Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

LIVORNOLivorno to miasto w Toskanii, znane kąpielisko położone na wybrzeżu Morza Liguryjskiego. Drugie po Florencji miasto regionu, bardzo popularne wśród turystów. W przeciwieństwie do innych włoskich miast Livorno nie ma fascynującej historii. Opinie co do samego miasta są bardzo różne.

Dworzec kolejowy w Livorno położony jest trochę na uboczu. Do centrum należy iść prosto około dwóch kilometrów. Nie powinno być problemów z wyborem właściwej drogi, bowiem do centrum miasta prowadzi szeroka, ruchliwa aleja.

Duże znaczenie dla miasta ma port morski, z którego odpływają regularne promy na Korsykę oraz do Golfo Aranci na Sardynii. Połączenia obsługuje firma Corsica Sardinia Ferries. Przybijają tu również promy wycieczkowe.

Livorno to miasto typowo turystyczne, tutejsze zabytki na forach internetowych zbierają raczej krytyczne recenzje. Najważniejszym miejscem jest miejscowa katedra. Nie wyróżnia się jednak niczym szczególnym, co warto byłoby opisać. Podobnie jak inne kościoły oraz synagoga. Katedra została zniszczona podczas drugiej wojny światowej, a po odbudowie nie odzyskała dawnego blasku. Przewodniki polecają dzielnicę nazywaną Nowa Wenecja, lecz na forach internetowych i w relacjach z podróży podróżnicy uważają to miejsce za kiczowate i przereklamowane.

Ostatnim z zabytków polecanych w przewodnikach jest Nowa Forteca, która pełniła funkcję obronną w czasach Medyceuszy. Służyła do odpierania pirackich najazdów na miasto. Choć wygląda przyzwoicie, również w tym przypadku mówi się o przereklamowanym miejscu.

Przewodniki opisują Livorno jako miasto kanałów i mostów. Jak jednak twierdzą podróżnicy, miastu daleko do Wenecji, a zapach z kanałów nie dodaje mu uroku. Miasto podczas sezonu jest bardzo zatłoczone, na ulicach można spotkać dużo imigrantów, nie jest to w każdym razie propozycja dla miłośników spokojnego zwiedzania i delektowania się atmosferą Toskanii. Livorno może więc rozczarować. Z kolei na plus można zaliczyć możliwość skosztowania dań regionalnej kuchni w licznych restauracjach.

Zaletą Livorno są dobre połączenia kolejowe. Do Pisy można dojechać pociągiem w 15 minut, do Florencji w godzinę i 20 minut. Kursują stąd także szybkie pociągi dalekobieżne do Genui i Rzymu.


Piazza Grande
(aut. Etienne, lic. GNU, źródło: Wikimedia)

Nowa Wenecja
(aut. Idefix, lic. GNU, źródło: Wikimedia)