Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!
Strona zakończyła działalność. Informacje w artykułach mogą być nieaktualne.

SZKOCJA
Wykaz najważniejszych kolei turystycznych (normalnotorowe i wąskotorowe) w Szkocja. Ze względu na bardzo dużą liczbę czynnych kolei pomijałem koleje miniaturowe kursujące po bardzo krótkich trasach oraz muzea kolejowe, którym kiedyś poświęcę osobny artykuł. Lista nie jest kompletna. Dane pochodzą z oficjalnych stron kolei. Ceny biletów mogą się różnić w dniach, kiedy kolej uruchamiana jest z okazji jakichś wydarzeń, festynów, imprez itp. Z reguły ceny są wtedy dużo wyższe.

Alford Valley RailwayPierwsza w Szkocji wąskotorowa kolej pasażerska o rozstawie 610 mm (wg strony oficjalnej). Kursuje w weekendy od końca marca do trzeciego weekendu września przy sprzyjających warunkach atmosferycznych ze stacji Alford, przez pole golfowe, do stacji Haughton Park po trasie o długości około 1400 metrów. Wyrusza w trasę co 40 minut. W lipcu i sierpniu pociągi jeżdżą codziennie.

Strona internetowa: www.alfordvalleyrailway.org.uk
Alford Valley Railway na You Tube


Alford Valley Railway
(aut. Stanley Howe; lic. CC; źródło: Wikimedia Commons)

Alford Valley Railway
(aut. Stanley Howe; lic. CC; źródło: Wikimedia Commons)

Bo’ness & Kinneil RailwayPrzejazdy pociągami retro po ośmiokilometrowej trasie z Bo’ness do Manuel. Pociągi kursują w weekendy oraz wybrane dni od końca marca do końca października oraz w grudniu. W lipcu i sierpniu kolej czynna jest niemal codziennie. Przejazd w jedną stronę trwa 25 minut. Najbliższa stacja kolei ScotRail to Linlithgow, skąd kursuje autobus do Bo’ness.

Strona internetowa: www.srps.org.uk/railway/home.html
Bo'ness & Kinnell Railway na You Tube


Bo'ness & Kinnell Railway
(aut. Eliott Simpson; lic. CC; źródło: Wikimedia Commons)

Bo'ness & Kinnell Railway
(aut. Henry Clave; lic. CC; źródło: Wikimedia Commons)

Caledonian RailwayPopularna kolej turystyczna z Brechin do Bridge of Dun (6,4 km). W 2013 roku pociągi wyjeżdżają w trasę w każdy weekend w czerwcu, lipcu i listopadzie oraz w wybrane dni. W soboty kursują składy ciągnięte przez spalinowóz, w niedziele przez parowóz. Linia, po której jeżdżą pociągi, została zamknięta dla ruchu pasażerskiego w 1952 roku, a dla ruchu towarowego w 1981.

Strona internetowa: www.caledonianrailway.com
Caledonian Railway na You Tube

Isle of Mull RailwayJedyna szkocka kolej wąskotorowa działająca na wyspie. Kursowała po pięknej, półtorakilometrowej trasie i należała do największych atrakcji regionu. Niestety, 1 sierpnia 2012 została definitywnie zamknięta (decyzję podjęto już w 2010), a cały majątek wystawiony na sprzedaż.

Ostatni przejazd Isle of Mull Railway na You Tube
Isle of Mull Railway na You Tube (2008)


Isle of Mull Railway
(aut. Scottholland ; lic. GNU; źródło: Wikimedia Commons)

Isle of Mull Railway
(aut. Mike Goratt; lic. CC; źródło: Wikimedia Commons)

Jacobite Steam TrainCieszący się ogromną popularnością pociąg wycieczkowy zestawiony z parowozu i wagonów retro. Kursuje po linii, na której prowadzone są regularne przewozy pasażerskie z Fort William do Mallaig (66 km). Jest to jedna z najładniejszych linii kolejowych w Wielkiej Brytanii - po drodze pociąg mija góry, rzeki, malownicze wioski - krajobraz zmienia się jak w kalejdoskopie. Po drodze przewidziano fotostopy.

Strona internetowa: westcoastrailways.co.uk/jacobite/Jacobite_Details.html
Jacobite Steam Train na You Tube

Keith and Dufftown RailwayPrzejazdy zabytkowymi spalinowymi zespołami trakcyjnymi pomiędzy Keith a Dufftown Railway. Stacja w Keith znajduje się około 1200 metrów od stacji ScotRail. Długość trasy kolei to około 16 kilometrów. Przejazd w jedną stronę trwa 48 minut, po drodze pociąg zatrzymuje się w Drummuir. Pociągi uruchamiane są przeważnie w soboty i niedziele od kwietnia do końca września W czerwcu, lipcu i sierpniu przewidziano dodatkowe kursy w piątki. Bilet powrotny dla osoby dorosłej na całą trasę w 2013 roku kosztuje 10 funtów brytyjskich.

Strona internetowa: www.keith-dufftown-railway.co.uk
Keith and Dufftown Railway na You Tube


Keith and Dufftown Railway
(aut. David Bryson; lic. CC; źródło: Wikimedia Commons)

Stacja Keith Town
(aut. Ann Harrison; lic. CC; źródło: Wikimedia Commons)

Leadhills & Wanlockhead RailwayKolej wąskotorowa z Leadhills do Glengonnar kursująca w weekendy od kwietnia do ostatnigo weekendu września. Trasa kolei liczy około 1100 metrów. Bilet całodniowy kosztuje w 2013 roku 4 funty. Położona na wzgórzach, ze względu na warunki atmosferyczne kursy czasami mogą zostać odwołane. Na stronie internetowej informacje są przedstawione w sposób chaotyczny i trudno się połapać.

Strona internetowa: www.leadhillsrailway.co.uk
Leadhills & Wanlockhead Railway na You Tube


Leadhills & Wanlockhead Railway
(aut. A.M. Hurrell; lic. GNU; źródło: Wikimedia Commons)

Leadhills & Wanlockhead Railway
(aut. Chris Wimbush; lic. CC; źródło: Wikimedia Commons)

Royal Deeside RailwayPrzejazdy pociągami retro na bardzo krótkiej trasie wzdłuż rzeki Dee w Milton of Crathes. Długość linii to około 1400 metrów, a przejazd powrotny trwa 15-20 minut. Kolej kursuje głównie w weekendy, a bilet na przejazd w 2013 roku kosztuje 4 euro.

Strona internetowa: www.deeside-railway.co.uk
Royal Deeside Railway na You Tube

Strathspey Steam RailwayPrzejazdy pociągami retro z Aviemore do Broomhill (ok. 15,5 km). Kolej kursuje w wybrane dni od marca do końca października, przeważnie 3-4 razy w tygodniu, w lipcu i sierpniu przejazdy odbywają się codziennie. Przejazd w jedną stronę trwa 45 minut. W 2013 roku bilet powrotny dla osoby dorosłej kosztuje 13 funtów.

Strona internetowa: www.strathspeyrailway.co.uk
Strathspey Steam Railway na You Tube


Strathspey Steam Railway
(aut. Dave Couner; lic. CC; źródło: flickr.com)

Strathspey Steam Railway
(aut. John Haslam; lic. CC; źródło: flickr.com)

Train SafariKolej wożąca zwiedzających po parku East Links Family Park w pobliżu Dunbar. Pociąg pokonuje odległość jednego kilometra, mijając po drodze zagrody różnych zwierząt. Pasażerowie mogą posłuchać komentarza przewodnika.

Strona internetowa: www.eastlinks.co.uk/activities/train-safari