Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!
Strona zakończyła działalność. Informacje w artykułach mogą być nieaktualne.

WALIA
Wykaz najważniejszych kolei turystycznych (normalnotorowe i wąskotorowe) w Walii. Ze względu na bardzo dużą liczbę czynnych kolei pomijałem koleje miniaturowe kursujące po bardzo krótkich trasach oraz muzea kolejowe, którym kiedyś poświęcę osobny artykuł. Lista nie jest kompletna. Dane pochodzą z oficjalnych stron kolei. Ceny biletów mogą się różnić w dniach, kiedy kolej uruchamiana jest z okazji jakichś wydarzeń, festynów, imprez itp. Z reguły ceny są wtedy dużo wyższe.

Aberystwyth Cliff RailwayKolej linowo-terenowa w Aberystwyth wwożąca pasażerów na wzgórze Constitution, z którego rozpościera się piękna panorama na okoliczne wzgórza, miasteczko i morze. Funikular został oddany do użytku w 1896 roku. Czynny jest codziennie od kwietnia do października. Przejazd osoby dorosłej w 2013 roku kosztuje 3 funty.

Strona internetowa: www.aberystwythcliffrailway.co.uk
Aberystwyth Cliff Railway na You Tube

Bala Lake RailwayKolej wąskotorowa kursująca pomiędzy stacjami Llanuwchllyn a Bala, wzdłuż malowniczego jeziora Bala. Przejazd tam i z powrotem trwa godzinę, a pociąg w tym czasie pokonuje około siedmiu kilometrów. Na stacyjkach pośrednich przewidziano krótkie postoje na zrobienie zdjęć i podziwianie pięknych widoków. Pociągi kursują stosunkowo często od końca marca do końca września oraz w wybrane weekendy października. Bilet powrotny dla osoby dorosłej w 2013 roku kosztuje £9.50.

Strona internetowa: www.bala-lake-railway.co.uk
Bala Lake Railway na You Tube


Bala Lake Railway
(aut. Kristian Thy; lic. CC; źródło: flickr.com)

Bala Lake Railway
(aut. Eirian Evans; lic. CC; źródło: Wikimedia Commons)

Barry Tourist RailwayPrzejazdy pociągami retro po krótkich trasach ze stacji Barry Island. Pasażerowie mogą się przejechać autobusem szynowym z 1957 roku lub pociągiem retro zestawionym z parowozu i wagonów retro. Co do dni kursowania, mam problemy ze zrozumieniem strony internetowej. W datach w kalendarzu podane są dni specjalnych imprez, natomiast na górze widnieje informacja, że pociągi kursują przez cały rok, co jest rzadkością na kolejach turystycznych. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje w 2013 roku 5 funtów.

Strona internetowa: www.barrytouristrailway.co.uk
Barry Tourist Railway na You Tube

Brecon Mountain RailwayKolej wąskotorowa przewożąca turystów po malowniczej trasie w Parku Narodowym Brecon Beacons. Jedna z najpopularniejszych atrakcji regionu. Pociągi zestawione są z lokomotywy parowej oraz stylowych, zadaszonych wagoników. Kursuje w wybrane dni przez cały rok, średnio 4 razy w tygodniu, w czerwcu, lipcu i sierpniu codziennie. Przejazd powroty, łącznie z dwudziestominutowym postojem Pontsticill, zajmuje 65 minut. Odległość pomiędzy stacją początkową a końcową to około 4800 metrów. Na stronie internetowej w momencie pisania artykułu nie opublikowano cen biletów na 2013 rok, ale ceny są stosunkowo wysokie.

Strona internetowa: www.breconmountainrailway.co.uk
Brecon Mountain Railway na You Tube


Brecon Mountain Railway
(aut. Pete Chapman; lic. CC; źródło: Wikimedia Commons)

Brecon Mountain Railway
(aut. James Gareth; lic. CC; źródło: Wikimedia Commons)

Cambrian Heritage RailwaysOkazyjne przejazdy po krótkich odcinkach nieczynnych linii kolejowych w Llynclys i Oswetry. Przejazdy odbywają się najczęściej w weekendy od kwietnia do października. Ponadto pomiędzy Llynclys a Oswetry w wybrane dni uruchamiane są zabytkowe autobusy.

Strona internetowa: cambrianrailways.com
Cambrian Heritage Railways na You Tube

Corris RailwayKolej wąskotorowa w Corris oddana do użytku w 1859 roku początkowo była koleją konną. W 1878 roku konie zostały zastąpione przez lokomotywy parowe, a w latach 1883-1930 na linii prowadzono regularne przewozy pasażerskie. Kolej została zamknięta w 1948 roku, a wkrótce rozebrano tory. W 1970 roku otwarto muzeum Corris Railway, a dzięki wysiłkom wolontariuszy już w 2002 roku odbudowano kolej, a w 2005 na linię powróciły pociągi.

Kolej kursuje tylko w wybrane dni, na bardzo krótkim odcinku (około 1 kilometra), ale planowane jest wydłużenie trasy o kolejne trzy kilometry. Pociągi rozkładowo prowadzone są przez parowozy, jednak ze względów technicznych mogą wystąpić tymczasowe zmiany w tej kwestii. Cena biletu dla osoby dorosłej w 2013 roku wynosi 6 funtów.

Strona internetowa: www.corris.co.uk
Corris Railway na You Tube


Corris Railway
(aut. Rob Philips; lic. CC; źródło: flickr.com)

Corris Railway
(aut. Rob Philips; lic. CC; źródło: flickr.com)

Fairbourne Steam RailwayPrzejazy pociągami parowymi na czterokilometrowej trasie z Fairbourne do Penrhyn Point, skąd odpływają promy do Barmouth. Pociągi kursują w wybrane dni od lutego do końca października, w sierpniu przejazdy odbywają się codziennie. W 2013 karnet całodniowy kosztuje 9 funtów dla osoby dorosłej. Z powodu kłopotów finansowych przyszłość tej kolei stoi pod dużym znakiem zapytania.

Strona internetowa: www.fairbournerailway.com
Fairbourne Steam Railway na You Tube


Fairbourne Steam Railway
(aut. Dorothea Witter-Rieder; lic. CC; źródło: Wikimedia Commons)

Fairbourne Steam Railway
(aut. Ian Russell; lic. CC; źródło: Wikimedia Commons)

Ffestiniog RailwayJedna z najpopularniejszych walijskich kolei wąskotorowych. Kursuje pomiędzy stacjami Porthmadog a Blaenau Ffestiniog, pokonując odległośc 21,6 km . Przejazd w jedną stronę trwa około 75 minut. Pociągi zestawione są z parowozu oraz stylowych wagonów retro. Do Blaenau Ffestiniog można dojechać pociągami walijskiej Arrivy. Bilet jednodniowy na całą trasę kosztuje w 2013 roku £ 20,20.

Strona internetowa: www.festrail.co.uk
Ffestiniog Railway na You Tube


Ffestiniog Railway
(aut. Peter Trimmer; lic. CC; źródło: flickr.com)

Ffestiniog Railway
(aut. Peter Trimmer; lic. CC; źródło: flickr.com)

Great Orme TramwayInteresujący zabytkowy tramwaj w Llandudno kursujący po dwóch liniach: Victoria - Halfway i Halfway - Summit. Tramwaj kursujący od 1902 roku jest jedynym tramwajem napędzanym kablem (???) na ulicach Wielkiej Brytanii (tak jest napisane na stronie). Na odcinku Halfway - Summit kursuje jako tramwaj linowo-terenowy. Kursuje codziennie od końca marca do końca października. Cena biletu powrotnego w 2013 roku wynosi 6 funtów.

Strona internetowa: www.greatormetramway.com
Great Orme Tramway na You Tube

Gwili RailwayPrzejazdy pociągami retro na trasie Bronwydd Arms - Danycoed (ok. 3,6 km). Pociągi z reguły zestawione są z wagonów retro oraz parowozu; kursują dość często, ale nie codziennie. Na stacji Llwyfan Cerrig czynna jest także kolej miniaturowa. Na uwagę zasługuje bardzo ładnie wykonana strona internetowa.

Strona internetowa: www.gwili-railway.co.uk
Gwili Railway na You Tube


Gwili Railway
(aut. Robert Davies; lic. CC; źródło: Wikimedia Commons)

Gwili Railway
(aut. Andy Digley; lic. CC; źródło: Wikimedia Commons)

Llanberis Lake RailwayKolej wąskotorowa z Llanberis do Gilfach. Czterokilometrowa trasa wiedzie przeważnie nad jeziorem, co dodaje uroku tej malowniczej linii. Podróż powrotna trwa około 60 minut. Pociągi są prowadzone przez zabytkowe lokomotywy parowe. W ostatnim czasie linia została wydłużona. Pociągi kursują okazyjnie.

Strona internetowa: www.lake-railway.co.uk
Llanberis Lake Railway


Llanberis Lake Railway
(aut. Denis Egan; lic. CC; źródło: flickr.com)

Llanberis Lake Railway
(aut. Denis Egan; lic. CC; źródło: flickr.com)

Llangollen RailwayPociągi retro okazyjnie kursujące z Llangollen do Carrog na trasie liczącej 12 kilometrów. Jedną z atrakcji jest przejazd przez długi tunel. Tory zostały położone na dawnej linii kolejowej, która została zamknięta dla ruchu pasażerskiego w 1965, a dla ruchu towarowego trzy lata później. Pasjonaci kolei założyli stowarzyszenie Llangollen Railway w 1975 i postawili sobie za cel przywrócenie pierwotnego stanu, co im się udało. Trasę stopniowo wydłużano, do Carrog pociągi zaczęły ponownie dojeżdżać w 1996 roku. Pod koniec 2013 roku planowane jest otwarcie kolejnego odcinka do Corwen (2 km).

Strona internetowa: www.llangollen-railway.co.uk
Llangollen Railway na You Tube


Llangollen Railway
(aut. Tony Hisgett; lic. CC; źródło: Wikimedia Commons)

Llangollen Railway
(aut. Mark Riley; lic. CC; źródło: Wikimedia Commons)

Llechwedd Slate CavernsDwie kolejki kopalniane wożące turystów po dawnej kopalnii łupków w Llechwedd koło Blaenau Ffestiniog. Jedna to coś w rodzaju funikularu, druga to Miner's Tramway wjeżdżająca około 700 metrów w głąb dawnej kopalni.

Strona internetowa: www.llechwedd-slate-caverns.co.uk
Kolej kopalniana w Llechwedd na You Tube

Margam Park TrainKolej parkowa w Margam Country Park koło Port Talbot. Pociągi zestawione są z lokomotywy spalinowej stylizowanej na parową oraz 3 zadaszonych wagoników - każdy z nich może pomieścić 24 pasażerów. Kolej kursuje w weekendy i wakacje od 10:00 do 16:15, w sezonie zimowym jest nieczynna. Trasa liczy około 2300 metrów.

Strona internetowa: www.margamcountrypark.co.uk/default.aspx?page=1370
Margam Park Train na You Tube

Pontypool & Blaenavon RailwayPrzejazdy pociągami retro na trasie Big Pit - Whistle Inn w wybrane dni, najczęściej w niedziele. Przejazd w jedną stronę trwa 20 minut, do obsługi połączeń używany jest różny tabor - wagony retro + spalinowóz lub parowóz, albo zabytkowe szynobusy. Bilety powrotne sprzedawane są na zasadzie "płacisz raz, jeździsz cały dzień". W 2013 roku taki bilet na zwykłe kursy kosztuje pięć i pół funta.

Strona internetowa: www.pontypool-and-blaenavon.co.uk
Pontypool & Blaenavon Railway na You Tube


Pontypool & Blaenavon Railway
(aut. jamielw; lic. CC; źródło: en.wikipedia.org)

Pontypool & Blaenavon Railway
(aut. Huck Llewelyn; lic. CC; źródło: Wikimedia Commons)

Rhyl Miniature RailwayKolej miniaturowa w Rhyl kursująca od 1911 roku. Jest to najstarsza kolej miniaturowa w Wielkiej Brytanii. Na uwagę zasługuje długośc trasy - liczy ona około 1600 metrów. Pociągi prowadzone są przez miniaturowe lokomotywy parowe wyprodukowane w latach dwudziestych ubiegłego wieku lub miniaturowe lokomotywy spalinowe. Pociągi wyjeżdżają w trasę w weekendy od Świąt Wielkanocnych do ostatniego weekendu września. W ostatni tydzień lipca oraz przez cały sierpień koleją można przejechać się codziennie. Bilet dla osoby dorosłej w 2013 roku kosztuje 2 funty.

Strona internetowa: www.rhylminiaturerailway.co.uk
Rhyl Miniature Railway na You Tube

Snowdon Mountain RailwayPrawdopodobnie najbardziej znana walijska kolej turystyczna i jedyna kolej zębata w Wielkiej Brytanii. Przewozi pasażerów z Llanberis (niedaleko stacji kolejki Llanberis Lake Railway) na szczyt Snowdon. Długość trasy to 7,6 km . Na sam szczyt dojeżdża tylko w sezonie letnim, od marca do połowy maja pociągi kończą bieg w Clogwyn ze względu na warunki atmosferyczne. Ze względu na przepiękne widoki kolej cieszy się ogromną popularnością, w związku z czym warto kupować bilety z wyprzedzeniem, co jednak wiąże się z opłatą rezerwacyjną. Zdjęcia tej kolei można często zobaczyć w przewodnikach turystycznych. Połączenia są obsługiwane przez dwa rodzaje pociągów - klasyczny skład z lokomotywą spalinową oraz zabytkowy skład z parowozem. Bilety są stosunkowo drogie, za przejazd z Llanberis na szczyt i z powrotem składem klasycznym w 2013 roku zapłacimy 27 funtów, natomiast za przejazd powrotny składem retro zapłamy 35 funtów.

Strona internetowa: www.snowdonrailway.co.uk
Snowdon Mountain Railway na You Tube


Snowdon Mountain Railway
(aut. Eric Jones; lic. CC; źródło: Wikimedia Commons)

Snowdon Mountain Railway
(aut. Denis Egan; lic. CC; źródło: Wikimedia Commons)

Talyllyn RailwayPopularna kolej wąskotorowa z Tywyn do Nant Gwernol. Pociągi zestawione z lokomotywy parowej i wagonu retro pokonują odległość 11,6 km . Pociągi kursują codziennie od pierwszych dni kwietnia do końca października. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej kolei, na której zamieszczono również artykuł w języku polskim.

Strona internetowa: www.talyllyn.co.uk/polish
Talyllyn Railway na You Tube


Talyllyn Railway
(aut. John Proctor; lic. CC; źródło: flickr.com)

Tallylyn Railway
(aut. nieznany; lic. CC; źródło: Wikimedia Commons)

Teifi Valley RailwayKolej wąskotorowa kursująca w wybrane dni pomiędzy Henllan a Pont Goch. Długość trasy to około 2,5 kilometra. Przejazd powrotny, wliczając w to postój na stacji końcowej, trwa około godzinę. Bilet dla osoby dorosłej w 2013 roku kosztuje 7,5 funta.

Strona internetowa: www.teifivalleyrailway.org
Teifi Valley Railway


Teifi Valley Railway
(aut. mattbuck; lic. CC; źródło: Wikimedia Commons)

Teifi Valley Railway
(aut. mattbuck; lic. CC; źródło: Wikimedia Commons)

Vale of Rheidol RailwayKolejna z walijskich kolei wąskotorowych znanych z pięknych widoków. Kursuje pomiędzy Aberystwyth a Devil’s Bridge (18,9 km). Pociągi są ciągnięte przez lokomotywy parowe. Linia została otwarta w 1902 i była uważana za arcydzieło sztuki inżynieryjnej. Pociągi kursują w wybrane dni od lutego do końca grudnia, przy czym od kwietnia do września przejazdy odbywają się niemal codziennie. Podróż w jedną stronę trwa godzinę. Bilety nie należą do najtańszych - bilet powrotny dla osoby dorosłej w 2013 roku kosztuje 16 funtów.

Strona internetowa: www.rheidolrailway.co.uk
Vale of Rheidol Railway na You Tube


Vale of Rheidol Railway
(aut. Rob Philips; lic. CC; źródło: flickr.com)

Vale of Rheidol Railway
(aut. Olu; lic. CC; źródło: Wikimedia Commons)

Welsh Highland RailwayPrawdopodobnie najdłuższa i najbardziej znana walijska kolej wąskotorowa. Długość trasy to 36.6 km, a zdjęcia z tej kolei często pojawiają się w folderach turystycznych i na profilach kolejowych w portalach społecznościowych. Nic dziwnego, bowiem podczas ponad dwugodzinnej podróży z Porthmadog do Caernarfon pasażerowie w stylowych wagonach mogą podziwiać przepiękne widoki gór, rzek i lasów. Bilet powrotny na przejazd całej trasy w trzeciej klasie w 2013 roku kosztuje 34 funty. Za przejazd w wagonie panoramicznym należy dopłacić 6 funtów, a za przejazd w luksusowym wagonie Pullman 10 funtów.

Strona internetowa: www.festrail.co.uk
Welsh Highland Railway na You Tube


Welsh Highland Railway
(aut. Herbert Ortner; lic. CC; źródło: Wikimedia Commons)

Welsh Highland Railway
(aut. Dan Crow; lic. GFDL; źródło: Wikimedia Commons)

Welshpool & Llanfair Light RailwayKolej wąskotorowa łącząca Welshpool z Llanfair. Na przejechanie około 13 kilometrów potrzebuje 50 minut. Kursuje w wybrane dni; szczegółowe informacje na stronie internetowej. Bilet całodniowy dla osoby dorosłej kosztuje £12.80, kupowany przez stronę internetową jest o 80 centów tańszy. Wszystkie pociągi są ciągnięte przez lokomotywę parową.

Strona internetowa: www.wllr.org.uk
Welshpool & Llanfair Light Railway cz.1/2
Welshpool & Llanfair Light Railway cz.2/2

Welshpool & Llanfair Light Railway
(aut. fairlightworks; lic. CC; źródło: flickr.com )

Welshpool & Llanfair Light Railway
(aut. The Ear; lic. CC; źródło: flickr.com)