Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

KOWNO

Drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Litwy nie dorównuje Wilnu urodą, chociaż w centrum miasta znajdziemy trochę ciekawych zabytków. Na forach internetowych często można się spotkać z opinią, że miasto jest wręcz brzydkie. Trzeba pamiętać, iż jest to ośrodek przemysłowy, w związku z czym tereny przemysłowe przy wjeździe do Kowna psują wrażenie.

Turyści przy wjeździe do centrum zwrócą uwagę na liczne kościoły. Ale kościoły to nie wszystko. Bardzo ładnie wygląda Niemen przepływający przez miasto oraz Dolina Mickiewicza w parku Ažuolynas - ulubione miejsce spacerów poety. W parku znajduje się także ogród zoologiczny.

Najważniejsze zabytki Kowna rozmieszczone są na niewielkim obszarze, co znacznie ułatwia ich zwiedzanie i nie trzeba korzystać z komunikacji publicznej. Wystarczą własne nogi, przeciętna kondycja i trochę czasu.

Centralnym punktem starówki Kowna jest Plac Ratuszowy otoczony ładnymi, zabytkowymi kamieniczkami. Jest jedynym całkowicie zachowanym spośród placów miejskich na Litwie. Na środku rynku wznosi się zabytkowy ratusz z XVI wieku, który w swoich dziejach był cerkwią prawosławną, restauracją, a nawet teatrem. Na zachodniej pierzei rynku możemy podziwiać zabudowania stacji pocztowej, a przy północno-wschodnim narożniku stoi archikatedra. Ratusz uchodzi za jeden z najpiękniejszych na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej.

Najładniejszą ulicą Kowna według różnych przewodników jest Aleja Wolności pełniąca funkcję deptaka. Przy Alei Wolności stoją ładnie odnowione zabytkowe kamienice, w którym mieszczą się sklepy, restauracje i instytucje użyteczności publicznej. Jeśli chodzi o mnie, to ze zdjęć dużo bardziej podoba mi się ulica Wileńska.

Interesującym budynkiem jest Dom Perkuna zbudowany na przełomie XV i XVI w. z czerwonej cegły. Według miejscowej legendy w czasach pogańskich w domu mieściła się świątynia Perkuna - litewskiego boga. Na szczycie domu dawniej można było zobaczyć jego figurkę. W swojej historii dom wielokrotnie zmieniał funkcję i właścicieli, podupadał, aby później zostać odbudowanym. Mieściła się w nim m.in. kaplica, szkoła dla szlachty oraz teatr.

Dziełem architektury można nazwać archikatedrę św. Piotra i Pawła. Jest to największy litewski kościół gotycki, a jej budowa rozpoczęta w 1413 roku ciągnęła się przez ponad dwa wieki. Przez wiele następnych wieków była systematycznie rozbudowywana i dzisiaj zachwyca swoim rozmachem.

Trochę dalej można podziwiać ruiny zamku. W miejscu dzisiejszych ruin początkowo stał najstarszy na Litwie zamek murowany chroniący okolicę przed najazdami Krzyżaków. Krzyżakom udało się go zniszczyć w 1362 roku, jednak sześć lat później w tym samym miejscu powstał nowy zamek w kształcie nieregularnego czworokąta z czterema basztami. Zamek oparł się najazdom wrogich wojsk, jego konstrukcje poważnie naruszyły powodzie w XVII i pierwszej połowie XVIII wieku powodując zawalenie się części konstrukcji. Zachowały sie dwie baszty, fragmenty murów obronnych oraz fosa.

Jako ciekawostkę należy wymienić polecane przez niemal wszystkie poważniejsze przewodniki turystyczne Muzeum Diabłów w Kownie mieszczące się przy Putvinskio gatvė 64. Właściwa nazwa muzeum, mniej atrakcyjna dla turystów to Muzeum Twórczości i Zbiorów A. Žmuidzinavičiusa. Antanas Žmuidzinavičius był litewskim malarzem i jednocześnie kolekcjonerem figurek przedstawiających najróżniejsze diabły. Po jego śmierci poszerzano kolekcję obecnie liczącą ponad 2000 eksponatów. Wśród najciekawszych eksponatów są figurki Hitlera i Stalina stylizowanych na diabłów tańczących nad terytorium Litwy po podpisaniu traktatu Ribbentrop-Mołotow. W wydzielonej sali wystawiono dzieła malarskie Antanasa Žmuidzinavičiusa.

W Kownie znajduje się także Muzeum Wojskowe im. Witolda Wielkiego, w którym zebrano eksponaty dotyczące historii Litwy oraz militaria. W jednym z pomieszczeń przedstawione są również międzywojenne dzieje Uniwersytetu w Kownie.

Do Kowna można dojechać pociągiem z Warszawy z przesiadką w Szestokai, jak również autokarami grupy Lux Express.


Panorama Kowna
(aut. jcorrius, licencja CC, źródło: flickr.com)

Kowno - deptak
(aut. Lee Fenner; licencja CC, źródło: flickr.com)