Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

WERONAWerona to jedno z najpiękniejszych włoskich miast, drugie pod względem wielkości w regionie Wenecja Euganejska (Veneto). Należy również do najbogatszych włoskich miast. Oszczędzone przez trzęsienia ziemi (poza trzęsieniem w XII wieku) i wojny przyciąga miliony turystów z całego świata. Jest to jedno z miast, o których zwiedzeniu marzę. Miasto wpisane jest na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W artykule ograniczę się do wymienienia najważniejszych zabytków, bowiem stron internetowych o Weronie powstało mnóstwo i nie ma sensu się powtarzać.

Sercem miasta jest centralny plac Piazza Bra, największy plac w mieście, tętniący życiem o każdej porze dnia i nocy. To bardzo rozległy plac o nieregularnym kształcie, na który wchodzi się bramą Portani della Bra stanowiącą kiedyś element murów miejskich. Na placu stoi pomnik króla Wiktora Emanuela II. Przy placu wznosi się charakterystyczna, pięciokątna wieża Torre Pentagona. Piazza Bra to najlepsze miejsce na rozpoczęcie zwiedzania Werony.

Przy Piazza Bra zachował się jeden z najważniejszych zabytków Werony - Arena z czasów rzymskich wybudowana w 40 roku n.e. Jest to trzecia pod względem wielkości budowla tego typu we Włoszech, ale najlepiej zachowana. W czasach świetności mogła pomieścić 25-30 tysięcy widzów rozmieszczonych w 44 rzędach siedzeń. Część zewnętrzna została uszkodzona podczas dwóch trzęsień ziemi w XII wieku, jednak część wewnętrzna pozostała nienaruszona. Arena jest wykorzystywana jako miejsce dużych koncertów i słynnego werońskiego festiwalu operowego.

Piazza delle Erbe to drugi z głównych placów Werony, często w przewodnikach błędnie oznaczany jako ten największy. Stoi na miejscu dawnego forum rzymskiego. Plac otacza średniowieczna zabudowa , a w jego centralnym punkcie stoi słynna Fontana di Madonna Verona, zbudowana z fragmentów term z okresu Cesarstwa Rzymskiego. Niemal codziennie odbywają się tym miejscu targi warzywne, w praktyce na większości straganów można kupić najróżniejsze pamiątki za przystępną cenę. Nad placem góruje 83-metrowa wieża Torre dei Lamberti udostępniona turystom. Na szczyt wieży można wejść po schodach lub wyjechać windą. Warto, bowiem zobaczymy z niej przepiękną panoramę Werony, a przy dobrej pogodzie zobaczymy też Alpy.

Przy Piazza delle Erbe zamożniejsze osoby powinny wstąpić do barokowego Palazzo Maffei, gdzie obecnie znajduje się jedna z najlepszych restauracji w Weronie.

Z licznych zabytków sakralnych wyróżnia się kościół św. Anastazji zbudowany w stylu gotyckim z czerwonej cegły. Początkowo miał zostać poświęcony św. Piotrowi, jednak postanowiono zachować nazwę starego kościoła, na którego miejscu dziś stoi. Budowa rozpoczęła się w XIII wieku. Jest to największy kościół w Weronie z wysoką, widoczną z wielu miejsc, dzwonnicą. Wnętrze kościoła zdobią freski oraz rzeźby tzw. garbusów.

Innym ważnym kościołem jest bazylika San Zeno Maggiore z XII wieku. Historia tego obiektu sięga IX wieku, jednak obecny kształt nadała mu odbudowa po wspomnianych już trzęsieniach ziemi. Bazylika uważana jest za jeden z najpiękniejszych włoskich kościołów. Jej sława wiąże się także z dramatem "Romeo i Julia". Romeo i Julia właśnie w krypcie tej świątyni mieli zawrzeć małżeństwo. Wrażenie robi dzwonnica o wysokości 72-metrów, jak również średniowieczne drzwi z brązu ozdobione płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny biblijne. W krypcie wystawiono trumnę z ciałem św. Zenona - patrona miasta.

Do najważniejszych budowli Werony należy zaliczyć zamek Castelvecchio wybudowany w stylu gotyckim w drugiej połowie XIV wieku. Zwracają uwagę mury z czerwonej cegły i charakterystyczne blanki. Most przy zamku - Ponte Scaligero - zniszczyły w 1945 przez wycofujące się wojska niemieckie, jednak po wojnie został odbudowany. Obecnie zamek jest siedzibą muzeum miejskiego posiadającego sporą kolekcję włoskich dzieł sztuki.

Największą popularnością wśród turystów cieszy się Casa di Giulietta, czyli dom Julii, bohaterki dramatu Szekspira przy przy Via Capello 23. Do legendy przeszedł balkon tego domu dobudowany w 1935 roku. Na dziedzińcu znajduje się także posąg Julii wybudowany w 1972 roku. Z bohaterami szekspirowskiego dramatu wiążą się także dwa inne, chętnie odwiedzane miejsca w Weronie - dom Romea, a także Grób Julii w krypcie kościoła San Francesco al Corso.

Z pozostałych zabytków warto zobaczyć Most Pietra. Jest to jedyny z zachowanych mostów z czasów rzymskich. Kiedyś nazywał się Via Postumia. Zniszczony przez wycofujących się Niemców w 1945 roku został odbudowany z kamieni wyłowionych z rzeki.

Ostatni z najważniejszych zabytków to grobowce Scaligerich przy kościele Santa Maria Antica. Uważane są za jedne z najwymyślniejszych grobowców swoich czasów. W grobowcach pochowano dawnych władców Werony. Wiodącym motywem gotyckich grobowców jest drabina - symbol rodu Scaligerich.

Werona to miasto licznych muzeów, niezliczonych zabytków i malowniczych uliczek. Można opisywać zabytki, ale najlepiej pojechać na miejsce, spacerować całymi dniami po tym pięknym mieście.

Werona to także ważny węzeł kolejowy. Można tu dotrzeć bezpośrednimi pociągami dziennymi z Wenecji, Mediolanu oraz Monachium. Dworzec kolejowy Verona Puorta Nova znajduje się bardzo blisko zabytkowego centrum.

Lotnisko w Weronie leży na peryferiach miasta, jednak bardzo dobrze zorganizowany jest transport - często kursują autobusy dowożące z lotniska na dworzec kolejowy Verona Puorta Nova. Przejazd trwa około dwudziestu minut.


Panorama Werony
(aut. MM, lic. GNU, źródło: Wikimedia)

Kamienica przy Piazza del Erbe
(aut. Wolf Meusel, lic. GNU, źródło: Wikimedia)