Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

RIMINIRimini to włoskie miasto bardzo popularne wśród polskich turystów ze względu na piaszczyste plaże ciągnące się wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Niestety, zdecydowana większość plaż jest obecnie płatna, natomiast nieliczne bezpłatne są bardzo zatłoczone. Niektóre hotele w cenie noclegu zawierają bezpłatny wstęp na wybrane plaże, ale to rzadkość. Dużą zaletą płatnych plaż jest dobre zaplecze - przebieralnie, czyste toalety i prysznice.

Ale Rimini to nie tylko plaże. To również centrum pełne zabytków, a dzięki licznym obiektom noclegowym poza sezonem może pełnić również funkcję bazy wypadowej do innych włoskich miast.

Rimini to także bardzo ważny węzeł komunikacyjny. W Miramare, 8 kilometrów od Rimini, znajduje się międzynarodowy port lotniczy imienia Federica Felliniego, znanego reżysera urodzonego w Rimini. Przez miasto, tuż nad Adriatykiem, przebiega linia kolejowa, a na jego obszarze jest sześć stacji kolejowych. Najważniejszy dworzec to Rimini w samym centrum miasta.

Rimini może się poszczycić portem, z którego odpływają promy do Chorwacji. Więcej promów do wielu innych krajów odpływa z niedalekiej Ancony.

Bardzo dobrze rozwinięta jest komunikacja miejska; turyści mogą skorzystać z biletów jednorazowych, 24-godzinnych, trzydniowych lub tygodniowych. W większości przypadków nie będzie to jednak konieczne, ponieważ najpopularniejsze hotele znajdują się niedaleko plaż.

Zabytkowe centrum miasta pozwala odpocząć od atmosfery zatłoczonego kurortu. Większość zabytków koncentruje się niedaleko dworca kolejowego, który może pełnić rolę punktu orientacyjnego.

Centralny punkt Rimini to piazza Cavour, piękny plac , na środku którego stoi fontanna oraz posąg papieża Pawła V. Spośród otaczających plac budynków należy wymienić Palazzo del Podestá, Teatro Galli, czy Palazzo dell’Arengo. Plac ten tętni życiem również w godzinach nocnych. Inny ważny, trochę mniejszy plac to Piazza Tre Martir (Plac Trzech Męczenników).

Na zdjęciach w przewodnikach najczęściej pojawia się Arco d’Augusto - łuk triumfalny zbudowany na cześć cezara Augusta w 27 roku n.e. Zabytek ten pełni jednocześnie funkcję bramy wjazdowej do miasta.

Natomiast za najważniejszy zabytek miasta uchodzi Tempio Malatestiano. To świątynia Malatestów. Był to ród właścicieli ziemskich, który zapisał się na zawsze na kartach kronik Rimini. Okres największych wpływów tego rodu przypada na XIII i XIV wiek; z tamtego okresu pochodzi wiele zabytków w pasie od Valle del Marecchia do Rimini. Kościół wybudowano w XIII wieku, w świątynię Malatestów został przekształcony a w drugiej połowie XV wieku.

Bardzo ładnie prezentuje się Most Tyberiusza. Budowę mostu rozpoczęto w 14 roku n.e. za panowania Augusta, prace zakończono siedem lat później, kiedy panował Tyberiusz. Most zbudowany z kamienia istryjskiego daje początek słynnej drodze Via Emilia. Przetrwał do dziś w stanie nienaruszonym.

Z rimińskich muzeów warto wymienić Museo della citta, czyli muzeum miasta przy Via L.Tonini 1. Na siedzibę muzeum zaadaptowano budynek dawnego klasztoru jezuitów. Zwiedzający mogą obejrzeć liczne eksponaty zgromadzone w 36 salach. Oprócz eksponatów typowych dla muzeów miejskich, zgromadzono tu sporą kolekcję dzieł sztuki - freski, krzyże oraz różne prace znanych włoskich artystów.

Dużą popularnością wśród turystów cieszy się Muzeum Federica Felliniego przy Via Nigra 26. Jak wspomniałem na początku, jego imieniem nazwano lotnisko, natomiast w muzeum zgromadzono interesujące eksponaty związane z jego twórczością, między innymi kostiumy filmowe.

Jeśli ktoś ma czas, może również zwiedzić Museo degli Sguardi (Muzeum Spojrzeń) poświęcone historii sztuki. Wystawiono tu eksponaty związane ze sztuką plemion afrykańskich, Majów, Azteków oraz plemion Oceanii.

Rimini to również świetna baza wypadowa. Warto wybrać się autobusem podmiejskim do San Marino oraz do pięknego miasteczka Urbino.


Most Tyberiusza
(aut. Giovanni Dall'Orto, lic. CC, źródło: Wikimedia)

Plaża
(aut. Christophe Finot, lic. CC, źródło: Wikimedia)