Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

ANKONAAnkona należy do najbardziej znanych włoskich miast, głównie za sprawą ważnego portu morskiego. Odpływają stąd promy do Chorwacji, Grecji, Albanii i Czarnogóry. Samo miasto jest dosyć duże, tętniące życiem, ale częściowo zniszczone z powodu powtarzających się trzęsień ziemi. W relacjach z podróży i na forach internetowych można się spotkać z różnymi opiniami. Jednym się podoba, innym nie.

Dworzec kolejowy w Ankonie znajduje się w samym centrum miasta. Dworzec przystosowano do obsługi osób niepełnosprawnych. Od dworca prowadzi bocznica kolejowa do ankońskiego portu.

W Ankonie nie ma jakichś spektakularnych zabytków. Najbardziej charakterystyczny z nich to Łuk Trajana z 115 roku n.e. Osiemnastometrowy łuk znajduje się w części portowej i należy do najładniejszych zabytków z czasów rzymskich, które zachowały się w regionie Marche.

Na wzgórzu Monte Guasco wzniesiono romańsko-bizantyjską katedrę św. Cyriaka . Miejsce to przyciąga turystów nie tyle samą katedrą, co pięknym widokiem na Ankonę i morze rozpościerającym się z tego miejsca.

Ankona to bardzo dobre miejsce na spacer, chociaż nie należy do spokojnych, cichych miast. Najbardziej znana ulica to Via Garibaldi deptak pełny markowych sklepów, butików i lokali gastronomicznych. Poza typowymi ruchliwymi ulicami w centrum można trafić na wąskie uliczki otoczone malowniczymi kamieniczkami. Podobnie jak w innych włoskich miastach tej wielkości, w centrum znajdziemy sporo kościołów, jak również siedzib ważnych instytucji.

Na koniec warto zobaczyć Mole Vanvitelliana zwany również "Lazzaretto". To pięciokątny budynek o powierzchni 20 000 metrów kwadratowych wybudowany w latach 1733−1743 jako miejsce kwarantanny osób trędowatych przybywających drogą morską. Początkowo nie miał połączenia ze stałym lądem. W późniejszym okresie służył jako szpital wojskowy, koszary, pełnił funkcję obronną. Obecnie mieści się w nim muzeum. W budynku organizowane są także różne wystawy.


Katedra św. Cyriaka
(aut. MarkusMark, lic. CC, źródło: Wikimedia)

Mole Vanvitelliana
(aut. Mungany, lic. GNU, źródło: Wikimedia)