Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!
Strona zakończyła działalność. Informacje w artykułach mogą być nieaktualne.

COLMAR

Colmar to miasto w Alzacji liczące ponad 60 tysięcy mieszkańców, leżące na "Alzackim Szlaku Wina", nazywane również "stolicą alzackiego wina". Należy do najpiękniejszych miast regionu, a dzięki łatwemu dojazdowi autostradą lub koleją, jest bardzo popularne wśród turystów.

Swoją popularność Colmar zawdzięcza nie tylko winom, ale przede wszystkim pięknej starówce pełnej zabytków. Centrum miasta zamknięte jest dla samochodów, dzięki czemu można po nim godzinami spacerować lub jeździć na rowerze, podziwiając przy tym niesamowitą architekturę.

Swoje najpiękniejsze oblicze Colmar pokazuje podczas krótkiego rejsu po rzece Lauch lub przylegającym kanale przepływającym przez centrum miasta. Ta część miasta nazywana jest "Małą Wenecją"; pływają po niej gondole na wzór tych weneckich, a większość gondolierów to imigranci. Rzekę i kanały otaczają piękne, nieduże kamienice z pruskiego muru, najczęściej ozdobione rzeźbami. Wszystko to pięknie wychodzi na zdjęciach, o czym możemy się przekonać oglądając internetowe galerie zdjęć z Colmar.

Całe stare miasto to jeden, wielki zabytek. Wśród świątyń wyróżnia się Église Saint-Martin najstarszy i największy kościół w Colmar wybudowany w latach 1234–1365 oraz Église des Dominicains (kościół Dominikanów) przy place des Dominicains znany ze swoich witraży. Z budynków świeckich w przewodnikach najczęściej pojawia się Maison Pfister z 1537 wzniesiony w stylu niemieckiego renesansu. Ozdobą tego domu jest rzeźbiony, drewniany balkon. Na uwagę zasługuje również najstarsza w Alzacji zachowana wieża ciśnień z 1886 roku. Nieczynna od 1984 roku, stoi jako zabytek.

Z muzeów najważniejsze jest Muzeum d'Unterlinden mieszczące się w bardzo ładnym, średniowiecznym budynku konwentu dominikanów. Założone w 1856 roku posiada w swoich zbiorach imponującą kolekcję obrazów z XII-XVI wieku. Jednak najcenniejszym eksponatem w muzeum jest przepiękny ołtarz wykonany w latach 1506-1515 przez Matthiasa Grünewalda i Niklausa von Hagenau. Do muzeum w Colmarze został przeniesiony z kościoła Antonitów w Isenheim. Muzeum należy do najpopularniejszych muzeów w Alzacji.

Strona internetowa: www.musee-unterlinden.com

Dworzec kolejowy w Colmar znajduje się blisko zabytkowej części miasta. Dojedziemy tu pociągami regionalnymi ze Strasburga, Miluzy oraz szwajcarskiej Bazylei. Ze Strasburga jedzie się pociągiem około 32 minut.

Colmar to przepiękne miasto, które na pewno warto zwiedzić. Oprócz spaceru i rejsu należy napić się miejscowego wina oraz skosztować przysmaków kuchni regionalnej.