Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!
Strona zakończyła działalność. Informacje w artykułach mogą być nieaktualne.

OSLOOslo to stolica Norwegii i jej największe miasto. Miasto tłumnie odwiedzane przez turystów, chociaż nie ma w nim jakichś szczególnych atrakcji i zabytków. Miasto znane z okolicznych fiordów, parków i słynące z drożyzny. Ośrodek przemysłowy, akademicki, ważny węzeł transportowy.

W pobliżu Oslo znajdują się trzy lotniska. Szczegóły dotyczące przejazdu z lotnisk opisałem w osobnych artykułach dostępnych w menu pod tytułem artykułu. Wśród odnośników znajduje się także odnośnik do szczegółowego artykułu o podróżowaniu koleją po Norwegii.

Poruszanie się po mieścieDworzec autobusowy i kolejowy leżą w centrum miasta, tuż obok siebie. Połączone są kładką. Dworce są monitorowane, ochraniane i uchodzą za bezpieczne. Toalety na dworcach są płatne, a automaty przyjmujące pieniądze nie wydają reszty. Opłata za skorzystanie z toalety na dworcach i większości szaletów w mieście to 10 koron norweskich, czyli około 5,5 złotego. Nie jest to tak drogo, jeżeli przypomnimy sobie opłaty na polskich dworcach kolejowych - w Koszalinie opłata za skorzystanie z toalety w 2013 roku wynosiła 3 złote lub 1 euro.

Oslo posiada świetnie rozwinięty system komunikacji miejskiej. Po mieście kursują autobusy, tramwaje, metro, a Oslo z pobliskimi wysepkami łączą promy. Bilety są bardzo drogie, a kary za jazdę na gapę horrendalne. W 2013 roku bilet 1-godzinny kosztował 30 NOK (ok. 17 zł), bilet 1-godzinny kupowany u kierowcy 50 NOK, a bilet 24-godzinny 80 NOK (ok. 42 zł). Większość biletów to bilety na okaziciela, mogą być używane przez kilka osób, co w przypadku np. biletu tygodniowego za 220 NOK (ok. 122,5 zł) sprawia, że nie jest to oferta tak droga, jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Bilety można kupić w wybranych kioskach, w większości sklepów Narvesen i 7-Eleven oraz w licznych automatach biletowych.

Szczegóły: www.ruter.no

Wygodnym sposobem na zwiedzanie Oslo jest rower. Rower można wypożyczyć w jednym ze stu "parkingów" na terenie norweskiej stolicy. Wcześniej w punkcie informacji turystycznej musimy wypożyczyć specjalną kartę uprawniającą nas do wypożyczenia roweru. W 2013 roku wypożyczenie karty na jeden dzień kosztowało 100 NOK, czyli ok. 55,6 zł . Jako zabezpieczenie podajemy także numer naszej karty kredytowej. W przypadku, kiedy nie zwrócimy roweru, z naszej karty zostanie ściągnięta kwota odpowiadająca wartości jednośladu, czyli 3250 NOK (1800 zł). Również wtedy, kiedy ktoś ukradnie nam wypożyczony rower. Na jeden numer karty kredytowej możemy wypożyczyć dwie karty uprawniające do wypożyczenia roweru. Z jednego roweru możemy korzystać najwyżej 3 godziny. Po upływie tego czasu musimy odstawić go na jeden ze specjalnych parkingów i wypożyczyć nowy rower. Wypożyczona karta musi zostać zwrócona do tego samego punktu informacji turystycznej, w którym została nam wydana w godzinach otwarcia tego punktu.

Brzmi skomplikowanie? Oslo najlepiej zwiedzać pieszo. Najważniejsze zabytki i atrakcje rozmieszczone są na niewielkiej powierzchni, dzięki czemu centrum norweskiej stolicy można obejść pieszo w ciągu jednego dnia.

Można również wykupić kartę Oslo Pass uprawniającą nas do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską oraz bezpłatnego wstępu do większości muzeów. Kartę można kupić w punktach informacji turystycznej.

Najważniejsze zabytkiPodczas zwiedzania Oslo nie sposób ominąć przynajmniej kilku najważniejszych miejsc. Jednym z takich miejsc jest twierdza Akershus wzniesiona około 1300 roku. Położony niemal w centrum miasta należy do największych atrakcji turystycznych Oslo. W XVI wieku, podczas panowania króla Christiana IV, twierdza została przebudowana w stylu renesansowym. Twierdza nigdy nie została zdobyta, poddano ją bez jednego strzału w 1940 roku podczas inwazji niemieckiej. Obecnie część obiektu udostępniona zwiedzającym.

Bardzo ładnie prezentuje się budynek Parlamentu - siedziba Zgromadzenia Narodowego od 1866 roku. Piękny gmach zostałw wybudowany w połowie XIX wieku. Jest udostępniony zwiedzającym, a w parku przed budynkiem latem można spotkać tłumy młodych ludzi odpoczywających na trawnikach.

W lecie turyści mogą zwiedzać również Pałac Królewski (Det Kongelige Slott) wybudowany w latach 1824-48. Przyległy park jest udostępniony zwiedzającym przez cały rok. Obecnie Pałac Królewski jest siedzibą rodziny królewskiej. 17 maja, w Święto Narodowe, członkowie rodziny królewskiej pozdrawiają lud z balkonu. W latach 90 ubiegłego wieku pałac przeszedł gruntowny remont.

Bardzo charakterystycznym budynkiem jest budynek Ratusza. Budowa ratusza rozpoczęła się w 1931 roku, jednak ze względu na II wojnę światową prace zostały wstrzymane. Budowę dokończono dopiero w 1950 roku. Budynek z ciemnej cegły góruje nad centrum miasta, lecz z daleka nie wygląda zbyt ładnie. Tutaj odbywa się coroczna ceremonia wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla.

Najważniejsze muzeaW Oslo znajdziemy wiele muzeów cieszących się ogromną popularnością. Najpopularniejsze z nich to Muzeum Narciarskie przy skoczni Holmenkollbakken. Zwiedzający mogą zapoznać się z historią narciarstwa oraz sportów zimowych. Dodatkową atrakcją jest wyjazd windą na wieżę skoczni narciarskiej.

Strona internetowa: www.holmenkollen.com

Miłośników sztuki zainteresuje Galeria Narodowa
Strona internetowa: www.nationalmuseum.no

Do najbardziej interesujących propozycji z pewnością należy największy norweski skansen, czyli Muzeum Etnograficzne (Norsk Folkemuseum) na półwyspie Brydgoy. Na terenie skansenu znajduje się 155 zabytkowych budynków sprowadzonych z całej Norwegii, w tym kościół z Gol datowany na 1200 rok - jedna z pięciu średniowiecznych budowli na terenie skansenu. Muzeum zajmuje 140 000 metrów kwadratowych. Do najciekawszych obiektów należy stacja benzynowa z lat dwudziestych ubiegłego wieku oraz zrekonstruowane Stare Miasto. Ze względu na położenie skansen nie jest tłumnie odwiedzany, a na pewno należy do najbardziej interesujących miejsc w norweskiej stolicy. Na zwiedzanie należy przeznaczyć 3-4 godziny.

Strona internetowa: www.norskfolkemuseum.no

To tylko najważniejsze muzea. W Oslo możemy zwiedzić ponadto między innymi Muzeum Ibsena, Muzeum Wikingów, Międzynarodowe Muzeum Sztuki Dziecięcej i wiele innych, mniejszych muzeów.

Z innych atrakcji należy wymienić Park Vigeland w centrum miasta, na terenie którego możemy podziwiać rzeźby Gustawa Vigelanda. W tłumnie odwiedzanym parku można obejrzeć ponad 200 rzeźb autorstwa Vigelanda, w tym rzeźbę Monolit przedstawiającą 121 nagich ciał.

Oslo jest z pewnością miastem wartym odwiedzenia, podobnie jak wszystkie norweskie miasta, lecz jest również miastem bardzo drogim, dlatego najlepszą opcją wydaje się przelot z Polski do Norwegii, jednodniowa wycieczka po Oslo i powrót do Polski. Jedzenie najlepiej wziąć ze sobą. Najtaniej jest w Burger Kingu i Mc Donaldzie, choć ceny również są dużo wyższe niż w Polsce.