Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

BARIBari to jedno z największych miast na południu Włoch, stolica regionu Apulii. Ważny ośrodek przemysłowy i port. W mieście działa również uniwersytet Università degli Studi di Bari. Miasto położone nad Adriatykiem jest licznie odwiedzane przez turystów, których kuszą niedrogie bilety oferowane przez tanie linie lotnicze. Bari może być również doskonałą bazą wypadową dla osób podróżujących koleją lub chcących wybrać się promem do krajów po drugiej stronie Adriatyku.

Lotnisko w Bari leży na peryferiach miasta. Polaków z pewnością zainteresuje fakt, że zostało nazwane imieniem Karola Wojtyły. Tuż przy lotnisku znajduje się stacja kolejowa Macchie, z której kursują bezpośrednie pociągi do centrum Bari. Połączenie obsługuje regionalny przewoźnik Ferrovie del Nord Barese. Przejazd trwa około 15 minut, a bilet w 2013 roku kosztował około 5,5 euro.

Dworzec kolejowy Bari Centrale położony jest w gęsto zabudowanym śródmieściu. Z dworca łatwo dostać się do większości zabytków oraz do portu.

Bari, podobnie jak większość włoskich miast, może poszczycić się bogatą historią. Dawna rzymska osada Barium. Początkowo mała osada stopniowo rozwijała się, aby już w VI wieku stać się największym portem południowo-wschodniej Italii. W latach 873-1071 pod panowaniem bizantyjskim; w czasie wypraw krzyżowych zbierali się tu rycerze wyruszający na krucjaty. Na czasy Fryderyka II przypada rozbudowa systemu obronnego miasta. Do 1573 miasto było stolicą samodzielnego księstwa Bari pod panowaniem rodu Sforzów.

Dziś to trochę zaniedbane miasto, lecz o czasach świetności przypominają liczne zabytki. Jednym z najważniejszych jest bazylika św. Mikołaja. W przeciwieństwie do lapońskiego Mikołaja rozdającego prezenty, ten Mikołaj był postacią autentyczną. Bazylika to imponująca budowla wyróżniająca się białą fasadą. W dawnych czasach pełniła funkcję obronną. Wybudowana pod koniec XI wieku w stylu romańskim zarządzana jest obecnie przez dominikanów. Z budową bazyliki wiąże się interesująca historia życia biskupa Mikołaja, który zmarł w Turcji otoczony kultem przez mieszkańców Miry. Po opanowaniu Miry przez Saracenów do miasta wybrała się grupa włoskich marynarzy. Udało im się wykraść relikwie świętego Mikołaja i przewieźć je w 1087 roku do Bari. Właśnie w tym roku rozpoczęto budowę bazyliki, a święty Mikołaj został patronem miasta.

W bazylice św. Mikołaja znajduje się również nagrobek królowej Polski - Bony Sforzy z 1593 roku. Wyjechała z Polski po konflikcie z Zygmuntem Augustem. Osiadła w rodzinnych stronach, a ostatnie lata życia spędziła w Bari. Nagrobek ufundowany przez Annę Jagiellonkę znajduje się w centralnym miejscu świątyni.

W przewodnikach jako inny najważniejszy zabytek Bari wymienia się zamek Castel del Monte wybudowany przez Fryderyka II. W rzeczywistości zamek znaduje się stosunkowo daleko od Bari, w pobliżu miasteczka Andria. Zamek to imponująca budowla pozwalająca zwiedzającym chociaż trochę poczuć klimaty średniowiecza. Wzniesiony w 1240 roku zachował się do dziś w stanie nienaruszonym. Powstał na planie ośmiokątnym z ośmioma wieżami. Nie jest to przypadek, bowiem osiem to liczba magiczna reprezentująca mediację między Bogiem (koło, doskonałość, niebiosa, absolut) a Ziemią (kwadrat, ludzkość, materia, niedoskonałość). Historycy doszukują się w budowli licznych odwołań do symboliki. Jeżeli ktoś ma czas, na pewno warto zobaczyć, a na deser zostawić piękne miasteczko Andria.

Poza bazyliką św. Mikołaja najciekawszym zabytkiem sakralnym Bari jest romańsko-gotycka katedra Św. Sabina - pierwszego patrona miasta. Uwagę zwiedzających przykuwają piękne freski w środku bazyliki. Warto zobaczyć także Teatro Petruzzelli. Budynek teatru został wybudowany w 1903 roku, jednak w 1991 został strawiony przez pożar. Po remoncie ponownie został oddany do użytku w 2009 roku.

Bari to także ważny port pasażerski. Odpływają stąd promy do Dubrownika, Durres, Baru oraz Patras. Jeżeli ktoś może sobie pozwolić, warto wybrać się np. na jednodniową wycieczkę do Albanii. Nie są to jednak tanie wycieczki.


Katedra św. Sabina
(aut. Podollo, lic. GNU, źródło: Wikimedia)

Dworzec kolejowy
(aut. Heragataya, lic. GNU, źródło: Wikimedia)