują bunkry udostępnione do zwiedzania, poza tym miasto ważne jedynie dla miłośników kolei zaliczających linie.

Helsinki - Turku


Trasa pomiędzy największymi miastami w kraju. Po drodze małe miejscowości lub miasta typowo przemysłowe.

LEPPAVAARA - dzielnica Espoo - miasta przemysłowego. W dzielnicy największa atracja to basen otwarty, natomiast Espoo nie wyróżnia się niczym szczególnym - przewodniki polecają jedynie średniowieczny kościół.

KARJAA - małe miasto bez niczego, co mogłoby przyciągnąć turystów. Miłośnikom kolei spodoba się budynek stacji kolejowej oraz parowóz-pomnik.

SALO - pięćdziesięciotysięczne miasto. Parowóz-pomnik, a także galeria sztuki w dawnej lokomotywowni. Poza tym nic ciekawego.

KUPITTAA - stacja kolejowa w dzielnicy Turku o tej samej nazwie. Apartamentowce i biurowce.

TURKU - dawna stolica Finlandii i jej najstarsze miasto. Stara zabudowa w dużej części zniszczona przez pożar z 1827 roku i naloty z 1941 roku. Mimo to miasto polecane choćby na jednodniową wizytę. Zachowane zabytki to zamek, katedra i budynek biblioteki, popularnością cieszą się muzea farmacji (apteczne) i rzemiosław. Dobra baza wypadowa do Wioski Muminków w Naantali na wyspie Kalio.

Mapa linii kolei fińskich (źródło: materiały prasowe VR)

8. CO ZWIEDZIĆ - PLAN MINIMUMFinlandia to bardzo drogi kraj i jeżeli ktoś nie jest studentem imprezującym na programie Socrates Erasmus lub nie korzysta z couchsurfingu, to musi bardzo się sprężyć, jeśli chce zwiedzić coś więcej niż Helsinki. W oparciu o podróże palcem po mapie opracowałem plan wykaz miejsc, które turysta powinien zobaczyć w pierwszej kolejności, o ile nie wybiera się do Rovaniemi (mnie tam nie ciągnie, ale dla wielu to kierunek marzeń). Do większości miast dojedziecie w kilka godzin z Helsinek, w ciągu jednego dnia da się zwiedzić 2 miasta. Traktujcie to tylko jako sugestię.

Więcej informacji: www.visitfinland.com oficjalna strona informacji turystycznej.

HELSINKI
Helsinki to stolica Finlandii i jednocześnie największe miasto tego kraju. Miasto otoczone z trzech stron przez morze posiada bardzo dobrze zorganizowaną komunikację publiczną, mnóstwo atrakcji dla turystów w każdym wieku oraz liczne połączenia międzynarodowe - lotnicze, kolejowe i promowe. Byłoby idealną bazą wypadową, gdyby nie jeden fakt - bardzo wysokie ceny czyniące atrakcje tego miasta nieosiągalnymi dla przeciętnego polskiego turysty.

Najważniejsze miejsce to Plac Senacki. Jedno z najbardziej znanych miejsc stolicy Finlandii. Bardzo ładny plac, na którym stoją cztery ważne budynki zaprojektowane przez Carla Ludviga Engela w latach 1822-1852: biała katedra luterańska - według przewodników najczęściej fotografowany budynek w Finlandii, siedziba władz Uniwersytetu Helsińskiego, pałac rządowy - siedziba premiera oraz Biblioteka Narodowa. Plac Senacki otoczony jest przez budynki w stylu neoklasycystycznym. Na placu znajduje się również najstarszy ceglany dom w Helsinkach - wybudowany w 1757 roku dom Sederholma.

Drugie obowiązkowe miejsce to Suomenlinna - jedna z największych twierdz na świecie; znajduje się na sześciu połączonych ze sobą wyspach. W przewodnikach turystycznych nazywana jest "twierdzą Finlandii" lub "Gibraltarem północy". Na terenie twierdzy działa kilka muzeów, m.in muzeum historii twierdzy oraz Muzeum Augustina Ehrensvärda. Na wyspie Iso Mustasaari Rosjanie w 1854 roku wybudowali kościół, który jako jedyny na świecie pełni równocześnie funkcję latarni morskiej. Twierdzę otaczają tereny zielone - ulubione miejsce spacerów mieszkańców Helsinek i turystów.

Więcej informacji:

www.visithelsinki.fi - strona oficjalna
www.suomenlinna.fi - strona twierdzy Suomenlinna

Wybrane połączenia kolejowe:

Helsinki - Hämeenlinna - Jyväskylä - Pieksämäki
Helsinki - Lahti - Kouvola - Lappeenranta - Imatra - Joensuu
Helsinki - Salo - Turku
Helsinki - Hämeenlinna - Tampere - Nokia - Pori
Helsinki - Lahti - Kouvola - Pieksämäki - Kuopio - Kajaani
Helsinki - Hämeenlinna - Tampere - Oulu - Rovaniemi (- Kemijarvi)
Helsinki - Vyborg - Sankt Petersburg
Helsinki - Hämeenlinna - Tampere - Seinäjoki - Tervajoki - Vaasa

TAMPERE
TAMPERE - ampere jest trzecim pod względem liczby mieszkańców miastem Finlandii i ze względu na swój przemysłowy charakter bywa nazywane "fińskim Manchesterem" (lub Manchesterem Finlandii). Duży atut Tampere to malownicze położenie pomiędzy jeziorami Näsijärvi i Pyhäjärvi. Różnica między poziomami jezior wynosi 18 metrów; jeziora łączy słynna kaskada Tammerkoski z największą fińską elektrownią wodną.

Tampere, chociaż jest miastem typowo przemysłowym, ma do zaoferowania szereg atrakcji turystycznych niekoniecznie związanych z przemysłem. Do największych atrakcji z pewnością należą wieże widokowe. Najbardziej znaną z nich - Näsinneulę możemy znaleźć na brzegu jeziora Näsijärvi. Wieża została wybudowana w roku 1971 i jest najwyższą wieżą widokową w krajach nordyckich. Wieża ma wysokość 168 metrów, platforma widokowa została umieszczona trochę niżej, na wysokości 120 metrów. Na obrotowej platformie widokowej możemy nie tylko podziwiać panoramę Tampere i jeziora, ale również skosztować posiłku w tamtejszej restauracji, uważanej za jedną z najlepszych w mieście.

W Tampere działa sporo mniejszych lub większych muzeów. Miłośnicy sportu mogą tu znaleźć między innymi muzea przedstawiające historię fińskiej piłki nożnej, fińskiego boksu oraz hokeja na lodzie. Muzeum hokejowe w Tampere jest jednym z sześciu tego typu muzeów na świecie. Zbiory to aż 25 000 eksponatów związanych z hokejem na lodzie oraz ponad 30 000 zdjęć. Największą popularnością cieszy się również Muzeum domków robotniczych Amuri przedstawiające warunki życia robotników fabryki Finlaysona. Na terenie muzeum stoi pięć parterowych budynków z lat 1882-1973 z autentycznym wyposażeniem z różnych okresów. Zwiedzający mogą poczuć atmosferę tamtych lat i zobaczyć, jak musieli sobie radzić najbiedniejsi.

W drodze do Tampere warto zatrzymać się na chwilę w miejscowości Hämeenlinna z zamkiem malowniczo położonym nad jeziorem.

visittampere.fi - strona oficjalna Tampere.

Wybrane połączenia kolejowe:

Tampere - Hämeenlinna - Helsinki
Tampere - Nokia - Pori
Tampere - Oulu - Rovaniemi (- Kemijarvi)
Tampere - Seinäjoki - Tervajoki - Vaasa
Tampere - Toijala - Humppila - Loima - Turku
Zamek w miasteczku Hämeenlinna (aut. sbamueller, CC-BY-SA, flickr.com)

TURKU
TURKU - najstarsze miasto Finlandii i dawna stolica tego kraju. Obecnie jest rozwiniętym okręgiem przemysłowym. Jeśli chodzi o architekturę, to możemy zaobserwować wpływy szwedzkie. Miasto nie jest tak popularne jak Helsinki, jednak warto poświęcić chociaż jeden dzień, aby obejrzeć zachowane zabytki. Dużo z nich zostało zniszczonych podczas nalotów w 1941 roku. Miasto rozsławił głównie najstarszy fiński uniwersytet.

W Turku zachowało się stosunkowo mało zabytkowych budynków. Oprócz wspomnianych nalotów z 1941 miasto zostało w dużej części zniszczone dużo wcześniej, bo już w 1827, przez pożar. Podczas spaceru po centrum natrafimy jedynie na pojedyncze drewniane domki i nieliczne zabytkowe budynki.

Najpopularniejsze miejsce to zamek w Turku wybudowany około 1280 roku jako obóz warowny. W połowie XVI wieku, kiedy Jan Waza pełnił funkcję namiestika króla szwedzkiego, zamek rozbudowano. Dobudowano między innymi piętro renesansowe. Warto wiedzieć, że żoną Jana Wazy była polska księżniczka Katarzyna Jagiellonka.

W Turku znajdziemy kilka innych ciekawych muzeów. Do najciekawszych należy Muzeum Biologii w drewnianym budynku z początków XX wieku. Ponadto jako ciekawostkę można potraktować Muzeum Apteczne i dom Qwensela w najstarszym zachowanym domu w Turku. W części mieszkalnej zwiędzającym udostępniono stylowe pokoje wyposażone i umeblowane jak za czasów Gustawa II, natomiast w części sklepowej można zapoznać się z historią aptekarstwa na początku XIX wieku.

Na wzgórzu Luostarinmaki działa Muzeum Rzemiosła przybliżające tradycyjne metody pracy rzemieślników z czasów przed rewolucją przemysłową. Zwiedzający mogą obejrzeć około trzydziestu warsztatów rzemieślniczych, a w sklepiku działającym przy muzeum zakupić wyroby rękodzielnicze. Muzeum organizuje także wystawy tematyczne, a w sezonie letnim można w nim spotkać pracowników pracujących przy starych maszynach w tradycyjnych strojach z minionej epoki.

Więcej informacji:

www.visitturku.fi - oficjalna strona miasta Turku

Połączenia kolejowe:

Turku - Salo - Helsinki
Turku - Loimaa - Humppila -Toijala - Tampere

PORVOO
Porvoo uważane jest za naładniejsze fińskie miasto i każdy, kto wybiera się choćby na jeden dzień do Helsinek, powinien uwzględnić to miasteczko w planach podróży. Centrum zachowało swój zabytkowy charakter – można pospacerować po brukowanych uliczkach, wzdłuż których zbudowano drewniane domki. Jedno z najstarszych miast Finlandii słynie także z kursujących latem pociągów retro i zabytkowych szynobusów na trasie Porvoo – Kerava. Poza sezonem dojedziemy tu autokarami relacji Helsinki – Kotka. Podróż z Helsinek trwa zaledwie 45 minut.

www.visitporvoo.fi - strona oficjalna Porvoo

Centrum Porvoo (aut. Anna, CC-BY, flickr.com)

9. JEDNODNIOWE WYCIECZKI PROMOWEJeżeli mamy pieniądze i czas, będąc w Helsinkach lub innym fińskim mieście możemy sobie zrobić jednodniową wycieczkę promową za stosunkowo niewielkie pieniądze. Osobiście polecam dwa miejsca: estoński Tallin oraz Wyspy Alandzkie.

HELSINKI - TALLIN

Będąc w Helsinkach warto wybrać się na jeden dzień lub więcej do stolicy Estonii. Pomiędzy tymi miastami codziennie kursuje sporo promów dziennych oraz jeden nocny. Ceny promów dziennych wahają się od 28 do 40 euro w jedną stronę, natomiast najtańsze miejsca na promie nocnym kosztują 60 euro w jedną stronę. W sezonie ceny są jeszcze wyższe. Wycieczka może nas więc sporo kosztować. Ceny w Tallinie są niższe niż w Helsinkach, chociaż ich wysokość niemile nas zaskoczy. Podobnie z cenami noclegów.

Odnośniki do przewoźników promowych kursujących pomiędzy Tallinem a Helsinkami:
Tallink Silja www.tallinksilja.com
Viking Line www.vikingline.fi

WYSPY ALANDZKIE

Wyspy Alandzkie to archipelag wysp będący kością niezgody pomiędzy Szwecją a Finlandią. Wyspy należą do Finlandii, cieszą się dużą autonomią, a językiem urzędowym jest szwedzki. Z 6757 wysp zamieszkanych jest jedynie około 60, a jedynym miastem jest Marienhamn. Na Wyspach Alandzkich nie ma kolei, lecz są za to przepiękne krajobrazy. Na archipelag można się dostać samolotem ze Sztokholmu lub promem. Do Marienhamn zawijają promy kursujące na trasie Helsinki - Sztokholm. Promy kursują również z innych, mniejszych szwedzkich i fińskich miast. Ceny nie są wysokie, np. promem Tallink Silja z Turku na Wyspy Alandzkie popłyniemy nawet za 9 euro (miejsce na pokładzie). Najtańsza wycieczka jednodniowa (na Wyspach Alandzkich będziemy od 00:40 do 13:45) będzie kosztowała ok. 25 euro w obie strony.

10. KOLEJ WĄSKOTOROWA W JOKIOINENKolejka w Jokioinen to jedyna kursująca fińska kolejka wąskotorowa. Zabytkowe składy okazjonalnie kursują pomiędzy stacjami Jokioinen i Humppila. Trasę liczącą ok. 14 kilometrów pociąg pokonuje w godzinę. Po drodze - na stacji Minkiö znajduje się muzeum kolejki wąskotorowej. Pociągi są ciągnięte przez zabytkowe lokomotywy parowe lub spalinowe. Przejazd pociągiem na całej trasie w roku 2012 kosztuje 12 euro w jedną stronę, tyle samo kosztuje bilet jednodniowy, czyli podróż w drugą stronę jest jakby za darmo.

Stacja kolejki wąskotorowej w Humppila znajduje się tuż przy stacji kolei fińskich. Można do niej dojechać pociągami relacji Turku - Tampere.

Szczegóły: www.jokioistenmuseorautatie.fi - oficjalna strona kolejki


Kolejka wąskotorowa Jokioinen - Humppila
(aut. Teemu Virtanen; zdjęcie za zgodą www.jokioistenmuseorautatie.fi)

Kolejka wąskotorowa Jokioinen - Humppila
(aut. Teemu Virtanen; zdjęcie za zgodą www.jokioistenmuseorautatie.fi)

11. MUZEUM KOLEJNICTWA W HYVINKAMuzeum Kolejnictwa w Helsinkach jest jednym z najstarszych muzeów tego typu w regionie. Zostało założone w 1898 roku. Początkowo mieściło się w różnych częściach dworca w Helsinkach, w 1974 zostało przeniesione do miasta Hyvinkää, oddalonego o 50 km od Helsinek.

Dla zwiedzających przygotowano bogatą kolekcję eksponatów związanych z historią kolei w Finlandii. Rysunki, zdjęcia, dokumenty i różne eksponaty o wartości archiwalnej to tylko przedsmak tego, co można obejrzeć w muzeum. Najważniejsza część to kolekcja taboru kolejowego.

Muzeum posiada w swoich zbiorach 25 lokomotyw parowych, z czego 14 zostało wystawionych. Najstarszy z parowozów B1 no. 9 został wyprodukowany w Wielkiej Brytanii w 1868 roku. Można zobaczyć również najstarszą fińską lokomotywę parową A5 58 wyprodukowaną w 1875 roku.

Dumą Muzeum Kolejnictwa w Hyvinkää jest "Imperial Train" wyprodukowany w 1870 roku i wykorzystywany przez cara Rosji. Nie wiem, jak to przetłumaczyć, ale według strony muzeum jest to jedyny zachowany pociąg typu "Imperial Train" na świecie. Pozostałe zostały zniszczone po rewolucji 1918. Ocalały trzy z sześciu wagonów pociągu.

Ponadto warto zwrócić uwagę na wagon prezydencki oraz autobusy szynowe typu "Fiat" i "Cadillac".

Osoby zajmujące się badaniami na temat kolei mogą skorzystać z biblioteki specjalistycznej zawierającej 10 000 publikacji oraz 150 000 zdjęć.

Adres:
Hyvinkäänkatu 9
Hyvinkää

Do muzeum można dojechać pociągami podmiejskimi linii "H" i "R". Należy wysiąść na przystanku "Hyvinkää".

Muzeum prowadzi także kawiarnię oraz sklep z pamiątkami.

Strona internetowa: www.rautatie.org/web/en/default.asp