Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

PADWAPadwa to miasto na trasie Wenecja - Mediolan. Miasto o bogatej historii, często polecane w przewodnikach turystycznych. Liczy ponad 200 tysięcy mieszkańców i znane jest głównie z miejscowego uniwersytetu.

Do Padwy trafiłem przypadkiem, ponieważ przechowanie bagażu na weneckich stacjach było tak drogie, że postanowiłem pojechać do Padwy i tu zostawić bagaż w przechowalni. Przy okazji pospacerowałem po mieście. Dworzec kolejowy w Padwie wygląda przeciętnie. Czysty, zadbany, ale bez rewelacji. W środku są kasy biletowe, toalety, przechowalnia bagażu oraz lokal gastronomiczny. Ceny niewygórowane, jakość typowa dla fast-foodów. Z dworca do zabytkowej części Padwy idzie się około pięciu minut.

Padwa słynie na całym świecie z miejscowego uniwersytetu, jednego z najstarszych w Europie. Uniwersytet został założony w 1222 roku, a wśród osób związanych z uczelnią znajdziemy między innymi Jana Zamoyskiego, Jana Kochanowskiego i Łukasza Górnickiego. Obecnie na uniwersytecie studiuje ponad 60 tysięcy studentów.

Najważniejszy zabytek Padwy to bazylika św. Antoniego budowana w latach 1232-1307 w stylu romańsko-gotycko-bizantyńskim. Bazylika jest celem licznych pielgrzymek z całego świata, jednak na mnie nie zrobiła jakiegoś szczególnego wrażenia. Podobnie jak w innych włoskich miastach, natrafimy tu przede wszystkim na kościoły i katedry.

Z budynków najbardziej podobał mi się Palazzo della Regione, czyli Pałac Sprawiedliwości. Pałac słynie z jednej z sal, która ma ponad 80 metrów długości, 27 metrów szerokości i 24 metry wysokości. W całości jest pokryta drewnianym stropem bez żadnych kolumn, ani wsporników.

Za najpiękniejsze miejsce w Padwie uważany jest Prato della Valle. W dawnych czasach na placu odbywały się jarmarki, obecnie eliptyczny kanał otacza wyspą Memmia. Przy brzegach kanału umieszczono posągi przedstawiające sławnych mężów związanych z miastem. W różnych przewodnikach wymieniana jest różna liczba posągów od 78 do 88. Wśród posągów są dwa posągi ufundowane przez Stanisława Augusta Poniatowskiego przedstawiające Jana III Sobieskiego oraz Stefana Batorego, chociaż nie mieli oni nic wspólnego z Padwą.

Z Prato della Valle warto przejść do najstarszego na świecie ogrodu botanicznego założonego w 1545 roku. Początkowo w ogrodzie uprawiano rośliny lecznicze na potrzeby Wydziału Medycyny miejscowego uniwersytetu, z czasem zaczęto sprowadzać rośliny z całego świata. Obecnie ogród zajmuje powierzchnię 22 tysięcy metrów kwadratowych.

Tuż przy ogrodzie i Prato della Valle stoi bazylika św. Justyny, w której znajdują się grobowce kilku świętych, w tym św. Justyny - patronki miasta.

Padwa jest wychwalana w przewodnikach i relacjach podróżników jako przepiękne miasto. Mnie trochę rozczarowała. W centrum znajdziemy piękne uliczki, piękne budynki, ale również zaniedbane miejsca. Można zwiedzić, ale również można odpuścić. Oczywiście to moja prywatna opinia i nie każdy musi się z nią zgodzić.


Palazzo della Regione

Kanał w centrum miasta