Świat Podróży Kolejowych

Polub nas na Facebooku

Mapa odwiedzin


ESTONIAPrzewoźnik narodowy: Elron
Strona internetowa: www.elron.ee
Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014Spis treści:
1. Jak dotrzeć - autokary grupy Lux Express
2. Pociągiem po Estonii
3. Połączenia międzynarodowe
4. Muzeum Kolejnictwa w Lavassaare
5. Wyspa Naissaar

Estonia to mały kraj z niewielką liczbą połączeń kolejowych. Na przejazdy po Estonii wystarczą tylko dwa dni, jest jednak kilka ciekawych miejsc, które warto zobaczyć i można wykorzystać Estonię jako bazę wypadową. Rozkłady jazdy kolei estońskich znajdziemy na stronach podanych na samej górze artykułu. Głównym środkiem transportu w Estonii są jednak autobusy i często podróż nimi jest, niestety, dużo lepszym wyborem niż podróż pociągiem. Koleje estońskie planują wymianę taboru - w najbliższych latach stare, poradzieckie spalinowe zespoły trakcyjne mają zostać zastąpione przez pociągi typu FLIRT montowane w Polsce.

1. JAK DOTRZEĆ - AUTOKARY GRUPY LUX EXPRESSWprawdzie jest to strona o podróżowaniu koleją, jednak podróżowanie pociągami po krajach bałtyckich nie należy do najłatwiejszych zadań i na niektórych odcinkach lepiej skorzystać z komunikacji autobusowej. Na szczęście istnieje możliwość podróży autokarami grupy Lux Express, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo pieniędzy i czasu.

Poniżej zamieszczam przykładowe trasy przejazdów autokarami. Od 1 czerwca 2012 nastąpiły zmiany w rozkładzie w związku z uruchomieniem linii Berlin - Wilno przez Warszawę. Na linii tej kursują najnowocześniejsze autokary z floty znanej pod nazwą "Simple Express". Na pokładzie autokaru podróżni mogą skorzystać m.in. z tabletów z dostępem do internetu. Co ważne, w autokarach grupy Lux Express znajduje się czynna toaleta, co jest rzadkością.

Wszystkie autokary są klimatyzowane i wyposażone w gniazdka, w których można podładować telefon. Najnowsze autokary kursujące na trasie Wilno - Berlin zostały wyprodukowane przez Scanię, co gwarantuje wysoką jakość wykonania, dobrze działające ogrzewanie w zimie i klimatyzację w lecie.

Nie jechałem autokarami grupy Lux Express, ale w internecie spotykam się z bardzo pozytywnymi opiniami zarówno na portalach specjalistycznych, jak i wśród samych internautów. Myślę, że ze względu na konkurencyjne ceny oraz bardzo dobrą siatkę połączeń oferta jest atrakcyjna nawet dla miłośników kolei.

Dokładny rozkład jazdy wraz z cenami można znaleźć na stronach:
www.simpleexpress.eu
www.luxexpress.eu

TRASA WILNO - RYGA - TALLIN

Na trasie Wilno - Ryga - Tallin kursują dwa rodzaje autokarów z grupy Lux Express. Pierwsze z nich to znane pod marką "Simple Express" tańsze połączenia. Autokary kursujące pod nazwą "Lux Express" są, jak sama nazwa wskazuje, luksusowe i odpowiednio droższe. Na ich pokładzie pasażerowie mają do dyspozycji m.in. prasę codzienną oraz napoje i drobne przekąski. Część siedzeń dostępna jest w klasie "Lounge". Autokary te nazywane są nawet "samolotami na kółkach".


Autokar Simple Express relacji Berlin - Wilno
(materiały grupy Lux Express; za zgodą )

Autokar relacji Berlin Wilno w środku
(materiały grupy Lux Express; za zgodą )

TRASA RYGA - TALLIN

Na trasie Ryga - Tallin autobusy Lux Express muszą zmierzyć się z konkurencją w postaci jednego pociągu dziennie, który jedzie inną trasą, a przejazd trwa znacznie dłużej. Natomiast autokar należy brać pod uwagę jako zalecany środek transportu z Rygi do estońskiego Parnu, skąd dwa razy dziennie kursuje pociąg do Tallina. W poprzedniej liście ująłem tylko połączenia z Wilna do Rygi i Tallina. Tutaj dodaję wykaz połączeń Ryga - Tallin (stan na 21.9.2012)

TRASA RYGA - ST. PETERSBURG

Grupa Lux Express uruchomiła również połączenie bezpośrednie Ryga - Sankt Petersburg. Jest ono o tyle istotne, że pozwala w komfortowych warunkach dojechać do estońskiego Tartu. Chętni mogą dojechać także do Narwy.


Autokar Lux Express
(materiały grupy Lux Express; za zgodą )

Autokar Lux Express w środku
(materiały grupy Lux Express; za zgodą )

2. POCIĄGIEM PO ESTONIIW Estonii nie ma zbyt wielu połączeń kolejowych. Dla turysty chcącego pozwiedzać miasta i odpocząć godne polecenia są jedynie trzy miasta: Tallin, Tartu i Parnawa. Pomiędzy tymi miastami jeździ niewiele pociągów, ale przeciętnemu turyście zupełnie wystarczą. Można oczywiście dojechać szybszymi autobusami, lecz jazda pociągiem ma swój urok, którego brakuje autobusom.

1 stycznia 2014 roku nastąpiło połączenie dwóch estońskich przewoźników kolejowych, w wyniku czego powstała firma Elron. Tabor firmy ma się składać głównie z pociągów FLIRT, obecnie jeszcze nie wszystko działa, jak powinno, więc informacje podane na tej stronie są orientacyjne.

Rozkłady jazdy:

Rozkłady jazdy na elron.ee - głównie tabele.
Rozkłady jazdy estońskich pociągów i autobusów na peatus.ee

Rozkład jazdy nie jest jeszcze ostateczny, niewiele się w nim zmieniło od ubiegłego roku, w przyszłości ma być natomiast więcej połączeń. Najważniejsze połączenia to Tallin - Tartu (4-5 par pociągów dziennie) i Tallin - Parnawa (2 pary pociągów dziennie). Pozostałe to raczej połączenia podmiejskie.

Przykładowe ceny biletów (sprawdzane 28.02.2014):
Tallin - Tartu (osobowy) - 8,90€ (II klasa); 11,60€ (I klasa)
Tallin - Tartu (pospieszny) - 9,90€ (II klasa); 12,90€ (I klasa)
Tallin - Parnawa - 6,10€ (tylko II klasa)

Podstawowe przepisy przewozowe:

- w pociągach kolei estońskich można przewozić rowery pod warunkiem wykupienia dodatkowego biletu. W pociągach są specjalnie wydzielone miejsca do przewozu rowerów.

- przewóz zwierząt możliwy jest po wykupieniu osobnego biletu dla zwierzęcia. Podróż ze zwierzęciem dozwolona jest jedynie w części dla rowerów i wózków inwalidzkich.

- pociągi Elron są klimatyzowane, monitorowane, pasażerowie mogą korzystać z darmowego wi-fi i gniazdek elektrycznych. We wszystkich pojazdach przygotowano wydzielone miejsce dla rowerów (do 10 jednośladów) i wózków inwalidzkich.

- w pociągach Elron są dwie klasy. W pierwszej klasie istnieje możliwość rezerwacji miejsca przy zakupie biletu przez internet. Pierwsza klasa różni się od drugiej wygodniejszymi siedzeniami oraz gniazdkami przy każdym siedzeniu.


Typowy estoński pociąg
(aut. LHOON, licencja CC 2.0, źródło: flickr.com)

Ttpowy estoński pociąg
(aut. LHOON, licencja CC 2.0, źródło: flickr.com)

3. POŁĄCZENIA MIĘDZYNARODOWEEstonia nie może się pochwalić bogatą siatką połączeń międzynarodowych. Szczególnie zaniedbane są połączenia z Łotwą, choć tutaj pociągi raczej nie mają szans z szybkimi, komfortowymi autokarami.

ŁOTWA:Z Rygi do Tartu i Tallina można wygodnie i niedrogo dojechać raz dziennie przesiadając się na granicy łotewsko - estońskiej. Za przejazd odcinkiem łotewskim zapłacimy 5,60 euro (168 km), za przejazd odcinkiem estońskim około 12 euro. Za przejazd od granicy estońskiej do Tartu zapłacimy jedynie 4 euro.

Orientacyjny rozkład jazdy 2012/2013:
Ryga odj. 13:10 --> Valga przyj. 16:32 (przesiadka) odj. 17:00 --> Tartu przyj. 18:16 -->Tallinn przyj. 21:17
Tallinn odj. 8:12 --> Tartu odj. 10:16 --> Valga przyj. 11:30 (przesiadka) odj. 11:44 --> Ryga przyj. 15:06

UWAGA!!! W czasie obowiązywania rozkładu jazdy 2013/2014 na linii Ryga - Valga prowadzone są remonty i okresowo uruchamiana jest autobusowa komunikacja zastępcza, przez co rozkłady jazdy mogą się różnić od podanych.

Trasa przejazdu pociągiem z Tallina do Rygi (aut. D.Sieczkowski, za pomocą sharemap.org)


ROSJA:Pomiędzy Tallinem a Moskwą codziennie kursuje pociąg nocny. Na estońskim odcinku połączenie obsługuje przewoźnik Go Rail. Pociąg przejeżdża przez przejście graniczne Narva - Ivangorod, wystarczy więc tylko wiza rosyjska. . Aktualny rozkład można znaleźć na stronie.

Przewoźnik Go Rail uruchomił również dzienne połączenie Tallin - Sankt Petersburg.

Aktualne informacje o cenach i rozkładzie jazdy znajdziecie na stronie: tickets.gorail.ee/sarex-ee/saraksts.asp

Na forach internetowych pojawiła się informacja, że bilety można kupić dużo taniej na stronie kolei łotewskich www.ldz.lv

4. MUZEUM KOLEI W LAVASSAAREDla miłośników kolei ciekawym miejscem będzie z pewnością muzeum v Lavassaare. W muzeum znajduje się ponad 70 różnych pojazdów - od lokomotyw parowych, przez stare wagony, kończąc na pojazdach technicznych. Dla zwiedzających przygotowano także wystawę dokumentującą historię kolei wąskotorowych jeżdżących po terytorium dzisiejszej Estonii - dokumenty, zdjęcia, mundury kolejarskie itp.

Dodatkową atrakcją jest pociąg retro kursujący w każdą sobotę od czerwca do sierpnia (5 razy dziennie) oraz w każdą sobotę września (3 razy dziennie). Trasa pociągu łączącego wioski Müramaa i Lavassaare liczy tylko dwa kilometry, a przejazd trwa jedynie 10 minut. Pociąg raz jest ciągnięty przez lokomotywę parową, innym razem przez spalinową. Nie ma reguły. Przejazd pociągiem tam i z powrotem kosztuje aż 8 euro.

Muzeum jest otwarte codziennie od czerwca do sierpnia. We wrześniu tylko w sobotę i niedzielę. W pozostałe dni września oraz w październiku wstęp tylko dla grup po wcześniejszej rezerwacji. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 4 euro, dla emerytów 3 euro, dla dzieci 2 euro.

Muzeum znajduje się 17 kilometrów od Pärnu. Można do niego dojechać autobusem nr 44 z Pärnu.

Szczegóły: www.museumrailway.ee
Kolejka wąskotorowa w Lavassaare na You Tube
Muzeum Kolejowe w Lavassaare na You Tube


Kolejka wąskotorowa w Lavassaare
(zdjęcie dzięki uprzejmości i za zgodą Muzeum Kolei w Lavassaare)

Kolejka wąskotoro wa w Lavassaare
(zdjęcie dzięki uprzejmości i za zgodą Muzeum Kolei w Lavassaare)

5. WYSPA NAISSAARJedną z atrakcji estońskiej wyspy, na którą można dopłynąć promem z Tallina (10 km) jest kolejka wąskotorowa przecinająca wyspę z północy na południe.

Sama wyspa ma bardzo ciekawą historię. W 1917 roku zbuntowani marynarze utworzyli na niej mini-państwo zwane Sowiecką Republiką Naissaru. Dziś turyści mogą zobaczyć byłą bazę marynarki wojennej ZSSR, a sama wyspa została przekształcona w rezerwat przyrody. Szczegóły w odnośniku na górze strony.

Na tym filmiku od 4:45 do 6:07 widać opisywaną kolejkę.