Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

MODENAModena to około dwustutysięczne miasto w regionie Emilia-Romania. Nie jest to miasto słynące z ekskluzywnych sklepów i spektakularnych zabytków, ale ma jedną, wielką zaletę. Niedaleko dworca kolejowego znajduje się niedrogi hostel, a sama Modena może pełnić funkcję doskonałej bazy wypadowej do wycieczek kolejowych po okolicy. Samo miasto zbiera różne recenzje, opis można by skrócić do kilku zdań typowych dla większości włoskich miast - piękne, klimatyczne uliczki w centrum, charakterystyczna zabudowa itp.

Niemal wszystkie najważniejsze zabytki Modeny znajdują się na placu Piazza Grande - głównym placu miejskim lub w jego pobliżu. Najważniejszy z tych zabytków to katedra. Budowa katedry rozpoczęła się w 1099 roku, sześć lat później nastąpiła konsekracja, a budowę zakończono dopiero w 1184 roku. Katedra poświęcona jest świętemu Geminiano - patronowi Modeny. W katedrze odbył się między innymi pogrzeb Luciano Pavarottiego w 2007 roku.

Obok katedry stoi charakterystyczna dzwonnica Torre della Ghirlandina o wysokości 86 metrów. Wieża, widoczna z każdego miejsca w mieście, jest symbolem Modeny. W latach 2008-2010 dzwonnicę odrestaurowano, bowiem była uszkodzona po trzęsieniach ziemi. Wzniesiono ją z marmurowych płyt odzyskanych z rzymskich ruin.

Inny budynek przy placu to ratusz. Zwiedzającym udostępniono piękne sale obrad. Piazza Grande wraz z katedrą i dzwonnicą znajdują się Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Turyści chętnie zwiedzają także pobliski Palazzo Ducale - pałac książęcy, w którym miała siedzibę pierwsza na świecie Akademia Wojskowa powołana do życia w 1678 roku. Część pałacu została przeznaczona na Muzeum Wojskowe. Zwiedzanie jest możliwe tylko w grupach z przewodnikiem.

To najważniejsze zabytki w Modenie. Warto pospacerować po labiryncie uliczek w centrum miasta, sfotografować czerwono - pomarańczowo - żółte kamienice z arkadami i zjeść coś w stosunkowo niedrogich lokalach gastronomicznych.

Jak zaznaczałem na wstępie, Modena jest świetną bazą wypadową. Można tu niedrogo przenocować koło dworca kolejowego w hostelu YHA Ostello San Filippo Neri (opis dostępny np. na www.hostelworld.com) . Nie jest to jakiś luksusowy obiekt, ale oferuje noclegi w pokojach trzyosobowych w przystępnych cenach. W okolicy trudno znaleźć lepsze miejsce za tę cenę.

Z Modeny dojedziemy pociągami regionalnymi do Mantui (godzina jazdy), Bolonii (ok. 30 minut), Carpi (15 minut), Reggio Emilia (14 minut), Parmy (30 minut), czy do Piacenzy (ok. 70 minut). Połączeń jest mnóstwo, więc polecam to miasto wszystkim miłośnikom kolei.


Ratusz
(aut. Hierakares, lic. CC, źródło: Wikimedia)

Modena
(aut. Icco80, lic. GNU, źródło: Wikimedia)