Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

MIASTA SKANII
Skania to region terytorialny położony na południu Szwecji. Dla Polaków to częsty cel wizyt ze względu na fakt, że dużo promów dopływa do Ystad, skąd można pociągiem dojechać do Malmö. Poniżej znajdziecie wykaz najładniejszych i najpopularniejszych miast oraz miasteczek regionu wraz z krótkim opisem posegregowanych według liczby mieszkańców.

MalmöMalmö to największe miasto regionu, jego stolica i doskonała baza wypadowa do wycieczek po Szwecji. Miasto postawiło na nowoczesność - trudno w nim wyróżnić jakąś starówkę. Stara zabudowa miesza się z nowoczesną.

Z zabytków najbardziej charakterystyczny to Rådhuset ratusz wybudowany w XVI wieku, który stoi przy chyba największym placu w Malmö - Stortorget. Obecny wygląd ratusza to efekt wielu przeróbek. Sam plac prezentuje się bardzo ładnie. Jedyny zabytek sakralny go Sankt Petri kyrka - kościół z czerwonej cegły wyglądający podobnie, jak wiele kościołów w Polsce. To najstarsza zachowana budowla w mieście. Nie zachowała się, niestety, wieża kościoła.

Dla mnie najładniejszym miejscem w Malmö jest Lilla Torg - mały rynek, przy którym znajdziemy kilka ciekawych, bardzo ładnych budynków z bogatą historią, między innymi Faxeska gården i Ekströmska huset - XVIII-wieczne domy z pruskim murem oraz Hedmanska gården - dom kupiecki wybudowany w XVI wieku. W dobudowamym później magazynie mieści się muzeum sztuki użytkowej.

19 innych interesujących budynków zachowało się w kwartale świętej Gertrudy, tuż przy dworcu kolejowym. Wśród nich wyróżniają się: żółty dom Niela Kuntze, Thottska huset - najstarszy w Malmö dom z pruskim murem wybudowany w 1558 roku oraz dom bogatego kupca Johana Henrika z 1620 roku.

Warto zobaczyć również Zamek Malmöhus, gdzie obecnie mieści się muzeum sztuki połączone z muzeum przyrodniczym i muzeum regionu. W muzeach możemy zapoznać się z historią regionu oraz zobaczyć kolekcję gatunków ssaków i ptaków, w tym gatunki zagrożone wyginięciem.

Malmö stawia na nowoczesność. W mieście znajdziemy dużo nowoczesnych obiektów. Nie sposób pominąć dwóch najważniejszych - apartamentowca Turning Torso o wysokości 190 metrów. To najwyższy budynek w Szwecji liczy 54 kondygnacje, a z mieszkań położonych najwyżej rozpościera się piękny widok na region oraz stolicę Danii - Kopenhagę.

Drugi z nowoczesnych obiektów to Most nad cieśniną Öresund łączący Szwecję z Danią. Przez most można przejechać samochodem lub pociągiem. Gorąco polecam przejazd - widoki są niesamowite. W najwyższym miejscu most wznosi się 70 metrów nad wodą.

Malmö to miasto wielokulturowe, gdzie spotkacie obywateli wielu państw mówiących różnymi językami. Powstało tu sporo osiedli imigranckich.

To również doskonała baza wypadowa. Możemy stąd pojechać na wycieczkę jednodniową do Kopenhagi, Sztokholmu, czy Göteborga.


Jedna z ulic w centrum

Lilla Torg

HelsingborgHelsingborg to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Skanii, z pewnościa warte odwiedzenia. Malowniczo położone nad cieśniną Sund jest ruchliwym, tętniącym życiem miastem portowym. Bardzo popularnym środkiem transportu, zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów, są promy łączące Helsingborg z duńskim Helsingør. W internecie znajdziecie piękne zdjęcia panoramy miasta wykonane z odpływającego promu.

Z zabytków Helsingborga najbardziej charakterystyczny to Kärnan - wieża dawnego zamku wybudowanego w XII wieku jako twierdza obronna. Była to strategiczna forteca podczas wojen z Danią. Obecnie w zachowanej wieży mieści się restauracja, a obiekt to największa atrakcja turystyczna miasta.

Wyróżnia się także Kościół Mariacki wybudowany w XII wieku. Jak podają niektóre źródła, budowano go ponad 100 lat. Kościół zasłynął w ostatnich latach, kiedy jako pierwszy zaproponował zbieranie datków od parafian za pośrednictwem karty kredytowej.

Na obrzeżach miasta uwagę przykuwa pałac Sofiero - letnia rezydencja królów szwedzkich otoczona pięknym, zadbanym parkiem. Pałac słynie z ekskluzywnej restauracji, jednej z najlepszych w Szwecji. Zwiedzający mogą także podziwiać największą w Szwecji kolekcję rododendronów.

W centrum Helsingborga można pospacerować zadbanymi, brukowanymi uliczkami. Także tutaj znajdziemy zabytki - piękny ratusz oraz schody tarasowe (Terrasstrapporna) wybudowane w latach 1899-1903 na cześć króla Oscara.

Po zwiedzeniu zabytków nie wolno zapomnieć o słynnym skansenie Fredriksdall, oferującym zwiedzanie "Skanii w miniaturze". Na 360 000 metrach kwadratowych zobaczymy zabytkowe domy, chałpy, ekspozycje, ogrody, nakarmimy kozy, a przewodnicy chętnie opowiedzą historię regionu.

LundLund to trzecie pod względem liczby mieszkańców miasto Skanii. Miasto o bogatej historii, znane z jednego z najlepszych uniwersytetów w Skandynawii. Lund położony tylko 18 kilometrów od Malmö, powinien znaleźć się w planie każdego podróżnika planującego wyjazd do Skanii.

W mieście nie znajdziemy zbyt wielu starych zabytków, bowiem przez wieki w mieście i okolicy toczono bitwy duńsko-szwedzkie, w tym najbardziej krwawą w 1676 podczas tzw. wojny skańskiej. Dwa lata później wojska duńskie podpaliły miasto, a pożar strawił większość starej zabudowy.

Od tego czasu było to senne, małe miasteczko. Przełomowym momentem stało się otwarcie połączenia kolejowego z Malmö w 1856 roku, kiedy zaczął się nowy rozdział w historii Lund - rozwój, rozbudowa i rosnąca atrakcyjność dla mieszkańców oraz inwestorów.

Najważniejszy zabytek to średniowieczna katedra (Domkyrka) wybudowana w stylu romańskim. Konsekracja katedry miała miejsce w 1145, a przez następne wieki odbywały się w niej koronacje duńskich królów. Świątynia słynie z zegara astronomicznego Horologium Mirabile Lundens. Inny zabytek sakralny to Kościół Wszystkich Świętych z 1891 roku.

Życie miasta koncentruje się głównie wokół wspomnianego uniwersytetu, mimo to Lund może się poszczycić ładnym, zadbanym centrum z układem wijących się, brukowanych, klimatycznych uliczek.

Dla podróżników sporą atrakcją może być nocleg w wagonach kolejowych przerobionych na obiekt noclegowy. Schronisko młodzieżowe oferujące noclegi w szwedzkich wagonach sypialnych mieści się tuż przy dworcu kolejowym w Lund. Noclegi podobno są niedrogie, ale w nocy bywa zimno, jak twierdzą recenzje.

KristianstadZałożone przez króla duńskiego Chrystiana IV Kristianstad jest mniejszym i dużo mniej popularnym miastem niż pozostałe miasta na tej liście. W folderach turystycznych pojawia się jako największe miasto "Zielonej Skanii". Nic dziwnego, bowiem to tereny zielone należą do największych atutów okolicy.

Centrum miasta jest niewielkie, typowe dla miasta liczącego 35 tysięcy mieszkańców. Najważniejszy zabytek to Kościół św. Trójcy wznoszony w latach 1617 - 1628. Wieżę dobudowano do niego w 1865 roku. Historyczna zabudowa została tylko częściowo zachowana.

Miasto położone jest bardzo nisko, w pobliżu znajduje się najniższy punkt w Szwecji, -2,41 m poniżej poziomu morza. Miasto otaczają moczary "Vattenriket” – „Wodne Królestwo", które można zwiedzać pieszo, jeepem lub łodzią. Na obszarze tym utworzono rezerwat biosfery, a dla turystów przygotowano Naturum Vattenriket - centrum informacji o florze, faunie, geologii iokolic Kristianstad mieszczące się w nowoczesnym budynku z drewna.

Warto wybrać się do Kristianstad, kiedy odbywają się tu imprezy kulturalne - Jarmark Wikingów (w połowie września), Dni Miasta (drugi tydzień lipca) oraz Noc Świętojańska (w trzeci piątek czerwca).

W mieście mieści się kilka muzeów, w tym Muzeum Sztuki Współczesnej oraz małe Muzeum Kolejnictwa obecnie nieczynne z powodów technicznych

YstadMiasto liczące 17 tysięcy kojarzy się Polakom z portem, do którego zawijają promy ze Świnoujścia. To właśnie port wpłynął na rozwój miasteczka. Ystad to bardzo spokojne miasto, w którym przez wieki nie życie toczyło się bez jakichś burzliwych wydarzeń. Dzięki temu warto się tu zatrzymać choćby na kilka godzin, bowiem spacerując po tym miasteczku możemy poznać prawdziwy klimat Szwecji.

Niewielkie centrum miasta ma zwartą, niską zabudowę; zachowało się około 300 budynków w stylu szachulcowym, w tym wiele budynków z XVI i XV w. - to największy tego typu zespół miejski w Skandynawii.

Atrakcje turystyczne to oczywiście Rynek, teatr, Muzeum Charlotty z Berlina oraz czyściutkie, piaszczyste plaże. Niestety, piaszczyste plaże nie przyciągają tłumów, bowiem woda w Bałtyku jest tu bardzo zimna nawet podczas największych upałów.

Ystad zapisało się również w szwedzkiej literaturze jako miejsce akcji cyklu powieści kryminalnych współczesnego szwedzkiego pisarza Henninga Mankella.

To małe miasteczko, które może oczarować niejednego turystę.


Uliczka w Ystad
(aut. Becks, lic. CC, źródło: Wikimedia Commons)

Uliczka w Ystad
(aut. HarmM, lic. CC , źródło: Wikimedia Commons)