Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!
Strona zakończyła działalność. Informacje w artykułach mogą być nieaktualne.

NICEA

Nicea to miasto na Lazurowym Wybrzeżu, słynny kurort turystyczny i doskonała baza wypadowa na wycieczki. Dzięki sprzyjającemu klimatowi jest oblegane przez turystów niemal przez cały rok, a liczne plaże zachęcają do spacerów lub kąpieli. Nicea słynie również z odbywającego się tu na przełomie marca i kwietnia karnawału, kiedy miasto opanowują wszędobylskie kwiaty i ogromne figury zbudowane z papieru. Podczas głównych uroczystości przez Niceę przejeżdżają rydwany kwiatowe, przechodzi defilada z tancerzami, szczudlarzami itp., a do miasta zjeżdża ponad milion turystów.

Lotnisko w Nicei jest położone tylko kilka kilometrów od centrum miasta. Z lotniska można dojechać do centrum lub do którejś z pobliskich miejscowości autobusem miejskim lub podmiejskim. Chętni mogą także wypożyczyć samochód, wziąć taksówkę lub przejść pieszo promenadą. Spokojny spacer trwa około dwóch godzin, o ile nie ma się ze sobą większego bagażu.

Jeśli chodzi o komunikację miejską, to najlepiej kupić bilet tygodniowy, przy czym należy wiedzieć, że obowiązuje on tylko w granicach administracyjnych Nicei. Za przejazdy do Grasse oraz Monte Carlo należy uiścić dopłatę. Autobusy jeżdżą często, lecz zdarza się, że są przepełnione i stoją w korkach. Rozkład, ceny itp. można sprawdzić na stronie www.lignesdazur.com

Dworzec kolejowy Nice Ville znajduje się w centrum miasta. Odjeżdżają stąd liczne pociągi regionalne (m. in. do Grasse, Cannes oraz włoskiej Ventimiglii przez Monte Carlo), pociągi TGV (do Metz, Paryża, Lille, Brukseli i szwajcarskiej Genewy) i pociągi pospieszne do Bordeaux. W wybrane dni kursują także nocne pociągi do Paryża i Metz. Od 2012 roku zawieszono kursowanie bezpośrednich pociągów Nicea - Mediolan. A szkoda, bowiem przejeżdżały piękną linią kolejową nad morzem.

Nicea charakteryzuje się niską, zabytkową zabudową. Większośc zabytków leży na obszarze zwanym Starą Niceą (Vieux Nice) rozciągającym się od placu Masséna po Wzgórze Zamkowe. Z zabytków sakralnych należy zobaczyć Katedrę Sainte-Reparate wzniesioną w XIII wieku przy dzisiejszym placu Rosetti, Kaplicę Miłosierdzia zbudowaną w stylu barokowym w latach 1747 - 1770; kaplica uchodzi za jedną z najpiękniejszych budowli barokowych we Francji. Dla tłumnie przybywających tu Rosjan zbudowano Rosyjski Sobór Prawosławny Św. Mikołaja w stylu staroruskim. We wnętrzu zachowały się cenne ikony.

Na Wzgórzu Zamkowym La Colline du Chateau zachowały się ruiny średniowiecznej twierdzy i katedry. Z otaczającego ruiny parku rozpościera się piękny widok na Niceę i morze.

W Nicei działa około 150 muzeów i galerii handlowych. Wstęp do większości z nich jest bezpłatny. Do najważniejszych należą: Muzeum Archeologiczne zlokalizowane na terenie dawnych łaźni rzymskich, Muzeum Sztuki i Historii w pięknym włoskim pałacu oraz Muzeum Sztuk Pięknych.

Niceę można zwiedzać godzinami, szczególnie godny polecenia jest spacer nadmorską promenadą wzdłuż wybrzeża. Promenada o długości około siedmiu kilometrów tętni życiem o każdej porze dnia i nocy. Życie towarzyskie skupia się na Placu Massena otoczonego przez budynki wzniesione z czerwonej cegły, w których obecnie mieszczą się knajpki, kawiarnie i restauracje oraz Cours Soleya, gdzie codziennie, oprócz poniedziałków, odbywa się słynny targ kwiatowy.

Nicea to bardzo popularne, ładne miasto. Ma jednak również wady. Pierwsza z nich to drożyzna - ceny są bardzo wysokie. Miasto jest również zatłoczone, szczególnie w sezonie, a także nie uchodzi za zbyt bezpieczne ze względu na zagrożenie przestępczością pospolitą. Mimo to każdy znajdzie tu coś dla siebie.