Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

NAJWAŻNIEJSZE MIASTA MAROKAWYBIERZ ARTYKUŁ LUB GALERIĘ ZDJĘĆ
Podróżowanie koleją po Maroku    Najważniejsze marokańskie miasta   


Nieodłącznym elementem podróży po Maroku jest zwiedzanie tamtejszych miast. Poniżej zamieściłem krótkie opisy atrakcji turystycznych w największych marokańskich miastach. Rzecz jasna, nigdy nie byłem w Maroku, więc to tylko podstawowe fakty mające służyć jako wskazówka przy planowaniu podróży. Na liście umieściłem miasta, do których można dojechać koleją.

RABATRabat to stolica Maroka i drugie co do wielkości miasto kraju. Stolicą jest od 1912 roku. Najbardziej znany zabytek to Wieża Hassana - niedokończony minaret meczetu budowanego od 1195 przez sułtana almohadzkiego Jakuba al-Mansura. Obok wieży znajdują się ruiny meczetu, który również nie został dokończony, a szkielet budowli zniszczyło trzęsienie ziemi w 1755 roku. Licząca 44 metry Wieża Hassana góruje nad całym zespołem miejskiem Rabat - Sala. Do zabytkowego kompleksu należy także Mauzoleum Mohammeda V i jego synów - Mulaja Abdullaha i Hassana II. Mauzoleum zaprojektował wietnamski architekt Vo Toan, a budowę ukończono w 1971 roku.

Z rozkazu sułtana Jakuba Al-Mansura wzniesiono cytadelę Kazba al-Udaja. W przeciwieństwie do Wieży Hassana i meczetu została dokończona i przez długi czas pełniła funkcję fortecy oraz rezydencją sułtana. Cytadela była niezależną osadą. Mieszkańcy Kazby utrzymywali się głównie z piractwa i handlu niewolnikami, a sam Rabat uchodził swego czasu za centrum piractwa.

Duże wrażenie na turystach robi Medyna - stara dzielnica pełna bazarów, sklepików oraz warsztatów rzemieślniczych.

Na prawym brzegu rzeki Bou Regreg leży bliźniacze miasto Rabatu - Sala (Salé). Miasto powstało w okresie panowania rzymskiego i do XVI wieku było najważniejszym marokańskim portem. W XVII wieku utworzono tu korsarskie państwo - Republikę Bu Regreg. Gospodarka Sale załamała się po 1755 roku, kiedy trzęsienie ziemi zniszczyło miejscowy port. Miasto straciło na znaczeniu, jednak zachowały się liczne zabytki. W Sale znajdziemy mury obronnę, spokojną medynę, Wielki Meczet z przełomu lat 1028/29, a także starą dzielnicę żydowską.

Sala połączona jest z Rabatem pięcioma mostami. Najbardziej znany z nich to Most Hassana z 1957 roku. Planowana jest budowa kolejnych mostów.

Oprócz wspomnianych zabytków Rabat może zaoferować turystom piękne plaże, muzea, a miłośnicy markowych sklepów mogą pospacerować aleją Mohammeda V. Przy tej szerokiej, wysadzanej drzewami alei znajduje się główny dworzec kolejowy marokańskiej stolicy - Rabat Ville. Dojedziemy stąd koleją do innych najważniejszych marokańskich miast.


Rabat - osiedle
(aut. The Javelin, lic. CC, źródło: flickr.com)

Rabat - twierdza
(aut. Chris Martin, lic. CC, źródło: flickr.com)

CASABLANCACasablanca to największe miasto Maroka, główny ośrodek przemysłowy i kulturalny tego kraju oraz największy port. Casablanca wydaje się być bardziej nowoczesna niż reszta kraju, to dynamicznie rozwijająca się metropolia otwarta na turystów, gdzie nowoczesność miesza się z żywymi tradycjami arabskimi.

Tereny dzisiejszej Casablanki początkowo zamieszkiwali Berberowie. Po przybyciu Arabów w XII wieku rozwinęło się tu piractwo. Później utworzyli tu swoją kolonię portugalscy żołnierze, którzy nadali miastu nazwę "Casa Branca", zmienioną później przez Hiszpanów na "Casa Blanca". Portugalska kolonia opustoszała po trzęsieniu ziemi w 1755 roku. Miasto wprawdzie ponownie zasiedlono, lecz jego znaczenie bardzo podupadło. Sytuacja zmieniła się dopiero po ustanowieniu protektoratu Francji nad Marokiem.

Z czasów francuskiego protektoratu zachowały się liczne kamienice wybudowane w najlepszym stylu, a przede wszystkim całe "nowe miasto" (ville nouvelle). Casablanca znana jest z monumentalnych gmachów wybudowanych w tym okresie. Na czasy protektoratu przypada gwałtowny rozwój gospodarczy i wzrost znaczenia miasta. Po odzyskaniu niepodległości można zaobserwować migrację do miasta.

Casablanca to tętniące życiem miasto pełne sklepów, szerokich bulwarów i kawiarni. Daleko mu jednak do wizerunku wykreowanego przez przemysł filmowy. Najważniejszym zabytkiem jest imponujący meczet Hassana II - jeden z największych i najnowocześniejszych meczetów na świecie. Koszty budowy oraz utrzymania meczetu są ogromne, więc również wstęp jest płatny. Meczet może pomieścić 25 tysięcy wiernych, a na dziedzińcu może się zgromadzić 80 tysięcy osób. Posiada rozsuwany dach i jest odporny na trzęsienia ziemi.

Jeżeli chodzi o atrakcje turystyczne, to Casablanca ma niewiele do zaoferowania. To bardzo nowoczesne miasto pełne markowych sklepów i lokali oraz instytucji użyteczności publicznej.

FEZFez to jedno z największych marokańskich miast. Miasto o niezwykle bogatej historii, pozwalające turystom poczuć atmosferę prawdziwego Maroka. W przewodnikach turystycznych i relacjach z podróży po Maroku wszyscy jednomyślnie podkreślają, że miasto jest warte odwiedzenia.

Fez został założony w 789 roku przez Idrisa I. W IX wieku do miasta przybli muzułmanie wypędzeni z Cordoby, przynosząc ze sobą wiedzę i doświadczenie, co pozwoliło na stworzenie ważnego ośrodka handlowego. W 819 założono tu uniwersytet Qairawiyin - prawdopodobnie najstarszy czynny uniwersytet na świecie. Pozytywnie na rozwoju miasta odbiło się położenie na skrzyżowaniu szlaków handlowych.

Największą atrakcją turystyczną jest rozległa, bardzo dobrze zachowana medyna. Można godzinami spacerować po wąskich uliczkach, wsłuchując się w pokrzykiwania kupców, wszędobylski gwar, a przy tym podziwiać najróżniejsze wyroby rzemieślnicze. W labiryncie niemal identycznych uliczek łatwo się zgubić. Sprzedawcy bywają nachalni i zawsze należy się z nimi targować. Mijając kupców podróżujących na osłach turyści mają wrażenie, jakby cofnęli się w czasie. W medynie można kupić niemal wszystko.

Fez składa się z trzech części: Starego Miasta, Nowego Miasta (XIII-XV w.) oraz Ville Nouvelle powstałego w czasach panowania francuskiego. Stare miasto zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Największą atrakcją Nowego Miasta jest Dar al-Machzen (pałac królewski). Turystów zachwyca wspaniale wykonana brama pałacu królewskiego. Zespół pałacowy rozpościera się na powierzchni około 80 hektarów. W Nowym mieście znajdziemy także Mellah - dzielnicę żydowską z balkonami usytuowanymi od strony ulicy.

Zachowały się także mury obronne Fezu z charaterystyczną Błękitną Bramą


Fez - rzeka
(aut. Domas Mituzas, lic. CC, źródło: flickr.com)

Widok na medynę
(aut. Alex Proimos, lic. CC, źródło: flickr.com)

MARRAKESZKolejne z marokańskich miast polecanych przez przewodniki i podróżników. Ważny ośrodek administracyjny, nieformalna stolica południowego Maroka. Miasto przyciąga nie tylko zwykłych turystów, lecz również bogatych biznesmenów, polityków, czy artystów, dlatego znajdziemy tu sporo luksusowych hoteli.

W Marrakeszu zachowało się sporo zabytków. Z daleka widoczne są mury obronne wybudowane w XII wieku. Podobnie jak w innych marokańskich miastach, duże wrażenie robi rozległa medyna wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Marrakeska medyna nie różni się od innych w Maroku. Wąskie uliczki, mnóstwo dobrze zaopatrzonych straganów, targowanie się... Można spacerować godzinami, o ile pogoda na to pozwala.

Symbolem miasta jest Meczet Kutubijja położony w południowo-zachodniej części Medyny. Budowa meczetu rozpoczęta w 1147 roku przez założyciela dynastii Almohadów Abd-Al-Mumina została zakończona w 1199 roku. Minaret meczetu mierzy 70 metrów i należy do arcydzieł architektury hiszpańsko-mauryjskiej. Meczet otoczony jest gajem palmowym, a tuż za jego murami mieści się dzielnica żydowska.

Popularnością cieszą się także ruiny pałacu El Badi wzniesionego z ogromnym rozmachem z materiałów sprowadzanych z Francji i Włoch. Najciekawszym miejscem w tym pałacu są lochy. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych w środku można obejrzeć promienie słoneczne prześwitujące przez otwory w suficie, co nadaje temu miejscu niesamowitą atmosferę i świetnie wygląda na zdjęciach.

Niedaleko pałacu El Badi trwają prace konserwatorskie przy zaniedbanych i zapomnianych grobowcach Sadytów. Zespół grobowców składa się z kilku sal. Należy do mniej znanych marrakeskich zabytków.

Drugi ze znanych pałaców - pałac Bahia to część ogromnego kompleksu zabudowań królewskich. Częściowo został udostępniony dla turystów. Można spacerować po licznych dziedzińcach, zwiedzać sale zamkowe, podziwiać liczne ornamenty. Co do atrakcyjności tego pałacu, to zdania są podzielone, jednak na pewno warto go zobaczyć.

Sercem Marrakeszu jest plac Dżemaa el-Fna. Przez całą dobę po placu wypełnionym różnymi stoiskami kręci się mnóstwo ludzi - skupia się tu całe życie towarzyskie miasta. Oprócz licznych kupców na placu można spotkać zaklinaczy węży, żonglerów i różnych artystów. Miejsce ma bardzo specyficzny, orientalny klimat i należy do obowiązkowych punktów wizyty w Marrakeszu. Nie zapominajmy, że oprócz kupców i turystów, plac upodobali sobie kieszonkowcy.

Marrakesz przyciąga ludzi sławnych i bogatych. Jednym z nich był francuski projektant mody Yves Saint Laurent, który wykupił tutaj posiadłość. Yves Saint Laurent kupił tę posiadłość tuż po tragicznej śmierci francuskiego malarza Majorelle. Dzięki temu zachowały się piękne ogrody Majorelle, bowiem malarz był kolekcjonerem roślin i stworzył jeden z najpiękniejszych ogrodów w Maroku.

To tylko najważniejsze atrakcje tego pięknego miasta.


Centrum Marrakeszu
(aut. Domas Mituzas, lic. CC, źródło: flickr.com)

Jeden z bazarów
(aut. Domas Mituzas , lic. CC, źródło: flickr.com)

MEKNESMiasto o bogatej historii często pomijane przez turystów. Kiedyś stolica Maroka, miało stać się "Wersalem Maroka" lub "Małym Paryżem". Dużą zaletą miasta jest położenie - do Fez jedzie się stąd pociągiem tylko 30 minut, a w okolicy znajdują się bardzo żyzne gleby, co sprzyjało rozwojowi miasta. Meknes utracił na znaczeniu po wspominanym już trzęsieniu ziemi w 1755 roku.

Obecnie największą atrakcją tego miasta jest medyna. Labirynt wąskich uliczek charakteryzuje się mieszanką stylów architektonicznych. W medynie turysta bardzo łatwo może się zgubić. Najważniejszy obiekt to piękna Bab el-Mansour (Brama Mansura) wybudowana w 1732 roku i ozdobiona starożytnymi kolumnami.

Na obszarze medyny znajdziemy szereg innych zabytków, wśród których wyróżnia się Wielki Meczet i szkoła koraniczna Medresa Bu Inania.

Podobnie jak w innych marokańskich miastach, w czasach francuskiego protektoratu wybudowano tu "ville nouvelle" - elegancką dzielnicę pełną willi, markowych sklepów i restauracji.

W Meknes nie ma tylu imponujących zabytków co w Marrakeszu albo w Rabacie, lecz można tu znaleźć ślady dawnej świetności miasta.

OUJDAOujda to najważniejsze miasto wschodniego Maroka znane głównie dzięki lotnisku, na które kierują się samoloty czarterowe. Na temat samego miasta większośc przewodników milczy. Jak przeczytałem w kilku relacjach, miasto było bardzo zaniedbane, jednak w ostatnich latach zainwestowano duże pieniądze w rewitalizację zabudowy miejskiej, dzięki czemu ma szansę na odzyskanie swojego znaczenia i przyciągnięcie turystów.

Oujda leży około 13 kilometrów od granicy z Algierią, lecz przejścia graniczne między tymi państwami od lat są zamknięte. To ogromny, niewykorzystany potencjał, również w ruchu kolejowym. Przez Oujdę przebiega linia kolejowa łącząca Maroko ze stolicą Algierii - Algierem.

W mieście znajdziemy atrakcje typowe dla marokańskich miast - zabytki, bramy (najważniejsza to brama Bab al Gharbi), meczety i rozległe place. Oujda nie jest miastem szczególnie atrakcyjnym dla turystów, miłośnicy kolei powinni jednak do niej dojechać, żeby "zaliczyć" linię kolejową.

TANGERDla wielu turystów Tanger jest "bramą do Afryki". Kursują tu promy z hiszpańskich miast. Najpopularniejsze są rejsy z Algeciras lub szybkim promem z Tarify. Tanger nie cieszy się najlepszą opinią ze względu na naciągaczy, lecz planuje się tu utworzenie strefy wolnego handlu, co może przyczynić się do rozwoju miasta.

Miasto położone jest na wzgórzach, posiada swoją medynę, chociaż nie tak rozległą i imponującą jak w innych marokańskich miastach, a na jednym ze wzgórz wznosi się dawna warownia. W jednym z budynków, dawnym pałacu sułtana, utworzono Muzeum Sztuki Marokańskiej.

Tanger to miasto na granicy dwóch światów - arabskiego i europejskiego. Symboliczną granicę stanowi Plac Grand Socco. Na uwagę w Tangerze zasługuje bardzo ładny dworzec kolejowy.


Tanger
(aut. Brandon Prince, lic. CC, źródło: flickr.com)

Tanger
(aut. Brandon Prince, lic. CC, źródło: flickr.com)