Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

STARACHOWICKA KOLEJ WĄSKOTOROWA
Kolej wąskotorowa kursująca sezonowo na dwóch malowniczych trasach:
Starachowice - Lipie (6 kilometrów; czas przejazdu 20 minut)
Iłża - Marcule (7 kilometrów; czas przejazdu pół godziny)

Dzisiejsza Starachowicka Kolej Wąskotorowa przed drugą wojną światową była częścią sieci kolei wąskotorowych o szerokości toru 750 mm, przeznaczonych głównie do obsługi okolicznych zakładów przemysłowych. Sieć liczyła 60 kilometrów. Do tego dochodziła kolej wąskotorowa Lasów Państwowych o długości ponad 20 kilometrów, co łącznie dawało ponad 80 kilometrów kolei wąskotorowych w tym rejonie. Po wojnie kolej łączyła Starachowice z Iłżą. W latach 60 ubiegłego wieku, z powodu spadku produkcji drewna i zamykaniem kopalń, kolej zaczynała stopniowo tracić na znaczeniu. W 1997 roku zawieszono przewozy.

W 2003 roku linię Starachowice - Iłża przejęło Starostwo Powiatowe w Starachowicach. Dzięki wolontariuszom z całego kraju udrożniono część szlaku, po którym już w maju 2004 roku przejechał pierwszy pociąg Starachowice – Lipie. Obecnie Starachowicką Koleją Wąskotorową zarządza Stowarzyszenie Sympatyków Zabytkowej Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej. Tabor stanowią dwie lokomotywy spalinowe Lyd1, rumuński wagon Bxhpi oraz tzw. wagony letnie. Trwa również odbudowa odcinka Marcule - Lipie, dzięki czemu w przyszłości być może będzie można przejechać się kolejką na trasie Starachowice - Iłża.

Rozkład jazdy i ceny dostępne są na stronie oficjalnej:

skw.org.pl


Autorem zdjęć jest Andrzej Arabski. Pochodzą one ze strony Starachowickiej Kolei Wąskotorowej i zostały opublikowane za zgodą autora. Każde zdjęcie umieszczone w galerii pozostaje własnością autora i bez jego zgody nie może być kopiowane, przetwarzane, wykorzystywane, publikowane w Internecie i innych mediach.

pociąg Starachowice - Lipie (16.06.2013)


pociąg Starachowice - Lipie
(otwarcie sezonu 2012)


pociąg Starachowice - Lipie
(otwarcie sezonu 2012)


Drezyna


pociąg Starachowice - Lipie
(zakończenie sezonu 2012)


pociąg Iłża - Marcule


pociąg Iłża - Marcule


pociąg Iłża - Marcule