Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!
Strona zakończyła działalność. Informacje w artykułach mogą być nieaktualne.

BUDAPESZTBudapeszt to metropolia w każdym calu, stolica Węgier, popularny cel wycieczek. W mieście znajdziemy mnóstwo zabytków, pięknych miejsc, markowych sklepów i najróżniejszych restauracji. W Budapeszcie byłem dwa razy - w 2007 i 2010 roku. Nie zwiedziłem całego miasta, ale z przyjemnością spacerowałem po centrum bez żadnej mapy, czy przewodnika turystycznego. Szczerze mówiąc, mam mieszane uczucia. Atrakcji turystycznych jest sporo, a wśród nich naprawdę piękne budynki, ale wystarczy skręcić w którąś z bocznych uliczek, a kamienice nie wyglądają już tak ładnie.

Niemniej w tym mieście trudno się nudzić. Jeśli znudzi się wam spacer po mieście, można kupić bilet dobowy komunikacji miejskiej i jeździć sobie po Budapeszcie, albo wybrać się do któregoś z węgierskich miast, na przykład pobliskiego Szentendre. Na pobyt w węgierskiej stolicy warto przeznaczyć co najmniej 3-4 dni.

KOMUNIKACJA MIEJSKAZwiedzanie Budapesztu ułatwi nam świetnie zorganizowana komunikacja miejska. Można skorzystać z autobusów, trolejbusów, tramwajów, metra i czegoś w rodzaju szybkiej kolei podmiejskiej. Warto wykupić bilet jednodniowy lub tygodniowy - przemieszczając się metrem zaoszczędzimy mnóstwo czasu. Nie radzę podróżować na gapę - kontrole są częste. Dodatkową atrakcją jest tabor - w przypadku linii autobusowych lub trolejbusowych mamy dużą szansę na przejechanie się którymś ze starych, rzadko już spotykanych modeli Ikarusów.

BEZPIECZEŃSTWOZagrożenie przestępczością w Budapeszcie nie odbiega od innych europejskich stolic. Mnie się nic nie stało, chociaż kiedy zgubiłem się późnym wieczorem w centrum miasta, to najadłem się trochę strachu, a najgorzej było na dworcu Keleti podczas oczekiwania na pociąg do Belgradu. W dzień nie czułem się zagrożony, problemem są jedynie naciągacze na dworcach i kradzieże kieszonkowe, co nie powinno dziwić w tak dużych metropoliach. Po zmroku w nieoświetlonych parkach przebywa podejrzane towarzystwo, natomiast w bocznych ulicach zauważycie mnóstwo śpiących bezdomnych. Policji niemal nie widać.

TOALETYW Budapeszcie, poza dworcami kolejowymi, bardzo trudno znaleźć publiczną toaletę. Nie ma ich tam, gdzie powinny być, czyli na stacjach metra, albo w pobliżu popularnych zabytków (poza Zamkiem Królewskim i Basztą Rybacką). Jeżeli będziecie mieli zatrucie pokarmowe lub grypę żołądkową, mogę wam tylko współczuć. Toalety na dworcach są tańsze niż w Polsce, lecz bardzo brudne. Na dworcu Keleti można skorzystać z prysznica. Nie sprawdza się również zasada, że toalety są w każdej restauracji. W większości mniejszych pubów, restauracji lub innych lokali gastronomicznych nie ma toalet dla gości, a w innych dostępne są tylko dla klientów. Ogólnie Budapeszt ma pod tym względem sporo do zrobienia. Na forach turystycznych zaleca się korzystanie z toalet w drogich hotelach.

NAJWAŻNIEJSZE ZABYTKIMOST ŁAŃCUCHOWY - uważany za najpiękniejszy most na Dunaju zbudowany został według projektu Tierney'a William'a Clark'a. Most o długości 380 metrów i szerokości 14,5 m należy do najbardziej rozpoznawalnych symboli Budapesztu. Na szczególną uwagę zasługuje piękna iluminacja, dzięki której bardzo ładnie wychodzi na zdjęciach robionych wieczorem lub w nocy.

WZGÓRZE ZAMKOWE - kompleks zabytków na budapeszteńskim Wzgórzu Zamkowym został wpisany listę Światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Najważniejszym miejscem jest piękny Zamek Królewski doskonale widoczny z brzegu Dunaju. Wokół zamku można zobaczyć zachowane fragmenty tzw. fortyfikacji budańskich z XIII wieku, fragment wieży św. Stefana oraz bastion dynastii Andegaweńskiej. Zamek doznał poważnych uszkodzeń podczas drugiej wojny światowej; rekonstrukcja trwała aż do 1976 roku. Przed zamkiem znajduje się wielki plac, na środku którego stoi pomnik Turula - mistycznego ptaka będącego symbolem Węgier. W zamku mieszczą się m. in. Biblioteka Narodowa, Muzeum Historii Budapesztu, Galeria Narodowa oraz Muzeum Sztuki Współczesnej.

BUDYNEK PARLAMENTU - majestatyczny, rzucający się w oczy gmach o powierzchni użytkowej 17.000 m2 położony nad brzegiem Dunaju. Był budowany w latach 1885-1904, pierwsze posiedzenie parlamentu odbyło się już w 1896 roku z okazji tysiąclecia Węgier. W budynku mają swoją siedzibę prawie wszystkie węgierskie instytucje rządowe. Parlament można zwiedzać z pewnymi ograniczeniami, różne źródła mówią o różnych porach otwarcia, więc nie będę podawał niesprawdzonych informacji. Budynek ten widziałem jedynie z zewnątrz.

TEREZVAROS - Terezvaros, czyli "Miasto Teresy" znajduje się na obszarze VI dzielnicy. Na stosunkowo niedużym terenie wybudowano szereg zabytków, reprezentacyjnych alei i budynków. Powstałe w XIX wieku pełniło funkcję dzielnicy dla bogatych oraz centrum kulturalnego. Obecnie, na tle okolicznych dzielnic, wygląda bardzo ładnie i fotogenicznie. Znajdziemy tu między innymi budynek opery oraz Plac Bohaterów.

BASZTA RYBACKA - jeden z najważniejszych symboli Budapesztu zlokalizowany na Wzgórzu Zamkowym. Z baszty można podziwiać piękną panoramę Budapesztu, jednak wstęp jest płatny.

To tylko kilka najważniejszych zabytków. W rzeczywistości jest ich dużo więcej, ze względu na charakter tego portalu muszę odesłać do specjalistycznych portali turystycznych.

NAJWAŻNIEJSZE MUZEAW Budapeszcie działa ponad 100 muzeów. Poniżej znajduje się lista najważniejszych i najciekawszych z nich. Większość muzeów czynna jest codziennie oprócz poniedziałków, ale nie jest to regułą.

WĘGIERSKIE MUZEUM NARODOWE (Magyar Nemzeti Múzeum)

Muzeum znajduje się w okazałym gmachu zaprojektowanym w 1837 roku przez Mihály Pollacka. Budowa trwała 10 lat. Stała ekspozycja została podzielona na dwie części - pierwsza z nich opisuje dzieje przed podbojami madziarskimi, druga wydarzenia późniejsze. Liczne eksponaty w interesujący sposób przybliżają historię Węgier. Wadą jest fakt, że eksponaty są opisane jedynie w języku węgierskim.

Adres: Múzeum krt.14-16
Strona internetowa: www.hnm.hu

MUZEUM HISTORII BUDAPESZTU (Budapesti Történeti Múzeum)

Muzeum zlokalizowane w południowym skrzydle zamku prezentuje eksponaty związane z historią Budapesztu od czasów rzymskich do czasów współczesnych. Wśród eksponatów są rzeźby, malowidła, fragmenty wykopalisk i mnóstwo innych. W opiniach na forach internetowych zwraca się uwagę na bogactwo eksponatów. Muzeum jest nieczynne we wtorki.

Adres: Szent György tér 2
Strona internetowa: www.btm.hu

MUZEUM ETNOGRAFICZNE (Néprajzi Múzeum)

Muzeum Etnograficzne w Budapeszcie znajduje się w pięknym, neorenesansowym pałacu wybudowanym w latach 1893-1896. Mieści się tuż przy budynku parlamentu. Do 1947 roku było częścią Węgierskiego Muzeum Narodowego, od tamtej pory działa jako osobna instytucja. Ze względu na różnorodność zbiorów uchodzi za jedno z najciekawszych węgierskich muzeów. Stała ekspozycja obejmuje ponad 3000 eksponatów dotyczących węgierskiej kultury ludowej, a przede wszystkich życia codziennego na węgierskiej wsi. Muzeum polecane w przewodnikach.

Adres: Kossuth Lajos tér 12
Strona internetowa: www.neprajz.hu

MUZEUM SZTUKI UŻYTKOWEJ (Iparművészeti Múzeum)

Interesująca kolekcja różnych przedmiotów z całego świata - między innymi ceramiki, dywanów perskich, zabytkowych instrumentów muzycznych, przedmiotów z kości słoniowej itp. Oprócz wystawy stałej odbywają się ciekawe wystawy tymczasowe. Niemniej opinie na forach internetowych są różne - od bardzo dobrych po krytyczne, według których nie warto wydawać pieniędzy za wstęp do muzeum.

Adres: Üllői út 33-37
Strona internetowa: www.imm.hu

MUZEUM SZTUK PIĘKNYCH (Szépmuvészeti Múzeum)

Obowiązkowe miejsce dla miłośników sztuki. Muzeum zgromadziło bardzo ciekawe zbiory. Wśród eksponatów natkniemy się na prace najbardziej znanych malarzy, między innymi Rafaela, Picassa, czy Rodina. Ponadto kolekcje dzieł malarzy niemieckich, włoskich, belgijskich, holenderskich, a nawet hiszpańskich. Jak podkreślają osoby, które zwiedziły muzeum, na zwiedzanie trzeba poświęcić około pięciu godzin, bo jest na co popatrzeć. Dla zwiedzających przygotowano bezpłatną szatnię oraz kawiarnię. Całość uzupełniają inne eksponaty, na przykład rzeźby.

Adres: Dózsa György út 41
Strona internetowa: www.szepmuveszeti.hu

MUZEUM TRANSPORTU (Kozlekedesi Muzeum)

Budapeszteńskie Muzeum Transportu przygotowało dla zwiedzających kilka ekspozycji stałych rozmieszczonych w różnych miejscach Budapesztu. Można zobaczyć wystawę zabytkowych samochodów, dyliżansów, eksponaty dotyczące historii węgierskich kolei, czy eksponaty związane z lotnictwem. Na zdjęciach muzeum prezentuje się bardzo ładnie, jednak opinie na forach są podzielone. Jednym się podoba, innym nie. Adresy poszczególnych ekspozycji znajdziecie na stronie internetowej.

Strona internetowa: www.mmkm.hu

MUZEUM FILATELISTYKI (Belyegmuzeum)

Mało znane, ale bardzo dobrze oceniane muzeum, które pozwoli zwiedzającym powrócić do czasów, kiedy popularnym hobby było zbieranie znaczków pocztowych. To prawdopodobnie największe muzeum filatelistyki na świecie posiadające ogromną kolekcję znaczków pocztowych z całego świata. Niestety, nie znalazłem żadnych szczegółowych informacji na temat adresu, strony internetowej, ani godzin otwarcia.

Widok na Wzgórze Zamkowe


Dworzec Nyugati


Fragment pomnika Tysiąclecia na Placu Bohaterów


Trolejbus


Deptak


Boczna uliczka


Kaplica przy zamku Vajahunjad


Brama zamku Vajahunjad


Zamek Vajahunjad