Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

OSTUNIOstuni to miasteczko na południu Włoch. O miasteczku nie znalazłem zbyt wielu informacji, ale zdecydowałem się napisać kilka zdań, ponieważ urzekły mnie panoramy i opisy tego pięknego miejsca.

Do Ostuni można dojechać pociągiem z Bari lub Lecce. Należy jednak pamiętać, że dworzec kolejowy Ostuni położony jest około pięciu kilometrów od centrum miasta. Ze względu na położenie miasteczka spacer będzie znacznie dłuższy i znacznie bardziej męczący niż wydawałoby się na pierwszy rzut oka. Z pociągami skomunikowane są mikrobusy dowożące mieszkańców i turystów do centrum, więc jeżeli nie zagapimy się, nie będzie problemu.

Dzisiejsze Ostuni to miasto białych domów położonych na trzech wzgórzach, z których rozpościera się przepiękny widok na okolicę i na morze. Architektura Ostuni zachwyca turystów z całego świata - białe, wąskie, strome uliczki kończą się nagle tarasami widokowymi. W czasie sjesty miasto jest wyludnione i można poczuć niesamowity klimat tego miejsca.

Jeśli chodzi o zabytki, to całe Ostuni można uznać za jeden wielki zespół zabytków. Znajdziemy tu katedrę w centralnym punkcie miasteczka, domy arystokratycznych rodów oraz Pałac Biskupów.

Do Ostuni warto wybrać się poza sezonem, ponieważ w miesiącach letnich bywa oblegane przez turystów. Infrastruktura turystyczna jest bardzo dobrze rozwinięta, w centrum znajdziemy liczne kawiarenki i pizzerie, nocleg można znaleźć w mieście lub okolicy, aczkolwiek ceny czasami przyprawiają o zawrót głowy.

O mieście trudno znaleźć jakieś szczegółowe informacje. Warto po prostu włączyć wyszukiwarkę zdjęć, wprowadzić hasło "Ostuni" i rozkoszować się przepięknymi zdjęciami. Relacje podróżników mówią jasno - to piękne miasto. Odkryłem to miasto przypadkiem, kiedy "podróżowałem palcem po mapie" po Włoszech. Urzekło mnie od razu i jest to jedno z miejsc, które chciałbym w swoim życiu zobaczyć.


Ostuni w dzień
(aut. LPLT, lic. GNU, źródło: Wikimedia)

Ostuni nocą
(aut. nieznany, lic. GNU, źródło: Wikimedia)