Świat Podróży Kolejowych - Kolej w Ameryce Środkowej

Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

AMERYKA ŚRODKOWAJeśli widzisz błąd lub posiadasz dodatkowe informacje, napisz: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Ostatnia aktualizacja: 23.06.2013Kraje Ameryki Środkowej mają ciekawą historię kolei z czasów kolonialnych. Niestety, po odzyskaniu niepodległości kolej traciła na znaczeniu. Zachowało się niewiele linii, przewozy pasażerskie ograniczają się do pojedynczych połączeń i to również nie wszędzie. Podróż do tych krajów jest skomplikowana, droga oraz wiąże się z dużym zagrożeniem przestępczością pospolitą na miejscu. Z drugiej strony każdy miłośnik kolei marzy, aby przejechać się pociągiem w tak egzotycznych miejscach.

BELIZEObecnie brak kolei. Kiedyś kursowało kilka kolejek leśnych dowożących drewno z lasów.

Ciekawy artykuł o kolei w Belize
Reportaż na You Tube o cukrowni Serpon. W 2:00 widać pozostałości pociągu
Amatorski film nakręcony po przejściu huraganu. Od 10:00 widać drezynę. Film z 1931 roku, niska jakość

GWATEMALASytuacja wokół kolei w Gwatemali jest niejasna. Od 1880 do 1996 kursowały w tym kraju różne pociągi towarowe i pasażerskie, natomiast w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku stopniowo zamykano linie dla ruchu ze względu na zły stan torów. W 1999 została ponownie otwarta linia z Gwatemali do Puerto Barrios, jednak w 2007 rząd gwatemalski cofnął koncesję na obsługę linii firmie RDC, co wiązało się z zaprzestaniem kursowania pociągów towarowych i pasażerskich od 1 października 2007 roku. Od tego czasu infrastruktura jest rozkradana przez złodziei. Według niektórych stron co jakiś czas po Gwatemali kursują specjalne pociągi turystyczne, według strony Ferrovias Guatemala również kursowanie tych pociągów zostało zawieszone.

Ferrovias Guatemala - strona oficjalna
Reportaż z podróży gwatemalskim pociągiem turystycznym cz.1/2
Reportaż z podróży gwatemalskim pociągiem turystycznym cz.2/2
Pociąg Gwatemala - Puerto Barrios
Pociąg Gwatemala - Puerto Barrios (1999)
Film z Muzeum Kolei w Gwatemali

Gwatemalski pociąg turystyczny
(autor: Nils Öberg, źródło: Wikimedia Commons, licencja CC)


NIKARAGUABrak kolei. Ostatnie regularne przewozy zostały wstrzymane we wrześniu 2001 roku ze względu na fatalny stan torów.

Galeria zdjęc linii Corinto - Leon (2004)

Reportaż o historii kolei w Nikaragui na You Tube cz.1/2
Reportaż o historii kolei w Nikaragui na You Tube cz.2/2