Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

LECCELecce to miasto w Apulii, oddalone około 150 kilometrów od Bari. Miasto średniej wielkości znane jest z licznych zabytków sztuki barokowej. Chociaż uważane jest za jedno najpiękniejszych miast południowych Włoch i nazywane "Florencją Południa", nie przeżywa inwazji turystów jak najpopularniejsze włoskie miasta.

W Lecce możemy natknąć się na mnóstwo zabytków - zabudowania, bramy, przepiękne kościoły. Najbardziej znany zabytek to bazylika Santa Croce. W różnych artykułach podawane są różne daty zakończenia budowy bazyliki, podobnie jak różnią się informacje o jej rozpoczęciu. Bazylika słynie z przepięknej, pełnej najróżniejszych ornamentów, fasady. Widać świętych, najróżniejsze zwierzęta - wszystko wykute w kamieniu z niesamowitą precyzją. Piękne wnętrze bazyliki nie jest aż tak efektowne, bywa określane jako eleganckie, harmonijne i wyważone.

Jednym z najładniejszych miejsc w mieście jest Piazza del Duomo, czyli Plac Katedralny. To niesamowite miejsce, gdzie można się duchem przenieść do minionych epok, szczególnie w porze sjesty, kiedy miasto jest wyludnione. Przy placu stoi kościół Wniebowzięcia Matki Boskiej, Pałac Biskupi oraz katedra wybudowana w 1144 roku, przebudowana 1659. Obok katedry wzniesono dzwonnicę o wysokości 72 metrów.

W Lecce znajdziemy mnóstwo kościołów, ale nie tylko one nadają piękno temu miastu. Warto zobaczyć ruiny rzymskiego amfiteatru, który w czasach świetności mógł pomieścić 25 tysięcy widzów. Trochę zaniedbane ruiny wykorzystywane są jako miejsce różnych imprez kulturalnych. Inny symbol to Torre del Parco - 23-metrowa wieża z 1419 roku. O ile dobrze przeczytałem na stronie internetowej, obecnie służy jako prestiżowy hotel. Bardzo ładny jest także park miejski.

Dworzec kolejowy znajduje się w samym centrum miasta. Oprócz pociągów regionalnych z Bari (czas przejazdu 1:40) można stąd dojechać szybkimi pociągami dalekobieżnymi do Rzymu (czas przejazdu 5:50), Mediolanu (około 9 godzin) oraz Wenecji (9 godzin).

Jest to jedno z najładniejszych włoskich miast, przy tym mało znane. Na pewno warto je odwiedzić i zatrzymać się w Lecce choćby na kilka godzin.


Piazza Duomo
(aut. Teresa Menoduni, lic. GNU, źródło: Wikimedia)

Centrum Lecce
(aut. Paolo da Reggio, lic. GNU, źródło: Wikimedia)