Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

WILNO
Wilno to stolica Litwy i największe miasto w kraju. Opinie o mieście, podobnie jak o całej Litwie, są różne. Jedni zachwycają się pięknymi zabytkami Wilna, inni krytykują miasto za ich zdaniem prowincjonalną atmosferę. Niemniej chyba każdy podróżujący na Litwę obiera sobie Wilno jako jeden z celów podróży.

NAJWAŻNIEJSZE MIEJSCAW Wilnie znajdziemy mnóstwo zabytków - począwszy od kamienicy, przez mury obronne, po liczne kościoły. Poniżej krótkie opisy najważniejszych z nich.

BASZTA GIEDYMINA

Pozostałość po Zamku Górnym wzniesionym w XIV wieku. Z baszty rozciąga się piękna panorama miasta. Ruiny Zamku Górnego można podziwiać u stóp baszty. Sama baszta została odrestaurowana i obecnie znajduje się w niej muzeum, w którym można zobaczyć makiety przedstawiające rozwój Wilna na przestrzeni wieków, schemat bitwy pod Grunwaldem, hełmy, zbroje, miecze i armaty. Jest jedyną zachowaną basztą Zamku Górnego i jedną z największych atrakcji turystycznych Wilna.

BAZYLIKA ARCHIKATEDRALNA

Najważniejsza litewska świątynia katolicka, w której pochowawny został książę Witold, król Kazimierz Jagiellończyk oraz jego syn. Pierwsza bazylika stojąca na tym miejscu została wybudowana w 1399 roku, lecz niedługo potem poszła z dymem. W 1419 roku została odbudowana. Historia nie oszczędzała katedry - w 1610 roku zniszczył ją pożar, później doznała zniszczeń podczas wojen z Rosjanami i Szwedami i stopniowo popadała w ruinę. Gruntowną odbudowę zakończono w 1801 roku.

CMENTARZ NA ROSSIE

Polska nekropolia narodowa. Na cmentarzu spoczywa między innymi marszałek Józef Piłsudski oraz wielu wybitnych ludzi narodowości polskiej i litewskiej. Cmentarz robi wrażenie, jednak ciągle brakuje pieniędzy na jego utrzymanie i remont nagrobków, co widać po niszczejących, zaniedbanych płytach nagrobnych. Warto pospacerować po cmentarzu i poczuć jego specyficzną atmosferę.

OSTRA BRAMA

Jeden z symboli Wilna. Początkowo nazywana Bramą Miednicką po raz pierwszy pojawia się w źródłach historycznych w 1514 roku. Kiedyś była jedną z dziesięciu bram miejskich; przetrwała do dziś jako jedyna. Pełniła funkcję obronną, co widać po strzelnicach umieszczonych po obu stronach Ostrej Bramy. Drewnianą kapliczkę znajdującą się obok Ostrej Bramy zbudowano w XVII wieku, obecny wygląd zawdzięcza rekonstrukcji w XIX wieku. W kaplicy znajduje się obraz Najświętszej Marii Panny – Matki Boskiej Miłosiernej. Ostra Brama dla wielu osób jest miejscem świętym, podobnie jak wspomniany obraz.

PAŁAC PREZYDENCKI

Wielokrotnie przebudowywany budynek o bogatej historii prezentuje się dziś bardzo okazale. Od 1997 roku siedziba prezydenta Litwy. Kiedyś w tym miejscu stał Pałac Biskupów - rezydencja biskupów wileńskich. Codziennie o godzinie 18 turyści mogą obserwować zmianę warty przed pałacem.

ULICA ZAMKOWA

Najstarsza ulica Wilna znana z zabytkowej zabudowy. Obecnie pełni funkcję deptaka. Uważana jest za najpiękniejszą ulicę litewskiej stolicy. Przez ulicę przechodzi każda procesja kościelna. Na ulicy znajdziemy dużo kawiarenek, restauracji oraz sklepów z pamiątkami. Kiedyś całą dzielnica przy ulicy Zamkowej była zajmowana przez Uniwersytet Wileński.

WIEŻA TELEWIZYJNA

Jedna z najwyższych budowli w Europie Wschodniej znana z tragicznych wydarzeń podczas walk o niepodległość w 1991 roku. Wieża o wysokości 326,5 m należy do najciekawszych wileńskich atrakcji turystycznych; na wysokości 165 metrów znajduje się kawiarnia oraz obrotowy taras widokowy, z którego można podziwiać przepiękną panoramę Wilna i okolic.

To tylko krótki opis najważniejszych miejsc w Wilnie. W mieście znajduje się o wiele więcej zabytków, w tym ważne kościoły i muzea. Wszystkie te miejsca są szczegółowo opisane na specjalistycznych stronach internetowych poświęconych Wilnu, więc nie ma sensu rozwijać tej tematyki.

Wilno na pewno należy odwiedzić, chociaż jak wspominałem na wstępie, spotykam się często z negatywnymi opiniami. Zdaniem niektórych miasto jest przereklamowane, a Litwini nieprzyjaźnie nastawieni do Polaków. Najlepiej wszystko zweryfikować osobiście.

TRANSPORTWilno jest najważniejszym litewskim węzłem komunikacyjnym. Przecinają się tu liczne szlaki drogowe i kolejowe. Z Wilna można dojechać bezpośrednimi pociągami do Moskwy, Mińska i Kaliningradu. Niestety, nie ma bezpośredniego pociągu do Warszawy (można z przesiadkami), ani do Rygi. Z Wilna dojedziemy także pociągiem do Kowna, Trok i Kłajpedy.

O wiele lepiej niż transport kolejowy wygląda sprawa połączeń autobusowych. Do Rygi i Tallinna najlepiej dojechać autokarami grupy Lux Express, podobnie jak do Warszawy i Berlina.

NOCLEGIW Wilnie można znaleźć wiele ofert noclegowych, najczęściej są to hostele wybudowane w kamienicach oraz pokoje lub mieszkania do wynajęcia. W sezonie letnim można przenocować w akademikach.


Wilno
(aut. Dalbera, licencja CC, źródło: flickr.com)

Wilno
(aut. facemepls; licencja CC, źródło: flickr.com)