Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

Kolej Wąskotorowa

Rogów - Rawa - Biała
Kolej Wąskotorowa Rogów - Rawa - Biała to najdłuższa czynna linia kolei wąskotorowej w Polsce. Kolej powstała w 1915 roku, podczas pierwszej wojny światowej, jako wojskowa kolej polowa. Służyła do zaopatrywania żołnierzy w żywność, broń i amunicję. Po odzyskaniu niepodległości funkcjonowała w ramach Polskich Kolei Państwowych. W 2001 roku podjęto decyzję o likwidacji kolejki.

W 2002 roku Starostwo Powiatowe w Rawie Mazowieckiej przejęło majątek kolei od PKP i przekazało pod zarząd Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych. Dzięki wysiłkom pasjonatów z fundacji Kolej Rogowska nie podzieliła losu wielu innych, rozebranych i zezłomowanych "wąskotorówek". Obecnie Kolej Wąskotorowa Rogów - Rawa - Biała dynamicznie się rozwija i należy do największych atrakcji turystycznych regionu. Jest to kolej o charakterze muzealnym. Wszystkie wagony i lokomotywy mają historyczną kolorystykę i oznaczenia, a obsługa pracuje w dawnych mundurach.

Kolej Rogowska uruchamia pociągi rozkładowe w sezonie letnim, np. w 2013 roku od 28 kwietnia do 29 września w każdą niedzielę. Przejazdy odbywają się na ośmiokilometrowym odcinku Rogów Osobowy Wąskotorowy - Jeżów, a podróż w jedną stronę trwa 26 minut. Pociągi kursują w takcie co 80 minut a na stacji w Jeżowie działa punkt gastronomiczny, sklepik z pamiątkami oraz cały czas płonie ognisko. Pociągi na całej, liczącej 50 km trasie kursują podczas lokalnych festynów i innych wydarzeń. Grupy zorganizowane mogą wynajmować pociągi przez cały rok, w dowolnej porze i na dowolnej trasie. Do Rogowa dojedziemy pociągami REGIO Łódź Kaliska - Skierniewice.

Szczegółowe informacje, rozkład jazdy i ceny znajdziecie na stronie:

kolejrogowska.pl


Poniższe zdjęcia pochodzą ze strony oficjalnej Kolei wąskotorowej Rogów – Rawa – Biała
i zostały wykorzystane za zgodą zarządcy.


Pociąg specjalny
(wrzesień 2007)


Pociąg specjalny
(wrzesień 2007)


Tabor


Sklepik z pamiątkami


Stacja Jeżów


Ognisko w Jeżowie


Na trasie


Nocny przejazd w ramach Nocy Muzeów 2013