Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

KŁAJPEDA
Kłajpeda jest trzecim pod względem liczby mieszkańców miastem Litwy i głównym portem morskim tego kraju. Miasto mniej znane od Wilna i Kowna może być ciekawą propozycją dla turystów chcących wypocząć z dala od wielkomiejskiego zgiełku, a przy tym podziwiać piękną przyrodę w regionie otaczającym Kłajpedę. Przez Kłajpedę przepływa rzeka Danga dzieląca miasto na starą i nową część. Wzdłuż rzeki można godzinami spacerować po bardzo ładnych, malowniczych deptakach. Dużą zaletą miasta jest specyficzny mikroklimat i powietrze bogate w jod. Kłajpeda jest stolicą regionu Małej Litwy.

ZABYTKIStarówka Kłajpedy nie jest zbyt duża i ma zupełnie odmienny charakter niż starówka w Wilnie i Kownie. Znajdziemy tu kamienice w stylu hanzeatyckim i drewniane budynki na wzór skandynawskich, podobne do tych, które można spotkać np. w Lipawie i Parnawie. Ma jednak swój urok. W architekurze widać odbicie różnych wpływów krzyżujących się w tym mieście.

Najważniejszym miejscem w centrum miasta jest Plac Teatralny, na którym stoi wychwalany przez przewodniki turystyczne Teatr znany z tego, że był ulubionym teatrem Ryszarda Wagnera. W marcu 1939 roku z balkonu wspomnianego teatru Hitler wygłosił przemówienie. Przed teatrem znajduje się fontanna Simona Dacha - urodzonego w Kłajpedzie niemieckiego poety, a na niej symbol miasta - posąg "Anusi z Tharau" - bohaterki poematu popularnego do dzisiaj w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Fontannę wraz z rzeźbą stworzył w 1912 roku berliński rzeźbiarz Alfred Kune. Podczas drugiej wojny światowej rzeźba zaginęła. W 1990 roku z inicjatywy mieszkańców została zrekonstruowana.

Innym ciekawym zabytkiem jest stary ratusz wybudowany na przełomie XVIII i XIX wieku. Przez rok, podczas wojen napoleońskich, miał w nim swoją siedzibę król pruski Friedrich Wilhelm III.

W centrum Kłajpedy, poza zabytkowymi kamieniczkami, przytulnymi kawiarenkami oraz sklepami z pamiątkami, uwagę turystów zwraca dużo różnych rzeźb. Niektóre z tych rzeźb mają jakieś przesłanie lub coś symbolizują, inne po prostu są. Na przykład rzeźba "magicznej myszki" jest typową atrakcją turystyczną - myszka spełnia wszystkie życzenia wyszeptane do jej ucha. Rzeźba rybaka upamiętnia festiwal morza odbywający się dorocznie w Kłajpedzie, a rzeźba czarnego ducha nawiązuje do miejscowej tradycji, według której strażnik kłajpedzkiego zamku Hans von Heidi widział istotę nadprzyrodzoną. Obecnie można zobaczyć tylko fragmenty dawnego zamku - niewiele z niego pozostało.

Jednym z najładniejszych kłajpedzkich budynków jest gmach poczty głównej wybudowany w stylu typowego pruskiego budownictwa. Budynek zwieńczony jest wieżą o wysokości 44 metrów, na której zainstalowano dzwony.

Miłośników kolei zaskoczy parowóz stojący przy dworcu kolejowym. To pozostałość po trzech liniach kolei wąskotorowej, która kursowała w okolicach Kłajpedy 22 października 1906 roku do połowy drugiej wojny światowej. Pociągi pasażerskie i towarowe kursowały na liniach: Kłajpeda - Pošaičiai (34, 8 km); Klemiškė (Klemmenhof) - Plikiai (34, 8 km) oraz Dovilai - Laugaliai (4, 6 km). W czasie drugiej wojny światowej został zniszczony most na rzece Dandze, co doprowadziło do wstrzymania ruchu na linii. Później położono nową linię do gazowni, a linie wąskotorowe zostały rozebrane i dzisiaj nie ma po nich śladu. Dworzec kolei wąskotorowej mieścił się w budynku z czerwonej cegły tuż przy dzisiejszym dworcu kolejowym.

MUZEAW Kłajpedzie i okolicach turyści mają do wyboru szereg ciekawych muzeów o różnorodnej tematyce.

Najważniejszym i najciekawszym z muzeów jest Muzeum Morskie na północnym krańcu Mierzei Kurońskiej w dawnej twierdzy pruskiej działające już od ponad trzydziestu lat. Muzeum należy do najchętniej odwiedzanych tego typu placówek w krajach bałtyckich. Aby dotrzeć do muzeum, należy najpierw skorzystać z przeprawy promowej, a później odbyć dłuższy spacer po terenach Parku Narodowego Mierzei Kurońskiej.

Na placu przed muzeum turyści zobaczą kolekcję statków z regionu - od małych łodzi rybackie, po trawler rybacki Dubingiai. Obok statków można wejść do Etnograficznej Zagrody Rybackiej, gdzie przygotowano eksponaty związane z lokalnym rybołówstwem i życiem miejscowych rybaków.

Największą atrakcją Muzeum Morskiego w Kłajpedzie jest delfinarium, w którym odbywają się pokazy popisów delfinów i lwów morskich. Dla chorych dzieci muzeum organizuje seansy delfinoterapii. Ponadto dla zwiedzających przygotowano ciekawe wystawy o faunie morskiej, rozwoju życia na Ziemi, dwupiętrowe akwarium w okrągłej rotundzie i ekspozycję dotyczącą historii nawigacji. Strona internetowa: www.muziejus.lt

Ciekawą propozycją na krótką wizytę wydaje się Muzeum Zegarów przy Liepu gatve 12, gdzie dla zwiedzających przygotowano ekspozycję najróżniejszych zegarów od klepsydr po zegary atomowe. Natomiast przy Šaltkalvių gatve 2/2a ma swoją siedzibę Muzeum Kowalstwa udostępniające zwiedzającym kolekcje narzędzi kowalskich z różnych okresów.

Niedaleko Muzeum Morskiego, w Smiltynie należącej administracyjnie do Kłajpedy, znajduje się skansen etnograficzny na wolnym powietrzu, w którym można spacerować wśród starych, autentycznych chat z tego regionu.

POŁĄGA (PALANGA)Jeśli będziemy w Kłajpedzie, warto wybrać sie do oddalonej o 25 kilometrów Połągi - popularnego kurortu wypoczynkowego nad morzem. W Połądze mieści się także lotnisko międzynarodowe. Do największych atrakcji tego niewielkiego miasteczka należą piaszczyste plaże osłonięte wydmami, ogród botaniczny oraz muzeum bursztynu. Warto wiedzieć, że za wjazd samochodu do Połągi należy osobno zapłacić, opłaca się więc dojechać autobusem z Kłajpedy, co wyjdzie dużo taniej.

Połąga jest bardzo ładnym miejscem, jednak nie polecam wyjazdu do tego miasteczka w wakacje. Turystów jest mnóstwo i jak się to mówi, nie ma gdzie postawić nogi.

TRANSPORTKłajpeda to jedyne litewskie miasto portowe. Regularnie kursują promy Kłajpeda – Kilonia (Niemcy), Kłajpeda – Sassnitz (Niemcy) oraz Kłajpeda – Karlshamn (Szwecja).

Do Kłajpedy można również dojechać pociągami z Wilna. Na tej trasie kursują najlepsze litewskie pociągi.

Autobusami z Kłajpedy można dojechać do wszystkich ważniejszych litewskich miast oraz do Lipawy i Rygi. Przejazd do Lipawy trwa około dwóch godzin.


Kłajpeda
(aut. Takwing Kwong, licencja CC, źródło: flickr.com)

Plaża niedaleko Kłajpedy
(aut. Kiril Kamenev; licencja CC, źródło: flickr.com)