Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

GENEWAGenewa nazywana jest "Stolicą Pokoju"; ma tutaj siedziby wiele znaczących organizacji, np. Organizacja Narodów Zjednoczonych, czy Światowa Organizacja Zdrowia. To kosmopolityczne miasto, gdzie możemy spotkać ludzi wielu narodowości, a na ulicach usłyszeć wiele języków. W różnych artykułach znajdziemy piękne zdjęcia przedstawiające największe atrakcje miasta, a obok zdjęć przeczytamy artykuł o niezwykle pięknym mieście przy granicy szwajcarsko-francuskiej. Jeżeli uwierzymy w te artykuły, mocno się rozczarujemy.

Symbol miasta to fontanna Jet d'eau u brzegu Jeziora Genewskiego wyrzucająca strumień wody na wysokość aż 140 metrów. Fontanny nie da się nie zauważyć. Jezioro bardzo dodaje Genewie uroku, a będąc na miejscu warto się wybrać w rejs po jego wodach.

W centrum Genewy znajdziemy szereg zabytków, z których najważniejszy to katedra Saint-Pierre (św. Piotra) budowana przez kilka stuleci. Z północnej wieży katedry można podziwiać piękną panoramę miasta i Jeziora Genewskiego. Inny interesujący zabytek to Maison Tavel, najstarszy genewski dom prywatny, rezydencja rodziny Tavel przy ulicy du Puits-Saint-Pierre 6. Dom wybudowano w 1303 roku, po pożarze został odbudowany w 1334. Obecnie mieści się w nim muzeum historyczne.

Genewa ma bogatą ofertę kulturalną - liczne muzea, między innymi Międzynarodowe Muzeum Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, czy Muzeum Historii i Sztuki, albo sztuki teatralne w wykonaniu czołowych artystów odbywające się w Grand Théâtre. Warto też zwiedzić Pałac Narodów Zjednoczonych. Wszystko wygląda pięknie, lecz sporo kosztuje.

Jeśli chodzi o moje zdanie, to Genewa mnie rozczarowała. Miasto nie jest brzydkie, ale nie jest tak piękne, jak możecie przeczytać w artykułach lub przewodnikach turystycznych. Dworzec kolejowy wygląda bardzo przeciętnie, zabudowa w centrum także nie powala na kolana, aczkolwiek można natrafić na bardzo ładne miejsca.

Genewa to metropolia, chociaż mniejsza, niż wyobrażałem ją sobie przed podróżą. W moim przypadku na ogólne wrażenie mogła wpłynąć bardzo brzydka pogoda. Genewa wydała mi się przeciętnym i drogim miastem. Na szczęście tuż przy dworcu jest McDonald's, gdzie można zjeść stosunkowo tanio (jak na szwajcarskie ceny). Bardzo duża zaleta Genewy to lotnisko, do którego łatwo dojechać pociągiem.

Genewa - centrum miasta

Genewa - budynki na Quay Turretini

Genewa - Planpalais

Genewa - oddział banku Credit Agricole

Genewa - Batiment des Forces Motrices

Genewa - centrum miasta

Genewa - centrum miasta

Genewa - dworzec kolejowy