Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

LUCERNALucerna należy do najbardziej znanych szwajcarskich miast, głównie za sprawą przepięknego położenia wśród gór i malowniczego Jeziora Czterech Kantonów. Przyciąga turystów z całego świata niezależnie od pory roku i pogody.

Symbolem Lucerny jest Most Kapliczny - odbudowany po wielkim pożarze w 1993 roku. Most zasłużenie otrzymuje bardzo pochlebne recenzje, wygląda naprawdę ładnie. Niestety, starówka Lucerny rozczarowuje. Nie należy do największych i mimo zabytkowych kamienic oraz kościołów można się poczuć zawiedzionym, szczególnie jeżeli zobaczymy ceny w sklepach z pamiątkami lub restauracjami.

Z kolei miłośnicy kolei powinni obowiązkowo udać się do Lucerny, mieści się tutaj największe w Szwajcarii Muzeum Transportu znane w całej Europie. Na powierzchni 20 000 m² udostępniono zwiedzającym ponad 3000 eksponatów związanych z historią transportu nie tylko kolejowego w Szwajcarii.

Do najbardziej znanych eksponatów należą stare wagony kolei Jungfrau, lokomotywa "Krokodyl" oraz bogata kolekcja lokomotyw parowych. Dla dzieci przygotowano możliwość spróbowania swoich sił jako palacz lokomotywy parowej, trzy symulatory kolejowe, a także krótką kolejkę miniaturową kursującą wokół muzeum.

Częścią wystawy stałej jest wystawa dotycząca transportu drogowego - samochody, modele samochodów i bezpieczeństwo ruchu drogowego. Dodatkowa atrakcja w tej części muzeum to symulator autobusu miejskiego - można poczuć się jak kierowca przewożący pasażerów.

W Lucernie byłem krótko i opuszczałem to miasto z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony przepięknie położone, piękne widoki, jezioro, góry, z drugiej drożyzna oraz grupy młodzieży w stanie wskazującym na spożycie przy dworcu kolejowym. Moim zdaniem miasto można polecić osobom lubiącym pospacerować po malowniczych terenach lub miłośnikom turystyki górskiej. W pobliżu Lucerny wznosi się góra Pilatus, na którą można wjechać kolejką. Podobnie jak na szczyty Rigi i Stanserhorn. Dla miłośników kolei to prawdziwy raj - na dworcu kolejowym można sfotografować pociągi kilku przewoźników, potem odwiedzić muzeum transportu, a jeśli pozwoli czas i pieniądze, wjechać kolejkami na wspomniane szczyty.

Lucerna - Most Kapliczny

Lucerna - Most Kapliczny

Lucerna - Most Kapliczny

Lucerna - malowidło na Moście Kaplicznym

Lucerna - budynki na Bahnhofstrasse

Lucerna - budynki na Bahnhofstrasse

Lucerna - centrum miasta

Lucerna - Hirschenplatz

Lucerna - kościółek w centrum

Lucerna - budynki nad Jeziorem Czterech Kantonów

Lucerna - centrum miasta