Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

AZERBEJDŻAN


WYBIERZ ARTYKUŁ
Podróż koleją po Azerbejdżanie   Baku  


Przewoźnik narodowy: Azərbaycan Dəmir Yolları
Strona internetowa: railway.gov.az
Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pociągi nocne w krajach byłego ZSRR - fotoprzewodnik

Azerbejdżan ma wśród turystów złą reputację. Turyści skarżą się na mnóstwo formalności celnych, skrupulatne kontrole oraz wysokie koszty pobytu. Z drugiej strony wielu osobom podoba się stolica Azerbejdżanu - Baku. Z pewnością nie jest to kraj dla niedoświadczonych podróżników jadących na swoją pierwszą samodzielną wyprawę - przed wyjazdem należy dokładnie zapoznać się z informacjami na forach internetowych.

Azerbejdżan to również kraj kontrastów - z jednej strony bieda, z drugiej imponujące projekty budowlane w Baku, złoża ropy naftowej i idący za tym rozwój gospodarczy.

Głównym środkiem transportu w Azerbejdżanie są marszrutki, czyli busy . Można nimi dojechać praktycznie wszędzie. Pociągów, według rozkładu jazdy, jest niewiele. Nie wiem, czy rozkład jazdy obejmuje również pociągi podmiejskie w Baku.

WAŻNE ODNOŚNIKI:Strona kolei azerskich - na stronie znajdziecie rozkład jazdy i cennik
www.kaukaz.pl - Polski portal o podróżowaniu po Kaukazie
Ciekawe polskie forum o podróżowaniu po Kaukazie na kaukaz.pl
Rozkład jazdy autobusów z Baku
E-shop z biletami
Informacja turystyczna

JAK DOTRZEĆ:Po załatwieniu formalności wizowych czas na planowanie podróży. Nie jest to łatwa sprawa. Polska nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych z azerską stolicą. Do Baku można dolecieć m.in. z Kijowa, Mińska, Frankfurtu nad Menem albo z Wiednia. Warto wiedzieć, że lotnisko w Baku znajduje się daleko od centrum miasta. Do centrum azerskiej stolicy musimy dojechać taksówką, w której najprawdopodobniej zapłacimy wygórowaną cenę.

Inną opcją jest skorzystanie z bezpośredniego połączenia lotniczego Warszawa - Tbilisi, a ze stolicy Gruzji podróż do Baku nocnym pociągiem który według rozkładu jazdy zamieszczonego na stronach kolei azerskich kursuje w 2012 roku codziennie. Bezpośredni lot z Warszawy do Tbilisi trwa 3 godziny 20 minut.

Pociąg nocny Tbilisi - Baku jest bardzo powolny, ale wygodny - zestawiony z wagonów sypialnych 2- i 4-osobowych. Różne godziny kursowania podawane są na różnych serwerach, warto więc sprawdzić rozkład podany w odnośniku powyżej lub na stronie kolei gruzińskich. Od 2013 roku w pociągu są zmodernizowane wagony sypialne kolei azerskich.

Według informacji na forach internetowych azerscy celnicy są wyczuleni na wszystko, co związane jest z Armenią. Należy najpierw zwiedzać Azerbejdżan, dopiero później Armenię. Warto wiedzieć, że próba wwozu narkotyków może się skończyć wieloletnim pobytem w azerskim więzieniu bez możliwości odsiadywania kary w Polsce.

KOLEJĄ PO AZERBEJDŻANIEW Azerbejdżanie życie skupia się wokół stolicy kraju. Jest to główny węzeł komunikacyjny, stamtąd odjeżdżają niemal wszystkie pociągi. Z ciekawszych połączeń warto wymienić połączenie Baku - Astara - pociąg dojeżdża do granicy irańskiej. Kursują dwa pociągi - jeden dzienny - złożony ze zmodernizowanych, klimatyzowanych wagonów oraz pociąg nocny. W ubiegłym roku część linii kolejowej do Astary została zniszczona przez powódź, długi czas na trasie była autobusowa komunikacja zastępcza, nie wiem, jak jest obecnie.

Wygodny jest również ekspres Baku - Gəncə/Ganja.

Nie mam rozkładu pociągów podmiejskich w Baku. Są to typowe pociągi jeżdżące w krajach byłego ZSSR - powolne i niewygodne.

Azerskie koleje skupiają się głównie na transporcie ropy. O inwestycjach w transport pasażerski słychać bardzo mało - z głośnych inwestycji warto wspomnieć o remoncie linii kolejowej z Baku do Kars, w związku z czym jest nadzieja, że pod koniec 2013 roku lub w 2014 będzie można przejechać się bezpośrednim pociągiem z Turcji do Azerbejdżanu.

Relacja z kwietnia 2012 roku, pociąg pospieszny Ganja - Baku:
"Warunki niewiele odbiegające od naszych starych poczciwych pośpiechów, za to przemiła obsługa, herbata serwowana z rana, czysta pościel, łóżko - jak w pociągu bez szaleństwa. Ciepło (może aż za ciepło), przez co trochę duszno. Dwa łóżka na przedział. Jeśli się zaśnie (wyjazd około 22.00 , przyjazd ok 8.00 ), to mało co wybudza. Ale warto wstać wcześniej, ok 7.00 żeby podziwiać widoki na obrzeżach Baku."(fcmagda).


Zmodernizowany wagon azerskiego pociągu
(źródło: materiały prasowe Azərbaycan Dəmir Yolları)

Zmodernizowany wagon azerskiego pociągu
(źródło: materiały prasowe Azərbaycan Dəmir Yolları)

KOLEJKA DZIECIĘCA W BAKUOd 1947 w Baku działała typowa dla krajów byłego ZSRR kolejka dziecięca. Kursowała pomiędzy stacyjkami Zoopark i Bahar. Łączna długość linii wynosiła 1,57 kilometra. Była obsługiwana przez lokomotywy spalinowe lub parowe, a wagony były produkcji Pafawagu.

W latach 1996-2002 nastąpił stopniowy upadek kolejki - z braku funduszy tabor był w fatalnym stanie, podobnie jak stacje. W 2002 przeprowadzono prace konserwatorskie, wyremontowano stacyjki, zmieniono część szyn. Wydawało się, że wszystko jest na najlepszej drodze do utrzymania kolejki.

Niestety, kolejka przegrała z szybko rosnącą metropolią i potrzebą gruntów pod nowe nieruchomości. W 2009 roku została ostatecznie zamknięta, a tory zdemontowane. Zachowało się niewiele zdjęć i filmów o kolejce - obecnie w jej miejscu powstają ekskluzywne nieruchomości.

Strona nieoficjalna kolejki (po rosyjsku
Krótki filmik z 1977 przedstawiający kolejkę
Galeria azerskich pociągów na baltirailpics.net - wśród zdjęć są również zdjęcia opuszczonych terenów po kolejce dziecięcej w Baku.

PROMY Z BAKUZ Baku kursują bezpośrednie promy do Turkmenbaszy (były Krasnowodsk) w Turkmenistanie oraz do Aktau w Kazachstanie. Bilety kosztują ponad 100 dolarów i należy doliczyć nieoficjalne opłaty w wysokości 10-15 dolarów (kwestia negocjacji). O rozkładach rejsów trudno mówić, bowiem promy kursują kilka razy w tygodniu. Są to jednostki handlowe, więc trudno oczekiwać jakichś regularnych rejsów.

Szczegółowe informacje:Artykuł na azerbaijani24.com

AZERBEJDŻAN NA YOU TUBEOdnośniki do najciekawszych filmów o Azerbejdżanie znalezionych na You Tube. Filmy nie są tendencyjnie. Dobierałem je w taki sposób, aby pokazały ten kraj w możliwie przystępny sposób.

Filmy promocyjne:
Film promocyjny Ministerstwa Turystyki
Baku

Reportaże:
Azerbejdżan - kraj kontrastów - łotewski reportaż cz.1/9

Transport:
Wnętrze autobusu Baku - Ganca/Gandża
Azerski bus
Pociąg Baku - Rostow
Azerski pociąg dalekobieżny
Pociąg Baku - Ganca/Gandża
Pociąg Baku Ganca/Gandża w azerskich wiadomościach
Azerski elektryczny zespół trakcyjny
Wnętrze pociągu Baku - Tbilisi

Ciekawe amatorskie filmy:
Przejazd przez Baku - ponad 60 filmów!!!
Spacer po Baku cz.1
Spacer po Baku cz.2
Spacer po Baku cz.3
Spacer po Baku cz.4
Panorama Zabrat koło Baku cz.1
Panorama Zabrat koło Baku cz.2
Spacer po Zabracie
Ismayilli