Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

LUKKALukka to miasto w Toskanii, na pozór niewyróżniające się niczym szczególnym i rzadko pojawiające się w przewodnikach. A szkoda, bowiem jest to jedno z najpiękniejszych miast regionu, które ma wiele do zaoferowania turystom chcącym uciec od zgiełku zatłoczonych metropolii.

Dworzec kolejowy w Lukce położony jest tuż przy zabytkowym centrum miasta. Można tu dojechać pociągami regionalnymi relacji Florencja - Viareggio. Z Florencji jedzie się 80 minut, z Viareggio 20 minut. Kursują także pociągi regionalne relacji Lukka - Piza. Czas przejazdu to około 32 minut.

Lukka to miasto wąskich, malowniczych uliczek, placów i placyków. Najbardziej charakterystyczny plac to Piazza del Anfiteatro często pojawiający się na zdjęciach jako wizytówka miasta. Plac leży na terenie dawnego rzymskiego amfiteatru, a otaczające go domy podobno zostały zbudowane z kamieni tworzących trybuny amfiteatru. Jesto to plac o nietypowym, jak dla podobnych miejsc, kształcie - elipsy. To bardzo ładne miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Główny punkt miasta to tętniący życiem plac Piazza San Michele zlokalizowany na miejscu dawnego forum. Przy placu otoczonym średniowiecznymi i renesansowymi budynkami stoi kościół San Michele in Foro z bardzo ładną dzwonnicą.

Centrum Lukki to właściwie przepiękne place połączone ze sobą malowniczymi uliczkami. Na jednym z nich - Piazza San Martino - możemy zobaczyć najważniejszy zabytek Lukki - katedrę San Martino. Katedra wyróżnia się asymetryczną fasadą. We wnętrzu turystów interesuje szczególnie tempietto - marmurowa kaplica z kolumienkami wykonana z 1484 roku, w której przechowuje się Volto Santo - najważniejszą relikwię w mieście. Katedra przylega do wysokiej dzwonnicy, o której jednak nie znalazłem żadnych informacji.

Przewodniki sugerują również spacer po Piazza Napoleone, czyli Placu Napoleona. Plac został wybudowany z inicjatywy siostry Napoleona - Elizy Bonaparte, panującej w Lukce w latach 1805-1815. Aby wybudować wymarzony plac, wyburzono wiele budynków, w tym kościół. Na zdjęciach miejsce to robi raczej negatywne wrażenie, ale na żywo może wyglądać lepiej.

Interesującym zabytkiem jest wieża Torre del Guinigi, na szczycie której rosną dęby skalne. Wieża została przekazana miastu przez spadkobierców rodziny Guinigich. Ma wysokość 41 metrów i stanowi doskonały punkt orientacyjny. Wieża została udostępniona turystom, z jej szczytu można podziwiać panoramę miasta.

Na doskonale zachowanych murach miejskich stworzono piękną aleję spacerową o długości kilku kilometrów. Obecnie aleja jest jedną z wizytówek miasta, a same mury przekształcono w park miejski.

Lukka to idealne miasto na jednodniową, spokojną wycieczkę połączoną ze spacerem po malowniczych uliczkach.

Panorama miasta
(aut. Myrabella, lic. CC, źródło: Wikimedia)

Bazylika św. Marcina
(aut. Daderot, lic. GNU, źródło: Wikimedia)