Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

BENIN
Przewoźnik narodowy: l'Organisation Commune Bénin Niger des Chemins de Fer et des Transports (OCBN)
Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014

Po Beninie kursuje tylko jeden rozkładowy pociąg pasażerski przemierzający trasę Cotonou - Parkarou. Pociąg kursuje trzy razy w tygodniu, po drodze zatrzymuje się na stacjach Bohicon i Savé, tak przynajmniej wynika ze wszystkich źródeł. Jeżeli spojrzy się na mapę, widać inne stacje, gdzie pociąg mógłby się zatrzymywać. Niestety, nie ma możliwości zweryfikowania tych informacji. Pociąg zestawiony jest z lokomotywy spalinowej i wagonów prawdopodobnie wyprodukowanych we Francji. Dawniej kursowały wagony z drewnianymi ławkami, obecnie standard jest wyższy, jeden z wagonów oznaczono jako wagon pierwszej klasy. Pociąg Cotonou - Parkarou pokonuje trasę w 12-13 godzin, natomiast autobusy tę samą trasę przejeżdżają w 7 godzin, mimo to pociąg cieszy się sporą popularnością wśród mieszkańców Beninu. Połączenie obsługuje L’Organisation Commune Benin-Niger des Chemins de Fer et Transports. Jak podają zgodnie różne strony internetowe, bilet na przejazd z Cotonou do Parkarou w drugiej klasie kosztuje 4000 CFA (ok. 25 zł), natomiast w klasie pierwszej 5600 CFA (ok. 35 zł).

Torowisko w Cotonou
(aut. jbdodane, licencja CC-BY-SA, źródło: flickr.com)
Torowisko w Cotonou
(aut. jbdodane, licencja CC-BY-SA, źródło: flickr.com)

W Beninie na specjalne zamówienia biur podróży uruchamiany jest pociąg turystyczny Train d'ébène zestawiony z lokomotywy spalinowej i dwóch odrestaurowanych drewanianych wagonów z lat dwudziestych ubiegłego wieku. Przejazd pociągiem połączony jest ze zwiedzaniem popularnych miejsc, a cała wycieczka trwa od dwóch dni do tygodnia. Pociąg również jedzie z Cotonou do Parkarou i z powrotem, lecz turyści oprócz Bohicon i Save zwiedzają między innymi Abomey i Dassa Zoume. Train d'ébène wzbudza ogromną sensację wśród miejscowej ludności. W ostatnich latach zawieszono kursowanie pociągu. Nie wiem, jak obecnie wygląda sytuacja.

W przyszłości planuje się wybudowanie linii kolejowej z Parakour do miasta Dasso w Nigrze, linii kolejowej łączącej Benin z Burkina Faso, a przez Benin ma przebiegać linia kolejowa AfricaRail. Poza pociągiem pasażerskim po Beninie kursują także pociągi towarowe.

BENIN - KOLEJE NA PANORAMIO.COMPociąg Cotonou - Parakou w pobliżu stacji docelowej
Stacja kolejowa w Tchaoru
Widok z pierwszego wagonu za lokomotywą
Tłok w pociągu przed Bohicon
Postój w Bohicon
Postój w Bohicon
Wjazd pociągu do Dassa Zoume
Dworzec Dassa Zoume
Stacja Allada
Stacja Allada
Tory w centrum Cotonou przy St Michel Avenue
Pociągi towarowe na stacji Cotonou
Pociąg towarowy w Cotonou
Cotonou - Parakou train route
Pociąg Cotonou - Parakou - mapa
Cotonou - Parakou train - route; map