Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

LOZANNALozanna znana jest na całym świecie jako siedziba Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. To w zasadzie jedyna rzecz, z którą przeciętny turysta skojarzy to miasto.

Największym atutem Lozanny malownicze położenie na trzech wzgórzach nad Jeziorem Genewskim. Nierówność terenu widać szczególnie w centrum, gdzie można podziwiać bardzo rzadko spotykaną dwupoziomową zabudowę miasta. Stąd też przydomek "szwajcarskie San Francisco". Lozanna jest także ważnym węzłem kolejowym, dzięki czemu idealnie nadaje się na bazę wypadową do podróży koleją po Szwajcarii oraz francuskim pograniczu.

W mieście nie znajdziemy wiele zabytków. Najważniejszy zabytek to katedra z XII wieku, bardzo ładnie oświetlona w nocy. Katedra to doskonały punkt orientacyjny, wokół niej rozchodzą się ulice centrum miasta. Większość ulic ma charakter handlowy - zadowoleni będą szczególnie miłośnicy zakupów w markowych, eleganckich sklepach, tych bowiem w Lozannie znajdziemy sporo.

Nie brakuje lokali gastronomicznych od małych, przytulnych kawiarenek po drogie, ekskluzywne restauracje. Mniej zamożne osoby mogą zjeść coś w lokalach typu fast-food.

Miłośników transportu z pewnością zainteresują jeżdżące po ulicach Lozanny stare, niezbyt ładne autobusy. Poza tym to jedyne szwajcarskie miasto posiadające metro.

Lozanna nie zrobiła na mnie jakiegoś szczególnego wrażenia. Z jednej strony w centrum można znaleźć malownicze, ładne uliczki wolne od ruchu samochodowego, z drugiej wydawało mi się, że to miasto nie ma atmosfery, a przy dłuższym pobycie może być nudne. Również dworzec kolejowy wyglądał bardzo przeciętnie. Można zwiedzić, ale równie dobrze można ominąć.

Lozanna - Rue du Petit Chene

Lozanna - Rue du Petit Chene

Lozanna - Rue du Petit Chene

Lozanna - widok na jezioro

Lozanna - Rue Haldimand

Lozanna - Rue Haldimand

Lozanna - centrum miasta

Lozanna - dwupoziomowa zabudowa w centrum