Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

TROKI
Położone około 30 kilometrów od Wilna Troki są obowiązkowym punktem wizyty każdego turysty, który zawita na Litwę.

Troki są jednym z najstarszych grodów litewskich i zdecydowanie najbardziej malowniczym. Zostały założone pod koniec XII wieku. Około 1320 r. znajdowała się tam siedziba księcia Giedymina. Kilka lat później książę przeniósł stolicę Litwy do Wilna.

Największą atrakcją Trok jest znany na całym świecie zamek na wyspie na jeziorze Galwe wybudowany przez księcia Witolda. Na zamek można się dostać tylko przez długi, drewniany most. W nocy zamek jest oświetlony. Zamek robi ogromne wrażenie na wszystkich turystach. Wstęp do zamku jest płatny, a dodatkowo płaci się za pozwolenie na fotografowanie. Poza wysoką ceną za bilet wstępu jedyna wada zamku to fakt, iż został odbudowany. Niektórych może razić brak szczególnej atmosfery i zbyt piękne jak na zamek budynki.

Ponadto na lądzie zachowały się ruiny drugiego zamku, tzw. "zamku na półwyspie". Przy zamku usypano wzniesienie zwane Górą Ofiarną. Brzeg jeziora zajmuje duży obszar i wprost zachęca do spacerów, szczególnie podczas słonecznych, jesiennych dni, kiedy wszystko mieni się kolorami.

W Trokach można spotkać nielicznych Karaimów sprowadzonych z Krymu przez księcia Witolda. W jego czasach pełnili funkcję osobistych ochroniarzy księcia oraz strzegli twierdzy, uchodzili za lojalnych i nieprzekupnych. Spacerując po Trokach możemy zobaczyć liczne charakterystyczne, drewniane karaimskie domki z trzema oknami od ulicy - jedno okno przeznaczone jest dla Boga, drugie dla domowników, trzecie dla księcia Witolda.

Jeśli chodzi o inne atrakcje, to warto zobaczyć karaimski dom modlitewny, stary cmentarz, cerkiew prawosławną i dwa kościoły. Po drugiej stronie jeziora widać pałac Tyszkiewiczów. Warto również spróbować tradycyjnych dań w którejś z lokalnych restauracji.

Troki z pewnością są miejscem wartym odwiedzenia. Spacerując po brzegu jeziora i okolicznych lasach nie wolno jednak zapomnieć o czyhających na ofiary kleszczach.


Troki - zabudowa
(aut. jcorrius, licencja CC, źródło: flickr.com)

Zamek w Trokach
(aut. Dalbera; licencja CC, źródło: flickr.com)