Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

GENUAGenua to duże miasto w północno-zachodnich Włoszech, stolica regionu Ligurii. Jest to miasto o bardzo bogatej historii, w X wieku było republiką, urodził się tu Krzysztof Kolumb, a przez wieki należała do potęg handlowych. Obecnie to największy port morski we Włoszech i choć nadal jest co zwiedzać, miasto straciło wiele z dawnego blasku.

W Genui są dwa główne dworce kolejowe. Pierwszy z nich to dworzec Genova Brignole. Drugi nazywa się Genova Piazza Principe. Oba dworce leżą w centrum miasta. Na terenie Genui znajduje się kilka innych, mniejszych stacji kolejowych. Ze względu na liczne połączenia kolejowe miasto może być doskonałą bazą wypadową do innych włoskich miast i miasteczek. Szczególnie godna polecenia jest wiodąca nad morzem trasa Genua - Ventimiglia - Nicea.

W Genui znajdziemy mnóstwo zabytków. Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że to bardzo brudne, hałaśliwe, zatłoczone miasto, ale wystarczy zboczyć z utartych szlaków, aby odkrywać miejsca omijane przez tłumy, place, placyki, ciche zaułki. Oczywiście może się to źle skończyć, jeżeli trafimy do złej dzielnicy. Niemniej nie sposób tutaj wszystkiego opisać, więc ograniczę się do wymienienia najważniejszych atrakcji.

Jeden z najbardziej znanych zabytków to Pałac dożów Genui(Palazzo Ducale) - oficjalna rezydencja doży genueńskiego w czasach istnienia Republiki Genui. Pierwsza część pałacu wybudowana została w latach 1251-1275, w XVII wieku pałac został przebudowany w stylu renesansowym. Nazwę "pałac dożów" nadano pałacowi w 1339 roku, kiedy zamieszkał w nim pierwszy doża. W 1777 pożar strawił budynek. Pałac odbudowano w stylu klasycystycznym. Podczas drugiej wojny światowej pałac uległ poważnym uszkodzeniom podczas nalotów. Odrestaurowano go w latach 1990-1992. Obecnie prezentuje się bardzo ładnie i należy do największych atrakcji turystycznych Genui.

Inny znany zabytek to katedra San Lorenzo. Budowa katedry rozpoczęła się w IX wieku, a została ukończona w 1118 roku. Pieniądze na budowę świątyni pochodziły z wypraw krzyżowych. Dzisiejszy wygląd katedry to wynik wielokrotnej przebudowy tego zabytku. Uwagę zwraca fasada z elementami wielu stylów architektonicznych ozdobiona czarnymi i białymi pasami. Warto również zobaczyć północny portal kościoła z XII wieku wykonany w stylu romańskim. Na terenie katedry znajduje się renesansowa kaplica św. Jana Chrzciciela, a w niej sarkofag ze szczątkami wspomnianego patrona miasta. Z tą postacią wiąże się również przykatedralny skarbiec, gdzie zachowała się patera, na której miano podać Salomei głowę Jana Chrzciciela.

Imponującą kolekcję dzieł sztuki można obejrzeć w Białym Pałacu (Palazzo Bianco) zlokalizowanym w samym centrum miasta, przy ulicy Via Garibaldi. Wybudowany w latach 1530-1540 na zlecenie rodu Grimaldów kilkakrotnie zmieniał właścicieli. W 1899 roku Maria Brignole Sale przekazała pałac wraz z prywatną kolekcją miastu z przeznaczeniem na galerię sztuki. Zbiory sukcesywnie uzupełniano i obecnie galeria może poszczycić się imponującą kolekcją obrazów zarówno malarzy genueńskich, włoskich, flamandzkich, jak i sławnych na całym świecie mistrzów malarstwa - między innymi Rubensa i Van Dycka.

Jako ciekawostkę należy potraktować Dom Krzysztofa Kolumba (Casa di Colombo) stojący przy Piazza Dante. Budynek to rekonstrukcja domu, w którym Krzysztof Kolumb miał spędzić dzieciństwo i młodość. Obecnie mieści się tu muzeum z pamiątkami po słynnym żeglarzu.

Większość genueńskich zabytków zlokalizowana jest przy ulicy Via Garibaldi. To reprezentacyjna ulica miasta wytyczona w 1550 roku. Zabytkowa część Genui to labirynt wąskich uliczek, często o szerokości zaledwie kilku metrów, wzdłuż których stoją kamienice o wysokości 5-6 pięter dając cień w letnie, upalne dni. Na wielu kamienicach umieszczono rzeźby Madonny. Obecnie dużo kamienic w tej części miasta zamieszkiwanych jest przez imigrantów. Genua to dla nich często brama do Europy i punkt tranzytowy. Jedni przybywają, za jakiś czas udają się do innego miejsca, po nich przypływają następni i tak w kółko.

Z dala od centrum miasta, na 44-metrowej skale stoi latarnia mierząca 117 metrów wysokości. Światło z tej latarni widoczne jest w promieniu ponad 30 kilometrów. Podobno można wejść na górę, skąd widać piękną panoramę całej okolicy.

Dla osób spragnionych rozrywki przygotowano jedno z największych akwariów w Europie. Akwarium znajduje się w starej części genueńskiego portu (tzw. "Antico"). Zostało wybudowane w 1992 roku z okazji 500 rocznicy odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Rok później zostało oddane do użytku. Zwiedzający mogą zobaczyć około 600 gatunków zwierząt. Największą atrakcją są pingwiny, foki, a także egzotyczne gatunki ryb z Karaibów i dorzecza Amazonki. Akwarium cieszy się ogromną popularnością, łatwo do niego trafić z dworca Stazione Principe. Należy jednak pamiętać, że to przede wszystkim instytucja nastawiona na jak największy zysk, dlatego ceny biletów są stosunkowo wysokie, a dużą część akwarium zajmuje część handlowa z różnymi sklepami oferującymi kiczowate pamiątki. W 2013 roku cena najtańszego biletu dla osoby dorosłej wynosiła 19 euro.

Będąc w Genui warto spróbować licznych potraw kuchni regionalnej, na przykład focaccie i pesto alla genovese. Lokalna kuchnia znana jest na całym świecie i warto poświęcić trochę pieniędzy, aby spróbować tych wszystkich potraw w najlepszej postaci.


Genua
(aut. William Domenichini, lic. GNU, źródło: Wikimedia)

Latarnia
(aut. nieznany, lic. CC, źródło: Wikimedia)