Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

SIGHISOARA
Sighisoara to małe, piękne miasteczko położone przy linii kolejowej Bukareszt - Kluż-Napoka. Ze względu na urodę oraz fakt, że na stacji zatrzymuje się większość pociągów z Budapesztu, należy do najpopularniejszych rumuńskich miast. Swoje wrażenia opisuję na podstawie pobytu w 2007 roku. Miałem pecha, ponieważ cała zabytkowa część była rozkopana.

Podczas podróży po Rumunii z pewnością zauważycie, że miasta, miasteczka i wsie w Siedmiogrodzie różnią się wyglądem od ich odpowiedników w innych częściach Rumunii. Związane jest to ze sprowadzeniem w XII wieku przez króla Węgier niemieckich osadników. Tereny okazałe się idealne do rozwoju rzemiosła, a niemieccy osadnicy budowali fortyfikacje, domy i przyczyniali się do rozwoju Siedmiogrodu. Do dziś widać ślady historii, ale z różnych względów dużo zabytków popada w ruinę. Na szcęście nie w Sighisoarze - mieście o bogatej historii, w którym urodził się Vlad Dracul.

Zespół staromiejski Sighisoary to niewielki, piękny obszar wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie. Najwięcej zabytków znajduje się w kompleksie na wzgórzu. Wśród nich wyróżnia się największa zamieszkała cytadela w Europie oraz Wieża Zegarowa. Górne Miasto otoczone jest przez mury z basztami pokrytymi kolorową dachówką. Po wyjściu z cytadeli można pospacerować uliczkami mającymi niepowtarzalną atmosferę. Wzdłuż ulic ciągną się zabytkowe kamienice - niektóre pięknie odnowione, inne popadające w ruinę.

Podczas mojego pobytu właśnie remontowano dworzec kolejowy. Z dworca kolejowego do zabytkowej części idzie się około 10 minut. Na zwiedzanie miasta warto przeznaczyć co najmniej pół dnia, aczkolwiek nie spodziewajcie się jakichś cudów. To piękne, lecz nieduże miasto, które można bardzo szybko obejść. Jeżeli uda się wam trafić na sprzyjające warunki pogodowe, będziecie mieć piękne zdjęcia. Nie znajdziecie tu markowych sklepów, koło dworca kolejowego czynny jest natomiast samoobsługowy sklep spożywczy, gdzie kupicie wszystko potrzebne.

W Sighisoarze działa sporo obiektów noclegowych. Ja miałem pecha, bowiem dałem się namówić na nocleg w kwaterze prywatnej przy dworcu, czego żałuję. Z komentarzy w internecie wynika, że poziom usług jest bardzo różny, a z tańszych hosteli najlepsze recenzje zbiera "GIA Hostel"

Z czystym sumieniem polecam to miasteczko każdemu. Sighisoarę na pewno warto zwiedzić, choć podróż z Bukaresztu bywa miejscami nużąca mimo pięknej trasy.

malownicza uliczka


synagoga


widok na Wieżę Zegarową


widok z cytadeli


rozkopana, zaniedbana ulica


widok na zespół staromiejski