Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

ASCOLI PICENOAscoli Piceno to malowniczo położone miasto w regionie Marche. Otoczone z trzech stron rzekami i położone około 25 kilometrów od Adriatyku posiada bezpośrednie połączenie kolejowe z Anconą. Miejscowy dworzec kolejowy leży w centrum miasta, na dworcu czynne są kasy biletowe oraz toalety. Jeżeli ktoś nie chce jechać pociągiem, do dyspozycji są liczne autobusy pomiędzy tymi miastami.

Jest to jedno z tych mało znanych miast, które mają do zaoferowania dużo zabytków skupionych na niewielkim obszarze.

Serce Ascoli Piceno to Piazza del Popolo - centralny plac i wizytówka miasta. Z otaczających go budynków wyróżnia się Palazzo dei Capitani - dawna siedziba kapitanów ludu, urzędników wybieranych przez lud. Zasiadali oni we władzach jako przedstawiciele biednych pod koniec XIV wieku. Na placu stoi także kościół św. Franciszka, w którym można obejrzeć cudowny krzyż - podobno kilka razy wypłynęła z niego krew.

Drugi najważniejszy plac nazywa się Piazza Arringo. Jest nieco mniejszy niż poprzedni opisywany, lecz również imponuje rozmiarami. W budynkach wokół placy mieści się lokalny magistrat oraz Muzeum Archeologiczne. Najważniejszy obiekt wśród otaczających plac to katedra św Emidiusza. Oglądając katedrę można podziwiać, jakim zręcznym artystą był Crivelli - artysta z Wenecji, który osiadł w Ascoli Piceno pod koniec XV wieku. Na samym placu odbywają się liczne imprezy kulturalne, tutaj również można kupić różne towary na pchlim targu. W okresie zimowym plac zamienia się w lodowisko pod gołym niebem.

Z innych zabytków warto wymienić dobrze zachowane bramy miejskie, w tym Porta Gemina z czasów rzymskich. W pobliżu można zobaczyć ruiny teatru rzymskiego, choć czasy świetności ten zabytek ma już dawno za sobą.

Na spacer po mieście warto przeznaczyć przynajmniej kilka godzin. Turysta znajdzie tu wszystko - począwszy od licznych zabytków sakralnych, przez wąskie, zaniedbane uliczki, po ścieżki spacerowe nad rzekami przeciętymi mostami z charakterystycznymi malowidłami. Miasto znane jest również z miejscowej drużyny piłkarskiej Ascoli Calcio.


Główny plac Ascoli
(aut. nieznany, lic. CC-BY-2.5, źródło: Wikimedia)

Ascoli Piceno
(aut. sibilla.io, lic. GNU, źródło: Wikimedia)