Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!
Strona zakończyła działalność. Informacje w artykułach mogą być nieaktualne.

SOPRONSopron, leżące na granicy z Austrią, należy do najładniejszych węgierskich miast. Do miasta można dojechać pociągami GySev bezpośrednimi pociągami z Wiednia, Wiener Neustadt, Szombathely, Győr i Budapesztu. Miasto jest popularne wśród turystów ze względu na bardzo dobrze zachowaną starówkę. Byłem tam dwa razy, ostatni raz w 2008 roku, więc podane przeze mnie informacje nie muszą być aktualne.

Dworzec kolejowy wygląda przeciętnie, w środku trochę ponuro, tunele pod peronami nie różnią się niczym od polskich. Dla podróżnych była udostępniona darmowa toaleta, a w holu dworca nie odnotowałem obecności podejrzanych osobników. Turyści przyjeżdżający na zakupy udawali się do sklepu "Spar" mieszczącego się naprzeciwko dworca. Ja również zrobiłem tam stosunkowo niedrogie, przynajmniej w porównaniu z austriackimi cenami, zakupy. Oprócz słodyczy, artykułów spożywczych kupiłem lecznicze wody mineralne, których na Węgrzech nie brakuje. W sklepie można było płacić forintami lub banknotami euro.

Do Sopron warto przyjechać choćby po to, aby pospacerować po starówce. Na niewielkim obszarze znajdziemy tu wiele klimatycznych ulic, interesujących zabytków i innych atrakcji turystycznych. Niektóre miejsca są trochę zaniedbane, jednak mają w sobie coś, co pozwala turyście poczuć atmosferę danego miejsca, a czasami przenieść się w czasie, jeżeli akurat nie natkniemy się na liczne grupy turystów lub samochody.

Symbolem miasta jest Wieża Strażacka (Tüztorony) wybudowana na fundamentach starorzymskiej fortecy. Kiedyś służyła strażakom do obserwacji osady i okolic, obecnie została udostępniona turystom. Wieża mierzy 61 metrów, a z jej szczytu można podziwiać piękną panoramę miasta. U podnóża wieży wzniesiono Bramę Lojalności jako wyraz wdzięczności dla mieszkańców miasta, którzy odrzucil w 1921 roku propozycję nadania im austriackiego obywatelstwa. Wydarzenie przypomina napis w bramie: Civitas Fidelissima" - "Najwierniejsze miasto".

Wieża znajduje się przy Rynku Głównym (Fő tér). Rynek to najładniejsze miejsce w Sopron. Na środku rynku stoi charakterystyczna kolumna Trójcy Świętej z 1700 roku, a rynek, oprócz wspomnianej Wieży Strażackiej, otoczony jest licznymi zabytkami, między innymi Kozim Kościołem. W zabytkowych kamienicach mieści się kilka muzeów, np. Muzeum Farmacji, Muzeum Archeologiczne, czy Muzeum Sopron.

Na spacer po centrum warto przeznaczyć co najmniej kilka godzin. Jak wspomniałem, Sopron to bardzo ładne miasto i nie należy się zniechęcać widokiem zniszczonych, opuszczonych budynków, których nie da się nie zauważyć, kiedy pociąg przekracza granicę austriacką. Kontrast między zadbaną Austrią a Węgrami z okien pociągu na tym odcinku jest niesamowity. W każdym razie polecam Sopron każdemu.

Główny plac


Teatr


Ulica w centrum


Widok na Wieżę Strażacką


Ładna Węgierka


Dworzec kolejowy